terinkha terinkha komentáře u knih

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

32/2022
Nebudu mlžit, Bílá voda mi dala zabrat. Ale víte co? Je boží.
Trvalo mi to, na začátku mi to nešlo a na konci jsem hltala stránky po desítkách.
Je mi jedno, co jsou fakta a co fikce, příběh je skvělej, napsaný je to taky dobře.
90%, dejte si ji, fakt!

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

1/2023
Ruta nikdy nezklame.
Jestli nejste fanoušci literatury faktu a přitom byste se rádi dozvěděli něco ze světové historie, sáhněte po jejích románech. Velmi chytlavě a přitom citlivě uchopuje někdy ne až tak "profláknutá" témata a vždycky se jí podařit zahrát (minimálně mně) na city.
Ana a Daniel byla tak nádherná ústřední dvojice! Zbožňovala jsem El Huerfána, těšila se na kapitoly s Benem i s Nickem a užírala se zvědavostí, jaké je to velké tajemství Julie.
A uf uf, zase potupně přiznávám, že o tom, jaký byl režim ve Španělsku za Franca jsem moc velké povědomí tedy neměla...
Zavítejte do Madridu, nebudete litovat! Doporučuju všema deseti

08.01.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

15/2023
Andy umí. Artemis jsem tedy nečetla, ale Marťana jsem zhltla (a u něj jsem se teda taky hodně nasmála) a u Spasitele tomu nebylo jinak. Jakmile se děj dostal do otáček, nemohla jsem přestat číst.
Mark mi byl jako hlavní postava asi trochu sympatičtější než tady Ryland, ale ten byl zase jiný, nadšený vědátor a všechny objevy fakt prožíval, ten entuziasmus byl neskutečnej.
Retrospektivní části příběhu měly taky něco do sebe, Strattová byla docela fůrie!
Konec byl pro mě vlastně moc milej, neříkám, že jsem to čekala, ale nezklamalo mě to :-) Jen je teda fakt, že po tom, co jsme procházeli málem každou hodinou, to pak na posledních 150 (?) stranách byl sešup po dnech a týdnech, tam to pro mě bylo trochu uspěchaný (fakt velká změna tempa vyprávění).
Za tenhle skvělej vesmírnej příběh dávám plnej počet, protože jsem se bavila, dojímala a dalo mi to přesně to, co jsem chtěla.

08.04.2023 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Chvíli jsem přemýšlela, co mi ten styl psaní evokuje - bylo to, jako když se Harry ponořil do myslánky a objevil se v určité "scéně". Ty popisy obrazů a jednotlivých scén byly naprosto dechberoucí.
A díky tomu, jaká Zuzana byla, na mě možná ty hrůzy války tolik nedoléhaly. Protože ona byla tak silná, plná života a cukru...
Příběh úžasnej, jazyk taky, první kniha od Jakuby a nemohla jsem si vybrat líp.
Je to za plnej a 100 %

25.03.2022 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

16/2023
Útlá knížka, to jo, ale našlapaná tolika palčivými tématy...
"Lidi umí být svině, něco o tom vím."
První část knihy, kdy Jarek vypráví o odchodu z církve, návratu do domu, kde žil s prarodiči, z toho jsem byla fakt nadšená. Přišlo mi to tak obyčejně psaný, a přitom tak neobyčejný...
Zlom v podobě Jarkova zjištění byl pro mě v tu chvíli trochu moc, nějak mi to neladilo k tomu, kam jsem očekávala směr příběhu.
Ale to, co se pak odehrávalo, to bylo tak...přesný a odrážející dnešní (a asi nejen dnešní) dobu, náturu lidí, předpojatost, davový chování, pomluvy, soudci a kati z řad veřejnosti...Chvílema mi z toho bylo až blivno.
A to, že i Jarda byl obětí svýho zjištění, nenáviděl se za to a nevěděl, co s tím, prostě nikdo neviděl.
Dnešní doba na stříbrném podnose.
Jednu hvězdu dolů, přeci jen mě to neuspokojilo tolik :-)
P.S.: Nemůžu si pomoct, ale ty knihy jsou fakt drahý...Za necelých 200 stran 300 korun? Jauvajs...

11.04.2023 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

07/2023
Jsem asi jedna z mála, která každej díl Harryho přečetla jen jednou. Filmy jsem viděla všehovšudy možná dvakrát. Ale Harry se mi hodil do čtenářské výzvy, tak jsem si od kamarádky půjčila krásné ilustrované vydání od Jima Kaye a ten návrat do kouzelnického světa nemohl být hezčí.
Představivost JKR je neskutečná, vyprávění je fakt kouzelné a chápu, proč je HP pořád tak populární. Ukažte mi dětskou knihovničku, ve které není ani jedna kniha o Harrym.
A je to hezký i pro dospělý, ne že ne! :-)

23.02.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Stoupající tendence, tenhle díl byl o kus lepší než první!
Bylo to vydatný, temný, užila jsem si to :-)
Dávám plnej počet, fandím mladým autorům a autorkám, tuplem, když jim to takto jde.
90%, super!

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Ale jo, dám plnej počet.
Úplně jsem se totiž v tý bažině ztratila. Chvílema jsem měla pocit, jako bych se na malé loďce prodírala mezi větvemi já sama.
Ta čistá a obyčejná láska mezi Kyou a Tatem mě dojímala.
Racky teda nesnášim, takže jejich krmení mě moc nerozněžňovalo :-D
Pozorný čtenář postřehne jeden náznak, který by ho mohl navést na stopu vyřešení vraždy :-)
Konec jsem čekala, každopádně to bylo boží! Vlastně nemůžu říct, že by se jednalo o výjimečný literární dílo, ale ta atmosféra a hlavní hrdinka, to je ten důvod, proč začít zjišťovat, kde zpívají raci a co to vlastně znamená...

22.10.2021 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Agathu jsem jako puberťačka zbožňovala, přečetla jsem skoro všechny detektivky s Herculem a slečnou Marplovou.
Na tuhle novinku mě nalákala zmínka právě o ní a navíc ta super pěkná obálka :-)
Hele, nejste už přejedený těch severskejch detektivek, kdy všeci chlastaj (jakákoliv jiná neřest included), noci jsou temný, za každým rohem číhá psychopatickej vrah, vymejšlej se šílený způsoby, jak někoho sprovodit ze světa a tak?
Tohle bylo vlastně dost milý čtení. Pomalejší tempo, výstřední detektiv (ale trochu jinak na dnešní poměry), krásný prostředí, žádný krváky a velký šoky, dokonce to všechno tak nějak dávalo smysl a zapadalo do sebe postupně. A "chemie" mezi Peterem a Tove byla pro mě dost osvěžující :-) Vraha jsem teda odhalila dřív, ale nikterak mi to nezkazilo požitek z knihy.
Fakt jsem si to užila, taková detektivka mi vlastně dost chyběla. Jako prázdninový čtení naprosto dokonalý, dávám plnej počet hvězd a za mě tak 90 % :-)

21.06.2022 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Uf, knihy s takovým tématem jsou vždycky vydatný a těžko se o nich mluví, zanechají ve vás spoustu dojmů a pocitů, přinesou do života třeba trochu uvědomění a vděčnosti za to, co máme (a co třeba nemusíme vůbec řešit!).
Tuhle knihu by si měly přečíst všechny děti, který tak trochu vyrůstaj se zlatou lžičkou v puse a nevážej si toho, co mají. Protože tohle je bohužel realita nejednoho dospívajícího. Na druhou stranu, právě z těchhle bojovníků pak většinou vyrůstají silný osobnosti.
Plný počet hvězd, za skvělý téma, styl psaní, za důvod k zamyšlení.

04.01.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

V metru jsem polykala slzy a málem i přejela přestupní stanici.
Silná, smutná, hrůzná kniha, ve který je ale ohromný lidský odhodlání a víra.
5 hvězd, nemůžu jinak, dojmy jsou silný, jako už dlouho u žádné knihy ne.

16.10.2019 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

31/2022
Tak tohle byla teda ale ultimátní bejkárna!
Proč je to tolik opěvovaný? Dialogy jak po lobotomii sekáčkem na led, Nora je na tečku (a to si myslím, že téma deprese je vážný, ale tady fakt debilně uchopený), konec je evidentní.
30%, vřele nedoporučuju!

28.08.2023 2 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Nenáročný milý čtení.
Kodaň mám na wishlistu, pochopitelně jsou všichni krásný a nejlepší, formát knihy jako přes kopírák s tunou dalších, ale já si tenhle typ knihy čas od času ráda přečtu. S ohledem na to, že jsem byla s dítětem v nemocnici, tak tohle bylo přesně to, co jsem na odreagování potřebovala.
90%, milé to bylo velmi.

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Co mě motivovalo k tomu si tuhle knihu přečíst? Náš kamarád je z Holic a na prvotinu Trpkové přišla řeč. Takže jsem neváhala.
Bylo to dobrý! Jako takhle, Laura s Adamem mě občas pekelně štvali, ale zápletka byla dobrá a bavilo mě to.
80%, dobrá česká detektivka.

28.08.2023 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

19/2023
Na Islandu jsem byla před šesti lety, takže na tenhle díl série jsem se vyloženě těšila. Popisy přírody byly nádherný a dost věrný (i když věřte mi, že Geysir nechrlí vodu tak často, jak to v knize vypadalo :-) ), Gullfoss je vážně tak dechberoucí místo, jak ho Julie popsala, koně hodně přátelský (jeden nám vlezl hlavou do auta) a polární záře, ta má v mém srdci místo už napořád
Chemie fungovala, vývoj postav parádní, Alex se mi líbil už v cukrárně, děj byl (!), happy end taky, co chcete víc od tohohle typu knihy?
Za mě plnej počet, už jen pro tu islandskou nostalgii :-)

01.05.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Baruna a Katuška. Už jen to oslovení říká mnoho a prolíná se celou knihou.
Báru jsem vlastně jen litovala. Výtvarně nadaný bohémský dítě, který žije ve stínu svý poslušný a vzorný sestřičky.
Netušila jsem, kam až to dospěje a ještě dlouho po dočtení jsem na knihu myslela.
Hvězdu dolů za to, že bych si asi strašně ráda konečně přečetla českou prózu, která bude začínat na dně suchýho záchoda, ale ukáže, že každej má šanci se z těch srágor vyhrabat. Protože zmar a tragédie na mě teď dýchá snad ze všech novejch českejch knih...

22.10.2021 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Jak píše Karika, je na každém z nás, jestli vyprávění Igora a pověsti Tribeče uvěříme nebo ne. Pokud jsme realisti jako David, bude to pro nás jen vyhajpovaný příběh (asi feťáka) a dokážeme si obhájit všechno rozumem. Pokud alespoň částečně připustíme, že se jedná o zvláštní místo, pak...
Oceňuju hlavně spoustu odkazů na různé prameny, Missing 411 řadím do seznamu, co chci vidět!

21.11.2019 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Další potvrzení toho, že současná česká próza je fakt dobrá. Chvíli mi trvalo přivyknout poměrně specifickému stylu psaní (dlouhá souvětí mi trochu připomínala Třeštíkovou), ale jsou to vlastně jen proudy po sobě jdoucích myšlenek, které má každý z nás. Několikrát ve mně až zatrnulo, to když jsem se v některé ze situací až příliš viděla. Koukejte se na jednu a tu samou věc očima dítěte, bohémské matky a babičky z vesnice - nikdy ten pohled nebude stejný a konflikt musí chtě nechtě následovat. Nádherně napsaná kniha, opravdová a syrová. Zasloužených 5*.

03.09.2019 5 z 5

14/2023
Krásný to bylo!
Nečekala jsem vrchol spisovatelskýho umu a vlastně mě Tom překvapil, jak čtivě byla kniha napsaná. Spoustu krásných vzpomínek, zákulisních drbů i informací, sonda do života dětského herce. Moc se mi to líbilo.
V průběhu čtení u mě vyvstaly dvě otázky:
1. Jaká by byla kniha od kohokoliv z hlavního tria? (Protože pohledem Toma on byl vlastně jen "okrajová" postava, kdežto Daniel, Emma a Rupert strávili svoje dětství na place)
2. Jak si to všechno může pamatovat? Jasný, není to tak dávno, ale s přihlédnutím k mojí paměti a vzpomínkám (jsem podobně stará) nechápu, jak si všechny tyhle drobné i větší zážitky mohl pamatovat a pak je do knihy napsat. Nebo měl deník, kam si to psal? Já si totiž pamatuju lautr prd :-D
Takže jestli máte rádi HP, rozhodně si čtení téhle knihy užijete, protože ačkoliv byl Draco slizoun, s Tomem byste si klidně zašli na kafe, aby vám to vyprávěl osobně, za mě 90 % :-)

02.04.2023 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

06/2023
Nechcete moc přemýšlet? Užít si hezký příběh, milý lidi, romantiku, happy end? Nečekáte vrchol prózy, hluboký myšlenky a konec s velkým zamyšlením?
Jděte do Julie, podle mě kterýkoliv. Tohle je pro všechny, kdo milují New York
Jako oddychovka naprosto super. Dostala jsem přesně to, co jsem čekala.

23.02.2023 4 z 5