toulava toulava komentáře u knih

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Backman si za tuhle knížku zaslouží metál. :D Zase dokázal, že umí vystihnout skrytou podstatu hrdinů a jejich bolesti (osamění, smutku) v málo slovech a vtipných replikách. Většinu knihy jsem měla zvláštní pocit směsy smutku, naděje a toho, že mi něco uniká.

08.09.2020 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Filozofické a zároveň dost niterné. Takové knížky mám moc ráda. Nemůžete jí zapřít hloubku, ale zároveň jednoduchost sdělení a jazyka, takže i ve chvíli, kdy ji odložíte se těšíte na další část.

12.09.2022 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Přijemné odpočinkové čtení s esencí humoru Marka Ebena. Některé fejetony byli i hodně duchaplné a až filosofické.

27.09.2021 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Romantická oddechovka. Vlastně na mě působila jako setkání se starými známými. Nebo ten pocit, který máte, když si sednete do své oblíbené kavárny. Prostě hygge. :) A co se týče postav, sice trochu klišé a šablonovité typy, ale takové miloučké, že mi to ani nepřišlo jako problém.

06.03.2021 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Přečteno jedním dechem. Backmanův styl psaní a přemýšlení o příbězích mi sedí. Mluví o důležitých tématech schovaných i za "bizarním" chováním Britt-Marie. V knize klade spoustu otázek o životě, a dává najevo, že ne vždy je všechno tak jak vypadá. Někdy je tak lepší nesoudit knihu nebo člověka podle toho jak se chová nebo jak vypadá a trošku se zaposlouchat či začíst do toho, co nám chce říci. Až ke konci mi došlo, že má Britt-Marie roli už v předešlé Backmanově knize Babička pozdravuje a omlouvá se. A takhle nám dovoluje vidět ji trošku v jiném světle.

28.06.2016 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Krátká a zároveň velmi hluboká kniha o 4 hlavních příbězich. :) Trošku mi něčím připomíná styl Murakamiho.

27.02.2022 5 z 5

Loučení s mozkem a ztráta vzpomínek. Knížka je přesně taková jakou ji popisuje autor v předmluvě. Očekávala jsem hořko-sladkou a sentimentální povídku (příběh), která nese jedno velké poselství. A toto přesně jsem i dostala. Navíc se mi velmi líbilo provedení obálky a malé ilustrace v knize, které podtrhovali vyřčené významy. Backman opět nezklamal.

29.01.2019 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Z tohohle dílu jsem byla na začátku taková zaražená, a pak jsem si hlavní hrdiny oblíbila. A ten konec mě uplně dojal. :) Posledních 100 stran jsem knížku nemohla odložit jak mě zaujal příběh. Ovšem nečekejte, že to bude víc než oddychové čtení.

11.04.2021 5 z 5

Paráda. Musela jsem se od knížky odtrhávat. Místy se mi tajil dech a přemýšlela jsem jak to dopadne.

13.02.2021 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Přijemné čtení pro krátké cesty tramvají (šalinou), autobusem nebo na záchod. Při čtení na jeden zátah se moudrost jednotlivých příběhů velmi rychle ztratí.

30.07.2019 3 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Odlehčený příběh na léto s klasickou romantickou zápletkou. Atmosféra Tokia mi přišla hezky vykreslená a jídlo bylo popsáno lákavě, až bych si taky něco zakousla. Oproti třeba Pláži v Chorvatsku mi přišel hlavní hrdina i hrdinka jako skvělý pár. :)

01.07.2021 4 z 5

Hejno bez ptáků Hejno bez ptáků Filip Doušek

Kniha, které nejvíce ovlivnila můj život. Není vyloženě jednoduchá na čtení možná by někdo řekl, že je až příliš filozofická. Na druhou stranu je jednou z mála knih, ve které autor experimentuje se spojování velmi nesourodých názorů a třeba i s mícháním západního a východního myšlení. Nejvíce se mi líbilo, že kniha i příběh nakonec dohromady vyvolávají více otázek než odpovědí.

05.07.2016 5 z 5

Čtyři tisíce týdnů Čtyři tisíce týdnů Oliver Burkeman

Za mě top kniha o čase a produktuvitě hlavně pro ty, co honí čas a vše chtějí stihnout.

Číst ji bylo jako nadechnout se na hladině po hlubokém ponoru do vody.

25.12.2022 5 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Prostě Murakami, jeho citlivost a hloubka, která mě vždycky dostane do melancholického rozjímání. :) Tyhle povídky nebyly výjimkou.

09.07.2022 5 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Přijemná romantická oddechovka. U Caplinové mě baví jak na sebe díly volně navazují a postavy s ní cestují po světě. :)

21.12.2021 4 z 5

Digitální minimalismus Digitální minimalismus Cal Newport

Přemýšlím, co vlastně po dočtení říct. Je to zajímavá kniha, určitě přinese spoustu podnětů, jak se chovat k sociálním sítím a naší pozornosti jinak. Přináší i dost dobrý rad. Jen mi přijde, že některé věci jsou nepřenositelné a trochu až někdy dogmaticky je autor hlásá jako jedinou pravdu.

28.03.2021 3 z 5

Ani mámy nejsou stejné: Jak si mateřství užít, ne ho jenom přežít Ani mámy nejsou stejné: Jak si mateřství užít, ne ho jenom přežít Šárka Miková

Báječná kniha jako úvod do teorie typu. Je sice pro mámy, ale je potřeba ji určitě číst s čistou myslí a neunavená. Jinak se asi podle ní nedoberete k výsledku. Je to trochu náročné čtení, ale autorka čtivosti pomáhá tím, že informace prokládá příběhy a citáty.

23.02.2020 5 z 5

Bohumil Bohumil Veronika Hájek Hurdová

Musím říct, že se mi příběh líbil. Plynul tak jak život a vnímání světa Bohumila. Jen obecně mi přijde,že autorka neumí dotahovat konce, tak aby nepůsobilý uspěchaně nebo utnutě.

20.01.2024 4 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Kd začatku se mi líbila. Feel good kniha sem tam přiložená moudrostí. Jen je škoda, že konec vyzněl do ztracena. A vlastně mi přijde,že příběh byl utnutý dřív než došlo ke katarzi.

05.03.2023 4 z 5

Knihkupectví na Riverside Drive Knihkupectví na Riverside Drive Frida Skybäck

Trochu mi trvalo se začíst a najít stekný rytmus spolu autorkou ve střídaní příběhovych linek. Ale knížka mě nakonec milebpřekvapila i tím, že ne všechno se děje tak předvídatelně jak si myslí čtenář.

25.12.2022 3 z 5