Tazz1 Tazz1 komentáře u knih

Vnější hrozba Vnější hrozba Michael Atamanov

Asi jen málo se dá ještě říci. Prostě kam tento autor natahuje laťku ve světě LitRPG, to snad není možné. Myslel jsem, že dám po tomto dílu nějakou jinou knihu...ale prostě to nejde, hned navážu dalším dílem.

09.05.2023 5 z 5

Zlatý Buddha Zlatý Buddha Clive Cussler

Trochu zmatený shluk skoků z jednoho na druhé. Nebylo to vyloženě špatné, ale autor umí psát daleko lépe.

23.10.2022 3 z 5

Bleskový Clay Bleskový Clay Jaroslav Danda

Rodokaps, to byl pojem. Zašitý na chatě a hltal jsem je jak na běžícím páse. Bleskový Clay, Hvízdající Dan, Křížový Pete...jak já chtěl být jako oni :-). No už to bude skoro 25 let.

28.08.2022 5 z 5

Do temnoty Do temnoty Evan Currie

(SPOILER) Autor příjemně překvapil a dávám si ho do oblíbených. Škoda, že dosud od něj vyšla u nás jen tahle jedna knížka, když mrknutím na amazon je zcela zjevné, že je velmi plodný. Doufejme, že alespoň tahle série bude vycházet celá a v nějakém rozumném časovém intervalu. Nerad bych se vrhnul na další díl s tím, že si vlastně nepamatuji, co bylo v tom předchozím, jak se mi bohužel u některých sérií stává. Prostě rychlost některých nakladatelství, s jedním dílem za dva roky, je naprosto úžasná. Ať si vezmou příklad z Kotlety :-) . Ten to chrlí tak, že se to skoro nedá stíhat.
Ale zpět ke knize. Pravdou je, že to je jiná military scifi, než na jakou jsem byl dosud zvyklý. Akce je zpracována velmi dobře. Co někdy drhne a bije do očí, to jsou dialogy, ale pořád nic, co by knížce nějak ubíralo. A naštěstí jich tam není mnoho. Byť si dovolím jeden vypíchnout a to ten úplně na závěr, který vede Weston se svojí nadřízenou. Předpokládám, že ani jeden z nich není retardovaný. Ale jako vtipná vložka na závěr dobrý :-) . Také by nevadilo více technických popisů. Zbraně, technologie a tak. Třeba není až tak jasné, co je vlastně tou technickou převahou Odyssey, která je vlastně na druhou stranu oproti nepříteli i spojenci (který ale dostal řádně na frak) žalostně technologicky zaostalá. Je zde spousta pro čtenáře military scifi novinek. Třeba kalkulace s časovou prodlevou po výstřelech nebo samotná tachyonová podstata. Zajímavá myšlenka je, že vlastně mimozemšťané, se kterými se lidstvo potká...jsou také lidé. Okamžitě naskakuje otázka, jak je to možné? Opravdu velmi jsem zvědav, jak se s tím autor popasuje a naopak se trochu bojím, aby tuhle skutečnost nějak hloupě nezazdil. Uvidíme...

12.07.2022 5 z 5

Torpédoborec Torpédoborec Joshua Dalzelle

Skvělé a velkolepé zakončení celé ságy. Děj gradoval a napětí se stupňovalo. Dokonce jsem přejel svoji stanici metra, jak jsem se začetl. Mrzí mě, že to byla poslední kniha s Jacksonem Wolfem. Pokud se ukáže v dalších knihách,tak jen možná v nějaké malé roli. Jak ostatně sám autor ve svém závěru zmiňuje. Joshua ale na mém žebříčku autorů úspěšně stoupá a už teď se těším na další knihy.

30.04.2022 5 z 5

Hra začíná Hra začíná V. Mahaněnko (p)

Vzhledem k tomu, že jsem velký fanda scifi a nového žánru LitRPG, nemohl jsem si toto nechat ujít. To, že to je od v podstatě zakladatele žánru (jeho série Cesta šamana), to byla jen třešinka na dortu.
Do této doby jsem měl za nejlepší scifi LitRPG sérii Obránce perimetru od Atamanova. Bly jsem tedy zvědav, zda bude Mahaněnko lepší.
Na začátku mi přišla kniha šíleně zmatená, možná až moc vstupních dat :-) . Postupně ale začal děj vítězit nad zmatkem a začalo to být sakra čtivé. Některé věci sice byly v herním světě krapet přitažené za vlasy a v tom "reálném" jakbysmet. Opravdu do toho bylo třeba tahat dítě a vše kolem? To bylo hodně zbytečné. V tomhle to měl Atamanov vychytanější. Každopádně suma sumárum, Obránce perimetru se mi líbil mnohem více. Tím neříkám, že se netěším na další díl a klidně se nechám i příjemně překvapit. A třeba dám časem i toho Šamana :-)

22.06.2021 4 z 5

Zuby machairodů Zuby machairodů Jiří Mikula

Kniha, kterou jsem hltal coby kluk.

13.05.2021 5 z 5

Smlouva na život Smlouva na život Marko Kloos

Kniha čtivá, ale nejprve mi ze začátku připomínal deník. Stejně jako jsem měl pocit, že by se mohl autor více ponořit do děje. Jeho popisy jsou na military scifi trochu kusé. Trochu pobavila inspirace knihou a filmem Černý jestřáb sestřelen. Boje v městské zástavbě se velmi podobají bojům v Mogadishu a pevnost Shughart (jméno jednoho z Delta Force, který zahynul při snaze zachránit posádku sestřeleného vrtulníku). Každopádně děj se rozjel a najednou koukám, konec knížky. A pak jsem si uvědomil, že ani pořádně nevím jak vypadají ti emzáci, se kterými bojovali. Uvidíme co další díl...

09.04.2021 4 z 5

Nové hranice Nové hranice Joshua Dalzelle

Kniha se četla opět velmi dobře, ostatně jak je u tohoto autora zvykem. Začátek byl sice trochu rozpačitější, ale postupně dostával děj švih, až vygradoval v konec. No a teď si jen říkám, už aby tady byl další díl. Snad vyjde brzy. Trochu mě štvalo, že Jackson Wolfe byl poněkud upozaděn, ale Celesta ho víc než dobře zastoupila. No a v dalším vývoji asi (snad) bude Jackson hrát zase první housle.

02.12.2020 5 z 5

Robin Hood Robin Hood Alexandre Dumas, st.

Hltáno v mládí. Několikrát :-)

02.08.2020 5 z 5

Stále ve střehu Stále ve střehu Michael Atamanov

Tak to byla jízda. Poslední dny jsem nedělal nic jiného a jen četl a četl. Ještě, že jsem měl dovolenou :-) . Fantazii mohu panu Atamanovi jen závidět. Zvrat střídá zvrat a to jak v herním, tak v "reálném" prostředí. Už se těším na další díly. Snad nás Fantom Print nenechá dlouho čekat. Ušák Amra je prostě borec :-)

21.07.2020 5 z 5

Cíl: Kasimir Cíl: Kasimir Jan Kotouč

Tak se uzavírá jedna kapitola. Bylo to moc fajn čtení a jak autor sám říká, celá série se postupně vyvíjela společně s ním a jeho autorským zráním. Uvidíme co ten konec. Zda se v nějakém novém příběhu/sérii vynoří hromada alienů/mortisů a pojedou jako nůž máslem skrze galaxii. Podobná série už tady taky je (Aliens vs Predators v knižní podobě) a je moc fajn. Ale zpět k Hiranu. Budu se opakovat, ale moc se mi celá série líbila. Měla sakra vzestupnou tendenci. Už teď je na trhu další military scifi Jana Kotouče, tak se postupně asi vrhnu i na ni. Velmi mě namlsal...

30.06.2020 5 z 5

Spojenci českých zemí Spojenci českých zemí Jan Kotouč

Četl jsem dlouho, hodně dlouho. Ale za to samozřejmě nemůže autor, ale tahle šílená koronavirová doba, kdy jsem na nic neměl čas.
První polovina (nebo nějaká poměrná část) knihy se docela táhla, ale pak to chytlo spád a už to jelo. Zajímavá byla linka námořníků, bránících se v panamské pevnosti. A trošku mě zklamalo, že závěrečnou bitvu autor "odbyl" na pár stranách, kdy třeba pocity jednoho z hrdinů a jeho bulení v koutě řeší zbytečně často. Je vidět snaha o psychologii postav, ale do žánru military bych to až tak nepřeháněl. Nicméně to jsou jen takové poznámky, které samozřejmě nijak neberou skvělý čtenářský zážitek. Bude zajímavé sledovat, kam až autor tuto sérii povede. U Hirana to bylo (pro mě bude, ještě mi některé díly zbývají) až ke konci agresora (odhaduji dle názvu poslední knihy). Bude to tady také tak a povede to až ke konci carského Ruska? Uvidíme a necháme se překvapit.

17.04.2020 5 z 5

Blitzkrieg v tanku Tiger Blitzkrieg v tanku Tiger Richard Freiherr von Rosen

Kniha dobrá, dal jsem si ji jako chuťovku při paření World od tanks :-) . Je vidět, že to jsou vzpomínky a ne nic uceleného, kdy autor skáče z jednoho na druhé. Čekal jsem více technických detailů, ale tak kniha asi nebyla myšlena. Každopádně se četlo dobře. Zajímavé číst o myšlenkách a pohnutkách mladého kluka, který ani nevěděl za co bojuje.

28.12.2019 4 z 5

Vyzvedněte Titanic! Vyzvedněte Titanic! Clive Cussler

Cusslerovky hltám už dlouho. Bohužel jak u nás vycházely na přeskáčku, tak jsem je také četl. Takže k této, která byla jednou z prvních, jsem se dostal až teď. Je zajímavé, jak si Cussler v roce 1976 vysnil vrak Titaniku. Tedy cca 9 let předtím, než byl skutečně nalezen. Bohužel v naprosto jiném stavu, než jak to autor v knize popsal. Každopádně kniha se četla dobře. Byť je znát, že se jedná o jednu z prvních knih. Je úplně jinak formulovaná jak třeba ty napsané o dvacet let později.

21.11.2019 5 z 5

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

Při čtení až mrazí...

16.11.2019 5 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

Po prvním úžasném díle jsem se moc těšil na druhý, ale byl jsem krapet zklamán. De facto nic nového a některé hlášky už byly trochu křečovité. Tím neříkám, že je kniha špatná, to vůbec ne. Jen jsem asi čekal trochu něco jiného. Dle mě první díl překonán nebyl.
...kýč jako bič... :-)

03.11.2019 4 z 5

Tuhle relativně tlustou knihu jsem dostal na Vánoce 1991. Byla to moje první foglarovka a během svátků jsem ji celou přečetl. Naprosté nadšení, které odstartovalo nadšené shánění a čtení dalších knih Jestřába.

19.10.2019 5 z 5

Pražské orgie Pražské orgie Philip Roth

Momentálně jde do kin film tuším Ireny Pavláskové a motivy této knihy. Tak jsem si řekl, že než mrknu na film, přečtu si knihu. No knihu, spíše delší povídku. Tomu odpovídá i to, že to nemá žádný děj. Osobně nevím, zda to měla být oslava nebo kritika českého undergroundu za komunistické éry. Každopádně pokud to jen trochu odpovídalo realitě, tak mě to poměrně zhnusilo. Zvrhlostí, chlastem a naprostou dekadencí "bojovali" proti systému? Ztrátou běžných lidských hodnot? Předpokládám, že z této skupiny se rekrutoval Havel a další jemu podobní. Nevím, kdo pak byl tedy horší.

05.10.2019 2 z 5

Pelyněk. Díl 1 Pelyněk. Díl 1 Daniel Tučka

Námět naprosto skvělý. Zasazení do prostředí také velmi dobré. Autor vybudoval svůj fiktivní svět na jedničku. Ale provedení bohužel krapet pokulhává. Jak už tady padlo, ten jazyk je příšerný. Dále by to chtělo více akce a hlavně technických popisů. Autor ujíždí na popisech ničeho, jako by sám byl na pelyňku :-) . Nicméně potenciál tam je a určitě si přečtu i další díl. A poslední velká chyba, ale za tu nemůže autor, ale vydavatel, není ebook.

24.09.2019 3 z 5