SusanStoHelit SusanStoHelit komentáře u knih

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Nočnípták, víc souhlasit ani nemůžu. Válka nesmyslnost a absurdita prostě je a humor je jeden z prostředků, jak se s ní vyrovnat. A ten britský si je s naším velice podobný. Ploché to může připadat jen někomu, kdo neumí číst mezi řádky... Mě nejvíc pobavila kapitola se zlatým rounem, ale celá kniha je geniální :)

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Kdy já hlupák se konečně poučím a příjmu fakt, že nic lepšího (nebo i stejně dobrého) jako Báječná léta pod psa nenapsal a už ani nenapíše. To nabubřelé ego z toho doslova sálá :) Donutila jsem se to dočíst a tímto s Vieweghem končím. Na světě je spousta knih a my na ně máme tak málo času, že by byla škoda jím plýtvat ;)

04.04.2020 1 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Pohádka z Osvětimi. Nevím, jak lépe bych vyjádřila své pocity z této knihy. Příběh se dobře čte, ale je plytký, naivní, občas působí jako taková "idylka z koncentráku". Netvrdím, že se tehdy nemohlo udát i něco dobrého, nějaká ta šťastná náhoda, nebo záblesk lidskosti tam, kde bychom ho nehledali. Jenže tady je toho tolik, že má čtenář problém přistoupit na autorčinu hru a uvěřit, že by něco takového bylo opravdu možné...

28.12.2019 2 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Díky, Patriku! Kniha Prvok, Šampón, Tečka a Karel mi úplně nesedla, dodnes nechápu, proč v tom někteří vidí komedii, ale byla skvěle napsaná. A tak jsem si koupila Erotikon a nelituji ani koruny. Četla jsem několik večerů a vždycky jsem se těšila za "starými známými." Miluju knihy, kde můžu s hlavními hrdiny zestárnout a sledovat jejich cestu životem. Tady je vylíčena hlavně z té vztahové roviny a je to opravdu pecka. Těšila jsem se na každou další kapitolou. Byla jsem zvědavá, co zase Adéla vyvede, držela jsem palce Petře, protože jsem se v její povaze trošku našla, byla jsem zvědavá, kdy se provalí, co Táňa skutečně cítí... Patriku, můžeš za to, že jsem několikrát přišla nevyspalá do práce! Ale bylo to skvělý :)

21.07.2021 5 z 5

Cyrano z Bergeracu Cyrano z Bergeracu Edmond Rostand

Nádhera, koncert! Krásný příběh s úžasným překladem. Můžeme chtít víc? "Ach lidská hlouposti! - Mne v zem srazíte přec.
Však bít se budu, bít a bít až nakonec!"

04.04.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Upřímně řečeno nechápu, že se někdo nudil. Rowlingová je skvělá vypravěčka, mám ráda "její" Londýn a s knihou jsem si užila několik báječných večerů. Ano, je to delší a méně "krvavé", než předchozí díly, ale perfektně napsané. Atmosférou mi to připomíná starší detektivky a na vývoj vztahu Robin a Strikea jsem se vyloženě těšila. Nezklamal, ale jsem stále napnutá a netrpělivě vyhlížím další díl :)

Tajný deník Hendrika Groena Tajný deník Hendrika Groena Hendrik Groen

Dlouho jsem přemýšlela, co o této knize napsat. Je vtipná i smutná, ale ani jedno z toho nepůsobí prvoplánově. Jak v amsterdamském domově důchodců plyne den za dnem, postavy vám víc a víc přirůstají k srdci. A stejně jako Hendrik, dobré i špatné zprávy prostě musíte brát tak, jak přicházejí. Moc se mi líbí ten nadhled, kdo z nás by nechtěl mít v takovém věku aspoň pár ztřeštěných nápadů klubu Staří-ale-ne-mrtví a jiskru v oku ;) Deník ve mně zanechal spoustu nezodpovězených otázek, ale taky takový zvláštní klid v duši. Nevím, jak jinak to popsat.

03.01.2021 5 z 5

Dovolená očima delegátky Dovolená očima delegátky Jitka Herzánová

Knihu jsem si záměrně "šetřila" na dovolenou na Krétě a rozhodně nelituji. Po přečtení mnoha zdejších komentářů je mi záhadou, proč lidé čtou knihu o určitém povolání, když se nechtějí dozvědět i o záporech dané profese. Mluvím španělsky a kdysi jsem taky toužila být delegátem, než jsem jich pár potkala. Jsem spíš introvert a tohle bych opravdu nedala. Dnes už cestuji hlavně na vlastní pěst, bez cestovek, ale moc si vážím lidí, kteří delegáty dělají :) Jitka píše vtipně, svěže a že si "dovoluje" ve své vlastní knize postěžovat a užít sem tam vulgarismus? Věřte mi, já bych jich tam nasázela asi o dost víc :) Přesto je vidět, že měla Řecko i svou práci ráda a mě to moc bavilo. Takže Jitko, děkuju :)

06.09.2021 5 z 5

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

Při cestě z Brna na dovolenou k Lipnu jsme poslouchali v autě jako audioknihu. Nedovedu si představit lepší společnost. Vím, že se budu opakovat, ale mě vážně nenapadají vhodnější slova, než neskutečně milá. Strážce nádrže mi zkrátka přirostl k srdci a pořídila jsem si i knižní verzi :)

22.11.2020 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Ze všech tří u nás zatím vydaných autorčiných knih je tahle nejlepší. Napínavá, napsaná tak, že se nemůžete dočkat další stránky. A i když v určitém okamžiku pochopíte, jak to dopadne, stejně vás bude zajímat, jaké cesty k onomu konci povedou. Za mě se Darcy lepší a těším se na další knihu.

12.04.2020 5 z 5

Dědictví je příjemná oddechovka. Kdo má rád autorův humor, toho určitě nezklame. Jistě, Mládí v hajzlu je jen jedno, ale i tato kniha spolehlivě pobaví :)

Statek je rodu ženského Statek je rodu ženského Kateřina Vágnerová

Velmi příjemné překvapení. K přečtení vybízí už nádherná obálka a obsah rozhodně nezklamal. Hlavní postavy jsou sympatické a prostředí jihočeského statku je krásně vykresleno. Pokud sháníte skutečně pohodovou knihu, s touto určitě neuděláte chybu :)

11.02.2022 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Námět mě zaujal, Karika je výborný vypravěč, četlo se to skoro samo a potom... postavy čím dál tím víc nesympatické, ačkoliv se toho o nich v podstatě moc nedozvíme, což vyvrcholí scénou na benzínce. Z účetního se stává Sheldon Cooper křížený s Platónem a samotný přízrak Větrnice ustupuje do pozadí a stává se prostředkem k rozvíjení filosofických úvah, které už ke konci nechtěně působí spíš směšně. Už u Trhliny mě konec rozladil, ale tohle... No, přečtu si ještě nějakou Karikovu knihu, třeba to na třetí pokus vyjde :)

30.09.2021 2 z 5

Povolení prudit Povolení prudit C. D. Payne

Na první díly už nic mít nebude, ale po pár slabších kouscích má série zase vzestupnou tendenci. Pobavila jsem se, Nickovy nápady jsou pořád stejně ztřeštěné, taky má po kom být :) Zmínky o starých znamých mi nevadily, naopak jsem byla zvědavá, kam se jejich životy posunuly. Příjemná, zábavná kniha. Pan Payne má zjevně stále duši puberťáka.

04.04.2020 4 z 5

Nadržený rebel Nadržený rebel C. D. Payne

Po pár slabších dílech v polovině série je tohle zase pořádná jízda. Pan Payne je opět ve formě a ten kousek puberťáka, který ve mě zůstal, mu z celého srdce děkuje. Nick Twisp II. má stejný talent na průšvihy, jako jeho otec, protože jak známo - z cizích chyb se ještě nikdo nikdy nepoučil ;)

03.04.2020 4 z 5

Rok v Provenci Rok v Provenci Peter Mayle

Jedna z mých nejmilovanějších knih. Ùplně máte chuť někam se zašít se skleničkou dobrého vína, uzobávat sýr a číst a číst. Když se Brit přestěhuje na francouzský venkov, tak nějak zákonitě musí ke střetu kultur dojít. Tady je však vylíčen s tak laskavým humorem, že je kniha úplným balzámem pro duši. Vracím se k ní znovu a znovu. A za zmínku stojí i výborná audio verze.

Plážová chatka Plážová chatka Christina Olséni

Nenadchne, neurazí, občas se člověk i zasměje. Nicméně jsem ráda, že jsem ji sehnala v akci a nedala za ni plnou cenu. Je to taková letní jednoduchá oddechovka. Škoda, že ta parta potřeštěných důchodců nedostala ještě více prostoru. Třeba v dalších dílech, pokud u nás vyjdou. Šanci jim určitě ještě dám.

04.04.2020 3 z 5

Lepidlo Lepidlo Irvine Welsh

Zpočátku mi trochu trvalo začíst se, ale potom... To byla jízda! Miluju knihy, kde můžeme hlavní postavy sledovat od mládí a strávit s nimi pár let nebo i dekád. Čtenář má pocit, že příběh žije s nimi, může "nasát" prostředí, sledovat vývoj postav. Welshovo vyprávění je syrové, ale krásné a propracované. Za mě by těch stran mohlo být i víc. A jaká byla moje radost, když se mi loni dostala do ruky kniha Slušná jízda, s Terrym v hlavní roli. Bylo to jako návrat ke starým parťákům, na které jste už téměř zapomněli, ale kdyz vás náhoda svede znovu dohromady, máte neuvěřitelnou radost. A poznámka na okraj - stížnosti, že je Welsh moc vulgární mi připomínají pohoršené remcání turistů, že je na pláži ve Španělsku moc Španělů ;)

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Já bych to hororem moc nenazývala, od toho jsou tu jiné kalibry. Zřejmě záleží na úhlu pohledu. Nicméně kniha se mi líbila moc, je velmi čtivě napsaná a napínavá, také mi zvědavost nedala spát, dokud jsem ji někdy ve dvě ráno nedočetla :) A velké plus za kocoura!

03.04.2020 5 z 5

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

Kniha se mi četla stejně skvěle jako Zimní lidé. Po Vermontském psychu, které mě hodně zklamalo, příjemné osvěžení. Není to duchařina u které si budete napětím okusovat nehty, ale ten příběh je prostě skvěle vyprávěný!

03.04.2020 5 z 5