Sybelle Sybelle komentáře u knih

Pravda Pravda Terry Pratchett

Další krásná práce z tvorby Terryho Pratchetta. Najdete zde jeho typický humor, ale i kritiku. V této knize byla znát o trochu více, než v předchozích. Byla místa, kde by se mohl člověk pousmát, ale když jsem se nad tím zamyslela, už to tak úsměvné nebylo.
Přesto je to stále příběh ze zeměplochy, který se čte jedním dechem. Je svižný, propracovaný a humorný.
Některé výstižné citace z knihy již padly v předchozích komentářích. Tak nezbývá nic jiného, než knihu doporučit.

11.08.2022 5 z 5

Společnosti Společnosti Josef König

Originálním způsobem zpracovaná série povídek na téma životních cest lidí. Asi hodně záleží v jakém rozpoložení povídky čtete. Osobně bych se po přečtení těchto povídek vyhnula onomu pomyslnému tržišti velkým obloukem.

26.05.2022 4 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Kniha je pěkný úvod do Lovecraftova světa a časem si udělám čas na další díly. Jedná se o sérii krátkých povídek, kde se často prolíná současnost s minulostí (hrdina narazí na pozůstatky netušené minulosti, a ne vždy vymřelé). Některé povídky nejsou vysloveně hororové. Provádí snovými světy/jinými realitami. Někdy jsou střety těchto světů hrozivé pro celou realitu a někdy jen pro jednotlivce. V některých případech se jedná o příjemné prožitky.

10.03.2022 3 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Nevím, zda je to tím, že toto je moje třetí povídka od tohoto autora nebo je obsah pochopitelnější. Hlavní myšlenkou je pokus o přepadení pekárny dvěma hladovějícími mladíky. Jestli se jim to povede nebo ne je otázka úhlu pohledu. V další části povídky se už jedná o jiný druh hladu. Autorovi se povedlo do krátké povídky dostat myšlenky k zamyšlení a zároveň nechat volný prostor pro čtenáře.
Možná to je důvod, proč se člověk snaží porozumět jeho tvorbě? Že je v tomto ohledu zajímavá.
Kresby jsou opět velmi pěkné.

25.02.2022 3 z 5

Zkáza Ďáblova akru Zkáza Ďáblova akru Ransom Riggs

Povedené zakončení celé série. Film je jen pouhý začátek celého příběhu, kde se mi líbil každý díl a ani závěr nebyl výjimkou. Kniha se dobře četla a děj byl plynulý. U postav je vidět, že se stále vyvíjejí a od některých jsem dočkala i malé překvapení. Opět je kniha doplněna tematickými fotografiemi, které doplňují příběh a dělají popisované postavy reálnější.

18.02.2022 5 z 5

Pátý elefant Pátý elefant Terry Pratchett

Další kniha ze série hlídky. Kapitán/sir Elánius je poslán na diplomatickou misi. Už jen samotný fakt, že zrovna on byl vybrán pro diplomatickou misi hodně napovídá.
Mezitím seržant Tračník rozkládá celou hlídku, Angua zmizí a Karotka ji jde hledat. Dohromady vše tvoří opět skvělý příběh, který nezklame.

04.02.2022 5 z 5

Labyrint světa a ráj srdce Labyrint světa a ráj srdce Jan Amos Komenský

Kniha je zaměřena hodně nábožensky, což odpovídá době jejího vzniku.
Na druhou stranu autor dobře vystihuje povahu lidskou i společnosti.
Popisuje věci ne vždy viditelné.
Přesto je to pohled trochu černobílý. V podstatě říká, že vše světské je marnost a mámení. Naproti tomu "pravý" křesťan a věřící dělá vše lépe a jeho život (ať je jakýkoliv)je blaženost.
V poslední třetině knihy mám dojem, že si poutník nasadil jiné brýle mámení.
Až ke konci je více vidět, že poutník hledá mír v rozbouřeném světě.
Staročeština chtěla víc soustředění, ale dalo se na ni zvyknout.

23.12.2021 3 z 5

Lepší než život Lepší než život Rob Grant

Opět dobré čtení a humor. Ve druhém díle se příběh v mnoha věcech rozchází s dějem v seriálu. Na druhou stranou některé části a rozhovory jsou v seriálu naprosto přesně. Jako okopírované. Mám ráda obojí knihu i seriál. V knižní předloze se Listerovi splní jeho přání i když nečekaným způsobem. Zažije dobrodružství, která v seriálu nenajdete a vysvětlí se vznik jednoho živočišného druhu, který se v seriálu několikrát objevil. Obě zpracování se obejdou bez toho druhého, ale na druhou stranu se krásně doplňují. A v knize si užijete více „kdo si dá tousty“ a humorných situací s tímto členem posádky.

30.04.2024 4 z 5

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

Jak napovídají další tituly s Vlahošem von Rosretem spadá tato kniha a další do oblasti strukturálního rozvoje služeb a pokroku na zeměploše. Je to více běžná realita umístěná do fantasy světa. V této knize autor ukazuje chamtivost lidí, kteří se snaží jen vydělat peníze jakoukoli cestou i za cenu lidských životů. A jaké praktiky k tomu používají. Hlavně hezká slova. V porovnání se staršími díly je to trochu jiná tvorba. Dá se říct, že dotváří detaily ze života občanů Ankh-Morporku a dalších měst, na které by nebyl prostor jinde.

08.03.2024 5 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Velmi pěkná a jasná kniha o tom, jak naše vztahy ovlivňují věci, které nás rodiče a společnost naučí. Řešit jejich smysl nebo platnost patří jinam než do této recenze. Osobně myslím, že pojmenování knihy je trefné. Určitě bych ji doporučila každému, kdo má zájem o rozšíření obzorů. Ať máte potíže ve vztahu nebo ne.

23.01.2024 4 z 5

Citlivá průvodkyně Citlivá průvodkyně Natalia de Barbaro

Jednoduše napsaná kniha o lidské psychice ovlivněné výchovou a jejími následky. Jak název napovídá je zaměřena na ženy. V knize je mnoho ukázkových situací přímo ze života autorky. Za mě by se mnohé příklady daly zkrátit na čtvrtinu nebo ještě méně a stále by člověk rozuměl, co mají sdělit. Místy styl psaní kolísá mezi „deníkem“ a psaní pro čtenáře. Ale to bude prostě osobitý styl autorky. Vystihuje několik typických životních postojů, které si člověk vypěstuje například díky potlačovanému vzteku nebo přílišné touze těšit lidi kolem sebe pro pochvalu. Kniha funguje dobře jako náhled do těchto stavů.

27.12.2023 3 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání) Harry Potter a Ohnivý pohár (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Další krásné počtení doplněné krásnou grafikou. Když porovnám film a knihu je tu oproti předchozím dílům už více rozdílů. Tím nehaním filmy. Všechny se mi líbili. Ve výsledku se dostanete ke stejnému konci, jen s trochu jiným průběhem. Ovšem jen v knize se seznámíte s domácí skřítkou Winky a dozvíte se, co dělal Dobby po svém propuštění. A další zajímavé informace o jiných postavách. Už se těším na další díl.

11.10.2023 4 z 5

Temná strana slunce Temná strana slunce Terry Pratchett

Ani tato kniha nezapře svého autora. Je to kratší a přímější příběh o hledání ztracené vyspělé rasy.
Lidstvo už dávno osídlilo mnoho koutů galaxie a pohled na to, co spadá pod lidská práva se posunul úplně jinam. Ocitnete se vesmíru obydleném mnoha rasami, ale některé věci se prostě nemění ani s technologickým pokrokem. Taky se ukáže, že poezie může dát někdy dost zabrat. I když je člověk zvyklý od Terryho Pratchetta na jiný žánr, je vidět, že i Sci-fi si užíval a je to pěkné čtení.

30.08.2023 4 z 5

Holmes z Kjóta 1 Holmes z Kjóta 1 Mai Močizuki

Pěkná manga z prostředí krámku se starožitnostmi. Postavy jsou také sympatické. I když myšlenka postavy na způsob Holmese není novinka v tomto podaní působí sympaticky a směr, jakým své pozorovací schopnosti využívá je také zajímavý. Jako příjemný bonus manga obsahuje informace z japonské historie a kultury. A mini gastro průvodce po pochoutkách Tokya. Celkově to bylo příjemné čtení a úvod do příběhu.

12.07.2023 4 z 5

Slovenské století Slovenské století Pavel Kosatík

Jednou za čas je třeba nějaké to vzdělání. Tentokrát padla volba na historii Slovenska. Kniha se zabývá obdobím 1918 1998. Hezky ukazuje vývoj společnosti v průběhu století. Jak ty dobré věci, tak ty horší. Díky knize jsem pochopila pár věcí ve vztahu mezi oběma národy, které mi nebyly dříve jasné a některé informace byly novinkou. Celkově jsou fakta srozumitelně a dobře podána. Pro toho, kdo si chce osvětlit tuto tématiku je kniha určitě výborný zdroj informací.

23.06.2023 5 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Když jsem zjistila, že film Tajemství hradu v Karpatech má knižní předlohu, a ještě k tomu tak krásně namluvenou v audio podobě, okamžitě jsem jí koupila. Příběh je v původní podobě v trochu jiném stylu než film. A také o trochu méně detailnější. Ale líbí se mi obě verze a film jen využil možnosti doplnit něco navíc. Přitom příběh věrně zachoval.

24.02.2023 3 z 5

Dívka ze země Venku 6 Dívka ze země Venku 6 Nagabe

Další díl v sérii nezklamal. Některé otázky a náznaky z předchozích dílů jsou zde vysvětleny. Děj nemá hluché místo. Jen je škoda, že člověk musí počkat měsíc na další díl.

24.10.2022 3 z 5

Zapadající slunce Zapadající slunce Anthony Del Col

2. díl ze tří (první Zkouška ohněm) pokračuje pátráním dvěma směry. Upřesnění by byl už spoiler :). I když se děj neodehrává v tolik atraktivních historických prostředích jako hry jsem ráda za tento komiks. Aspoň doplní informace k současnému ději (k roku 2016).Také ukazuje i temnější postavy z bratrstva assassínů. Před spaním ideální lehčí čtení.

20.10.2022 3 z 5

Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme David Sinclair

První část dala zabrat. A i když si nevzpomenu na většinu odborných výrazů už teď po dočtení knihy, základní myšlenku jsem si odnesla. Asi není snadné napsat odbornou knihu pro laickou veřejnost. Prostě jen vysvětluje, jak věci fungují. V druhé části autor na základě historického vývoje a současných teoriích (negativních či pozitivních) pracuje s myšlenkou, jaké následky by pro lidstvo a planetu mělo prodloužení lidského života.
Celkově to byla zajímavá kniha náročnějšího charakteru. Autor má rozhodně dost optimismu.

14.10.2022 4 z 5

Mort (limitovaná sběratelská edice) Mort (limitovaná sběratelská edice) Terry Pratchett

4. kniha zěměplochy je věnovaná postavě Smrtě. Je to první kniha ze série knih věnovaných Smrťovi.
Musela jsem ji přečíst podruhé s odstupem několika let, abych si všimla některých souvislostí, které mi při prvním čtení utekly. Například, proč si vybral za učedníka právě Morta (náznaky na začátku i na konci knihy).
Jde spíše o soukromí příběh Smrťovy domácnosti (všech jejích členů). Zajímavé je pozorovat, jak se mění realita (hlavně hmotná) pro Morta a Smrtě. Jak vnímání reality a touhy ovlivňují možnosti postav. Ale není to žádné těžké čtení, jak to může vyznít. Bylo to příjemné a zábavné čtení na dovolenou.

03.10.2022 4 z 5