TomHr TomHr komentáře u knih

Planeta mezi dvěma slunci Planeta mezi dvěma slunci Robert Fabian

Žádná zběsilá jízda, nekonečná střílečka, moře slizu vytékajícího z rozstřílených emzáků. Příběh se začíná odvíjet zvolna, autor nás nejdříve uvádí do nehostinného prostředí planety mezi dvěma slunci a vykresluje jednotlivé charaktery přeživších ze zničené transportní kosmické lodi. Neobvyklé, podivné úkazy se nekupí jeden na druhý, naopak jsou dávkovány velmi střídmě. Pomaličku se stupňuje napětí a pocit něčeho zlého, cizího. Bohužel celá ta dobře vystavěná gradace ale nakonec vyšumí tak nějak do ztracena. Kniha se tím stává plytkou vyvražďovačkou.
Chápu, že od danému žánru se nedá očekávat happyend, ale autor mohl více rozpracovat planetu, která přitahuje člověčí kosmolety, a nepřátelskou civilizaci, která planetu obývá.

23.10.2020 3 z 5

Luciferovo evangelium Luciferovo evangelium Tom Egeland

Dobré! Napínavé, čtivé. Sem tam je potřeba přeskočit "vědecké" výčty démonů, zkopírované z nějakých alchymistických spisků - o vědu se tady, obávám se, nejedná. Nicméně většinou různé historické detaily dobře doplňují fantastický příběh reáliemi.

22.11.2019

Mucha Mucha Dominik Dán

Podnikatelský úsvit zkraje devadesátých let bylo podivné období, ale každopádně lepší, než předchozí socialistická realita. Mucha je navíc až moc zalita alkoholem a "vraždárskym" humorem, tím na ostatní příběhy z Nášho Mesta ztrácí.

12.09.2019 3 z 5

Vlci Vlci Farley Mowat

Vcelku vtipná oddechovka na pomezí vědeckého pojednání a naivního přírodomilství.

16.07.2018 4 z 5

Kladivo ráje Kladivo ráje Ken Follett

Zajímavě vystavěný děj a zajímavě popsané postavy; členové utopické komunity vs. FBI. Nejedná se o černobílý příběh, ve kterém jsou padouši zlí se vším všudy a strážci zákona do jednoho hodní správňáci. Jedinou vadou na kráse bylo, že jsem tak nějak nedokázal příběhu uvěřit. Prostě pohnutky a jednání hrdinů na obou stranách barikády byly příliš vykonstruované, místy až nelogické.

25.04.2018 4 z 5

Knoflíková válka Knoflíková válka Louis Pergaud

Možná kdybych byl malý kluk, třeba bych dílko hltal. Asi že jsem se ke knize dostal až v pozdně dospělém věku, moc mě nezaujala. Je to tak nějak pořád to samé dokola, přiznám se, že jsem od poloviny přeskakoval stránky.

25.04.2018 2 z 5

Arkadská dobrodružství horních deseti tisíc Arkadská dobrodružství horních deseti tisíc Stephen Leacock

Pěkné, úsměvné, osvěžující. Satirické zpodobnění světa 'tam nahoře'. Nadčasové dílo: vida, jak byli naši předkové fascinováni takzvanými celebritami! Nejedná se zřejmě o nejlepší autorovu knihu, přesto si drží Leacockův vysoký standard.

30.01.2018 4 z 5

Závěje Závěje Tess Gerritsen

Upřímně řečeno, od předlohy přitroublého TV seriálu jsem moc nečekal. V půlce knihy jsem zjistil, že se nemůžu odtrhnout. Napětí a mrazivá atmosféra výborně vykreslená pomocí sněhu, rozdrcené nohy a několika málo rekvizit.
Bohužel jedna hvězda dolů za překombinovaný, sluníčkový a za vlasy trochu moc přitažený konec. Méně by bylo více, tak např. dvojice ubitá v motelu je v příběhu vysloveně navíc.

08.12.2017 4 z 5

Dlouhý stín času Dlouhý stín času Pavel Naumann

Vcelku prostá detektivka starého střihu: staré dobré kriminalistické postupy, sem tam pomůže trocha nátlaku nebo nějaká ta náhodička Tok vyprávění je spíše pomalejší, některé motivy se opakují, ale příběh oživují různorodé postavy a charaktery. Sledujeme změny společenského postavení řady lidí v letech po únorovém „vítězství“ pracujícího lidu. Autor knihu okořenil dilematem hlavní postavy: vnitřně rozervaný mladý muž si ještě neujasnil, zda se chce věnovat kriminalistice a zločinům, nebo své milované hudbě. Jenom nevím, zda se jedná o obohacení detektivního příběhu, upřímně – ta postava vypravěče časem začala poněkud prudit. Přestože postava pachatele začíná být zřejmá už nějakou dobu před koncem, příběh má zajímavé finále a celkový dojem není úplně špatný. Ale dechberoucí napínák tady nehledejte.

27.11.2023 3 z 5

Parazit Parazit David Koepp

Tzv. thriller plný naprostých nesmyslů a podezřelých náhod. Člověk nemusí být kovaný přírodovědec, aby tušil, co všechno je v příběhu špatně. Jenomže! Pokud odhlédneme od takzvaně vědeckých vysvětlení a budeme se pohybovat spíše v žánru fantasy než sci-fi, pak nelze knize upřít dávku napětí a zábavnosti. Příběh je přímočarý bez překvapivých zvratů, ale gradace a střídání dějových linií prozrazuje zvládnuté spisovatelské řemeslo i to, že je autor také úspěšným scénáristou. Prostředí, atmosféra a jednotlivé postavy jsou solidně vykreslené a tak knížka splnila hlavní účel: pobavit.

16.02.2023 3 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Nalákán 1Q84 jsem sáhnul po Afterdarku. Jedním slovem zklamání. Popis a atmosféra nočního japonského velkoměsta je asi tak jediné, co jsem na knize ocenil. Slibně se vinou nitky příběhů a záhad, které se nakonec rozplynou v rádobyfilozofických pubertálních rozhovorech. Jako by autor nevěděl, co dál s ději a s postavami, a tak radši skončil.

17.02.2022 2 z 5

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

Většinou se donutím každou knihu dočíst, alespoň proto, abych zvěděl, jak příběh dopadne. V Tekutém písku jsem fakt nenašel nic, co by mě zhruba v polovině donutilo číst dál. Těch kůl keců bylo prostě příliš.

22.11.2019 1 z 5

Vyjednavač Vyjednavač Frederick Forsyth

Celkem asi tři napínavé pasáže. A to je na tolik stránek málo. Málo politického románu, příliš mnoho nesympatického arogantního hlavního superhrdiny a jeho "vyjednávání" a pak nepravděpodobného putování po Evropě.
Nakonec jsem se přinutil knihu dočíst, ale bylo to jen tak tak.

20.02.2018 1 z 5

Suvenýr Suvenýr Tess Gerritsen

Opět velmi dobrá detektivka, která má spád, napětí a tak vůbec - prostě co má správná detektivka mít. Jenom se trochu nepovedl překlad (tak například i začínající čtenář detektivek ví, že kulky jsou mezi nohama a ne to, co lítá ze střelné zbraně). Navíc: vždy jsem radši, když si po přečtení detektivky můžu říct "jasně, tak tohle se klidně může stát". A tady mi tenhle pocit vážně chybí.

30.01.2018 3 z 5

Weberova romantická cesta Weberova romantická cesta Hans Watzlik

Úsměvně romantická a pohádkově strašidlácká knížka, plná velkých slov a velkých citů. Napsaná pěkným jazykem a coby audiokniha byla velmi dobře načtená, či spíše zdramatizovaná. Překvapivě zábavná, přestože daný žánr není zrovna můj šálek čaje.

16.02.2023 3 z 5