Tatopulos Tatopulos komentáře u knih

Kapitalismus, socialismus a budoucnost aneb Mikeš už přišel Kapitalismus, socialismus a budoucnost aneb Mikeš už přišel Ilona Švihlíková

Brilantní ekonomicko-politologická kniha, kterou přečíst jedenkrát nestačí. Paní Švihlíková tam rozebírá antagonistické ideologické systémy, ideje Marxe a liberálních ekonomů. Přestože nemám vystudovanou ekonomii, tak se dá myšlenkám v této knize porozumět. Zvláště objevná je v knize myšlenka, že internet stojí jaksi mimo současný kapitalismus, že je internet víc než pouhá akumulace kapitálu...

13.05.2019 5 z 5

Železná pata Železná pata Jack London

Další z nadčasových dystopií o tom, jak korporace, oligarchie a velký kapitál chtějí ovládnout svět a pomalu si svět přivlastňují prostřednictvím tzv. hlídacího psa demagogie- novin.

29.04.2019 5 z 5

Vynález zkázy Vynález zkázy Jules Verne

Ilustrace Kamil Lhoták !

07.10.2022 5 z 5

Nejslabší Murakamiho román ! Pseudoiniciační Hon na ovci na mě udělal větší dojem. Námět by nebyl špatný, ale přilišná rozvleklost románu, nekonečné sebereflexe, ne-akčnost, románu mi vadily. Téměř nehybný román, hrdina jakoby byl neustále na začátku a vůbec se nevyvíjel. A ten konec- to byl vskutku atentát na tento román !
Těším se na jeho romány Na jih od hranic, na západ o slunce, povídkovou knihu a Kronika ptáčka na klíček snad mě nezklamou.

17.06.2022 2 z 5

Faidón Faidón Platón

Sokrates- "dlužím Asklepiovi kohouta, nezapomeňte. "

20.01.2022 5 z 5

Zlá krev Zlá krev Vladimír Neff

Třetí díl pentalogie už jde příběhově dolů, postava dělníka Pecolda nemá charisma a potřebnou přitažlivou ideovou a fantazijní sílu jako osoby Borna a Nedobyla, Schönfelda nebo básníka Dýnbíra. Za to socialistický idealista Haffner - to je můj člověk, trápí se pochybnostmi o možnosti revoluce, zničil si život po kriminálech za své socialistické ideály, ale přece zůstává dál radikálem. Vadily mi dlouhé popisy žabomyších sporů mezi Čechy a Němci, příliš mnoho místa bylo věnováno Míšu Bornovi a tajnému Kieselovi. Musím ale přiznat, že kapitola Míša Born a Kiesel byla lépe zpracována v knize než ve Filipově seriálu Zlá krev. Především díky amatérsky zahranému odosobnělému Míšovi. Třetí díl má ale jeden skrytý symbol, který jsem hned nevnímal- Haffner a Pecold

17.10.2020 4 z 5

Císařské fialky Císařské fialky Vladimír Neff

Další z knih, kvůli kterým se vyplatí nejít spát, Neffovo vyprávění o technologickém pokroku, o víře v pokrok, o zřejmě prvním českém feministovi Vojtu Náprstkovi je natolik přitažlivé, že se nemůžete odpoutat.
Proti dnešním románům je příběh popisován z hlediska jednotlivých tříd, protože jinak vidí svět člověk ze střední třídy, z horních vrstev a zase jinak chudý dělník, odlišně pak třeba Hana Váchová z deklasované střední třídy.
Chtěli byste se vrátit do 19.století ? Mám obavy, že už jsme se tam vrátili.

29.09.2020 5 z 5

Josef Fouché Josef Fouché Stefan Zweig

Velice čtivá biografie, knížka byla zfilmována- jedná se o 4-dílnou minisérii Muž v pozadí https://www.csfd.cz/film/249097-muz-v-pozadi/prehled/
Dialogy postav Napoleona a Fouchého a jejich psychologické portréty způsobily, že se mi o nich pořád zdálo.

29.09.2020 5 z 5

Večery u krbu Večery u krbu Ondřej Neff

Úžasné ilustrace Kamila Lhotáka, dá se sehnat přes internet. Opravdu bohatě ilustrováno, i když Lhotáka není nikdy dost. Knížku jsem si půjčil hlavně kvůli V. Neffovi, ale Lhoták převážil nad Neffovými vzpomínkami. Lhoták mě spoutal jakousi magickou silou a nepustil.

14.09.2020 5 z 5

Stepní vlk Stepní vlk Hermann Hesse

Steppenwolf- Born to be wild

25.11.2019 4 z 5

Mrtvé duše Mrtvé duše Nikolaj Vasiljevič Gogol

"Nejdůležitější" postavy románu jsou pánové Kravinec a Mastipupek

29.07.2019 5 z 5

Posvícení bezdomovců Posvícení bezdomovců Jan Keller

Nechápu, že se o tomto sociologickém skvostu tak málo mluví. Všechny kapitoly jsou vynikající- kritika postmoderní filosofie, život středních vrstev ( které se propadají a nevadí jim to, a ani si toho zdá se nevšimli a vzhlíží k těm horním. Keller je příznačně nazývá pravicově volící městská chudina). Pak kapitoly o tom, co pro nás znamená domov, že není lhostejné,( jak se domnívá pravice, protože podle ní je nejdůležitější svoboda, takže podle Kellera jsou ideálem pravice- bezdomovci, protože jsou nezávislí a svobodní) jestli máme střechu nad hlavou nebo jsme bez ní. Keller tam psychologicky popisuje, co znamená jistota domova. Kritika individualismu u středních a nižších vrstev. Mám radost, že mám tento skvost doma a jako k dalším Kellerovým knihám se k Posvícení rád vracím

11.07.2019 5 z 5

Dějiny klasické sociologie Dějiny klasické sociologie Jan Keller

Skvělá kniha, díky ní jsem se začal zajímat o sociologii. Autor umí vtáhnout do historie 19. století a do ideologií, které nás provází. Kapitoly o sociologických a politologických termínech, klasicích sociologie a politologie s anotacemi a rozbory jejich děl, doplněné autorovou kritikou.

15.06.2019 5 z 5

Život nahoře Život nahoře John Braine

Není to jen sociálně-kritický román, ale taky kniha o vášni a sebenenávisti. 70 % Jednou z kvalit románu je, že postavy nejsou tak prvoplánově negativní, jak to může vypadat. Závěr knihy je prapodivný.

28.05.2019 4 z 5

Eseje Eseje Michel de Montaigne

Starší a novější eseje mezi nimiž jsou názorové rozpory, jako je rozporuplný život. Pěkná je esej "Apologie.."
Souboj stoicismu a hedonismu

27.05.2019 5 z 5

Jiný T.G.M Jiný T.G.M Pavel Kosatík

Je to dobrá práce. Ale mám autorovi za zlé, že na konci této knihy se ptá, zda to velké riziko, které na sebe TGM vzal stálo zato, když se republika za 20 let po vzniku rozpadla. (Jelikož díky mírovým smlouvám nebyly pojistky proti tomu, aby Německo nemohlo znovu zbrojit, západ se nepostavil za ČSR aj.) Autor má zajisté klást provokativní otázky, ale dá se to taky od něj chápat jako facka 1. a 2. odboji a TGM samotnému, což je podivný paradox, jestliže je Masaryk velkým právě proto, že umožnil vznik Československa po 300 letech habsburské poroby. (Možná je to tím, že staré teokraticko-aristokratické Rakousko je dneska nekriticky uctívané, zvláště válečník "starý Procházka") Chtěl tím snad Kosatík říct, že mělo radši zůstat C. K. mocnářství a měli jsme se nechat poněmčit ? (Nelíbily se mi ilustrace, měly být satirické, ale připadaly mi dětinské, jednoduché a prostoduché. Kosatík měl raději přiložit nějaké fotografie TGM, třeba dosud nezveřejněné. Připomínaly ilustrace Josefa Čapka, ale na rozdíl od Čapka tyto jsou hloupoučké)

29.04.2019 4 z 5

Veselá vdova Veselá vdova Vladimír Neff

Nejslabší díl z celé pentalogie. Naštěstí je tu ještě skvělý pátý díl

21.04.2023 2 z 5

Radost až do rána Radost až do rána Vladimír Páral

Asi 2/3 románu jsou velice čtivé, ale asi od 90 strany to čtivé být přestává ani to nevyzní reálně.

16.01.2023 3 z 5

Válečné paměti Válečné paměti Charles de Gaulle

Můj oblíbený a veliký politik vzpomíná na druhou světovou válku. Neuvěřitelné, jak tyto události čtivě podal. Vztahy se spojenci s Churchilem, Edenem, Roosveltem a Benešem. Vztah k Vichy. Člověk by si měl zakázat spát, aby to mohl dočíst. Těším se na Paměti W. S. Churchilla.
Na těchto pamětech je také silné to, že De Gaulle prosazoval především zájmy Francie a nikoli jiných mocností. A co naši politici (například pan Signál či paní Svetříková) čí zájmy prosazují ?

16.11.2022 5 z 5

Dějiny Československa očima Dikobrazu 1945-1990 Dějiny Československa očima Dikobrazu 1945-1990 Jiří Pernes

Dosti jednostranná kniha, jak "učí" historie- dějiny jsou komplikovanější než jsme ochotni přiznat.

03.09.2022 3 z 5