Talys Online Talys komentáře u knih

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Sonda do duše, která se postupně zbavuje lidskosti. V zájmu "vyššího dobra" a hlavně pro vlastní prospěch neváhá manipulovat druhými a obětovat je na své cestě k vytyčenému cíli. Několik desítek let před dějem Hunger Games.

23.01.2021 5 z 5

Agathe Agathe Anne Cathrine Bomann

Úžasné, jak se do tak malého rozměru vejde taková spousta významů. Není tam nic navíc, ale všechno je vysloveno. Poetické a zároveň hluboké Pro mě jednoznačně jedna z nejlepších knih, které jsem za poslední roky přečetla!

23.11.2020 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Průměrná romantika okořeněná trochou toho feminismu.

31.01.2020 2 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Po pozvolně plynoucí Věži úsvitu docela fičák... První polovina knihy je plná děje a změn, těžko se od ní odtrhávalo. V druhé polovině jsem chvílemi jen těžko chápala chování Aelin a některá nově odhalená fakta mi připadala mírně přitažená za vlasy - jako kdyby si sama autorka nevěděla rady, jak dál. Moc mě bavila Dorianova linka a proměna, kterou postupně prošla Manon. Celá série mě vtáhla, nepustila a já teď přemýšlím, co číst dál, aby to bylo aspoň takhle dobré.

07.11.2020 4 z 5

Hluboká řeka Hluboká řeka Šúsaku Endó

Krásná kniha, v níž každý z hlavních hrdinů něco hledá a nachází v plynutí Matky Gangy. Velmi se mi líbil motiv jednotícího principu všech náboženství (fandím Cibuli) a příběh Ócu kopírující jeden z nejslavnějších příběhů historie lidstva (nechci spoilovat).

23.10.2019 5 z 5

To nejlepší, co máme To nejlepší, co máme Griet Op de Beeck

Kniha o tom, jaký je rozdíl mezi mít a být, bolestných zážitcích, které mohou ovlivnit celý život i o tom, že nikdy není pozdě na změnu. Těším se na další díly.

18.06.2019 5 z 5

Dash & Lily: Kniha přání Dash & Lily: Kniha přání Rachel Cohn

Tuhle knihu jsem dotáhla do konce silou vůle. Občas mě pobavila nějaká Dashova hláška, ale celé to bylo takové pseudoinelektuálské. Lily mi většinu času jen lezla na nervy. Další knihu od autorské dvojice už asi číst nemusím.

20.12.2020 2 z 5

Růže a čokoláda Růže a čokoláda Teresa Simon (p)

Poutavý příběh o lásce, vztahu k rodině a majetku. A hlavně o silných ženách.

05.09.2020 4 z 5

Kdyby to bylo tak snadné, dělal by to každý Kdyby to bylo tak snadné, dělal by to každý Petra Hülsmann

Pohodové, odpočinkové čtení, má to vtip a jiskru. Děj je celkem předvídatelný. Hlavní hrdince je sice dvacet sedm, ale citové zmatky a hnutí mysli má jak šestnáctka, a to je právě doba jejího života, v níž jakoby zamrzla a život ji postaví do situace, kdy se musí ve svém vývoji posunout dál.

01.03.2020 3 z 5

Otazník je polovina srdce Otazník je polovina srdce Sofia Lundberg

Před minulostí se nelze schovat a pokud se jí člověk nedokáže podívat do tváře, může mu pokazit i život současný.

04.01.2020 4 z 5

Síla dávných tajemství Síla dávných tajemství Sejal Badani

Poutavě napsaný příběh o rozhodnutích, která ovlivní život několika generací, zasazený do kontextu střetu dvou kultur a rozdílných náboženství.
Druhou linií je vnitřní vývoj jedné z hlavních hrdinek, která si díky životní krizi uvědomí, co má pro ni největší význam.

27.12.2019 5 z 5

Musíme si promluvit o Kevinovi Musíme si promluvit o Kevinovi Lionel Shriver

Zpověď matky masového vraha, mrazivě upřímná a krutě realistická. Všechno dorazí poslední kapitola. Skvěle napsaná, přesto se k ní už nechci vrátit - už dva dny chodím kolem hromady nepřečtených knih a nemůžu začít číst další.

21.12.2019 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Sisi, osamělá a paralyzovaná svým trápením, obětní beránek své rodiny. Smutný a zároveň realistický příběh jedné z mnoha. Bohužel.

16.10.2019 5 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Čte se jedním dechem, děj má spád, není šablonovitý a já si oblíbila všechny členy "stínové kongregace". Těším se na další díl.

19.09.2019 5 z 5

Zátiší s kousky chleba Zátiší s kousky chleba Anna Quindlen

Příjemné, klidně plynoucí čtení. Výstižný popis charakteru jednotlivých postav, nechybí trocha ironie a nadsázky.

10.07.2019 3 z 5

Chlapec, kterého chovali jako psa Chlapec, kterého chovali jako psa Bruce D. Perry

Díky za tuhle knihu! Měl by si ji přečíst každý, kdo pracuje v oblasti sociálně právní ochrany dětí, aby se předešlo zbytečným, třeba i dobře míněným chybám!

25.06.2019 5 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Zákulisí britského NHS popsané s břitkým humorem a zároveň s trochou trpkosti a rozčarováním. Kde končí hranice odpovědnosti přetížených lékařů a sester?

09.06.2019 4 z 5

Rituál Turínského koně Rituál Turínského koně Martin Skořepa

Krásný jazyk, mísení velmi "světských" a spirituálních témat. Realistický popis škály pocitů člověka, který je odhodlán postarat se do poslední chvíle o matku trpící demencí, to vše podáno s nadhledem a sarkastickým humorem. Jen ten konec vyznívá trochu do ztracena...

15.05.2019 3 z 5

Exorcismus mé nejlepší kamarádky Exorcismus mé nejlepší kamarádky Grady Hendrix

Promarněné čtyři hodiny:-((

04.05.2019

Neboj se vrátit domů Neboj se vrátit domů Aleš Palán

Tahle knížka člověka přiměje zamyslet se nad tím, jaký život žije, co je důležité a co ne. Paní Svatošová je bezesporu silná, ale zároveň laskavá, moudrá a pokorná žena.

01.05.2019 5 z 5