ThomasRuhe ThomasRuhe komentáře u knih

Panter Panter Nelson DeMille

Panter má pomalejší tempo a pozvolný směr k závěrečnému dopadení teroristy Pantera. Je to vcelku dlouhé, ale to příliš nevadí, protože John Corey opět exceluje a jeho hlášky neutralizují případnou nudu...
Hodnocení: příběh je tak za tři, no a k tomu jednu hvězdu navíc za Coreyho.

27.07.2021 4 z 5

Správní hoši Správní hoši Bill Bonanno (p)

Spisovatel David Fischer při snaze o vytvoření co nejvěrnějšího pohledu na fungování mafie a FBI využil znalosti bývalých členů těchto organizací. Případ o kterém je v knize řeč je střídavě vyprávěn z pohledu mafie a FBI, a to vytváří velmi ucelený obraz událostí. Na počátku se hledá jeden profesor, což vypadá vcelku nevině, ale postupně příběh graduje až do drsného finále...
Kniha se mi líbila a pokud se Vám líbil Kmotr, pak Správní hoši nejsou o mnoho horší a stojí za přečtení, i když tato kniha se více podobá filmu Mafiáni.

17.07.2021 4 z 5

Wonderland: Země divů Wonderland: Země divů Jennifer Hillier

Napsané je to slušně a přečíst se to dalo, ale kniha se řadí mezi početnou skupinu thrillerů podobné úrovně. Originální je místo vyšetřování, tedy zábavní park, ale to jsou spíše jen kulisy příběhu. Pachatel mezi mnou tipovanými kandidáty nebyl. Hodnotím 3/5.

28.10.2020 3 z 5

Sedm katů z Mnichova Sedm katů z Mnichova Mario Puzo

Kniha je vlastně o pomstě. 160 stránek naznačuje, že se Puzo příliš podrobně nerozepisuje třeba jako v Kmotrovi. Je to hodně přímočaré, ale já bych dal přednost trochu komplexnějšímu příběhu. Za jednodušší styl dávám 3/5.

30.07.2020 3 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Nikdy jsem od Kotlety nic nečetl, ale chtěl jsem to zkusit. Námět se mi zdál dobrý, upíři bojující v bitvě u Stalingradu. Četlo se to snadno, protože kniha se nesnaží předávat nějaké hlubokomyslné myšlenky, tohle nemá vůbec v plánu.
Stalingrad má vcelku vysoké hodnocení, takže se Kotleta trefil čtenářům do vkusu a má dost fanoušků.
Já jeho knihy číst pravidelně nebudu, ale když bude chuť a nálada na něco lehčího, tak proč ne...

13.07.2020 3 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Když jsem tohle začal číst, tak úvod nebyl nic zvláštního, prostě trochu zklamání. Asi po třetině se příběh vylepšil, zejména okolnostmi vyšetřovaného případu.
Nakonec knihu hodnotím jako dobrou detektivku. Jestli budu v sérii pokračovat zatím nevím, ale je to možné.

29.05.2020 3 z 5

Sup je trpělivý pták Sup je trpělivý pták James Hadley Chase (p)

První dvě třetiny jsou solidní, tady se loupež připravuje a najmutá skupinka se přesouvá k sídlu milionáře Kahlenberga. Závěr je pak boj o holý život a zároveň lov na lidi, tahle část je nejlepší. Celkově 70%.

02.04.2020 4 z 5

Pacient nula Pacient nula Jonathan Maberry

Pacient nula je výborná kniha a skvěle se četla. Trefila se mi do vkusu. Použít zombie nákazu jako zbraň teroristů byl neotřelý nápad. Fandil jsem i hlavní postavě Joe Ledgerovi. Místy pěkný nářez, přesto příběh není pouhá střílečka, je mnohem víc rafinovaný. Právě pasáže bez přímého boje mě bavily nejvíc, kvůli dobré atmosféře. K něčemu mám lehké výhrady, ale to nepadá na váhu...
Proto tedy přesnější hodnocení 90%.

27.02.2020 5 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Kniha je dobře napsaná, děj je čtivý a rychle plyne. Největší záhadou je proč Audie Palmer utekl z vězení jeden den před propuštěním. K tomu se pak váže překvapivé rozluštění minulosti. Celkově příběh hodnotím jako zajímavý skoro až filmový.

13.11.2019 3 z 5

Hra pro lvy Hra pro lvy Nelson DeMille

Hodně se mi líbil začátek s přistávajícím letadlem, který skvěle rozjíždí zápletku. Dobrý nápad je střídání kapitol z pohledu Chálila a protiteroristické jednotky v podání Johna Coreyho. Rozdíl v textu je okamžitě patrný. Bavil mě Coreyho frajerský ironický humor a spousta vtipných hlášek. Pasáže s Chálilem jsou svým pojetím jiné, působí nebezpečně a sebevědomě. Z textu je to doslova cítit.
Se samotným závěrem jsem také spokojen, takže knihu bych klidně doporučil a její procenta vidím někde kolem 85%.

29.10.2019 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Po první třetině, kdy mě příběh moc nebral jsem to chtěl zabalit, protože od románu co získal Pulitzera čekám mnohem víc. Poté co začal soud se to zlepšilo, teda ne že bych knihu honem doporučil, ale nakonec jsem to dočetl, a to už samo o sobě je dost dobrý. Celkový dojem je tak na trojku.

21.08.2019 3 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Jediné co bylo v úvodu zajímavé, byl kůň pověšený na lanovce, to jsem si říkal : jak ho tam sakra dostali ? Jinak se zdálo, že se jedná o knihu kvůli níž se dělá mnoho povyku pro nic. Postupně se příběh vylepšil, mohla zato hlavně určitá záhadnost případu i prostředí, takže mě to začalo bavit.
Proto škoda závěru, který byl až příliš vykonstruovaný na efekt. Díky tomu hodnotím 3/5.

15.08.2018 3 z 5

Výstřel Výstřel Lee Child

Líbil se mi hned úvodní popis střelby a poté postupné odhalování pravdy. Když k tomu přičtu, že organizace pana Zeca od začátku působí velice schopně, tak jsem se těšil, až dojde ke konfrontaci jeho mužů s Reacherem.
Celá kniha se četla dobře a skoro dvě třetiny příběhu jsou vlastně detektivní. 4/5.

14.07.2018 4 z 5

Čelisti Čelisti Peter Benchley

Kniha se od pozdější filmové verze celkem dost liší. Milostná aférka mezi Hooperem a Brodyho ženou mně moc pochuti nebyla, protože to vytvořilo nepřátelský vztah mezi Hooperem a Brodym.
Tleskám Spielbergovi, že tohle ve filmu úplně vynechal, udělal jen dobře.
Závěr byl ve filmu taky lépe ztvárněn. 3/5.

14.04.2018 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Kvůli veliké oblibě a skvělému hodnocení, jsem měl od knihy velká očekávání.
První polovina je taková seznamovací a rozjezdová, což je pochopitelné, když se Blomkvist musí prohrabat materiály o rodině Vangerů a čtyřicet let starým případem.
Poté co spojí síly se Salanderovou ( to je hodně originální postava) a pátrání začíná býti úspěšné, se mé dojmy z příběhu vylepšily. Tato detektivní část je opravdu velmi dobrá.
Já sice nejsem velký fanoušek severské krimi, takže mé hodnocení je spíše střízlivé, ale rozhodně si zaslouží 70%.

11.04.2018 3 z 5

Ďáblova slza Ďáblova slza Jeffery Deaver

Zajímavým aspektem knihy je představení oboru grafologie při policejním vyšetřování.
Zbytek příběhu má Deaverovu tradiční vysokou kvalitu zpracování.
Vtipná je epizodní rolička pro L. Rhymea.

19.03.2018 4 z 5

Tommyknockeři Tommyknockeři Stephen King

Začátek dobrý. Mimozemský létající talíř havaroval a leží pohřbený v zemi u městečka Haven v oblíbeném Kingově státě Maine. To zní zajímavě.
Ve finále mě kniha moc nebavila. A hned z několika důvodů. Za prvé je zde ohromné množství postav, King snad pojmenoval kdejakýho pišišvora co v Havenu žije. Za druhé, chápu, že se vyžívá v dlouhých popisech, ale tady to působí utahaně, nudně a spousta textu nemá žádný vliv na zápletku. Například, když chce Bobbi ukázat Gardovi tu vesmírnou loď, tak než se k ní vydají musíte přelouskat ještě 20 stránek. No a takhle oddaluje všechny klíčové momenty. Za třetí, za polovinou jsem už jen mechanicky obracel stránky, abych dospěl k velkému finále, ale ouha, tady mě King taky zklamal.
Hodnocení tak slabší 3 hvězdy, s tím, že podruhé bych už tuhle knihu číst nechtěl.

08.04.2017 3 z 5

Zub za zub Zub za zub Ed McBain

Povedený díl z této série. Trochu neobvyklé bylo, že se celý odehrává jedno říjnové odpoledne, a navíc drtivou většinu času na policejním okrsku. Silnou stránkou jsou opět jednotlivé postavy detektivů a jejich myšlenkové pochody.

29.11.2016 4 z 5

Zabiják Zabiják Lawrence Block

I když je Keller najemný vrah, tak je to vcelku sympatická postava. Není totiž pouze bezduchým strojem na zabíjení, ale má své pocity a nálady. V každé kapitole sice plní novou zakázku, které jsou hodně rozmanité, ale v mnohých dostává větší prostor jeho soukromý život, od pořízení psa až po sbírání známek.
Block knihu věnoval Evanu Hunterovi, a musím přiznat, že je zde podobný jemný ironický humor jako v McBainových knížkách o 87. revíru.
Tohle bylo mé druhé čtení této knihy po několika letech a opět mne to bavilo.

27.11.2016 4 z 5

Století hokejových hrdinů Století hokejových hrdinů James Duplacey

Kniha představuje 100 největších hokejových hvězd.Drtivou většinu tvoří hráči z NHL. S výběrem jmen lze asi polemizovat, ale já osobně jsem s tím žádný problém neměl.
Hráče, kteří NHL nikdy nehráli zastupují např.: Holeček, Tumba Johansson, Tretjak, Malcev nebo Charlamov).
Hráči jsou seřazeni abecedně, každému je věnována jedna dvoustránka, kde je stručné seznámení s kariérou pomocí textu a statistik a jedné veliké fotky daného hráče.
Informace jsou spíše základního charakteru, takže hardcoreový fanda hokeje zde asi moc nových poznatků nenajde. Přesto to na naše poměry není špatná publikace. 3/5.

01.01.2016 3 z 5