Totus Totus komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Knihu jsem si přečetl, protože mě zaujalo, že je vyprávěna Smrtí. Její děj plyne rychle a je záživný. Celkem se mi líbila a přišla mi zajímavá. Odehrává se v těžkém období 2. světové války u obyčejných lidí a hrdinkou je prostá dívka, která si oblíbí četbu knih. Nicméně na druhou stranu si myslím, že vypravěč (Smrt) mohla být lépe vykreslena. Každopádně - zajímavý nápad.

26.01.2021 4 z 5

Smysl života podle Viktora Emanuela Frankla Smysl života podle Viktora Emanuela Frankla Peter Tavel

Kniha, která rozhodně není určena pro vyplnění náročného dne oddychovou četbou, shrnuje velmi důležité téma V. E. Frankla, které by mělo být vlastní každému člověku - smysl života. Byť se nejedná o jednoduchou literaturu, kniha má, co nabídnout. V několika kapitolách shrnuje hlavní body, jaký by měl být smysl lidského života, přičemž je zde zřetelně zdůrazněna "vůle ke smyslu" (potřeba najít smysl života), která by měla být "přesahující". Dílo reflektuje a naráží i na jiné významné osobnosti (např. S. Freud, C. G. Jung) a nabízí jejich pohled na dané téma. Jsem rád, že jsem si tuto odbornou knihu přečetl.

Klíče království Klíče království Archibald Joseph Cronin

Nádherná kniha (čtivá a děj má spád) o obyčejném klukovi s nelehkým životním příběhem, který se stane knězem. Čtenář může během vypravování nahlédnout do nitra hlavního hrdiny a objevit velikost člověka, který druhé neodsuzuje, ale dívá se na všechny s láskou. O knězi, jehož silnou stránkou nejsou slova, ale činy.

26.01.2021 5 z 5

Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová Božena Benešová

Tuto útlou, čtivou a zdánlivě nenápadnou knihu jsem si přečetl do povinné literatury na SŠ a musím se přiznat, že se mi velmi líbila, byť její příběh není lehký, zvláště pro hlavní hrdinku. Podává ale zajímavý obraz dívky, která se snaží vypořádat se svou "nevyřešenou otázkou" v podobě příběhu o dvou hrdinech z knížky. Děj mně přišel hodně zdařilý a zvláště je úžasný moment, v němž se hrdinka rozhodne pro nelehký "krok vpřed", který ji uzdraví a osvobodí (který je koneckonců důležitý pro každého z nás).

26.01.2021

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Kniha, kterou autor napsal na základě svých těžkých zkušeností, se mně hodně líbila, protože podává pravdivý obraz o nesmyslnosti války a utrpení obyčejných lidí jako zbytečný důsledek neshod a dlouhodobého napětí mezi hlavními mocnostmi a vládci. Je napsána čtivou formou a je stále aktuální svým důležitým poselstvím.

26.01.2021 5 z 5

Kde je Boh vo svete koronavírusu? Kde je Boh vo svete koronavírusu? John C. Lennox

Udělalo mi velkou radost, když jsem se dozvěděl o této knížce, která byla přeložena do češtiny, od vědce, kterého si vážím. Je napsaná čtivou formou a obsahuje autorovu reflexi nad dnešní situací ve světle víry a otázky existence Boha ve světě, který trpí. Knížka se mi líbila jak pro příjemné a trefné zamyšlení, tak pro svoji lehkost. Jedna z otázek, nad níž se autor zamýšlí: "Nemohl Bůh stvořit dokonalý svět bez utrpení?"

26.01.2021 5 z 5

Úžasná kniha napsaná obdivuhodným stylem a celá ve verších. Neobsahuje jen nějaký povrchní příběh o jednom znuděném bohémovi, ale vyprávění, s množstvím přirovnání a metafor, které má skutečnou hloubku a vedou člověka k tomu, co je v životě opravdu důležité, k hodnotám, za které je potřeba bojovat, a správným rozhodnutím, která nesmějí být promarněny.

Vzdálená sláva Vzdálená sláva Peter Ludwig Berger

Kniha, kterou jsem přečetl v rámci povinně výběrové literatury, se nečte úplně snadno. Dílo obsahuje autorovy postřehy a názory na situaci "víry v Boha" v dnešní době (odtud podnázev knihy: Hledání víry ve věku lehkověrnosti). Nicméně obsahuje zamyšlení a postřehy autora nad dnešní pluralistickou dobou plnou relativních hodnot, které dávají člověku nejistoty a pochybnosti, na místo jistot, které nabízely předchozí století. Avšak právě ony nejistoty by měly vést jedince k většímu zamyšlení nad tím, co je potom trvalé a jaký mají věci smysl.
Jsem nakonec rád, že jsem si tuto knihu přečetl, protože určitě má, co nabídnout. Obsahuje i množství citátů jiných osobností nad daným tématem. Autor navíc nevnucuje svůj názor, ale dává prostor čtenáři k vytvoření svého stanoviska.

Zrození Evropy Zrození Evropy Christopher Dawson

Kniha se mi líbila, četla se dobře a věřím, že mnohé může obohatit o nové znalosti a informace, na které není čas v hodinách dějepisu, a přesto měly velký vliv na další utváření dějin lidstva. Ve zkratce zahrnuje období od zániku samostatného Řecka pod nátlakem římské expanze do zhruba 11. stol. ve kterém, podle autora, již nedošlo ke zničení struktur a takovému rozvratu zemí jako po zániku Římského impéria nebo v období mezi roky 855 - 955, kdy byla Evropa sužována Vikingy, muslimy a posléze i mongoly. Doporučuji.