tlllk tlllk komentáře u knih

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Toto som nečakal, je to bizardnejšie ako predaj tmy na ebay, i keď teraz rozumiem z čoho ju berú... táto kniha nie je pre každého, ale to ani žinčica. Ak máte v obľube magický realizmus a žalúdok z ocele, prídete i na svoje, alebo aspoň na to nikdy nezabudnete. A čerešňou na tom všetkom bola tá báseň :

Ó mocný hlase v oblacích, slova mi prsa drtí:
já vypadávám z Života a propadám se k Smrti.
Mýlíš se, chlapče zmatený, skutečná Smrt je se mnou,
pod tebou Peklo plápolá navěky nocí temnou!
...
I tady v Nebi Peklo je, jak můj velký plán velí:
Nebe jsem stvořil, abyste na Zemi Peklo měli.

30.05.2023 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Po knihe som siahol hlavne kvôli výzve, zohnal som si audio ale po prvých minútach mi prišla tak prediktívna, že som sa až do konca pohyboval niekde medzi 2,5-2,8 násobku rýchlosti (bežne som na 1,35) a aj tak mala polka mozgu voľno. Bolo to milé a naivné ale v tom všetkom bola jednoduchá pravda, ktorá stojí za zamyslenie.

01.05.2023 3 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

Mám určitú slabosť pre tieto cvičenia z výrokovej logiky, v ktorých diablove argumenty, lepšie popisujú naše pohnútky a slabosti. Tomuto súboju medzi dobrom a zlom, nezobralo na autentickosti ani 100 rokov od vydania.

08.03.2023 5 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Remarrque je ako studená sprcha, ktorú si sporadicky ordinujem, aby mi pomohla kalibrovať vlastný rebríček problémov. V podstate banálny príbeh, podaný očami, ktoré z toho robia niečo dojemné. Dnes keď sa ženieme za extrémnymi zážitkami, a selfie na sociálnych sieťach, je to ako facka a núti ma sa zamyslieť nad vlastným bytím.... Dušu mám ale ošmirglovanú do krvi, teraz to bude chcieť niečo veselé.

15.02.2023 4 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Je fajn že vznikajú takéto diela, príde mi to ako ten kreslený "Bol raz jeden život", človek získa užitočné povedomie a ten dej je k tomu bonus na spestrenie. Ako audio to príjemne plynie, teším sa napokračovanie.

20.01.2022 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Nič sa nedalo robiť, začal som čítať a bol som úplne mimo, takže som musel knihu odložiť a vrátiť sa aspoň k Faji. Kniha je parádna, len aby som sa v rozumnom čase dočkal pokračovania.

18.08.2021 5 z 5

Také lepšie tliachanie študovaného kamaráta v krčme pri pive. Miestami ho máte za osvieteného Guru, ale potom trepne takú blbinu, že Vás to zdvíha z lavice. Občas si prekrúti realitu, pozabudne na Biafru a 6.dňovú vojnu (ako Izraelec ?) alebo skomolí pointu vašej obľúbenej knihy. Boli tam pekné myšlienky, ale ku svojej vízií sa dostáva dosť pokútne.

06.07.2020 3 z 5

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

intelektuálna literárna onánia....pri čítaní som si spomenul na jednu známu predavačka v zelovoci, ktorá po nociach číta slovník cudzích slov, snáď aby mohla ohurovať svoje okolie.
Kniha po obsahovej stránke nebola zlá, ale surová štatistická forma ktorou to podala nebola veľmi záživná a v dnešnej dobe wiki, pôsobila skôr povýšenecky.Moje hodnotenie preto zodpovedá môjmu pôžitku z čítania viac ako informatívnej hodnote diela.

10.01.2019 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Mierne ma iritovala autorova snaha zvádzať čitateľa k žánrovo stereotypným predikciám deja, aby sa následne mohol vytasiť s úplne iným (obyčajným) záverom, navyše to občas naťahoval ako gumu v trenkách (za tú časť okolo fotky by som ho roztrhal v zuboch). Ale kniha má originálne podanie deja a tým že autor zvolil nie celkom turisticky známe územia, snáď trochu napomôže aj rozvoju turizmu. Tento región to potrebuje ako soľ.

PS: Ako študent som raz šliapal celú noc, myslím že to bolo Slovenské rudohorie, nad ránom okolo 3 - 4 som začul ženský smiech a zvuky, ako keby sa niekto kúpal v potoku. Po chvíli mi došlo že je to blbosť, teda až doteraz som v to dúfal ....

20.11.2018 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

.. temnoty vojny opísať takto vznešene!? Nie som veľký fanúšik vyumelkovaných diel, a pri takto preflaknutom románe som mal trochu strach, ale celkom ma zasýtilo. Nepísať že sa mi ľúbilo mi príde taký oxymoron, ako keď poviete zubárovi "Dovidenia".

06.11.2018 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

táto utopistická spoločnosť je ako ten povestný ľadovec, nosná časť je pod hladinou, v tom čo nebolo napísané a čo vás núti nastaviť zrkadlo vlastnému rebríčku hodnôt ...

24.10.2018 5 z 5

Kukly Kukly John Wyndham (p)

60 rokov od vydania knihy, a príbeh je stále aktuálny a uveriteľný v intenciách svojho žánru. Ak preferujete sci-fi s hlbšou filozofickou myšlienkou, nebudete sklamaný.

25.10.2015 5 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Spočiatku som bol nesvoj s p. Ušikawe vedľa ktorého by aj Holmes vyzeral ako neskúsený nováčik, ale v roku 1q84 je to asi normálne. Je to trochu rozsiahlejší román ale je tam dostatok erotických odbočiek a technikami zo starých Mayoviek to ide celkom svižne. Nad touto časťou ale budem ešte dlho rozmýšľať :

„A proč jsi umřela?“
„Abych se mohla takhle znovuzrodit.“
„Největší problém se znovuzrozením je ten, že se nikdo nemůže znovuzrodit jen sám pro sebe. To může udělat jen pro někoho druhýho.“
Umírat je drsný. Ještě mnohem drsnější, než by sis myslel, Tengo. A člověk je na to úplně sám. Tak sám, že málem žasneš, že je taková samota vůbec možná ....

16.10.2015 5 z 5

Dotek zla Dotek zla František Niedl

K super schopnostiam sa tento krát pripočíta aj právo a hravo schová do vrecka 70 ročného sudcu aj jeho dcéru učiacu právo na vysokej škole, najbližšie by mohol začať hľadať liek na rakovinu. Stále viac mi zažína pripomínať MacGyvera. Ale inak to bolo fajn, je veľmi uvoľňujúce, keď viete že každý krivák ktorý mu skríži cestu za pár strán skončí v strašných mukách. Kiež by to fungovalo aj v bežnom živote.

10.10.2023 4 z 5

Světla na pobřeží Světla na pobřeží František Niedl

(SPOILER) Po takom happy ende sa bojím siahnuť po pokračovaní. Akcii neubúda, skôr naopak a hlavný hrdina rozvážne a bez zranení čelí každej situácií. Je fajn keď je život taký jednoduchý, aspoň v knižkách. Ako oddychovku môžem vrelo odporučiť, dokonca je aj ako audio.

26.09.2023 5 z 5

Štvanice Štvanice František Niedl

Tento autor to proste vie, vymodeluje z blata goléma, vdýchne mu život a sexepíl a umiestní ho do zaujímavého deja, čo viac si k oddychovému čítaniu potažmo počúvaniu priať.

21.09.2023 4 z 5

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

Celkom príjemné prekvapenie, trojica nemá ten sexepíl ako páni z Chlumu, ale to vôbec nie je na škodu. Dej sa svižne odvíja, zápletka ma hlavu a pätu a po chvíli som si zvykol aj na tú divnú chémiu medzi nimi. Teším sa na pokračovanie. Ako adio sfúknuté za jeden deň.

17.04.2023 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Je to klasika ako Big Mac, ten chlap vie ako navodiť atmosféru. Možno škoda toho záveru, ktorý nijak nevybočil z klišé svojho žánru.

02.03.2023 4 z 5

Bavil som sa, Taita niečo medzi MacGyverom, Michelangelom a Nostradamusom to posúva z historického románu skôr do zábavnej roviny. Určite siahnem po pokračovaní, ale treba si nechať odstup.

25.01.2023 4 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Zhodnem sa tu z viacerími že hlavná postava, bola dosť otravná, konala stereotipne, naopak jeho pomocníci mali charakter i vtipné hlášky. Pre mňa bolo zaujímavé sledovať "poľský pohľad" aj keď prifarebený fantasy na Husitské hnutie v Čechách. Celkom sa teším na pokračovanie, len to nesmiem prekladať podobnou literatúrov (predtým som čítal Rytíři z Vřesova) lebo sa mi to začína pliesť.

29.01.2022 4 z 5