Svatka63 Svatka63 komentáře u knih

Dětství v pruhovaném pyžamu Dětství v pruhovaném pyžamu Bogdan Bartnikowski

Knížek o holocaustu jsem přečetla hodně, tato knížka je pro mě hodnotná asi spíše podpisem autora a zakoupením přímo v Osvětimi. Nečetla se mi dobře, jednotlivé kapitoly na sebe nenavazovaly a přišlo mi vyprávění spíše chaotické, pravděpodobně mi nic v hlavě natrvalo neutkví, snad jen vzpomínka na návštěvu Osvětimi.

12.06.2023 3 z 5

Poslední šachmat Poslední šachmat Gabriella Saab

Jelikož jsem četla dost knih podle skutečných událostí měla jsem problém s tím co je románová fikce a co skutečnost. Oceňuji závěrečné vysvětlení jak se k jednotlivým příběhům autorka dostala. Pro mě zcela neuvěřitelné a nepochopitelné osvobození Ireny před jistou smrtí a její návrat do Osvětimy coby dozorkyně, byly najednou uvěřitelné. Na základě dostupných faktů k těmto událostem mohlo dojít, i když pravděpodobně ne v návaznosti na ostatní postavy, ale to už není až tak směrodatné. Závěr knihy byl velmi silný a vháněl mi slzy do očí. Určitě stojí za přečtení.

08.03.2023 4 z 5

Pověsti židů Pověsti židů Micha Josef Bin Gorion

Zase jedna z náročnějších knih k přečtení, nicméně mi rozšířila obzory o historii Židů.

28.02.2023 3 z 5

Kniha je stylem velmi podobná té předchozí, jen trialy jsou jiné, nečekaně :-) Na Pacifickou stezku bych si netroufla ale v této knize inspiraci k nějakému treku určitě najdu. No a co říct na závěr? Závěr knihy byl překvapující a silný, tahle holka je fakt silná a na svůj věk má myšlenky krásně srovnané.

13.02.2023 5 z 5

Judaismus - Ilustrovaný průvodce Judaismus - Ilustrovaný průvodce Daniel Cohn-Sherbok

Tato kniha za mě velké zklamání, kniha příliš drahá (kvalitní papír a zpracování) a informace v ní je okrajové, nejde do hloubky ani u takových osobností jako byl David, Šalomoun, Ester apod. Kniha "Kdo byli Židé" od Paula Spiegela poskytuje podstatně více informací o rituálech a zvyklostech, které Židé po staletí dodržují.

06.01.2023 2 z 5

Čingischán Čingischán Vasilij Jan (p)

Chvílemi jsem se trochu ztrácela :-( ty arabské a čínské jména mi nešly do hlavy, ale kniha mi rozšířila obzory, což je pro mě zásadní. Nelituji času s ní strávenou i když místy jsem se musela trochu nutit ji vůbec dočíst.

07.05.2022 3 z 5

Islám - Historie, současnost a perspektivy Islám - Historie, současnost a perspektivy Carole Hillenbrand

Moje první setkání s náboženstvím islámu, takže jsem si rozšířila obzory. Kniha je napsaná čtivě a pomůže nahlížet na muslimy jinýma očima, než jen jako na nepřizpůsobivé teroristy.

10.04.2022 4 z 5

Krycí jméno Verity Krycí jméno Verity Elizabeth Wein

Musím souhlasit s recenzemi přede mnou, první část knihy se nečte moc dobře. Seděl mi tam jen asi svým způsobem drsný druh vyprávění a jistá syrovost ale mnoho souvislostí mi to nedávalo :-( zato druhý díl jsem přečetla jedním dechem a na konci i slzička ukápla. Maddii, Julie i Jamie si mi dostaly pod kůži a občas si na ně určitě vzpomenu. Harry, polib mě !!!

24.12.2021 3 z 5

Jiná Afrika Jiná Afrika Pavla Jazairiová

Zajímavý a pro mne nový a objevný pohled na Afriku. Vadily mi chyby v korektuře, někdy úplně nesmyslné slovo nebylo vyjímkou, ten kdo to dělal, by měl vrátit peníze za svou práci :-( a taky mi chyběly popisky k fotkám...... to asi víc než ty chyby.

09.09.2021 3 z 5

Ó Jeruzaléme! Ó Jeruzaléme! Dominique Lapierre

Uff, konečně dočteno. Nejsem z těch co odloží nedočtenou knihu ale s touto jsem fakt měla dost "práce". Nepopírám, že tam bylo spousta faktů ale pro mne to nemělo osudovou linii, spousta jmen a příběhů jen v jednom odstavci :-( Určitě jsou na dané téma zajímavější knihy.

18.03.2021 2 z 5

Sedmý milion Sedmý milion Tom Segev

Přesto, že kniha nahlíží na Izrael, jeho vznik a postoj k holokaustu očima politiků čte se dost dobře. Přistupovala jsem k ní v obavě, že to bude příliš těžké čtení ale obavy se nenaplnily. Kniha mi rozšířila obzory a hlavně otevřela oči, že sionismus je něco jiného než judaismus a Izraelec není to samé co Žid :-) Rozhodně zajímavá kniha a všem kteří se zajímají o dějiny Izraele a Židů vřele doporučuji.

04.02.2021 4 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Neurazí ale ani nijak nezaujme, milé čtení na zkrácení času v čekárně u lékaře :-)

29.10.2020 2 z 5

Kdo jsou Židé? Kdo jsou Židé? Paul Spiegel

Naučná kniha pro ty, kteří chtějí pochopit tradice a zvyky Židů. Za mě kniha, která mi rozšířila obzory, čtivě a jednoduše napsáno, aby se ve složité historii každý orientoval.

27.10.2020 4 z 5