tenax tenax komentáře u knih

Slepé oko Slepé oko Stuart MacBride

A je utrum! Přestože autor v sérii pokračuje a každý rok přidává další díl, my čeští a slovenští loganofilové a steelofilové máme smůlu. Nakladatelství BB/art zatím další pokračování zřejmě vydat nehodlá, aspoň jak jsem pátral, tak od roku 2013 ani ťuk a v edičním plánu taky nic. Škoda, je nutno hledat další pochoutky jinde, protože tohle pochoutky byly.
V tomto dílu autor trochu ubral nechutností z pitevny, přidal akčních scén, Loganovy smůly a Steelové hlášek, složitých vztahů mezi detektivy, dokonce i mezinárodní přesah zločinů. A nezbytný humor: …vypadal jako žába, zastižená během proměny v nijak zvlášť atraktivního prince…/ …Nebyl to nejošklivější člověk v Aberdeenu, ale měl pro ten titul slušné předpoklady…/ …napochodovala do recepce s výrazem, pod kterým by se zkroutilo linoleum…/…I kontinentální desky se pohybujou rychlejc než ten tlustej blb…
Pošušňáníčko.

27.06.2017 5 z 5

Žulové město Žulové město Stuart MacBride

Kniha z kategorie „chytne a nepustí“. Zima v Aberdeenu je hnusná, buď prší nebo mrzne a sněží. Ale mnohem hnusnější je řádění pedofilního vraha, po kterém detektiv seržant Logan McRae s kolegy pátrá. Do toho ještě úniky informací z policie k místní novinářské hvězdě, nálezy dalších mrtvol, které možná s případem nesouvisí, složité vztahy s nadřízenými, scény z pitevny – má toho Logan dost najednou. Napínavý, složitý, ale logicky vystavěný příběh, skvěle charakterizované postavy, místy s lehkou dávkou humoru (…Utrácel peníze, jako kdyby měly vyjít z módy…) – to láká k dalším knihám této série. MacBride zkrátka umí.

08.06.2017 5 z 5

Dějiny legendárních zemí a míst Dějiny legendárních zemí a míst Umberto Eco

Skvostná kniha, která může být ozdobou každé knihovny. Nejen obsahem, ale i celkovým provedením. Vzorná grafická úprava, křídový papír, perfektní barevné reprodukce četného obrazového materiálu – Argo si dalo záležet. A když se k tomu přidá autorova erudice, podávaná čtivým a srozumitelným jazykem, kterému porozumí i naprostý laik v oboru, navíc na závěr každé kapitoly obsáhlé výňatky z citovaných pramenů, je to zážitek, který nemá chybu.

26.10.2016 5 z 5

Sharpův úder Sharpův úder Bernard Cornwell

To se mu to píše, když neumí napsat špatnou knížku. Zase úžasná směs historických faktů a fantastických dobrodružství fiktivního hrdiny. Opět spousta dobových detailů a podrobností ze života, výstroje a výzbroje tehdejších armád a kruté reality válek. Cornwell je mistr detailů, třeba jen popis nabíjení a přípravy k výstřelu mu zabere tři stránky, ale čtou se jako nejnapínavější detektivka. A samozřejmě (jako bonus) nechybí orientační mapka a historická poznámka.

22.07.2016 5 z 5

Krev není voda Krev není voda Dominik Dán

Moje první „dánovka“, ale určitě ne poslední. Je zřejmé, že autor zná vyšetřovací praxi, včetně nejrůznějších policejních výslechových fíglů, někdy možná i trochu za hranou, o to však účinnějších. Počáteční střídání časových rovin jen zvyšuje očekávání, co bude dál. Jinak svižné líčení, vtipné a uvěřitelné dialogy, sympatické postavy kriminalistů a dost spletité případy, které se nakonec logicky propojí. Detektivka jak má být.

09.12.2017 5 z 5

Podle prvního dílu to vypadá, že půjde o chronologické zachycení českých dějin 15. století. Každému roku vždy předchází dialog dvou bratranců (katolíka a kališníka), kteří spolu sepisují kroniku svého rodu. V něm jsou shrnuty nejdůležitější události evropských a českých dějin. Na jejich pozadí se pak odehrávají osudy jednotlivých členů románového rodu Prokopů i skutečných historických postav, prostého lidu, kupců, lapků, měšťanů, univerzitních mistrů a studentů, kněží i šlechty. Postavy nejsou černobílé, jsou líčeny se všemi svými klady i zápory, Vondruška naštěstí není Jirásek, snaží se být objektivní a vychází z výsledků moderní historiografie. Bohužel není ani Cornwell, takže třeba jeho líčení bitvy u Grunwaldu je dost odbyté a jsem zvědavý, jak se vypořádá s husitskými válkami, kdy to byla jedna bitva za druhou. Zpočátku dělá trochu problém orientace v rodinných vazbách postav a střídání míst děje i v rámci jedné kapitoly, ale na to si čtenář brzy zvykne a pak už je to pohodové čtení.

08.08.2016 4 z 5

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

Výborné, i když zdaleka ne pohodové čtení. Francouzské tažení Jindřicha V. v roce 1415, vrcholící bitvou u Azincourtu, je popisováno prostřednictvím příběhu mladého anglického lučištníka Nicholase Hooka. Nechybí naturalisticky vylíčené bitevní scény, podrobnosti o obléhacích technikách, výstroji a výzbroji bojovníků, dobovém chápání morálky a cti, ale i romantická linka vztahu Nicholase a Melisandy, nemanželské dcery jednoho z francouzských šlechticů. To vše je namixováno do strhujícího vyprávění, které Cornwell umí. A jako zajímavá tečka je nakonec tradiční autorova historická poznámka, kde uvádí na pravou míru některé licence, které použil při psaní románu.

22.11.2014 5 z 5

Sharpův ďábel Sharpův ďábel Bernard Cornwell

Ani chronologicky poslední díl série nezklamal, opak by mě velmi překvapil. Zajímavý popis malé části chilských dějin. Sharpe je opět neprůstřelný, i když se do bojů moc nehrne, jen se snaží splnit svou povinnost vůči starému příteli. Ale když už musí, jeho válečnické zkušenosti a instinkty se zase projeví v celé parádě při dobývání španělských pevností Puerto Crucero a Valdivia.
A když je to závěrečný díl, sluší se vyjádřit k celé sérii. Přesto, že jednotlivé díly byly psány jaksi na přeskáčku, vyplatí se ji číst podle chronologie dějů, knihy na sebe logicky navazují, včetně vývoje charakterů postav. To se Cornwellovi (až na nepatrné výjimky) skutečně povedlo dodržet. Díky nakladatelství je kompletní série jistě ozdobou knihovny každého milovníka historické literatury. Stejný formát a grafické provedení obálky, kvalitní překlad jedním překladatelem, dodržení pořadí vydávaných knih podle děje, relativně rychlé vydávání (2006-2016), to znamená zhruba 2 díly za rok a hlavně dokončení kompletní série. Paráda!

03.07.2017 5 z 5

Sharpova rota Sharpova rota Bernard Cornwell

Protože čtu sharpovskou sérii chronologicky podle děje, nikoliv podle roku vzniku, taky mě náhlé znovuobjevení Hakeswilla trochu zaskočilo. I zapátral jsem na autorových webových stránkách, mimochodem velmi zajímavých a dobře dělaných, ale komplet téměř k nepřečtení, jen sekce dotazů a odpovědí čtenářům má skoro 1100 stran. A už jen z letmého nahlédnutí je jasné – Hakeswill je jeho oblíbený padouch, poprvé ho umístil právě do tohoto románu, přestože jeho předchozí výskyt v Indii předjímal, i když tuto „dřívější“ (indickou) část série psal vlastně až o 10 let později. Dokonce si pohrával s myšlenkou, že by Obadiah měl bratra-dvojče, což nakonec nepoužil. A že Hakeswill přežil ve třetím dílu jámu s hady? Je to takový padouch, že se ho i hadi štítili kousnout… Spíš obdivuju, jak autor dokázal dodržet kontinuitu sharpovských příběhů, přestože jsou psány napřeskáčku v čase. Každá kniha je samostatným příběhem, který stojí za přečtení, a nějaké menší nesrovnalosti (a že jich je minimum) mu rád odpouštím. Není to historické pojednání, třebaže historických faktů se čtenář také dozví spoustu. Konkrétně v tomto dílu o dobývání Badajozu a o zvěrstvech, kterých se dopouštěli britští vojáci v dobyté pevnosti, ale také o důvodech, které je k tomu vedly. Kromě závěrečné historické poznámky je tady velmi důležitá orientační mapka Badajozu, bez ní by byla orientace v ději obtížnější.

10.10.2016 5 z 5

Léon Clifton se vrací... Léon Clifton se vrací... Léon Clifton (p)

Tahle knížka se strašně těžce hodnotí. Z literárního hlediska by to byl asi nejspíš odpad. Ale jako nostalgický milovník braku a tzv. pokleslých žánrů vůbec musím ocenit kvalitní zpracování knihy, včetně zachování autentického dobového pravopisu a slovosledu. Zajímavé je také hojné používání přechodníků (…koupiv onen exemplář…, ...získavše papíry...). Vynikající je ilustrační doprovod, který přesně odpovídá žánru. A tak jako nadšený fanoušek nemůžu jinak, než dát plný počet.

26.03.2016 5 z 5

Nebeský strom Nebeský strom Edith Pargeter

Úžasná směs romantiky a dobrodružství, okouzlujících popisů architektury a krajiny, ale i vnitřního života a citů hrdinů. Vznešené dialogy, které by v jiných případech působily směšně, zde naprosto odpovídají stylu románu a jsou nenahraditelné. Čímž zároveň oceňuji překladatelku, odvedla skvělou práci.

05.02.2015 5 z 5

Moje květinová dobrá jitra Moje květinová dobrá jitra Václav Větvička

Kouzelné texty plné člověčiny, trochu v čapkovském stylu. Poetické, přitom nabité informacemi o našem místopisu, etymologii, historii, přírodě a spoustě dalších věcí. Autor je moudrý a vzdělaný pán, nesmírně sympatický nejen v rozhlase, ale i třeba v televizních vystoupeních.

14.08.2013 4 z 5

Zjizvená tvář Zjizvená tvář Stuart MacBride

Ponurý deštivý Aberdeen, věčně napruzený a na pokraji infarktu se pohybující inspektor Insch s vášní pro ochotnické divadlo, sprostá inspektorka Steelová, zaťatá Jackie Watsonová, místní sadomasochistická komunita, do které patří i jeden z policistů. To jsou ingredience, ze kterých je složen příběh několika zdánlivě nesouvisících, ale svým způsobem propojených zločinů. A Logan, o kterého se šéfové přetahují a nedají mu vydechnout, navíc musí řešit i soukromé problémy. Ubylo scén z pitevny, přibylo alkoholu, ale vzhledem k charakteru zločinů je to asi oprávněné a pochopitelné. Skvěle napsaná detektivka, žádný detail není samoúčelný, vše do sebe logicky zapadá. Těšení na pokračování série.

20.06.2017 5 z 5

Poklad na ostrově Poklad na ostrově Robert Louis Stevenson

Klasika dětské dobrodružné literatury z nejklasičtějších. Který kluk by nechtěl být Jimem Hawkinsem, plout po moři a vydat se za pokladem, bojovat s piráty a prožívat skvělá dobrodružství. Kdo to ve správném věku nečetl, o dost přišel a měl chudší dětství.

13.09.2015 5 z 5

Zázrak svaté Winifredy Zázrak svaté Winifredy Ellis Peters (p)

Mistrovsky napsaná historická detektivka, někdy mylně označovaná jako čtvrtá, ale správně první ze série. Skvělé čtení, napínavé, vtipné, navíc s historicky věrnými reáliemi benediktinského řádu a života ve 12. století.

14.08.2013

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Stuart MacBride

McBride v této sérii díl od dílu přitvrzuje, případy jsou stále nechutnější – tentokrát dokonce kanibalismus, několik obětí z řad policie, dávné přehmaty ve vyšetřování… Ale navzdory tomu, nebo spíš právě díky tomu je to opět strhující čtení, plné akce, logických propletenců, slepých uliček a napětí až do konečného finále, které ovšem naznačuje možné další pokračování, protože osudy některých postav nejsou dopovězeny. Do toho humorné vsuvky a hlášky: …sto osmdesát centimetrů rozzuřeného sádla…, …sjela ho pohledem, pod kterým by zatrnulo i statnému gorilímu samci…, …vyváděl by, jak matka Tereza v bordelu…
To se nedá jen číst, to se musí vychutnávat.

24.06.2017 5 z 5

Když si bohové hrají na Boha Když si bohové hrají na Boha Hartwig Hausdorf

Opakování některých, už několik desítek let probíraných záhad, ale také mnoho nových problematických objevů a zjištění. Znepokojivé, nutící k zamyšlení, jen se nabízí otázka: Proč by nějaká mimozemská civilizace experimentovala naznačenými způsoby miliardu let právě na Zemi? Což ovšem nic nemění na faktu, že je mnoho archeologických nálezů, které neumíme vysvětlit a jejich řešení ignorováním nebo výroky typu „kultovní předmět“ nejsou řešením, ale přiznáním nedostatečnosti současné vědy. Už proto jsou knihy tohoto typu užitečné – povzbuzují fantazii, provokují k zamyšlení a nutí k hledání správnějších odpovědí na naznačené otázky.

26.03.2017 4 z 5

1356 1356 Bernard Cornwell

Sice jsem zatím ještě nečetl časově a dějově předcházející trilogii Hledání svatého grálu, což musím vbrzku napravit, ale tohle dobrodružství Thomase z Hooktonu je samostatný uzavřený příběh. A jak je u Cornwella samozřejmostí, nedá se šlápnout vedle. Sympatický hrdina, skvěle rozehraná zápletka vrcholící strhujícím popisem bitvy u Poitiers, spousta dobových reálií, podaných jen tak mimochodem, takže neruší, ale naopak přispívají k hodnověrnosti příběhu. Na závěr opět historická poznámka, objasňující míru autorské licence. Z dnešního pohledu je trochu paradoxní, že z dynastických a mocenských důvodů v těchto bitvách Stoleté války bojovali Angličani a Gaskoňci proti Francouzům a Skotům.

03.03.2017 5 z 5

Kniha-zbraň, stejně jako všechny díly Vondruškových Epopejí, které není radno číst vleže na zádech, hrozí zlomenina nosní přepážky. Po několikaměsíčním odstupu od četby prvního dílu chvíli trvá orientace v rozvětveném Prokopově rodu, navíc zákonitě přibývají románové i historické postavy. Velké Vondruškovo plus je v nečernobílém pohledu na husitské období našich dějin, zvěrstva na obou stranách konfliktu – a že jich bylo - líčí nezaujatě a téměř faktograficky. Bohužel románová složka je slabší, samé vyhrnování suknic, smrt některých postav je odbyta jednou větou, popisu vojenských střetů se radši vyhýbá a přitom by to mohla být nosná část osudů některých příslušníků Prokopovova rodu. Mnohem lepší je popis poměrů v Čechách a na Moravě z hlediska různých vrstev obyvatelstva, jejich životní podmínky a vztah k víře, neustálý boj o přežití. Ale rozhodně kniha stojí za přečtení – už kvůli demýtizaci některých historických osobností, v tomto dílu především Jana Želivského, po kterém pojmenováváme ulice a přitom to byl zřejmě pěkný parchant. Jenže kdoví jak to bylo ve skutečnosti.

31.01.2017 4 z 5

Sharpův orel Sharpův orel Bernard Cornwell

Další fiktivní dobrodružství tentokrát už kapitána Richarda Sharpa a jeho střelců se odehrává na pozadí bitvy u Talavery. Jak je u autora pravidlem, spousta detailů z armádního života a perfektně rekonstruovaný průběh bitvy dávají trochu zapomenout na krutý fakt mrtvých a zmrzačených, který byl reálným podkladem pro romantický hrdinský příběh. Dobře se to čte, ale hůř by se prožívalo.

25.07.2016 5 z 5