tapuz tapuz komentáře u knih

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Přestože jde o notoricky známý příběh, kniha je mimořádně čtivá a poutavá. Nejsem historik, takže neznám detaily této události a kniha mi tak přinesla spoustu nových poznatků. Bylo to tak zajímavé, že jsem alespoň ve stručnosti pátrala po osudu mnoha dalších výsadků do protektorátu. Naprostá většina měla bohužel stejný osud jako ty, o nichž je řeč v knize. A jak už tu psal Malejhoch, nejsmutnější je seznam uvedený na konci. Až na několik málo výjimek všichni popraveni. A k tomu je třeba ještě připočíst Lidice a Ležáky a stovky, ne-li tisíce dalších Čechů, o nichž tu není zmínka. Každého jistě napadne, zda tento čin za to stál. Těžko říci, jednoznačná odpověď asi není. Kredit Čechů v tu chvíli jistě stoupl, ale co ti mrtví? A v protektorátní mašinérii se vlastně nic nezměnilo, jeden úředník byl nahrazen dalším, perzekuce se vystupňovala a jelo se dál. Kniha rozhodně stojí za přečtení.

06.06.2013 5 z 5

Kníška Karla Kryla Kníška Karla Kryla Karel Kryl

Nejpoetičtější texty, co znám. Zhudebněné básně. Z té krásy často mrazí. Je to mé mládí, pro mě je to skutečné ZNAMENÍ DOBY. Děkuji, Karle Kryle.

23.02.2012 5 z 5

Paní komisarka Paní komisarka Jindřich Šimon Baar

Kdo by si myslel, že jde o román o Boženě Němcové, bude zklamán, přestože název by tomu nasvědčoval. BN je zde jen velmi okrajovou postavou, je jen párkrát zmíněna, a to celkem bezvýznamně. Jinak ale velmi pěkné čtení o životě na Chodsku cca v polovině 19. století. Pokud máte rádi knihu Hanýžka a Martínek, přečtěte si Paní komisarku, protože v ní opět najdete postavy těchto dvou dětí, Hanýžka je hlavní postavou knihy (je to mj. pozdější matka J.Š. Baara).

02.05.2014

Olivová farma Olivová farma Carol Drinkwater

Celkem příjemná letní oddechovka. Rozhodně bych ji nenazývala milostným příběhem, to, že se autorka párkrát svěří, že miluje muže, s nímž se rozhodla žít, určitě knihu nepasuje na milostný román. Zapadá spíše do určité módní vlny posledních let, kdy Angličan/Američan koupí zchátralý dům nebo rovnou celou venkovskou usedlost ve Francii (v tom případě nejčastěji v Provence, ale může být i v nějaké vinařské oblasti), méně často též v Itálii. Poté napíše knihu o tom, jak se s vypětím všech sil (a často i financí) snažil dotyčnou zchátralou ruinu opět změnit v obyvatelný pohádkový domov, případně se pustil i do původní zemědělské produkce. Někteří autoři mají i potřebu "ozvláštňovat" svůj příběh humorem vyvěrajícím ze sice objaktivně existujících, ale stokrát omletých nesmiřitelných rozdílů mezi anglosaským a románským světem. Toto klišé si autorka této knihy naštěstí odpustila. Chcete-li knížku na dovolenou k vodě, přečtěte si ji

14.08.2013 4 z 5

Hotel na rohu hořkosti a štěstí Hotel na rohu hořkosti a štěstí Jamie Ford

Vynikající kniha. Krásný jemný nostalgický příběh něžné dětské a dospívající lásky, kterou krutě rozdělily smutné válečné události. Kromě krásného zážitku a pocitu ze čtení jsem se dozvěděla i zajímavé věci o životě amerických Číňanů v době války a především o osudech amerických Japonců, o nichž jsem nic nevěděla a o nichž se tady vůbec moc málo ví. Byl to osud mnohdy velmi krutý a je to jistě kapitola, kterou by Američané rádi uzavřeli a nevytahovali na světlo.
Moc hezké, doporučuji.

04.01.2013 5 z 5

Jizvy Jizvy Evita Naušová

Celá knížka od první do poslední stránky má značně depresivní atmosféru. Skutečnost, že se odehrává v Sudetech, je téměř naprosto bezvýznamná, reminiscencí na doby předválečné, válečné a těsně poválečné je pomálu a jsou podružné. Tipla bych si, že jde o literárně zpracovanou vlastní výpověď autorky. Celkem banální situace, kterou asi zažil nejeden z nás, vylíčená stručně, jasně, bez zbytečného balastu. Možná právě proto se mi knížka četla dobře, líbila se mi, bez problémů jsem se do ní dokázala vžít.

31.08.2012 4 z 5

Troufalý autor osud Troufalý autor osud Ilona Borská

Spolu s Doktorkou z domu Trubačů výborné čtení. Ukazuje, že zdánlivě naprosto bezvýznamní lidé prožívají vrcholně zajímavé a inspirativní životy. Nemalá část knihy se věnuje situaci v Sudetech po Mnichově, kdy se německy mluvící českoslovenští občané, nacisté, konečně dostali jediným škrtnutím pera "Heim ins Reich", jak si toužebně přáli, a začali se otevřeně chovat jak utržení ze řetězu.
V závěru knihy, po smrti učitele Hodíka, se autorka věnuje spíše znovu osudu doktorky Kálalové-Di Lotti. Bez předchozí znalosti Doktorky z domu Trubačů může čtenář poněkud tápat.
Vynikající kniha.

05.06.2012 5 z 5

Početnice Početnice Gustav Kníže

Tuhle početnici jsem měla v první třídě! A červený slabikář. Obě byly moc pěkné.

22.10.2014

Ztracen v džungli Ztracen v džungli Yossi Ghinsberg

Při čtení jsem si uvědomila, že jsem tento příběh viděla zfilmovaný jako jeden z dílů britského cyklu hraných dokumentů Přežít, konkrétně díl Útěk z Amazonie. Autor a protagonista příběhu mi není ani trochu sympatický, ale je to dobré čtení. Stejně jako téměř všechny díly cyklu přežít i tady od samého začátku sledujeme neuvěřitelné řetězení chyb, které pak nevyhnutelně vedou k tragédii, jež pro někoho končí naštěstí dobře a pro někoho bohužel špatně. Je zarážející, jak se tři dospělí mladí muži - z nich dva už bezmála třicetiletí - nechají naivně strhnout k nebezpečnému dobrodružství a bez nejmenších zkušeností, bez fyzické kondice, bez pořádného vybavení a téměř bez informací (jen plánek načrtnutý v bloku) vyrazí s podezřelým průvodcem na jedno z nejnebezpečnějších míst, co vůbec existují. A na cestě vrší další a další chyby, které zákonitě vyústí v peklo.
Kniha ale rozhodně stojí za přečtení, rozhodně doporučuji.

14.09.2012 5 z 5

Smetánka z Provence Smetánka z Provence Peter Mayle

Docela pěkná nenáročná dovolenková oddychovka. Na rozdíl od některých jiných Mayleových knih tentokrát nejde o žádný humoristický počin založený na srovnávání vlastností, zvyků a gastronomie Angličanů a Francouzů, ale o oddychově "dobrodružnou" epizodu, v níž hlavní roli hraje, jak jinak, opět Angličan žijící v Provence. Nechybí oblíbené rekvizity žánru, jako velká města francouzské Riviéry, Monaco, malebná provensálská vesnice, italský mafián, Korsičané, britský zbohatlík-zločinec, bodyguard ovládající bojová umění, klášter na samotě, Američanka vycvičená v Izraeli, dobré víno a jídlo. Přestože to má být napínavé, děj plyne celkem poklidně jako horké letní středozemní dny. Trochu mě zklamal nenápaditý konec.

18.03.2012 4 z 5

Umění závodit v dešti Umění závodit v dešti Garth Stein

Moc pěkné. Starý pes s obrovskou láskou vypráví o svém životě s milovaným pánem. Je to ale de facto vyznání obrovské lásky člověka ke zvířeti. Jednu hvězdičku ubírám za občas příliš rozvleklé "závodnické" pasáže. Rozhodně stojí za přečtení.

24.11.2011 4 z 5

Slabikář Slabikář Jarmila Hřebejková

Slabikář mého dětství. Krásný!

22.10.2014

Před očima Západu Před očima Západu Joseph Conrad

Nedočetla jsem, nešlo to. Možná se k ní někdy vrátím. Podle anotací jsem se na knihu moc těšila, ale byla pro mě velkým zklamáním. Čekala jsem dějově zajímavý příběh z nepříliš vzdálené historie, ale nálož filozofování a téměř absolutní nepřítomnost děje na mě bylo moc. Nehodnotím, uznávám, že jde jistě o kvalitní knihu a někdo si ji možná vychutná.

18.07.2013

Šťastný poutník Šťastný poutník Mario Puzo

Zpočátku mě kniha vůbec nebavila, asi do dvou třetin jsem ji četla jen ptoto, že má celkem dobrá hodnocení, tak jsem čekala, že se něco pohne. Ke konci mě trochu chytla a chtěla jsem vědět, kam se příběh vyvine. Je to pohled na život italských (zejména jihoitalských) přistěhovalců v New Yorku přibližně od konce 20. let do prvních poválečných let. Děj je celkem chybý, málo zajímavý, nic moc se člověk nedozví. Překlad není příliš povedený a korunu tomu nasazuje poměrně velké množství hrubek, což by se snad v překladu beletrie rozhodně vyskytovat nemělo. Ach jo!

13.12.2012 3 z 5

Jablečné víno s Rozárkou Jablečné víno s Rozárkou Laurie Lee

Vzpomínky na dětství v Cotswolds v dobách, kdy po prašných silnicích ještě jezdily kočáry a auto bylo na venkově zřídkavým zjevem. Nečekejte idylu anglického venkova a la slečna Marplová s roztomile půvabnými chalupami ponořenými v úpravných růžových zahradách s perfektně zastřiženými trávníky. Toto je dětství na rozbláceném dvorku, ve starém domě plném haraburdí s divoce rostoucí zahradou a s jídlem tak skromným, jak jen může být. Dětství trochu drsné, přesto ale šťastné a láskyplné.
Kniha mne příliš nezaujala. V Británii je zřejmě mimořádně populární, byl podle ní natočen údajně velmi oblíbený televizní seriál.
Při četbě mě rušily poměrné časté gramatické chyby. Překladatel/editor/korektor (těžko říci, kdo z nich) má zjevně jistý problém se shodou podmětu a příčestí, což bych u knihy tohoto typu rozhodně nečekala.

07.03.2012

Hořící světla Hořící světla Bella Chagall

Jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem kdy četla. Často se k ní v myšlenkách vracím. Je to krásný obraz úplně zaniklého a zmizelého světa. Tak barvitý a veliký svět tolika lidí, který zmizel jak mávnutím kouzelného proutku, to je smutné. Ale kniha je nádherná a stojí za přečtení.

06.09.2011 5 z 5

Tango mortale Tango mortale Pavel Kohout

Čtivé, zajímavá zápletka. Nicméně při čtení mě občas napadlo, jestli to není parodie na červenou knihovnu. Ale asi ne, parodie není autorův styl.

23.07.2015 4 z 5

Stalinovy děti Stalinovy děti Owen Matthews

Velmi zajímavé téma zpracované ovšem mimořádně nezáživným způsobem. Knihu jsem dočetla vlastně jen proto, že mě zajímalo, jakým způsobem se situace vyřeší, ale vlastně jsem se do ní vůbec nezačetla. Partie z autorova pobytu v Rusku v současnosti mi přišly docela rušivé a zbytečné, navíc velmi jednostranné, a s příběhem jeho rodičů a prarodičů vůbec nesouvisí. Jsou na úkor hlavního příběhu, který by si zasloužil mnohem důkladnější propracování.

12.03.2015 3 z 5

Jak mi Starbucks zachránil život Jak mi Starbucks zachránil život Michael Gates Gill

Moc pěkná kniha, velmi čtivě napsaná, celou dobu mě zajímalo, jak to bude dál. Zajímavý pohled na to, jak to ve Starbucks chodí, zajímavé postřehy o návštěvnících kavárny. Autor měl skutečně velké štěstí, že ve své velmi těžké životní situaci takovou práci náhodně našel. Obdivuhodně to zvládl, obstál na jedničku a našel vnitřní spokojenost a jisté štěstí, což je velmi cenná deviza. Trochu mi vadily až příliš časté "oslavné řečičky", ale to je zřejmě v povaze autora a nebylo to na újmu kvality a zajímavosti knihy.

13.12.2012 5 z 5

Hledám za manžela muže Hledám za manžela muže Josef Nesvadba

Tahle kniha se mi vůbec nelíbila. Dokonce jsem ji ani nedočetla, přestože jsem měla dobrou vůli, protože to byl dárek. Ale nešlo to. Autor je naprosto posedlý sexem, který se řeší snad na každé stránce, ale jaksi samoúčelně, s dějem nijak nesouvisí. Ostatně o ději se tu nedá ani hovořit, příběh nemá hlavu ani patu, je to splácanina. Vize budoucnosti jsou hloupoučké jak ze školního sešitu. Je to první a myslím, že i poslední kniha tohoto autora, kterou jsem se pokoušela číst.

01.02.2012 1 z 5