Terez9119 Terez9119 komentáře u knih

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Jak celým srdcem miluju první díl a každou malou jednotlivost v něm, tak zbožňuju první část druhého dílu. Příběh Froda se Samem ráda moc nemám, ale vše ohledně Rohanu a Fangornu bych mohla číst znovu a znovu.

23.02.2021 5 z 5

Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Art Spiegelman

Je to velmi silný příběh. A také strašlivě smutný. Protože i když má kruté vyprávění autorova otce vlastně šťastný konec, novodobé soužití otce se synem šťastné není. Protože přežít to, co přežil Vladko a mnoho dalších s podobným osudem, ho navždy poznamenalo. A on přežil všechny hrůzy války a koncentračního tábora, protože byl takový, jaký byl, nic nevyhodil, všechno schraňoval a staral se do posledního dechu. O to trýznivěji poté vyznívá nepochopení vlastním synem a celým okolím. Celou knihu tak lze potom chápat jako autorovo smíření se s vlastním otcem a jakousi omluvu za to, že pro vlastního otce neměl porozumění a že se za něj styděl. Komixová forma příběhu pak nijak nesnižuje jeho působivost, dalo by se říci, že právě naopak.

29.01.2020 5 z 5

Risk Risk Elle Kennedy

Začátek je vážně super. Výměny hlavních postav baví, je to přiměřeně vtipný a rajcovní. Ale pak se to začne táhnout. Jste v půlce a nic se neděje. Máte nějaké náznaky, ale trvá to strááášně dlouho, než se to rozjede. Což se naštěstí nakonec stane a výsledek je perfektní. Brenna je úžasná. Tvrdohlavá, sebevědomá, tvrdě si jde za svým. A Jake je k pomilování. Jemu nemůže odolat žádná. Tahle dvojka mi sedla mnohem víc než hlavní hrdinové Lovu. Takže za mě lepší než jednička, určitě se k ní ještě někdy vrátím.

17.10.2019 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

S Gaimanem to mám trošku složité. Na jedné straně jsou jeho knihy zábavné, vtipné, plné výborných nápadů a na druhé straně neváhá uvrtat svoje hrdiny do vážně hnusných situací a hodně jim ubližovat. Vlastně se divím, že z toho nikdo nakonec nevyšel natrvalo zmrzačen (jako třeba v jeho mnohem lehčí "pohádce" Stardust).
Všechny hlavní postavy jsou dobře napsané, ke všem je snadné si vytvořit vztah (ať už pozitivní nebo negativní). Příběh je svižný, sledování více linek najednou posouvá děj rychleji dopředu, autor čtenáři připraví i pár nehezkých překvapení. Ale protože je to Gaiman, tak to všechno více méně dobře dopadne. Jedinou výtku mám k úplnému konci, ten se mi zdál trochu zbytečně utahaný. Ale vzhledem k Richardově povaze asi dával smysl.
Na tomhle super příběhu, který jsem zhltla jedním dechem za dva dny, je mi hrozně líto jedna věc. A to, že neznám jeho pozadí. Příběhy autorů typu Gaiman nebo Pratchett si totiž nejvíc užijete, když znáte prostředí a konotace, ze kterých autor vycházel. Jejich knihy obsahují spoustu odkazů a "easter eggs", které čtenáře pobaví a potěší, ale musí jim rozumět. Takže bych řekla, že na čtenáře nelondýnského, resp. neznalého prostředí působí kniha polovičním dojmem, než by mohla a to je škoda.

27.08.2019 5 z 5

Analfabetka je ještě šílenější než Stařík, je v ní víc trapných nebo nemožných situací, častokrát jsem nechtěla pokračovat, protože jsem myslela, že další větu už nesnesu. Ale autor naštěstí vždycky všechno v dobré obrátí, aby se mohl vrhnout vstříc ještě horšímu dobrodružství. Rozhodně jsem po Staříkovi nebyla zklamaná.

08.01.2019 5 z 5

Zimní naděje Zimní naděje Lisa Kleypas

Dvacet hvězd! Já věděla, že blafoval! Nikdy by Lily neublížil! Tohle byl jednoznačně jeden z nejlepších romantických příběhů, jaký jsem kdy četla. Sebastian je ten úplně nejlepší hrdina. Odvážný, oddaný, inteligentní a strašně sladký. A i když se v předchozích dílech zdála Evie zakřiknutá a trochu nemožná, ukázala se jako nejsilnější ze všech. Tenhle příběh jsem si zamilovala a mockrát se k němu vrátím. Zvlášť když mají tak krásné pokračování v Ďáblovi na jaře.

24.11.2018 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

No, nevím. Překvapivě dobré to bylo, ale... Na rozdíl od původního Saturnina, kterého z duše miluji, tohle úplně postrádalo příběh. Kniha je milá, děj volně plyne, ale celé je to příliš pokojné a takové nijaké. Zbytečně časté odkazy na původní knihu a vztah Jiřího a slečny Barbory mi autor vyloženě zkazil. Těžko se k ní budu někdy v budoucnu vracet.

28.10.2018 3 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

Za mě nejlepší kniha série. Žádné velké nesmyslnosti jako v předchozích dílech, všechno hezky plynulo bez větších problémů. Jen ale třeba tu žádost o ruku jsem vůbec nepochopila. Proč? A proč zrovna v tu chvíli? Colinův duševní vývoj pro mě byl většinu času dost matoucí, ale Penelope jsem si moc oblíbila. Škoda, že její charakter seriál zatím dost przní.

08.04.2022 4 z 5

Manažer Manažer Kristen Callihan

Ještě lepší než první díl, tohle jsem si užila od začátku do konce. Gabriel je skvělý a i když je Sophie hodně trhlá, musíte si ji hned oblíbit. K téhle knížce se určitě ještě vrátím.

14.02.2022 5 z 5

Za prvé musím říct, že to bylo lepší, než jsem čekala. Předpokládala jsem, že to bude pouze jednostranný pohled pana Šlachty, ale tím, že to bylo formou rozhovoru, tak ho pan Klíma dokázal s určitými věcmi konfrontovat, čímž podle mě vznikl mnohem lepší výsledek. Obecně je ta kniha velmi zajímavá i velmi poučná, protože jsou tam popsány postupy policie, které se jinak dostávají k lidem skrze média poněkud zkresleně. A ačkoli jsou novináři hlídací psi demokracie, z vlastní zkušenosti vím, že co se týká práva a postupů správních orgánů nebo orgánů činných v trestním řízení, vůbec tomu novináři nerozumí, a proto se nedivím panu Šlachtovi, že k nim zaujímá tak kritický postoj. Část s politickými kauzami byla také obohacující, s mnoha souvislostmi, které si člověk jen tak nespojí. Reorganizace policie byla podána poněkud jednostranně, ale znělo to docela věrohodně. Za mne kniha, kterou by si mělo přečíst co nejvíce lidí, ačkoli i mne plnila z počátku velká nedůvěra.

09.01.2022 4 z 5

S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

(SPOILER) Ach Bože. Za dva dny bylo po všem a já jsem jen seděla a nahlas se ptala, jak bez něj teď budu žít. Četla jsem jen pořád dál a dál a pak si zoufala, že už je konec. Tohle mělo mít mnohem víc stran (nebo možná prvních sto stran nemuselo být tak utahaných). Měla jsem ráda Kultiho, zbožňovala Malychina, ale teď moje úplně celé srdce ukradl Lukov. Tenhle hrdina měl úplně všechno a ještě něco navíc. Vlastně taková ideální kombinace těch prvních dvou. Jasmine byla tvrďák jako každá Marianina hrdinka. A i když byla někdy otravná, hned jsem se s ní sžila a její příběh úplně hltala. Krasobruslení jako třešnička na dortu. No a ten proklatě sladký krásný epilog (normálně je nesnáším, ale tenhle jsem si užila).

Mariana pořád píše podle téhož vzorce, ale pořád mě to hrozně baví. Je královna slowburn, ale vždycky tak nějak jednostranného. Ten chlap to ví vždycky hned a ženské hrdince to trvá celou knihu, než to pochopí taky. Tady byl Lukov jasnej už od první chvíle. Vůbec jsem se nedivila, když pak na ni vybalil, že s ní chtěl jezdit od začátku. Jo, házel po ní stejné urážky jako ona po něm, protože věděl, že to jediná vydrží (že si něco brala moc k srdci, to on fakt nemohl tušit), ale taky to znamenalo, že jí jediné si všímal. Úplně jediné. Jak to nemohla vidět? A jak on hned: Musíš mi důvěřovat. Buďme přátelé. Tohle pro tebe udělám. Tohle taky. Všechno pro tebe udělám. Nastěhuju si tě domů. Prostě ten byl jasnej hned, ale Jas byla hodně zahleděná sama do sebe, takže jí to hrozně trvalo.

06.05.2021 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Ze začátku mě kniha moc neoslovila a nemohla jsem se přesvědčit k tomu, abych se začetla. No nakonec se podařilo a stálo to za to. Na romantickou knížku je to trochu dlouhé, ale není to zdlouhavé, pořád se tam něco děje. Oproti jiným komentářům se mi romantická zápletka nezdála úplně v popředí. Z knížky totiž vyzařuje milost a teplo skutečného přátelství. Taky se mi moc líbilo, jak autorka dokázala skvěle nenásilně vystihnout koncept hygge. Přesně tak si to představuji. Katie a Ben byli sympatičtí hrdinové, celkově je to moc příjemná záležitost.

27.01.2020 5 z 5

Kulti Kulti Mariana Zapata

To bylo skvělé! Mám sestřenici, která je přesně typ jako Sal, jednu dobu taky hrála fotbal a šaty obléká jednou za rok, takže jsem hlavní hrdinku vlastně už dávno znala. A jelikož jsem vyrostla v třídě fotbalových maniaků, toho fotbalu mi tam vůbec moc nepřišlo. Reiner byl úžasný hrdina. Asi ve třetině knihy, kdy Sal prudil daleko víc než všechny ostatní, jsem si říkala: "Chudák, má tě rád a jinak ti to najevo dát neumí."
Je pravda, že bych to trochu urychlila a některé pasáže zkrátila, ale celkově je celá knížka strašně čtivá a 500 stran jsem přečetla za nějaké dva tři dny. Úplně to letělo.
Na příběhu mě bavilo úplně všechno, postavy byly výborně napsané, nikdo mi vyloženě nevadil, nemusela jsem nic přeskakovat. Nejlepší byly rozhovory hlavních dvou hrdinů, Salina kreativita ohledně pojmenování asistenta trenéra byla strašně vtipná, stejně jako její zbavování se nervozity, když byl zrovna poblíž (i když někdy už toho bylo příliš). Reiner si mě získal hned, jak začal trochu mluvit a na konci knihy už byl vyloženě ukecanej. Věkový rozdíl mi vůbec nevadil, máme to doma dost podobně. Ta věc s dopisem byla výjimečně sladká, i když to byla vlastně spousta věcí, co Reiner dělal, aniž by to Sal věděla. I závěr se autorce povedl tak, aby mě dokonale uspokojil. Takže nebyla to sice nejlepší knížka, jakou jsem kdy četla, ale určitě se k ní mnohokrát vrátím.

31.05.2019 5 z 5

P.S. Líbíš se mi P.S. Líbíš se mi Kasie West

Taková dětská Láska přes internet. Bylo to velmi milé, překvapivě jsem se nemohla odtrhnout, a to nejsem úplně cílová skupina. Samozřejmě, že od začátku víte, kdo je na druhé straně, o to přece nejde. Čekáte, jak to zjistí a jak s tím naloží. Za mě velmi příjemné čtení.

14.01.2019 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Umberto Eco, co k tomu dodat. Grafoman s tak rozsáhlými znalostmi, že jimi musí čtenáře zahltit, a ten pak stojí a tleská, protože konečný výsledek je prostě famózní.

28.10.2018 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Rozum a cit jsem si zdaleka neužila tolik jako Pýchu a předsudek. Ani jedna z postav mi příliš nesedla, Elinor na mě byla příliš hodná a pasivní a Edward mě tedy neoslnil vůbec. Mariana je ultra zasněná romantička, která touží po bouřlivém milostném vzplanutí jako většina dívek jejího věku (i dnes) a i když člověk kroutí hlavou nad její naivitou, láme mu srdce její bolest. Plukovník Brandon je skvělý charakter trpělivého oddaného muže, ale je jaksi nevýrazný. Nevím no, prostě takové postavy jako Elisabeth a Darcy se podaří jen výjimečně :-)
I samotný příběh byl pro mne slabší, i když styl Austenové je jedinečný a zábavný. Jestli váháte, dejte knížce šanci, ale já se k ní vracet nebudu.

26.01.2023 3 z 5

Srdcem proti zdi Srdcem proti zdi Mariana Zapata

Tři hvězdy, protože knížky Mariany miluju, a přece jen je to pořád nadprůměrné slowburn. Ale... Tohle je první, která mi od ní nesedla. Prvních 150 stran byla fakt hrozná nuda a já se poprvé přistihla při myšlence, že to snad ani nedočtu. Pak se to zlepšilo a do konce to hezky utíkalo, ale ten začátek to zvrátit nedokázalo. A i když Jsem vážně velká fanynka Marianiných knih, tak tohle na mě bylo moc popisné. Hrozně moc myšlenek hrdinky a málo dialogů (ve "S láskou, Lukov" mi to nevadilo, ale tady už toho bylo moc).

Vanessa je fajn hrdinka, řekne, co si myslí a nenechá se sebou zametat. Na druhou stranu není tak výrazná jako Marianiny ostatní hrdinky, což je v tomto případě dobře. Opravdu jsem si ji oblíbila. Na druhou stranu Aiden byl docela zklamání. Ze začátku se vážně choval jako idiot a zlepšovalo se to jen velmi velmi pomalu. Konec dobře, ale na mě to bylo málo. Po tom, co jsem se zbláznila do Lukova, jsem prostě čekala něco víc.

Takže na to, jak Marianiny knížky můžu číst po nějaké době znova a znova (v pořadí "S láskou, Lukov", "Kulti", "Rytmus, já a Malychin"), tak k Wall of Winnipeg se vracet neplánuju.

03.06.2022 3 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Je to milé a nenáročné. Přečíst to trvá tak půl hodinky, možná hodinku. Nejisté, zamilované...Prostě ideální na krátký relax.

19.05.2022 4 z 5

Osudové setkání - Štěstí má čtyři tlapky Osudové setkání - Štěstí má čtyři tlapky Kelly Moran

Nejprve k názvu knihy - doslovný překlad Štěněcí láska by nebyl přitažlivý, chápu, ale přijde mi necitlivé dát do názvu Štěstí má čtyři tlapky, když Seraf, který je dal dohromady, má tlapky jen tři...
Jinak to byla zcela průměrná romance. Většina knížky byla dost utahaná a konec zase strašně useknutý. Cade je tak dokonalý hrdina, až to bolí, Avery jako hrdinka vlastně taky - krásná, milá, strašně schopná, všichni ji hned milují, jenom je chudinka sama sebou strašně nejistá. No prostě klasika. Jedinou přidanou hodnotou je tady Hailey, ta vytahuje knihu z průměru. Příjemná oddechovka na jedno odpoledne.

22.09.2020 4 z 5

Nechtělo se mi do toho, protože úspěšná kaše se nemá nastavovat. Ale bylo to překvapivě dobré. Hodně dobré. Při scénách s Trumpem jsem se smála nahlas, část v KLDR byla skvělá. Jonasson zase s mrtvolami nešetří. Takže pokud se vám líbila Analfabetka, tak se téhle knížky nebojte. Jen po Stoletém staříkovi zůstal v člověku takový pocit klidu, že to nejhorší máme za sebou. Po Stojednaletém staříkovi máte zlou předtuchu, že to nejhorší teprve přijde.

11.05.2020 4 z 5