Tída Tída komentáře u knih

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Na román jsem narazila náhodou a rozhodně nelituju. Dozvěděla jsem se hodně o životě v Nigerii, tamní kultuře, postavení žen v rodině a vlastně i trochu o politické situaci a úrovni nemocnic. Překvapivé, místy pro mě nepochopitelné, skvěle napsané - autorka mě hodně překvapila a píšu si ji na seznam těch, od kterých chci číst víc knih.

27.02.2023 5 z 5

Arktické safari a jiné povídky z Grónska Arktické safari a jiné povídky z Grónska Jørn Riel

Už dlouho jsem se při čtení tak nebavila - krása, tenhle styl humoru je mi velmi blízký.

29.10.2022 5 z 5

Ida Ida Helena Černohorská

Tak málo stránek a tolik obsahu. Výborně vykreslené poměry na vesnici v 50. letech. Úplně jsem ten statek, hospodskou tancovačku, rybník, pole, zahradu a třešně viděla. Autorka psát umí a obzvlášť si cením používání slov, která se dnes už v knihách nevidí. Rozhodně se podívám po jejích dalších knihách.

12.03.2024 5 z 5

Poslední na řadě Poslední na řadě Helen Fields

Celé mi to připadalo takové rozplizlé a ne moc uvěřitelné a ani hlavní hrdinka mi do oka nepadla. Škoda nevyužitého potenciálu s menším ostrovem, kam by se dala umístit skvělá detektivka. Doufám, že se autorka vrátí k sérii "Dokonalých".

14.12.2023 3 z 5

Po dlouhé době kniha, která se mi opravdu líbila. Hlavní hrdinka sice nebyla nejsympatičtější osoba na světě, ale to od románu nechci, ani nepotřebuji. Při čtení jsem si uměla krásně představit, jak hotel vypadá, jak jsou postavy oblečené, jakou krajinou se pohybují - opravdu velmi dobře napsané. A třešnička na dortu = nádherná čeština, jaká se u dnešních autorů už málokdy vidí. Díky!

04.12.2023 5 z 5

Čistý, skromný život Čistý, skromný život Viktor Špaček

Wow, tohle bylo neuvěřitelné! Skvělé povídky, měla jsem pocit, že autor snad musel u jednotlivých aktérů tajně bydlet a odposlouchávat. Úmyslně jsem četla jen jednu povídku denně, abych ji stihla zpracovat a vyčistit si hlavu před další. Není to zrovna přehlídka optimismu, ale reálného života a toho si cením. Klobouk dolů!

24.10.2023 5 z 5

Bretaňská idyla Bretaňská idyla Jean-Luc Bannalec (p)

Já se budu muset vydat do Bretaně. Skvěle vylíčené reálie včetně místních dobrot, pohodový komisař se svou partou, výborné hlášky Nowellové a k tomu tedy pár vražd, ale ty pro mě snad asi nejsou v tomto případě ani podstatné. Tohle čtení je na léto jako stvořené

16.07.2023 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Slabší rozjezd, ale postupně se všechny linky knihy začaly propojovat, děj nabral spád a konec byl velkým překvapením. Zasloužené 4*

09.05.2023 4 z 5

Vůně ďábla Vůně ďábla Mons Kallentoft

Dočetla jsem z donucení a jen proto, že ostatní knihy z řady se mi líbily a pořád jsem čekala, kdy se úroveň této knihy zvedne. Bohužel nezvedla :-(

25.05.2019 1 z 5

Dost dobře nenormální Dost dobře nenormální Denise Linke

Po "přečtení" (poslouchala jsem jako audioknihu na ČRo) jsem konečně pochopila, jak se žije autistům, lidem s ADHD a Aspergerovým syndromem. Skvělé, zajímavé, nenacházím dost superlativů! A poslední věty mě úplně dostaly. Díky, že tahle kniha vyšla, vřele doporučuji prostě všem.

19.02.2024 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Jdu proti proudu oslavných komentářů, mně se kniha nelíbila. Prostě jsem nevěřila ději, viz hladovějící lidé, rozsáhlá perzekuce, absence léků atd. Jsem starší generace, vím, že v Rumunsku to bylo náročné, ale takhle to tam snad nevypadalo. Konec rumunské diktatury byl opravdu brutální, díkybohu, že u nás proběhla revoluce sametová. Trochu mě zaráží, že to, co autorka napsala, většina komentujících bere za fakta. Mně to celé připadalo, že je to psáno pro Američany, potažmo pro západní Evropu, aby si mohli libovat, jak to v tom komunismu bylo hrozné, a oni se mají dobře.

11.01.2024 1 z 5

Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu Maryse Condé

Vyslechnuto jako čtení na pokračování na ČRo. Připadá mi, jako bych díky této knize trochu lépe pochopila pohled černochů na bělochy, a za to děkuji. Autorka je sama černé pleti, takže si myslím, že to napsala tak, jak to černoši asi dodnes vnímají. Měla jsem dojem, že nešlo ani tak o čarodějnické procesy, jako o to, ukázat soužití bílých a černých. Rozhodně stojí za přečtení/poslechnutí.

09.01.2024 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Četla jsem na doporučení, údajně nejlepší kniha od Nesbøa a pro mě zklamání. Vztah HH a Ráchel se dal dobře pochopit i bez znalosti předchozích dílů. Ale strhující tempo, napětí, strach ze sněhuláka - tak toho se mi opravdu nedostalo. Hlavního padoucha jsem odhalila velmi brzo a celé se mi to zdálo psané na efekt, plné klišé, předvídatelné. Četlo se to dobře, to ano, a za to dávám zasloužené 3 *.

21.07.2023 3 z 5

Bílý pramen Bílý pramen Klára Teršová

Zajímavý pohled hlavní hrdinky, Němky, na život v Sudetech. Dobře vykreslené vztahy na vsi, každodenní život, strasti i radosti. Je dobře, že se najde kniha, kde se nepíše jen od odsunu a válce, tady se dozvíme, jak Němci žili před válkou, což asi většina z nás neví, když nepocházíme z té oblasti. Pár věcí by šlo dotáhnout, ale zasloužené 4*

12.03.2023 4 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Líbil se mi nápad s kódy ve vysílačce, děj napínavý a uvěřitelný, vyšetřovatelé v pohodě. Jednu hvězdu ubírám za překlad - překladatel má evidentně v oblibě slovo "jelikož", které mě pak už vysloveně tahalo za oči. A na Islandu jsou protestanti, takže žádné "biřmování", ale "konfirmace" - alespoň tohle si překladatel mohl ohlídat :-(

08.03.2023 4 z 5

Katův polibek Katův polibek Mons Kallentoft

Nebylo to špatné, oproti minulému dílu dokonce skvělé, ale na úroveň prvních knih to nemá. Nechci nic prozrazovat, ale pachatele musel uhádnout snad každý, nebo ne? Kdyby to šlo, dala bych 3,5, ale za snahu a odklon od alkoholových eskapád, dávám 4

02.02.2021 4 z 5

Patrioti Patrioti Sana Krasikov

Nesmírně zajímavá a poutavá kniha. Pomalu jsem začínala mít pocit, že v záplavě vydávaných knih vycházejí samé braky a tahle kniha mě přesvědčila o opaku. Rozhodně vřele doporučuji a budu doufat, že od autorky u nás vyjdou další knihy.

18.03.2020 5 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Mně se to líbilo moc a už se těším na další díly

27.03.2018 4 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Dala bych i 3 a půl, ale na čtyři to vážně není.

02.03.2018 3 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Začátek se mi četl hodně dobře, pak jsem se dlouho musela do čtení nutit. "Druhé dveře" na mě byly až moc neuvěřitelné, když vezmu v úvahu, že se celá kniha odehrávala v reálném životě.

17.01.2018 2 z 5