TomTomis TomTomis komentáře u knih

Sága 3 Sága 3 Brian K. Vaughan

Třetí díl dočten. Opět jsem se bavil. Musím si půjčit další díly. Je na co se těšit. Vyprávění plyne pěkně a nikdy nevím, jaké překvapení čeká na další stránce!

26.06.2018 5 z 5

Ani ve snu Ani ve snu Vesna Evans - Tvrtković

Kniha povídek se mi moc líbila. Na malé ploše textu se odehrávají dramata všední i nevšední. Hned první povídka Chodidla navíc nastaví docela vysokou laťku. Ne každé další povídce se ji podaří překonat.

22.06.2018 4 z 5

Brazilské noci Brazilské noci Vanessa Barbara

Brazilské noci jsou skvělá kniha! Kniha je plná jemného humoru, místy černého. Popis každodenních věcí několika lidí. Obyvatelé brazilského venkova nebo předměstí. Nádherně vykreslené charaktery. Autorka knihy se umí na svět dívat zvláštníma očima. Vřele doporučuji pro ty, co si umí vychutnat jemný humor, co se dokáží vžít do někoho, kdo hledá na sklonku života cestu poté, co je svou partnerkou opuštěn. Její smrt je navíc provázana jemnou záhadou (není třeba očekávat hned nějaký akční román:))

18.06.2018 5 z 5

Ať na mě prší život Ať na mě prší život Nuria Amat

Kniha plná slov. Děj není podstatný, neboť vlastně žádný není. Autorka popisuje slovy svoje emoce, myšlenky, rozličné vjemy kolem sebe. Dokáže stvořit spousty zajímavých obrazů. Jistě by to stálo za znovupřečtení, jen se obávám, že na to sílu mít hned nebudu. Autorka míchá koktejl, kdy nepoznáme, co prožila na vlastní kůži a co je autorský přídavek. Místy mi to připomnělo texty Woolfové, kterými se taky těžko prokousává, i když mají svou hodnotu a váhu. Tato knížka není pro každého.

08.06.2018 4 z 5

Očista Očista Sofi Oksanen

Tak tohle byla smršť. Estonské dějiny plné zvratů, které autorka vylíčila na osudech několika žen. Musím říci, že konec knihy je strohý a úderný v podobě výňatků ze zpráv od agentů... Člověku se tím tak nějak doplňuje ta zrůdnost celé mašinérie, kde se lidé bojí, kde nikdo neví, co bude za chvíli... Po přečtení Baby Jane (ne že by to bylo zcela špatné) jsem už nějak autorku číst nechtěl, ale tak nějak jsem sám sebe přesvědčil a nelituji toho.

03.06.2018 5 z 5

Sága 2 Sága 2 Brian K. Vaughan

Škoda, že jsem si vypůjčil z knihovny jen tři díly... Nějak rychle s čte:) Přicházím komiksům trochu na chuť:) Určitě tuhle sérii dorazím, je to takové osvěžení mezi někdy až příliš vážnou literaturou...

25.05.2018

Žlutý déšť Žlutý déšť Julio Llamazares

Tato kniha má svoje kouzlo. Bohužel je ale zatemněno smrtí, depresí ze samoty, halucinacemi hlavního hrdiny, který bloumá po opuštěné vesnici. Děj knihy není důležitý... Hlavní je skvěle vykreslená atmosféra beznaděje a opuštěnosti...

25.05.2018 4 z 5

Sága Sága Brian K. Vaughan

Můj takřka první komiks. Narazil jsem na něj v knihovně a musím říci, že dějově se mi příběh líbil. Taková obrazová mišmaš fantazie, která rychle plyne. Čtení na volné chvilky. Přečteno za chvíli. Dám si jistě další díl.

23.05.2018 4 z 5

Ve stínu arény Ve stínu arény Ivana Špičková

Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Musím říci, že kniha se čte velmi dobře, je vystavěna na akčních scénách, děj plyne jak po másle. Přesto mi na této knize chybí něco víc. Nějaká nadstavba. Výraznější historické zasazení. Psychologické vystavění některých postav se mi zdálo zvláštní, někdy mi jednání postav nepřišlo přirozené- jako by se nějaký zvláštním způsobem měnily. Možná jen pocit.
Co mi vadilo nejvíc, je množství chyb, nesmyslů ( copak držíme meč v noze? ).
Koho zajímají dějiny starověkého Říma, jistě si vzpomene na J. Loukotkovou. Její romány jsem četl kdysi dávno, přesto mi přišly v něčem propracovanejší. Ale zřejmě autorka míří na jinou skupinu čtenářů. I přes námitky mám po ruce nachystaný další román: Bohové Efesu- snad nezklame.

23.05.2018 3 z 5

Lichožrouti navždy Lichožrouti navždy Pavel Šrut

Přenesl jsem se do do dětství. Bylo to kouzelné. Takové pěkné zakončení příběhu, se kterým jsem se setkal v průběhu několika let. Vřele doporučuji.

23.05.2018 4 z 5

Pouštní Kopí Pouštní Kopí Peter V. Brett

Dočten druhý díl. Postavy se dále vyvíjejí. Dynamika příběhu se mi líbila, i když se vracíme často v čase zpět do doby života Jardira, vůdce pouštního lidu a některé věci známe již z dílu prvního, ale autor nám je podává z jiného úhlu pohledu. Celkově 4/5.

09.05.2018 4 z 5

Živý na vlastním pohřbu Živý na vlastním pohřbu Arto Paasilinna

Tohle opravdu už nikdy. Zřejmě s knihami tohoto autora končím. Doufám, že jsem si aspoň přečetl ty dobré a žádnou nevynechal, neboť tohle byly kniha, která sice vysloveně nenudila, ale nepochopil jsem, co autor chtěl říci. Na přebalu najdeme ukázku z knihy. Pokud si ji někdo přečte, nemusí ji číst, neboť pochází z posledních stránek knihy.

07.05.2018 2 z 5

Skutečný život Sebastiana Knighta Skutečný život Sebastiana Knighta Vladimir Nabokov

Kniha je zajímavá svým jazykem. Neříká všechno. Hraje si se čtenářem. Chvílemi nevíme, kdo to vlastně mluví, kdo říká svoje názory. Jak se do vypravování o zemřelém bratrovi vypravěče prolíná sám Nabokov. Setkáváme se s evropskými metropolemi. Ruská emigrace. Pohled na detaily života. V závěru má člověk zvláštní pocit a snaží si odpovědět na otázku: "Kdo to je vlastně Sebastian Knight?"

02.05.2018 4 z 5

Trol Trol Michal Hvorecký

Kniha mě zaujala svou vizí světa plného trollů, co mlží , co si s informacemi dělají, co chtějí. Vědomě lžou a dovedou člověku život zcela zničit. Vize o tom, kam můžeme dojít, pokud nebudeme používat kritického myšlení. Kniha moc nepobaví (ve smyslu dobrodružství atd.), ale nabídne moře myšlenek. I když se mluví o světě budoucím, sem tam jsem měl pocit, že se něco podobného už děje ....

20.04.2018 4 z 5

Oheň z nebes Oheň z nebes Robert Jordan (p)

Další díl s hrdiny ságy. Kniha se mi četla dobře, i když jsem ji nečetl na jeden zátah. Dějové linie se rozbíhají, postav přibývá. Přijde mi , že díky pokračování jsou některé linie neuzavřené. Tak se po čase pustím do dalšího dílu. Snad úplně nezapomenu, kdo je kdo:)

20.04.2018 4 z 5

Podělaným navrch Podělaným navrch Becky Albertalli

U knihy jsem se dost pobavil, zasmál a zavzpomínal na léta, kdy člověk řešil první pusu, jako kdyby to bylo něco, na čem stojí celý svět. Z knihy dýchá atmosféra lásky, hledání. Užíval jsem si svět s Molly. Na chvíli jsem se díval na svět jejíma očima.

12.04.2018 4 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Není mi už náct, ale příběh mě chytil od první stránky. Neříkám, že kniha neobsahje sem tam klišé v podobě chování žáků na střední škole atd. - ale je to napsáno zajímavým jazykem. Nenudil jsem se a četl až do konce. Kniha, ke které je třeba si uvařit dobrý čaj a dát si muffin:)

12.04.2018 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Psát někomu dopisy, aniž by se dočkal odpovědi? Zajímavý nápad. Charlie vypráví o svém žití, trápeních a srovnává se s tím, že je jiný než ostatní. Hledání svého místa ve světě. Kniha se četla dobře. Vřele doporučuji (neurazí ani starší čtenáře).

12.04.2018 4 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Kniha mě pohltila. Hlavní představitel, co žije obyčejný život, je vtažen do víru událostí. Manipulován a obratně posunován vstříc konci (knihy:). Autor si zdařile vzal motiv ovce (což může mít různé významy) a udělal z toho knihu, co stojí za přečtení. Opět se v ní objevuje japonská historie, postřehy z minulosti Japonska. Kritické narážky na dějinné zvraty.

29.03.2018 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Touto knihou jsem vyzkoušel četbu českého autora Jiřího Hájíčka. Na knize mě zaujala atmosféra hledání. Hledání v archivech a mezi lidmi , hledání své cesty životem. Místy jsem měl zmatky ve jménech. Možná je to moje chyba. Na knize se mi líbila atmosféra léta, rybníků, pocitů ztracené lásky, příroda a její pohlazení... Kniha neveselá, ale pěkná.
Knížka mi připomněla mé oblíbené jižní Čechy.

22.03.2018 4 z 5