TaJeMa TaJeMa komentáře u knih

Katův polibek Katův polibek Mons Kallentoft

Nebylo to špatné, z téhle série jsem četla jen tuhle, takže nemám srovnání s ostatními díly. Ze začátku jsem se bála, že tam toho fňukání kolem chuti na alkohol bude víc, něco jako Harry Hole, naštěstí to nebylo tak strašné.
Kdo je pachatelem vražd bylo od začátku předvídatelné, ale i tak děj docela plynul. Nicméně musím, bohužel, konstatovat, že je to jedna z mnoha knih, jejíž děj si za pár měsíců nevybavím.

12.06.2021 3 z 5

Písně dne a noci / Písně noci a dne Písně dne a noci / Písně noci a dne Tomáš Král

Nečtu poezii každý den, jsem spíše konzervativní čtenář, ale přijde mi, že na našem trhu je 90% detektivek a románů a jen malé procento poezie. Tuto knihu netvoří jen soubor básní, zde plyne celou knihou příběh lásky jednoho muže, jeho zpověď, touhy, vztek, jeho čekání. Co je velice osvěžující a nikde jsem to ještě v žádné knize neviděla, jsou vložené vsuvky v próze, dále poznámky pod čarou, vtipně a citlivě vložené, takže oddělují poezii, nechávají oddechnout v tom dobrém smyslu slova, abyste se mohli opět ponořit do úvah o lásce, zradě a smíření.
Knihu mohu jen doporučit a myslím, že by se mohla líbit i těm, kdo zrovna básně nemají na prvním místě.

07.05.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Odloženo, tohle jsem nedokázala dočíst.

07.05.2021 odpad!

Kříž u potoka Kříž u potoka Karolina Světlá (p)

Moc hezké čtení.

14.03.2024 5 z 5

Temnota Temnota David Lagercrantz

Ježiši, to bylo špatné;

08.03.2024 1 z 5

Silas Marner Silas Marner George Eliot (p)

Krásně napsané, byla jsem mile překvapená.

Tato kniha mě ubezpečila v tom, že nelze dát na recenze. Je potřeba si vlastní názor udělat sám. Kdybych dala na zdejší recenze, přišla bych o tuto skvělou knihu.

14.10.2023 5 z 5

Čtyři vichry Čtyři vichry Kristin Hannah

Krásně popsaná příšerná doba velké hospodářské krize.
Slavík ale nepřekonaný!

23.05.2023 5 z 5

Milenci v kamenném lese Milenci v kamenném lese John Boynton Priestley

Škoda některých zdlouhavých pasáží, které jsou ale na tehdejší dobu, kdy kniha vznikla, normální. Nicméně kniha je napsána krásným jazykem, některé pasáže svým stylem uchvátily. Určitě stojí za přečtení.

16.05.2023 4 z 5

Nadobro ztracený Nadobro ztracený Harlan Coben

Nedočteno, jako už několikátá kniha tohoto autora; prostě stylem psaní mi nesedí, snažím se od toho odpoutat a čekám, že se děj vyhoupne nad ty myšlenkové bláboly hlavního hrdiny, ale tam, kam jsem dočetla, se to nestalo. Omlouvám se všem nadšencům, ale proto se píše tolik knih, aby si každý našel to své.

28.04.2023 1 z 5

Kočka a Generál Kočka a Generál Nino Haratischwili

Jsem na straně 250 a ne a ne se začíst. Kdybych nečetla Brilku, už bych knihu odložila, takhle čekám, čekám, čekám. Zatím jedno velké zklamání, dočtu to, ale prozatím s velkým přemáháním.

27.02.2023 2 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Bohužel jsem byla dost zklamaná. Knihu jsem četla před mnoha lety, nyní jsem se k ní vrátila a těšila jsem se.
Prvních zhruba 150 stran jsem četla se zaujetím, jenže poté se scény s Joan točily pořád dokola, rozhovory zdlouhavé a stále stejné; spousta odboček, zase rozhovory, opět Joan, kterou jsem nemohla vystát. Konečně zápletka s Esesákem, ale na to, na co jsem celou knihu čekala, zabralo jednu kapitolu. Konec knihy, kdy začíná válka, je asi dojemný, ale....
Klasické autory čtu strašně ráda, uznávám krásný jazyk, který byl v knize použit, ale ani tak jsem nebyla uchvácena, jak jsem očekávala. Bohužel.

10.02.2023 2 z 5

Případ Mauricius Případ Mauricius Jakob Wassermann

Složitá kniha, složité čtení. Rozhodně nejde přečíst na jeden zátah. Je potřeba přečíst třeba 30 stránek a nechat je působit, pokračovat druhý den. Potom lze dále vstřebávat poměrně zdlouhavé pasáže, koncerty slov, myšlenek a rozhovorů.
Je až neuvěřitelné, jak autor dokáže popsat povahu hlavních aktérů, použil k tomu dostatečný rozsah, pro někoho třeba zdlouhavý až nudný, ale na konci se z té charakteristiky před vámi zjeví člověk z masa a kostí a začnete ho nenávidět či milovat.
Nevím, který ze současných autorů je tohoto schopen.
Kniha by mohla patřit do kategorie "Pro náročné čtenáře", nicméně ji vřele doporučuji všem, kdo rád sáhne po starších autorech, po klasice. Buďte trpěliví, vychutnejte si tu kvalitu, kterou kniha bezesporu vládne.

14.01.2023 5 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Po mnoha letech jsem sáhla po knize, kterou jsem kdysi četla a považovala jsem ji za nádhernou.
Bohužel jsem nyní knihu na straně 280 odložila. Pamatuju si ji samozřejmě i po těch letech, vím, jak se bude děj ubírat dál, že kniha graduje. Ale už to nebylo ono. Některé pasáže o ničem se odehrávaly na mnoho stránkách ( chystání slavnostního oběda), byla jsem nucena i přeskakovat, abych zjistila, že po dvaceti stránkách se jedl krocan, po dalších dvaceti otvírali víno....
Omlouvám se snad i sama sobě, že jsem toto velké dílo nedočetla.

04.11.2022 3 z 5

Svědomí proti násilí Svědomí proti násilí Stefan Zweig

Dechberoucí čtení!

27.08.2022 5 z 5

Případ Sant'Ambrogio - Utajený skandál římských řeholnic Případ Sant'Ambrogio - Utajený skandál římských řeholnic Hubert Wolf

Objemná kniha, což mi nikdy nevadilo, ba naopak. Zde se ale, bohužel, některé pasáže dokola opakovaly, obviněné osoby se hájili vesměs vždy stejně a tím docházelo ke zdvojování. Pak si myslím, že kniha je určena spíše pro studenty dané problematiky, zachází se do velkých podrobností. Komu ale daná problematika je blízká, určitě si přijde na své.
Nevím, miluju obsáhlé příběhy, historii, kdo četl knihy od Zweiga, například Marii Antoinettu, Svědomí proti násilí a další, tak bude souhlasit, že i tento autor píše historii ve faktech, žádnou beletrii, jeho knihy ale nejde odložit, nejde přeskočit ani list; což jsem v téhle knize bohužel několikrát musela udělat.

27.08.2022 3 z 5

Mefisto Mefisto Klaus Mann

Pro mě byla kniha zklamáním. Nic nešlo do hloubky, žádná postava nedostala dostatek prostoru, aby zaujala a aby byl její osud následně litován či odsouzen. Spousta postav se tu prostě jen mihla a to je málo.

21.07.2022 2 z 5

Najdi Rebeccu Najdi Rebeccu Eoin Dempsey

Pěkné čtení, sice jsem na toto téma četla lepší knihy, ale rozhodně kniha neurazila, byla pěkně napsaná, místy jsem si říkala, že to hlavnímu hrdinovi vše nějak prochází, ale i to se nakonec ukázalo jako nepravda. Doporučuji

20.05.2022 4 z 5

Goya Goya Lion Feuchtwanger

Už jsem přečetla řadu historických románů, obsahově ještě mnohem obsáhlejších, například Paměti lékařovy od A. Dumase a mnoho dalších. Tento román, i když je zde velice chválen, nebude patřit mezi mé nezapomenutelné čtení. Román je zdlouhavý, se spoustou hlavních i vedlejších postav, bohužel z mého pohledu jsou osudy těchto postav popsány povrchně, stejně jako politické události. Vše je popsáno tak napůl, prostě někdy méně je více. Radši bych si přečetla kratší úsek z popisované doby, ale abych měla z postav nějaký ucelený pocit, abych je dokázala mít ráda, soucítit s nimi, mít s nimi radost. Zde se mi nic takového nestalo. Neříkám, že v knize nebylo pár dobrých pasáží, ale ty rozhodně nevyváží to moře nezáživna kolem.

31.03.2022 2 z 5

Neblahý Juda Neblahý Juda Thomas Hardy

Co k tomuto dílu napsat: Trvalo mi dost dlouho se do knihy začíst. Ale vytrvala jsem, takže jsem byla odměněna dost silným zážitkem. Nicméně musím přiznat, že scény s jeho milou mi dost vadily, byly pořád stejné, stejné dialogy, stejné problémy, stejné nářky pořád dokola. Toto bych knize vytkla, proto jsem strhla jednu hvězdičku. Posledních zhruba 100 stran mi ale toto "strádání" nahradily. To byla fakt síla. Doporučuju!

21.11.2021 4 z 5

Hodina tance a lásky Hodina tance a lásky Pavel Kohout

První polovinu jsem četla se sebezapřením. Málem jsem to kolem sté stránky vzdala. Jakmile přišla na scénu židovská baletka, kniha začala být velice poutavá a dostala jsem se do fáze, že jsem knihu musela ještě ten den dočíst. Proto jsem z konce byla trošku zklamaná, čekala jsem silnější prožitek. Určitě v knize jsou takové úseky, co berou dech, ale vracet se k této knize nebudu. Ale od přečtení neodrazuji.

19.07.2021 3 z 5