Surikata Surikata komentáře u knih

Nevina aneb Vražda v Příkré ulici Nevina aneb Vražda v Příkré ulici Heda Kovályová

DOBRÁ RADA: Nečtěte zdejší popis/anotaci, je tam hodně prozrazen děj!

Kniha mě zaujala proto, že ji napsala žena, které v 50. letech popravili manžela a novela se v té době i odehrává, takže se dala čekat autentičnost času a prostředí. Musím říct, že z knihy přes skoro "obyčejný" styl psaní až mrazí, zaujme kontrast hovorové "pražštiny" a mrazivého politického ovzduší 50.let.
Zaměstnankyně jednoho pražského kina se vlastně ani neznají a jsou si lhostejné, nebo je to jinak?
Solidní detektivka s mnohými překvapeními, rozhodně doporučuji.
Nechápu zdejší nízké hodnocení, škoda že není odůvodněno komentáři, chtěla jsem dát 4 hvězdičky, ale zvedám na 5, tak nízké hodnocení (nyní 46%) si kniha nezaslouží.

29.07.2014 5 z 5

Cizí děti Cizí děti Jaromíra Kolárová

Jedna z knih, které mě hodně zasáhly. Pokud nemáte srdce z kamene, tak vám u této knihy ukápne slzička, a ne jedna.

Chtěla bych ten strom Chtěla bych ten strom Jaromíra Kolárová

Strhující příběh nerovného vztahu starší vysoce postavený muž x mladá naivní dívka. Může to dopadnout dobře?
Trochu smutná, ale pěkná kniha, která vám v hlavě zůstane ještě dlouho po přečtení.

Měděný jezdec Měděný jezdec Paullina Simons

Strhující příběh z dob 2.sv. války a blokády Leningradu. Na pozadí historických událostí začíná rašit obrovská láska. Ale podaří se ji přežít v tak šílených podmínkách?
Kniha nejen o lásce, ale také o sesterství, rodině, zoufalství a naději. A hlavně o destruktivnosti války.

27.08.2011 4 z 5

Spiknutí v ulici bílých pláštů Spiknutí v ulici bílých pláštů Jean-François Parot

Před přečtením jsem na jednom webu četla názor, že kniha je historicky podložená až moc, tak jsem si říkala,to snad není nikdy na škodu. Bohužel autorovo předvádění ve znalostech historických knih, oděvů, a dokonce detailních popisů mučení, je opravdu až skoro trapné, minimálně to působí rušivě. No a kriminální zápletka také není z těch, co by vás posadila na zadek. Takže takový průměr, příjemné osvěžení, pokud vás zajímá fr. historie.

14.09.2014 3 z 5

Smolná kniha Smolná kniha Lenka Procházková

Kniha z prostředí disentu a autobiografická kniha o životě autorky s taktéž spisovatelem, ženatým Ludvíkem Vaculíkem. Postavy se samozřejmě jmenují jinak, možná v knize poznáte i jiné známé protagonisty disentu...
Zajímavá sonda do prostředí disentu, ale hlavně o pocitech ženy, která miluje, ale ví, že její muž nikdy nebude její úplně.

Oční kapky Oční kapky Lenka Procházková

Kniha je částečně autobiografická, když jsem ji četla, ještě jsem to nevěděla, ale tušila. Pak jsem si to potvrdila, když jsem si o autorce něco přečetla. O tom, jaké je být svobodnou matkou v komunistickém Československu, a o tom, když se vám všechny vaše sny a jistoty zhroutí ze dne na den.
Neuvěřitelně čtivá kniha. Pokud máte rádi hodně dialogů, přijdete si na své.
Komu přijde feministická, tak ať se začte do Smolné knihy od stejné autorky (opět autobiografické). Tam je hrdinka zas až moc submisivní :-)

Tajemství závojů Tajemství závojů Zoë Ferraris

Opět napínavé, konec trochu slabý, ale celkově lepší než první díl, doporučuji!

18.10.2012 4 z 5

Vaříme expres Vaříme expres Nigella Lawson

Super většinou jednoduché recepty, krásně nafocené, bohužel často s přísadami, které se u nás těžko shánějí...

27.08.2011 4 z 5

Jane a nepříjemnost na panství Scargrave Jane a nepříjemnost na panství Scargrave Stephanie Barron

Ach jo. A přitom to vypadalo tak slibně. Po pár stránkách jsem měla vyjadřování hlavní hrdinky (samotné Jane Austen) plné zuby. Opravdu si Stephanie Baron myslí, že by Jane Austen řekla/napsala fráze typu "chtělo se mi z toho zvracet"?
Nedoporučuji.

14.09.2014 2 z 5

Za Fidelem na Kubu Za Fidelem na Kubu Lenka Procházková

Souhlasím se Zuzaa, působí to na mě, jakoby autorka slíbila knihu napsat za každou cenu, "uvařit ji z vody", i když v podstatě je to o ničem, a to nemluvím o tom, že hrdinky skoro pořád jen řeší, jak se opít. Možná proto působí celá kniha trapně až přehnaně, i když jsou tam i zajímavé momenty.

17.07.2014 3 z 5

Muž vejde do pokoje Muž vejde do pokoje Nicole Krauss

Čekala jsem příběh, který mě hned chytne za srdce a nepustí. Nestalo se. Přišlo mi to vzhledem k tématu chladné, vyumělkované. Kniha, která se odloží a zapomene.

Duben v Paříži Duben v Paříži Michael Wallner

Vzhledem k anotaci jsem od knihy asi čekala víc, než mi mohla dát. Prostě nebyla tam ta síla, kterou by člověk od knihy s tématem 2.sv. války-okupací Paříže čekal.

Zvonek a pak chorál Zvonek a pak chorál Lenka Procházková

Kniha-rozhovor s Lenkou Procházkovou, vedená neméně zajímavou Ivou Pekárkovou. Čte se jedním dechem, dovíte se perličky z dob disentu, ale i po revoluci. Doporučuji.

Psala jsem pro tebe Psala jsem pro tebe Jaromíra Kolárová

Osobně se mi líbí od p. Kolárové víc její pozdější tvorba, ale tato kniha je také pěkná. Sice málo uvěřitelná na dobu, ve které se odehrává, ale je to fajn čtení.

27.08.2011 3 z 5

Kaspický déšť Kaspický déšť Gina Nahai

Nuda, nuda, nuda. Nula dialogů, vše spleteno páté přes deváté, styl hrůza. Po pár desítek stránkách jsem odložila.

27.08.2011 1 z 5

Slunce v úplňku Slunce v úplňku Lenka Procházková

Téma jistě zajímavé, ale pořád jsem čekala, kdy mě to chytne, a ono pořád nic. Příliš zmatené, rozmělněné... oproti předchozím knihám autorky méně dialogů. Knihu jsem po cca 100 stránkách odložila.

Oči pouště Oči pouště Zoë Ferraris

Na tuhle knížku jsem se hodně těšila. Detektivní příběh ze Saudské Arábie - cože, čtu správně, pomyslela jsem si... Konečně něco z arabského prostředí lišící se od obvyklého tématu "týrané a utiskované arabské ženy" (většinou napsáno příšerným stylem).
Po zatím cca 50 stránkách můžu knihu jen doporučit. Chytlo mě to hned na první stránce, autorka používá barvitý jazyk a z textu jde vidět, že arabské prostředí dobře zná, přitom se však dokáže oprostit od toho, aby se na chování lidí jiné mentality dívala jen svým pohledem ženy "odjinud". (Autorka žila nějakou dobu v S. Arábii-detaily na jejím webu)
No a samozřejmě je to detektivka, takže je to napínavé přesně tak, jak má být. Už mám svůj tip na vraha, tak uvidím, jestli jsem se strefila. :-)
Tak aktualizace po přečtení: měním hodnocení na 80%, a to proto, že mi bylo částečně jasné, jak to dopadne, hned po pár stránkách. Vraha jsem neuhádla, ale část rozuzlení ano. Přišlo mi, že to autorka "nenápadně" naznačuje příliš brzy.

25.08.2011 4 z 5

Cranford Cranford Elizabeth Gaskell

Viděla jsem nejdřív televizní film z dílny BBC, který nemá chybu. Možná proto jsem byla z knihy trochu zklamaná. Hodně popisu a málo dialogů. Více se mi od této autorky líbila kniha "Alice a její muži. Hříšná Lizzie": http://www.databazeknih.cz/knihy/alice-a-jeji-muzi-hrisna-lizzie-35980
Jinak pokud E. Gaskell patří mezi vaše oblíbené autory, doporučuji další televizní adaptace jejích děl: Manželky a dcery + Láska v bílém pekle.

22.08.2011 3 z 5

Lazarova krypta Lazarova krypta Tom Harper (p)

Další z knih ve stylu Dana Browna - v této knize jsou dvě dějové linie - jedna v současnosti, druhá ve středověku. Přidává to napětí a nutí čtenáře přemýšlet, kdy a jak se dějové linky protnou, a/nebo co mají společného.
Hodně čtivé a uvěřitelné, v druhé části knihy ale autor už malinko "přehání". Celkově ale pro mě příjemné překvapení.

26.08.2011 4 z 5