TomHr TomHr komentáře u knih

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Krásným jazykem sepsaný příběh o tom, jak úzce je (nebo možná býval?) člověk srostlý s krajinou. Silná postava Hastrmana provází čtenáře staletími až do současnosti, nicméně tuto poslední část mohl si autor klidně odpustit.
Hastrman je knížka zvláštní, magická, navíc graficky vydařená. Nemusí nadchnout každého, ale nelze jí upřít jedno: čtenář ji jen tak snadno nedostane z hlavy.

16.09.2019 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Bezelstný a naprosto neotřesitelný pan Kaplan třídu přímo miluje. Spolužáci i vyučující představují obecentstvo, jsou (často nechtěnými) svědky jeho krkolomných jazykových eskapád. Nemůžu si pomoci, ale mám rád tento druh humoru, ale i rozšafnou osobnost Hymana Kaplana.
Pan překladatel, myslím, spíše než překlad musel vytvořit novou knihu na motivy anglické předlohy.

04.04.2018 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Rozsahem nevelká, ale informacemi nabitá knížka napsaná s láskou přírodě a k lesu. Všechny informace asi nejsou úplně vědecky podložené, některé prezentované výzkumy působí až úsměvně, jenomže – co my víme! Možná stále jen kloužeme po povrchu a vůbec netušíme, jak bohatý je život stromu a lesa, skrytý lidským smyslům. No nic, dost psaní, jdu do lesa. Dívat se jinýma očima.

14.11.2023 5 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Další případ přivádí Steina do rodné Plzně, kam tou obou přesídlil císařský dvůr kvůli obavám z morové nákazy. Po klidnějším, politikou protkaném úvodu se rychle rozjede na plné obrátky napínavý příběh, ve kterém nechybí vraždy, souboje, mučení, obscénní divadlo, ale ani humor. Autor velmi dobře dávkuje napětí, umí vypointovat příběh a atmosféru tajemna, ostatně jak jsme zvyklí z předchozích Steinových případů. Z Barbariče se pomalu stává neohrožený hrdina, kapitán Stein je opět k zulíbání, jenom Jaroš to má nahnuté. Setkáme se také s oblíbenými záporáky Wolfgangem Rumpfem a Paulem Sixtem Trautsonem. Celkově autor neopouští zavedené koleje, ale možná je to tak dobře – kniha je prostě zábavná, a o to tady jde především.

09.01.2023 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

František Niedl uvádí na literární scénu postavu, která by imponovala v každé době, nejen na konci 14. století, kam spadá začátek příběhu. Hynek Tas z Boru je bojovník zocelený v nejtvrdší škole strážců a zabijáků ve Vlaších. Ano, vyniká fyzickou silou, je nedostižný v boji s mečem a s dýkou. Je to však spíše odvaha, chytrost a neortodoxní léčky, čím převyšuje protivníka. Dokáže se vypořádat s přesilou, neváhá stínat hlavy nepřátelům, přitom zvažuje, jak chránit životy svých lidí. A především nám imponuje osobitým pojetím cti. Tasova poctivost a statečnost rezonuje ze středověku až k nám do jednadvacátého století. Hynek Tas z Boru se NIedlovi povedl a je hlavním důvodem, proč se kniha dobře čte. Kromě toho děj odsýpá, autor má smysl pro atmosféru místa a detaily místy až naturalistické, umně využívá dějovou zkratku. Zkrátka je to jedna z knih, u kterých je čtenáři líto, že už je konec. Ještě že má pokračování!

06.05.2022 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Nečekaně originální a humorná lehce historická knížka s dadaistickým nádechem. Autor a jeho sympatický hlavní hrdina se neleká ani těch nejvýstřednějších požitků, natož pak bláznivých dějových zvratů! Vyzbrojen břitkým jazykem vyráží statečný komisař Durman přímo od Silomrdných sester zatnout tipec zlotřilci, ať už se jedná o anarchistu nebo prohnaného cukrobarona. A já vyrážím pro další Stančíky!

12.09.2019 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Krásná kniha. Za svých pubertálních dob jsem hltal sci-fi, všechno co mi přišlo pod ruku. Snad jenom Philip K. Dick mě oslovil tak jako Solaris.
Můžeme se zamýšlet nad morálními dilematy, která vyvstávají před hrdiny. Můžeme se zamýšlet nad samotnou definicí života, co už je život, kde končí. Pro mě to ale není hlavní devíza knihy. Proč jsem se nemohl odtrhnout od textu, je zvláštní snová atmosféra bizarní planety, podivnost oceánu, jeho "chování" a "staveb", jejichž smysl je nám utajen. Stanisław Lem vystavěl zvláštně krásný fantastický svět, který se zcela vymyká našemu chápání, který je obtížně popsatelný pomocí lidských pojmů. Po mnoha desítkách let výzkumu planety, přes stohy vědeckých prací, stále Solaris navozuje tísnivý pocit někde úplně vzadu v mozku - podvědomý strach z neznáma.

04.04.2018 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Neskutečná sága popisuje osudy lidstva v takovém časovém úseku, jaký snad ve sci-fi literatuře nemá obdoby. Nelze neobdivovat autorovu fantazii, se kterou buduje a do detailů popisuje vzdálené světy a vesmíry. Občas si vypomůže fyzikou, která bude objevena v daleké budoucnosti. To není ve sci-fi literatuře nic neobvyklého, ale u Liou Cch'-sina všechny vynálezy fungují na jasných fyzikálních základech, popisované technické detaily a principy se vyznačují vnitřní konzistencí.
Ještě více vyniká autorova fantazie ve stavbě příběhu či spíše příběhů, které obratně přivádí k nečekaným konfliktům: humanistický přístup má na svědomí miliardy životů, bezskrupulózní cynismus a použití násilí se někdy může ukázat jako správný postup k záchraně životů a člověčenstva vůbec. Autor je v některých ohledech idealista poněkud nakažený kolektivismem a chvílemi sklouzne k určitému patosu (matka podává dítě slzící hlavní hrdince...). Proto sem tam pohnutky hrdinů a dějové zvraty působí nepříliš uvěřitelně, člověka napadne, že by to ve skutečnosti probíhalo jinak, známe lidi, že. Ale autorovi se daří udržovat napětí v celé tak rozsáhlé knize a vše zastřešuje humanismus ve smyslu sympatií k člověku s jeho nedostatky, strachy a všedními starostmi. Víra, že tento krajně nedokonalý tvor dokáže velké věci a určitě má mít své místo v temném lese vesmíru.
Ze začátku jsem se (opět) trochu ztrácel v čínských jménech a ve všech těch érách. Ono je asi lepší bezprostředně navázat na předchozí díl Vzpomínek na Zemi a nenechávat si dlouhou pauzu.

03.03.2021 5 z 5

Beštia Beštia Dominik Dán

Další kniha z Nášho Mesta má všechno, na co jsme u Dána zvyklí: zajímavou zápletku, sympatické hrdiny, správně stupňované napětí, humor, hlášky. Zajímavá je mezinárodním přesahem a přiblížením psychologie pachatele. Jedna z lepších detektivek ze série.

30.01.2020 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Autor splétá tři časové linky a zalidňuje detektivku spoustou postav, ale přesto je kniha čtivá, napínavá a příběh funguje. Vyvíjí se i vztahy mezi členy oddělení Q, zkrátka Složka 64 asi nepostrádá nic, co čtenář očekává od dalšího díla Adlera-Olsena.

02.10.2019 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Šest knih v jednom – no nekupte to!
Skutečně se jedná o šest svébytných příběhů, více či méně propojených, přestože jsou odděleny desítkami let či dokonce staletími. Jednotlivé novely jsou odlišeny nejen dobou a místem, ale i jazykem a jazykovými prostředky – sarkasmem a černým humorem protkané vyprávění Timothyho Cavendishe je tolik nepodobné projevu robotky ze vzdálené budoucnosti. Nosnou linkou je svoboda, která nabývá zcela konkrétních významů v jednotlivých příbězích. Jednou sledujeme čirý rasismus, jindy „věznění“ v domově důchodců.
Každá část velmi dobře funguje sama o sobě, vyprávění mají spád, atmosféru, gradaci. Ovšem děj bez varování končí a ocitáme se na jiném místě a v jiném čase. Ano, dočkáme se rozuzlení každého z příběhů, ovšem někdy dá trochu práci vzpomenout si na jednotlivé postavy a o co vlastně šlo. Přispěl ten roztrhaný způsob vyprávění k působivosti knihy? Nebo by bylo stejně dobré přečíst si jednotlivé díly vcelku? Nedokážu se rozhodnout. Co ale vím, že se jedná o skvělou knihu a nezapomenutelný zážitek.

15.11.2023 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Měl-li bych někomu zcela neznalému vysvětlit, proč byla komunistická vláda lůzy tak strašná, v čem spočívala devastace země, krajiny a lidí za tzv. socialismu, s klidným svědomím doporučím Mlýn. Autor nás provází životními osudy neokázale statečných bratrů mlynářů a lidí v jejich okolí. Kniha je však mnohem více o tom, jak se spodina společnosti, gauneři a psychopati rádi ujali moci. Jaký teror rozpoutali a jak nevýslovné utrpení tahle komunistická sběř dokázala připravit lidem čestným, lidem, kteří si dokázali stát za odlišným názorem, příslušníkům církve nebo nešťastníkům, kteří prostě jen měli nějaký majetek, byť nevelký. Není to příjemné čtení, styl je navíc místy těžkopádný. Přestože Mlýn bych nezařadil mezi knihy, od kterých se nelze odtrhnout. Příběh je natolik působivý a silné osobnosti tak dobře popsané, že je člověku až líto, že už je konec.
Text osvěžují dobové novinové titulky (dvacet let novoročních projevů soudruha Husáka) a sem tam budovatelská báseň. Také je z knihy zřejmé, proč se stále tisícům lidí stýská po době před rokem 1989. Ono se vlastně lidem žilo dobře, měli domky, i když hnusné, měli auta, i když šunty. Co kdo potřeboval, ukradl si ve fabrice nebo v družstvu. Neschopní impotenti si snadno léčili komplexy na šikovných a pracovitých, stačilo říkat ta správná hesla a stát se třeba předsedou závodního výboru KSČ. Smutná doba. A smutná společnost, která jako dnes tíhne ke snadným řešením a silným vůdcům slibujícím vyřešit za nás všechny problémy a rozdat všechno všem. No jo no, koho dneska zajímá nějaký Leopoldov, Jáchymov, Příbram. Ostatně i ve škole se čtyřikrát za školní docházku probírá prvobytně pospolná společnost a osmkrát se provede rozbor třeba plytkého spisku B. Němcové. Ale jak to doopravdy vypadalo v táborech Svornost nebo Nikolaj, které konkrétní zrůdy a které zrůdné ideologie stály za devastací Československa od poloviny 20. století, na to ve školních osnovách nezbývá prostoru. Složité to téma, pojďme si, děti, radši udělat rozbor Babičky!

09.12.2022 5 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

První setkání s Březinou a hned trefa do černého. Detektivka klasického střihu, s minimem stop na začátku, s klasickou mravenčí detektivní prací. Hlavní postava, kriminalista Tomáš Volf, není žádný superhrdina se svaly jak Arnold a hláškama jak Bruce, o to je uvěřitelnější a sympatičtější. Příběh je velmi dobře logicky vystavěn a ani časté přeskakování dějových linií nepůsobí rušivě. Březina jen zvolna odhaluje stopy. Čtenář sice postupně něco začíná tušit, ale pachatelé a především jejich motivace jsou zřejmé až v samotném závěru knihy. Celkově velmi příjemný čtenářský zážitek.

07.01.2022 5 z 5

Cigaretka na dva ťahy Cigaretka na dva ťahy Dominik Dán

Dominik Dán v knížce používá osvědčené postupy. Splétá několik dějových linií a i to opakování některých pasáží má své kouzlo, když stejný děj dává nový smysl. Čtivě napsané knížce dodává autenticitu výborná znalost vyšetřovacích postupů, policejního prostředí i podsvětí.

27.02.2020 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Výborná oddechovka. Přímočarý styl, solidní zápletka s klasickými prvky: outsider proti mocným lidem tohoto světa. Nejedná se však o žádný politický román, ale o poctivou napínavou detektivku.

28.11.2017 4 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Husitské války stále více vyčerpávají zemi a obě strany stupňují násilnosti. Tas spolu se zemanem Brusnickým organizuje doprovody karavan kramářů a uprchlíků mezi Prahou a Českými Budějovicemi a dále na jih. Často musí sebrat veškerou odvahu, taktiku a vojenské umění, aby odrazil přesilu a ochránil své lidi. Ale je to takový středověký superman, takže vždycky vyhraje. Mezitím však přijde o Vlkov, na čas o uneseného syna Hynka a také o „uzdravenou“ Markétu, nejdříve obrazně a pak definitivně. Rýsuje se zárodek elitní Tasovy družiny a slibně se rozvíjí vztah s vdovou Matyldou. Není nouze o události, děj má spád, autor dobře zvládá střídání dějových linií i dramatické scény, umí navodit patřičnou atmosféru a napětí.

20.06.2022 5 z 5

Les oběšených lišek Les oběšených lišek Arto Paasilinna

Začíná to jako kriminálka a končí jako praštěný a dojemný příběh o nečekaném přátelství, zasazený do atraktivní laponské pustiny. No ona ta pustina není zas tak pustá. Kriminálník Oiva má za to, že se se svým kradeným zlatem zašil na ideální místo. Jenomže furt mu tam někdo courá! A kdo přijde, ten tam už zůstane. A tak sledujeme vývoj vztahu dosti odlišných temperamentů, lehce slizkého lupiče, majora ožralce, pobožnou sámskou stařenku, a vznik nepravděpodobného, o to silnějšího přátelství. Zápletka občas postrádá logiku, ale příběhu to kupodivu nevadí. Důležitější je vykreslení postav a jejich povah, to se autorovi daří náramně. Celá ta zdánlivě nesourodá směska je okořeněná notnou dávkou humoru.

26.10.2021 5 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

Bremeno minulosti jistě nepatří k vrcholným dílům série z Nášho mesta. Ani zápletkou, ani atmosférou či detektivní prací moc nevybočuje; spíše po čase splyne s některými jinými knihami Dominika Dána. Ale stejně jsem si příběh užil. Ta vraždárska banda je zkrátka sympatická, jejich eskapády a vtípky i letech pořád baví (a doktor Lengyel jim zdatně sekunduje). A tak už dneska vím, že si pořídím i další knihu ze série, až vyjde.

26.10.2021 4 z 5

Nezvratné alibi Nezvratné alibi Peter May

Ano, některé knihy z Enzovy série jsou možná o chloupek lepší, ale Nezvratné alibi jistě patří k tomu lepšímu v detektivním žánru. Záhada je dostatečně záhadná, pachatel velmi chytrý a detektiv, přes svou inteligenci, místy dokonale zmatený. Autor bravurně vystavěl příběh, který nás dovede k překvapivému finále, i když ke konci prostřednictvím některých náznaků vytušíme pachatele. Rodinnými trampotami hrdinů autor nezahlcuje, nepůsobí rušivě a spíše dotvářejí příběh.

17.08.2021 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Ti "nahoře" jsou vesměs pěkné svině, se všemi svými penězi a šlechtickými tituly. Zato chudí ani v nuzných poměrech neztrácejí zápal a víru v dobro. V Bradavicích tohle klišé fungovalo, v dospělácké literatuře je to přece jen slabé na jeden ze základních motivů knihy. Ale to je asi jediná výtka na adresu Smrtící bílé. Jinak nezbývá než chválit. Příběh má logiku a spád, nechybí překvapivé zvraty a nakonec i složitý vývoj vztahu hlavních postav nepůsobí rušivě a dotváří příběh. Dokonce i netečným Cormoranem cloumají emoce a Robinino manželství by vydalo na samostatný vztahový román, ale i tato vedlejší story je zručně napsána a je tak nějak "ze života".

17.08.2021 5 z 5