TaťkaMF TaťkaMF komentáře u knih

Zjevení Cthulhu Zjevení Cthulhu Howard Phillips Lovecraft

Skvělá sbírka příběhů HPL. Musím znovu konstatovat, že jsem byl uchvácen velmi sofistikovaným slohem a skvěle vystavěnou temnou atmosférou. V horách šílenství se ihned dostalo mezi moje nejoblíbenější Lovecraftovy počiny.

08.10.2023 5 z 5

Opráski sčeskí historje 3 Opráski sčeskí historje 3 Jaz

Ě tomoc ftipný komigz
"Fšehnu moc prcajícímu lidu"

28.10.2022 4 z 5

O divadle a tak podobně O divadle a tak podobně Karel Čapek

Souhlasím s většinou, že Čapkova část byla lepší a svižnější, ale rozhodně nemůžu říct, že bych se u Scheinpflugové nudil. Celkově je to hezké a úsměvné čtení, které i člověka divadlem nepolíbeného zanese atmosférou velmi blízko na prkna, které znamenají svět. Sám mám, jak by označila Olga, divadelní zkušenost z "venkova" a musím říct, že v mnohém to je vše stejně zmatené a komické. Jen je k tomu zapotřebí daleko méně lidí.

26.10.2022 4 z 5

Diplomaté a ti druzí Diplomaté a ti druzí Robert Kvaček

Skvělá kniha o druhé světové válce.
Robert Kvaček patří mezi špičku českých historiků a umí také velmi poutavě vyprávět události, které by možná někdy vyzněly i nudně.
Válka z pohledu diplomatů, předních politiků a dalších možná někomu nezní tak zajímavě jako posouvání vojáčků a vyrábění letadýlek, ale tato kniha by mohla jeho názor změnit. V konečném důsledku to byli právě tito staří, nemocní muži, kteří rozhodovali o směru kormidla dějin.

04.10.2022 5 z 5

T. G. Masaryk - Za ideálem a pravdou 6. T. G. Masaryk - Za ideálem a pravdou 6. Stanislav Polák

Poslední díl životopisu o TGM. Líbilo se mi, že se nejednalo jen o strohé popisování všedních dnů, ale autor se pokusil i nastínit myšlenkový svět a životní filozofii Masaryka. Křivého slova proti československému prezidentovi zde nenaleznete, ale je to psané jazykem hezkým a čtivým. Jen díky tomu přehlédnu i docela časté překlepy.

11.09.2022 5 z 5

Antonín Švehla Antonín Švehla Vladimír Dostál

Kratší popis politického života jednoho z nejvýznamnějších zakladatelů Československa. Jedná se opravdu jen o politický profil Antonína Švehly, proto se dozvíme méně osobních informací a spíše poznáme zákulisí agrárnické strany a Švehlovo vůdcovské schopnosti.
Kniha se čte velmi dobře. Život Antonína Švehly je rozdělen do mnoha kratších kapitol, které následují také krátké kapitoly o jeho osobnosti a vztahu k jiným politickým osobnostem.
Autor byl omezen užším množstvím pramenů, ale i tak dokázal Švehlovu politickou kariéru představit a vyzdvihnout opravdu dobře. Publikace Evy Broklové je ale pro mě osobně stále nejlepší.

02.09.2022 4 z 5

Strážci zákona Strážci zákona Richard Bachman (p)

(SPOILER) Když jsem si usmyslel přečíst sesterské romány Beznaděj a Strážci zákona, nemohl jsem se rozhodnout, kterým začnu. Nakonec rozhodlo to, že v knihkupectví měli jen Beznaděj a na Strážce jsem čekal poštou. Větší část Kingových fanoušků navrhuje přečíst nejprve Beznaděj a já s nimi, teď po přečtení obou, upřímně souhlasím.
Zatímco v Beznaději byl malý chlapec vedený Bohem na straně dobra, zde je to téměř obráceně. Malého Setha vede "bůh" Tek a používá ho jako nástroj k budování vlastního světa, podle svých zvrácených představ.
Příběh je rozhodně krvavější než Beznaděj, ale to určitě neznamená lepší. Za čerstvého dojmu můžu říci, že se mi osobně líbila víc Beznaděj. Nicméně je to zábavné čtení s dost smutným koncem.

29.08.2022 3 z 5

Svět Lidových novin 1893-1993 Svět Lidových novin 1893-1993 Jiří Pernes

Na zhruba 150 stranách shrnuta historie novin, které se staly určitým symbolem demokracie a kvalitní žurnalistiky. Podnik, který začínal jako regionální projekt Adolfa Stránského, pod vedením Arnošta Heinricha dominoval meziválečnému mediálnímu prostředí, prošel si cenzurou a opuštěním nezávislosti za nacismu a komunismu, a nakonec byl obnoven jako samizdatové médium.
V Československém prostředí se asi nenajde moc tiskovin, které by mohly Lidovým novinám konkurovat svým významem. Stačí se jen podívat na seznam osobností, které sem v průběhu 100 let přispívaly a je vám jasné, že Lidovky byly skutečně vrcholem žurnalistiky.

23.08.2022 5 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Čteno podruhé.
Osobně musím říct, že mi takto silná tématika náboženství nevadí. V mnoha komentářích je správně napsáno, že to mají v USA zkrátka trošku jinak, co se týče víry. Koneckonců i Stephen King je věřící.
Kdo mi ale vadí je hlavní postava David. King má mnoho příběhů, kde figurují mladší kluci a jsou to dobře fungující postavy, ke kterým si snadno vybudujete sympatie (Jake Chambers, Jack Sawyer, Danny Torrance, Losers Club atd.) Ale David takhle na mě prostě nepůsobil. Po většinu času vystupoval, jak to nazval Johnny Marinville, jako "Ježíšův skautík" a upřímně jsem si k němu cestu nenašel, což dost ubralo z celkového dojmu u knihy.
Tek byl ale na druhou stranu výborný záporák a děj byl napínavý, měl celkem dobrý spád.
Celkově je to takový lepší průměr z Kingovy tvorby.

19.08.2022 4 z 5

Moderní názor na ženu Moderní názor na ženu Tomáš Garrigue Masaryk

Přednáška TGM o ženské otázce, rovnosti a nutnosti spolupráce mezi moderní ženou a moderním mužem. Pěkné a rozumné počtení.

08.08.2022 5 z 5

Nutnost revidovati process Polenský Nutnost revidovati process Polenský Tomáš Garrigue Masaryk

Krátká brožura TGM k případu vraždy Anežky Hrůzové, která byla 6. listopadu 1899 konfiskována. Několik říšských poslanců podalo poté interpelaci ministru spravedlnosti Kindingrovi s tím, že Masaryk ve své brožuře používá pouze kritického myšlení a konfiskace je tedy zcela nepochopitelná.
Masaryk zde v několika okruzích (čas vraždy, mrtvola, svědectví, řízení procesu atd.) ukazuje, jak amatérsky bylo celé vyšetřování vedeno. Mnoho důležitých informací z výpovědí nebylo bráno v potaz a několik faktických důkazů vůbec nebylo zahrnuto do protokolu. Kvůli těmto nepřesnostem tedy prof. Masaryk vyzývá k revizi celého procesu.
Brožura je krátká a přečte se za pár minut. Další střípek do tématu Hilsneriády.

08.08.2022 5 z 5

Dějiny českých médií Dějiny českých médií Jan Jirák

Přehledné, srozumitelné a informacemi nabité shrnutí vývoje českého mediálního prostoru od novin po televizní obrazovky.

20.12.2021 5 z 5

Muži proti ohni: Motivace, morálka a mužnost českých vojáků Velké války, 1914-1918 Muži proti ohni: Motivace, morálka a mužnost českých vojáků Velké války, 1914-1918 Jiří Hutečka

Skvělá kniha přinášející pohled na vojáky, který je jiný a v širší společnosti zcela opomíjený. Požadovaná mužnost a nadšení z maskulinního dobrodružství v setkání s realitou válečných zákopů. Na druhé straně domácí zázemí vnímané čistě žensky.
Skvěle se čte, až se zdá příliš krátká.

19.06.2021 5 z 5

Kroniky válečných dob Kroniky válečných dob Zdeňka Tichá

Soubor několika pramenů z doby třicetileté války z českého prostředí.
Lamentace země Moravské, Paměti Prostějovské, Kocmánkovy paměti a Harantovy paměti. Jiné pohledy z různých dob a různých úhlů vykreslující dobové události, představy a mentalitu.
Jako velké plus jsou tu také velmi hezké ilustrace.

02.06.2021 4 z 5

Selské rebelie roku 1680 Selské rebelie roku 1680 Jaroslav Čechura

Velmi podrobná studie o průběhu selských povstání v roce 1680 v Čechách. Autor postupuje knihou po jednotlivých krajích tak, jak se posouvala sama vlna rebelií. Objevují se zde i citace z různých soudních líčení atd. Určitě velmi zajímavá kniha, která však může hutností informací snad trošku i nudit. Za mě ovšem plný počet hvězd.

08.05.2021 5 z 5

Pivo, zbraně i tvarůžky: Podnikatelé meziválečného Československa ve víru konjunktur a krizí Pivo, zbraně i tvarůžky: Podnikatelé meziválečného Československa ve víru konjunktur a krizí Drahomír Jančík

Zajímavá kniha, která se dobře čte a velmi dobře seznamuje s podnikatelským prostředím První republiky a jeho největšími osobnostmi.

08.05.2021 5 z 5

Nová Evropa Nová Evropa Tomáš Garrigue Masaryk

Obhajoba a ospravedlnění boje československého národa proti německému, respektive rakouskému, útlaku.
Masaryk zde analyzuje vývoj a možné důsledky světové války. Hlavně mu jde ale o podání důkazu toho, že československý národ je německému rovný a jako takový si zaslouží vlastní samostatný stát.
Zabývá se zde tedy evropskými otázkami národnostními, jazykovými, kulturními atd., na kterých jasně ukazuje Češi a Slováci jsou národem vyspělým, který je však nefungujícím rakouským celkem tlačen k zemi.
Masaryk zde také nastínil roli, kterou by vzniklý československý stát zastával v rámci nového uspořádání Evropy.

06.02.2021 5 z 5

České země v éře první republiky (1918 - 1938) I.: Vznik, budování a zlatá léta republiky (1918 - 1929) České země v éře první republiky (1918 - 1938) I.: Vznik, budování a zlatá léta republiky (1918 - 1929) Zdeněk Kárník

Skvělý první díl trilogie o První republice. Velmi podrobně, ale přesto přehledně, jsou tu představeny oblasti politické, hospodářské, sociální, národnostní otázky či mezinárodní vztahy.
Nemělo by chybět v knihovně každého nadšence historie První republiky.

08.01.2021 5 z 5

Král Šumavy Král Šumavy Rudolf Kalčík

Dobrodružný román z prostředí jedné pohraniční hlídky v Hamrech na Šumavě, která se snaží zadržovat tzv. kopečkáře a zahraniční agenty. Úspěšných záchytů je ale málo a větší skupinky se pomocí pololegendárního převaděče dostávají stále mimo dosah jednotek strážmistra Kota. Záhada, kdo je vlastně tím převaděčem, který je také přezdíván jako Král Šumavy, nás provází celou knihou. Do toho ještě sledujeme osudy a život dalších příslušníků a i několika obyvatel pohraniční obce. Děj je místy docela zábavný a napínavý. Autor si neodpustil množství prostranických narážek, ale ty jsem míjel spíš s úsměvem. K některým postavám (např. Zeman) jsem celou knihu nemohl najít hlubší vztah. Celkově je zápletka docela zajímavá a kniha mě přesvědčila, že bych měl vidět i filmovou verzi.

31.08.2020 3 z 5

Tomáš Garrigue Masaryk Tomáš Garrigue Masaryk Alain Soubigou

Tenhle Masarykův životopis určitě stojí za pozornost. Už jsem jich pár četl, ale tento přesto nabídl několik nových informací a hlavně příjemně překvapil svou formou. Jde za tím vidět spoustu práce, ale i tak si zachovává příjemnou hladinu čtivosti.

08.05.2023 5 z 5