StrYke Online StrYke komentáře u knih

Evoluce: Podvod století Evoluce: Podvod století Hans-Joachim Zillmer

Jak tu je již zmíněno, autor píše "blábol za blábolem". Často si protiřečí a většinu jeho tvrzení lze vyvrátit už pouhou logickou úvahou.

06.07.2018 1 z 5

Stroj času Stroj času Herbert George Wells

Jak jsem již psal v komentáři u Války světů, H. G. Wells byl génius. Jeho knihy jsou nadčasové a funkční i po více než 100 letech od jejich napsání. Stroj času je jednou z Wellsových prvotin, což lze poznat na jisté povrchnosti textu (pozdější díla rozpracovával znatelně více) a na absenci sofistikovaného smyslu pro humor, díky kterému jsem si zamiloval např. o dva roky starší knihu Neviditelný. Upřímně nevím, co ostatní uživatelé na Stroji času shledávají tak naivním. Je to staré sci-fi a cestování časem je pojaté trochu jinak, než tomu bývá v dnešní době zvykem, ale že bych v něm našel něco vyloženě "naivního" se říct nedá. Každopádně ať tak či tak, určitě stojí za přečtení!

03.06.2024 5 z 5

Virální životy Virální životy Felix I. D. Dimaro

Virální životy jsou za mě takovým lepším průměrem. To je bohužel (nebo bohudík?) vzhledem ke kvalitě ostatních děl této edice řadí mezi ta slabší Zrnka temnoty. Konkrétně nemám knize asi co vyčíst. Příběh je dobrý, plyne hezky a má dva nebo tři překvapivé momenty. Přesto mi nepřišel natolik zajímavý, abych si na něj za pár dní vzpomněl. Jako hororová jednohubka do vlaku určitě poslouží velmi dobře, i když bych znovu preferenčně sáhl po něčem jiném.

Pořadí Zrnek temnoty, jak se mi líbila: 1. Pomiluj smrt; 2. Oko čarodějnice; 3. Sklíčenost; 4. V pekle jsme všichni Hébert; 5. Billy Silver; 6. Vzácný druh; 7. Zůstanou jen skvrny; 8. Troll; 9. Virální životy; 10. Okřídlení tvorové v bouřkových mračnech; 11. V rozkvětu; 12. Pan Nikdo

20.05.2024 3 z 5

Hnízdo na Zemi Hnízdo na Zemi Steve Perry

Tato novela je vlastně transkriptem komiksu Outbreak (v češtině Epidemie), který je součástí první knihy Vetřelci omnibus. Příběh měl původně navazovat na druhé filmové zpracování Aliens, ale kvůli vydání Alien 3 musely být některé údaje pozměněny (doporučuji si přečíst zajímavost na této stránce). Samotná kniha je velmi čtivá a skvěle zapadá do celého vybudovaného universa. Navíc ho obohacuje o spousty nových prvků a informací. Jediným nedostatkem je, že příběh chvílemi působí jaksi ploše. Je to asi způsobeno právě skutečností, že jde doslova o komiks přepsaný do textu. Každopádně můžu každému fanouškovi Vetřelce a žánru hororové sci-fi tuto knihu jen doporučit!

20.05.2024 4 z 5

Rovnováha Rovnováha Petr Švec

Tak toto bylo velmi, velmi milé překvapení. Rovnováha je psána velmi čtivě a úderně. Postavy jsou uvěřitelné a hlavně sympatické. Příběh se postupně zamotává více a více. Zdánlivě důležité události jsou naprosto zastíněny jinými, jen aby se vrátily v okamžiku, kdy přichází jejich čas. Kniha sice není žádným hlubokým dílem, o kterém se za desítky let bude učit v hodinách literatury, ale jako lehká hororová oddechovka funguje naprosto bezchybně. Jak psali někteří místní kolegové, je věčná škoda že tento nenápadný skvost někam zapadl a nemá třeba i na těchto stránkách více hodnocení. Určitě by si to zasloužil. Díky za něj ať už samotnému autorovi, nebo nakladatelství Golden Dog, které na české hororové scéně odvádí úžasnou práci! Po případném pokračování určitě sáhnu.

06.05.2024 5 z 5

Okřídlení tvorové v bouřkových mračnech Okřídlení tvorové v bouřkových mračnech Karin Novotná

Snad zatím jediné Zrnko temnoty, které jsem četl a které by se dalo označit za multigenerační (resp. by ho mohli číst i mladší čtenáři). Oproti ostatním dílům této edice zde není žádná erotika, vulgarismy ani zvrácenosti. Nejde ani tak o horor či thriller, jako spíš o trošičku temnější fantasy na způsob seriálu Stranger Things. Za mě jde nicméně o jedno z těch slabších Zrnek. Stylisticky je kniha napsána velmi dobře, hlavní postava je sympatická a hezky vykreslená... Příběh je zpočátku temný a pěkně gradující. S odhalením nestvůr však dosud kvalitní atmosféra téměř kompletně mizí (myslím, že někdy je méně více). A konec je zklamáním. Přišlo mi, že příběh celou dobu spěje k nějaké události, která byla nakonec odbyta v pár odstavcích. Určitě ale nejde o špatnou knížku, jen pravděpodobně nejsem cílovou skupinou.

22.04.2024 3 z 5

Vzácný druh Vzácný druh Erik Hofstatter

Druhý díl edice Zrnek temnoty se mi moc líbil. Je správně ujetý a do poslední chvíle jsem nevěděl, kam příběh směřuje. Původně jsem chtěl dát plný počet hvězdiček, pak jsem byl ale zviklán některými místními komentáři. Je totiž pravdou, že navzdory zábavnosti spousta věcí ve Vzácném druhu nedává smysl. Obzvlášť Zory pátrání je velmi nelogické, ačkoliv mě to v tomto případě nijak zvlášť nerušilo. Pokud si chcete přečíst jednohubku s atmosférou podobnou hororu Insidious, vřele doporučuji.

16.04.2024 4 z 5

Válka světů a jiné příběhy z neskutečna Válka světů a jiné příběhy z neskutečna Herbert George Wells

H. G. Wells byl jednoznačně genius. Jeho díla jsou nadčasová, pečlivě promyšlená do nejmenšího detailu a protkána velmi suverénním, inteligentním humorem. Věčná škoda, že on sám u nás není příliš znám, navzdory faktu, že mnohé jeho výtvory jsou často známy až notoricky. Tato kniha je rozdělena na 2 větší části. První část, Příběhy z neskutečna, je sbírkou Wellsových povídek. Tyto povídky se kvalitativně velmi liší. Zatímco některé se utápějí v šedi průměru (Vláda mravenců, Lupiči v Hammerpondu), jiné jsou velmi dobré (Pštrosí byznys) až skvělé (Ostrov Aepyornisův, Útok z hlubin). Jejich společnou vlastností je však originalita a kuriózní zápletka se zajímavým závěrem. Druhou částí této knihy jsou pak oba díly Války světů. První díl se rozjíždí velmi zvolna. Poté, co se však děj rozjede, jde o úžasné, nadčasové vyprávění, které pokračuje až do samotného náhlého a "překvapivého" konce. "Překvapivého", protože ho spousta z nás zná z filmového zpracování z roku 2005. Ve výsledku však musím celé této knize jednu hvězdičku ubrat, protože jsem často měl problém se do textu začíst. Pravděpodobně jde o mezidobový problém, protože, přece jenom, této knize už nějaký pátek je.

27.03.2024 4 z 5

Den, kdy na Zemi zemřela naděje Den, kdy na Zemi zemřela naděje Madla Pospíšilová Karasová

Kraťoučká povídka z prostředí vietnamské války. Na těch pár stran se autorce povedlo hezky vykreslit niterní rozpolcení hlavního a jediného vypravěče. Válka dokáže udělat i z těch nejmírumilovnějších jedinců válečné zločince. Povídce není co vytknout. Za půl hodinu máte přečteno.

18.03.2024 4 z 5

Pan Nikdo Pan Nikdo Graham Masterton

Zatím nejslabší kniha z edice Zrnka temnoty, kterou jsem četl. To ale neznamená, že je špatná. Příběh je zábavný, znepokojivý a ubíhá poměrně rychle. Jsem ovšem toho názoru, že volba citlivého tématu (tady domácí násilí na ženách) zákonitě nedává knize nějaký "hlubší" rozměr. Pan Nikdo je tedy fajn a hlavního záporáka budete nenávidět, ale zároveň je děj plochý a bez žádné větší myšlenky. Nebo jsem ji alespoň nenašel. Nakonec musím zmínit fakt, že 90letá babička po X letech nachází všechny své známé z mládí, kteří musí být logicky starší než ona. Ale žádnou zmínku o tom, že např. farář je přestárlý, ačkoli musí být alespoň staletý, nenajdete. To mě dráždilo asi ze všeho nejvíce. Jinak ale mohu tuto knížku doporučit. Na jednu, dvě cesty vlakem je to skvělá volba.

15.02.2024 3 z 5

Orgie v chomoutu Orgie v chomoutu Carlton Mellick III

Já jsem z "nového" počinu CM3 docela zklamaný. Je to sice jeho typické dílo... Možná ale až moc typické. Označil bych ho za kombinaci předchozích knih (Zbouchnul jsem..., Lidožrouti z Lízátkova), kdy k jedné z nich se autor v předmluvě i otevřeně hlásí. Osnova je téměř identická, stejně jako mnohé zvraty či použité motivy. Jinak se ale Orgie v chomoutu čtou velmi dobře, jen v žánru bizarro fiction, kde se může vymyslet doslova cokoliv, bych čekal víc než vykrádačku svých předchozích knih.

Pořadí knih od autora, podle toho, jak se mi líbily: 1. Plyšákokalypsa; 2. Dům na tekutých píscích; 3. Magořina; 4. Zbouchnul jsem Satanovu dceru; 5. Orgie v chomoutu; 6. Strašidelná vagina; 7. Lidožrouti z Lízátkova

02.01.2024 3 z 5

Tajná ložnice Tajná ložnice Robert Lawrence Stine

Tajná ložnice je jen dalším důkazem toho, že R. L. Stine je mistrem dětského hororu. Kniha obsahuje nespočet zvratů, kvůli kterým se od ní lze jen velmi obtížně odtrhnout. Přestože je v lecčem klišovitá a čpí zní béčko, samotný závěr je mile překvapivý. Opomenu, že edice Stopy hrůzy i tento konkrétní díl je pro mě těžkou nostalgií. Stejně musím objektivně napsat, že jde o výborný horor pro mladší čtenáře a o zábavnou a skvěle napsanou jednohubku pro dospělé.

28.08.2023 5 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Zpočátku se mi kniha četla obtížně, než jsem si zvykl na autorův styl psaní. Poté se mi však velmi zalíbila. Fuks se zaměřil na niterní svět obyčejného člověka očekávajícího transport do koncentračního tábora a já, jako čtenář, jsem společně s ním prožíval tíseň a beznaděj oné hrozné doby. Troufám si říct, že příběh zde hraje spíše druhotnou roli. A člověk, který napíše, že má kniha předvídatelný děj, podle mého názoru vůbec nepochopil, co četl. Všem vřele doporučuji!

08.08.2023 5 z 5

Hřbitov nevěst Hřbitov nevěst Tomáš Boukal

Mně se kniha velmi líbila. Především pro její tísnivou, ponurou atmosféru a dobrý popis drsné sibiřské krajiny, jejích obyvatel i tamějších zvyků. Z textu lze snadno poznat, že T. Boukal takové prostředí sám důvěrně zná. Slabší stránkou knihy je však samotný závěr, který mi přišel takový... nedotažený. Pravděpodobně šlo o autorův záměr (ne každý příběh nutně musí končit vysvětlením a ukončením všech dějových linek), ale mně to nějak nesedlo.

21.06.2023 4 z 5

Justina a Julietta Justina a Julietta Donatien Alphonse François de Sade

Stejně jako 120 dnů Sodomy, i tato kniha se mi velmi špatně hodnotí. První část vyprávějící o Justině se mi líbila více, protože jsem v ní nacházel alespoň nějaký děj. Vyprávění o Juliettě v druhé části je pak plejádou stále se stupňujících zvráceností i bizarností, nad kterou i dnes citlivější povahy musí kroutit hlavou. Nicméně, nevím, jestli to bylo dáno pisatelským umem de Sada nebo skvěle odvedenou prací obou neznámých překladatelů, ale stylistika textů se mi natolik líbila, že jsem celou knihu přečetl téměř jedním dechem.

19.05.2023 4 z 5

Goblin Goblin Jim Hines

Goblin je pro mě knihou dokonalou, s nesmazatelnou emocionální stopou. Když jsem jej poprvé četl v době jeho českého vydání jako mladý, začínající čtenář, byl jsem jím tak nadšen, že jsem si začal pořizovat další fantasy knihy, které, jak jsem doufal, budou alespoň podobné. Nic tak výborného jsem však nenašel a proto jsem se stále opakovaně vracel ke Goblinovi. S menšími či delšími odstupy jsem ho přečetl několikrát, byl se mnou při zimních večerech v teple domova, na kamenité pláži na Krétě či ve stanu při sjíždění rakouské divoké řeky. Netrpělivě jsem čekal den po dni na české vydání jeho dalších dvou dílů, které sice již nenabyly nedosažitelných kvalit prvního Goblina, ale ani jeho odkaz nezahanbily. Díky za tuto knihu!

13.05.2023 5 z 5

Hledá se pokusný králík Hledá se pokusný králík Richard Bessière

Jak píší kolegové, jde o velmi oddechové čtení, při kterém může čtenář dělat leccos, jen ne myslet. Kniha mě nijak neurazila, za pár týdnů či měsíců si na ni ale ani nevzpomenu.

27.04.2023 2 z 5

Muž v labyrintu Muž v labyrintu Robert Silverberg

Zábavná retro jednohubka s jednoduchým, ale o to propracovanějším příběhem.

07.04.2023 5 z 5

Volání Cthulhu 1 Volání Cthulhu 1 Howard Phillips Lovecraft

Má první osobní zkušenost s tímto ikonickým "hororovým" spisovatelem. Moc se mi líbí myšlenka chronologického řazení jeho tvorby, díky kterému lze pozorovat jeho vývoj, čím byl v jaké době inspirovaný a jak postupně budoval své vlastní, nanejvýš komplikované mysteriózní universum. Ze zvědavosti jsem si pustil pár audiopovídek z pera H. P. Lovecrafta z období jeho ranější tvorby (Slavnost, Pes, V hrobce...), kdy nešla upřít jeho inspirace E. A. Poem. V tomto spisu pak povídky postupně ztrácejí na své syrové "hororovosti" a začínají se ztrácet někde v mysterióznu, na což jsem si musel nějakou dobu zvykat. Je nutné říci, že H. P. Lovecraft měl neskutečný spisovatelský um a stylistika jeho děl je prostě skvělá. Na druhou stranu je ale čtení jeho textů namáhavé a osobně jsem se musel vždy plně soustředit, abych děj vnímal. Povídky, které mě bavily (ikonické Volání Cthulhu, Pickmanův model a hlavně první část Případu Charlese Dextera Warda) jsem si tak velmi užil, ale méně zajímavé povídky (Stříbrný klíč a bohužel kvůli chvílemi zdlouhavým popisům také i Snové putování k neznámému Kadathu) byly chvílemi utrpení číst. Původně jsem nezamýšlel se na nějakou dobu k Lovecraftovi vracet, kvůli nedokončení Případu Ch. D. Warda, který mě bavil ze všech povídek zdaleka nejvíce, však zvažuji přečtení dalšího dílu spisů.

29.03.2023 4 z 5

Peklo z Araratu Peklo z Araratu Christopher Golden

První polovina kniha byla výborná. Bohužel v té druhé autor přestal budovat napínavou a mysteriózní atmosféru a vystřídal ji čímsi prvoplánovým, co začalo s každou stranou ztrácet na kvalitě a zábavnosti. Škoda.

06.02.2023 3 z 5