Stolda Stolda komentáře u knih

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Má cenu opakovat, že se jedná o geniální čtení, které vás nepustí, dokud nezavřete přečtenou knihu? Za mě tedy hodnocení to maximální, pro šedivý, nelaskavý podzimní den ideální četba.

Opráski sčeskí historje 4 Opráski sčeskí historje 4 Jaz

Během ranního čtení přečteno a zvedlo mně to náladu na celý den. Rozhodně doporučuji, je to čtení nás a pro nás. Stojí to za to.

06.10.2017 5 z 5

Tady asi není co dodat. Ve 21 století nemoci poznat technické možnosti a "modlit" se k jednomu člověku - náznakem mi to připomnělo oslavy VŘSR sledované povinně v přímém přenosu z Moskvy, ale ani tam snad nebylo až takhle zle.

06.10.2017 5 z 5

Prácheňský poklad I. Pověsti z Písecka, Strakonicka a Pošumaví. Prácheňský poklad I. Pověsti z Písecka, Strakonicka a Pošumaví. Ondřej Fibich

Moc se mi líbilo zpracování celé knihy, takové sympatické lidové vyprávění, které se velice příjemně čte.

02.10.2017 4 z 5

Příběhy obyčejného šílenství Příběhy obyčejného šílenství Charles Bukowski

Asi to není to, co jsem čekal, proto nehodnotím, ale vzhledem k recenzím u autora zkusím ještě nějakou jeho knihu - třeba jsem jen sáhl vedle.

02.10.2017

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Nevím, jak to správně popsat- ale nás doma četba tohoto románu rozdělila na část ryze ženskou -kdy žena podrobně řešila linii vztahovou a to tak podrobně, že jsem se jen divil, jak je najednou pragmatická a na část ryze chlapskou , kdy jsem se - možná i proto, že jsem o hledačích Vltavínů slyšel poprvé - zas podrobně pitval v možnostech a příležitostech jmenovaných hledačů a vonělo mi to to romantikou.
V každém případě se kniha četla dobře, určitě si nenechám ujít další knihy pana Hájíčka a dost mě nadchly i další info o Vltavínech. Už jen ta představa, že mají původ v tajemném vesmíru ve mě vzbuzuje velikou touhu je někde objevit.

02.10.2017 4 z 5

Údržba a opravy automobilů Škoda Fabia: Hatchback, Kombi, Sedan Údržba a opravy automobilů Škoda Fabia: Hatchback, Kombi, Sedan Hans-Rüdiger Etzold

Trochu ironický dárek koupený na zdejší databázi...a třeba přestanou doma rádoby chytré otázky- co tam klape, to by nemělo nééééé?... kluci v práci ale říkali, že jim to teda neklape.....
Jestli ono to nebude tím, že kluci z práce naše auto vůbec neznají... žééééé ?

Rožmberská trilogie Rožmberská trilogie Jiří Mařánek

Díky podzimnímu počasí a respirační chorobě ( žena tomu říká " chlapský moribundus ", ale jsem zcela regulerně nemocen a užívám si to dokonale ) se dobrovolně nehnu celý týden z postele a mohu se věnovat knihám . Tuhle knihu už jsem měl v merku hodně dlouho a přiznám se, že jsem pořád čekal na ten klid ( kdy po mě NIKDO nebude chtít vyvíjet žádnou aktivitu a ještě mi do postele donese čaj se slivovicí a dokonce se mi i vaří jídla, co mám rád- někdy , časem se asi přiznám, že už mi nic není ale tenhle stav mi maximálně vyhovuje, obzvláště, když mi žena v noci zcela dobrovolně uvaří kotel lipového čaje s medem a ještě se mile tváří, jakože to je v pořádku- až mi bude líp, bude nadávat, že drobím v obyváku a nezouvám se na koberci - což teď jako chorý nemusím....) ale zpátky ke knize. Velice se mi líbí nejen styl psaní, ale prostě mě kniha dostala celkově. O naší historii čtu z duše rád a při letošní dovolené jsme trochu blíže "přičuchli k Rožmberkům a myslím, že i naše knihovna to už poznala na přibyvších přírůstcích, mezi něž bude patřit i tato podle mě velice povedená kniha.

Konspirační teorie Konspirační teorie Jamie King

Nejdříve jsem ke knize přistupoval víceméně jako k něčemu, co mě nemůže doběhnout, ale konečné pocity - takové - bylo, nebylo? Ale rozhodně zajímavé

22.09.2017 3 z 5

Každý umírá sám Každý umírá sám Hans Fallada (p)

Zpracovaný životní příběh obyčejných lidí, kteří za zády Hitlerovi a jeho režimu žili čistě a statečně. Nic lepšího jsem na toto téma nečetl .

22.09.2017 5 z 5

Někomu život, někomu smrt: československý odboj a nacistická okupační moc, 1939-1941 Někomu život, někomu smrt: československý odboj a nacistická okupační moc, 1939-1941 Jaroslav Čvančara

Nebylo to mé první setkání s panem Čvančarou a jako vždy naprosto dokonalé, líbí se mi i komentáře dole- buďme hrdí na naše předky. Ano určitě buďme a děkuji panu Čnančarovi za tohle jeho zpracování, které nemá konkurenci.

19.09.2017 5 z 5

Střepy z královské číše Střepy z královské číše Jiří Hanibal

Rozesmáli mě komentáře o napětí.... A copak naše dějiny nejsou napínavé- čtete sice detektivku, ale se známým koncem. Všichni, kdo píší o našich dějinách a není to strohá řeč dějepisných údajů a má to jakýsi spád si zaslouží obdiv. Už jen to pátrání po historicky správných údajích musí být naprosto vysilující, natož to napsat zábavnou formou.

19.09.2017 5 z 5

Útěk z tábora smrti Útěk z tábora smrti Erich Kulka

Je to o ohromné lidské statečnosti a teď prosím trochu pochopení- u V.Lederera se rozhodně jedná o nesmírnou statečnost při záchraně života, ale Viktor Pestek, ten věděl, že pokud bude jiný scénář, než jak si spolu s V.Ledererem vysnili, bude svými dřívějšími kamarády z řad SS mučen a ubit a že jejich způsoby mučení znal, o tom není pochyb. A přesto , že jednal ve jménu lásky , kdy věřil, že všechno dobře dopadne, musel alespoň předvídat, že pokud nedopadne vše dobře, bude zle, hodně moc zle. Ale opět, jako při podobných příbězích klobouk dolů a palec nahoru těm, kdo pomáhali s ubytováním, s jídlem, s doklady, prostě všem těm z odboje a všem těm, kteří pomáhali nezištně. Ti všichni si zaslouží nemalou slávu a obdiv.

07.09.2017 5 z 5

Osm let po válce: Rok 1953 v Československu Osm let po válce: Rok 1953 v Československu Libor Svoboda

Rok 1953, rok,kdy nejen svět byl rozdělen na dvě části,ale i v naší malé republice došlo spoustě lidem,že demokracie není to,co se žije tady. I já pamatuji,jak v mateřské školce kole roku 57 byly na nástěnkách budovatelské plakáty. O to víc jsem radši,když dne v mateřských školách na místě plakátů vidím zdařilé exponáty hemžící se sluníčky a ručkama malých umělců malované domečky. Snad si té naší demokracie už dojedeme vážit.

04.09.2017 5 z 5

Mobilizovaná československá armáda 1938 Mobilizovaná československá armáda 1938 Bedřich Hamák

Zajímavá kniha, zajímám se o pevnosti, pár jsem jich prošel a fandím všem, kdo se snaží udržet tyto pevnosti v chodu a zachovávají tak něco z naší historie.

24.08.2017 4 z 5

Českokrumlovské domy vyprávějí Českokrumlovské domy vyprávějí Helena Braunová

Opravdu příjemné čtení,která vás chytne a nepustí, vyloženě jsem se těšil na večer,až budu moci , po práci a v klidu čist dál.

23.08.2017 5 z 5

Vojde kôň do baru Vojde kôň do baru David Grossman

Ke čtení mě,přiznám se,dostal komentář Čtec. A tak jsemcelý týden s touto knihou na klině přemýšlel o životě jako takovém, nejen o smyslu,ale i té patřičné naplněnosti. Moje žena,která mi právě čte přes rameno,prohodila...ježíš,to je zas klišé. Také vám připadá,že plácám na prázdno? Ale ať chci,nebo ne,dojmy z knihy se mnou cvičí a nemohu jonak,nežli těch hvězdiček vysázet pět,přesto,že občas jsem měl tendence přeskočit stránku,když to občas sklouzlo k nemastnost-neslanosti.Ale jak by řekl můj tchán, když prý psal studentům klasifikaci- dnes máš to za jedna,ale jen ty a já víme,že je to horší jednička,spíš lepší dvojka,ale dám ti ještě šanci.
Dobrá tedy,dám ti Davide ještě šanci a těším se na další setkání s tvojí další knihou.

20.08.2017 5 z 5

Mobilizace 1938. Chtěli jsme se bránit! Mobilizace 1938. Chtěli jsme se bránit! František Emmert

Kniha je velice čtivě napsaná a já si dovolím maličko polemizovat nad komentářem Daydreamer. Nebudu nikterak zlehčovat jeho komentář, má naprostou pravdu, jen bych chtěl sdělit do fóra svůj názor, který mám odposlouchaný od přímých svědků z let 1938. Opevnění rozhodně vzbuzuje úctu a u Němců i respekt, na druhou stranu, kdyby se naše armáda nevzdala, nepřežilo by spousty našich vojáků, kteří následně přešli bojovat na obě světové strany, kde rozhodně neudělali svoji bojovou připraveností a statečností naší republice, potažmo české armádě ostudu. Demobilizace pouze zabránila ohromným ztrátám na životech právě českých občanů. Odboj a následná válka připravila o život tisíce dalších , ale pokud by vojenský střet byl již v roce 1938, zbyl by tady, v naší české zemi někdo, kdo by měl sílu později bojovat?

15.08.2017 3 z 5

Neklidná duše Evy z Rožmberka Neklidná duše Evy z Rožmberka Jiří Hanibal

Rozhodně zajímavé a příjemně napsané čtení, které mě vedlo doma k dlouhé a obšírné diskuzi na téma ženské emancipace . Vidím právě Evu z Rožmberka jako jakousi předchůdkyni toho, co nás teď provází- řekněme zkráceně - od valchy k řidičákům našich drahých manželek, milenek a přítelkyň. Na druho stranu, řekněme si to upřímně, neslušela těm našim květinkám doma víc naškrobená, bílá zástěrka a milý úsměv, než řidičák a v obličeji stres z práce, z které se vracejí úderem osmé hodiny večerní ? Nebylo , alespoň nám chlapům, líp, když ty jejich prořízlé pusy ječely na dvorku na drůbež , než když teď ječí na nás ve stylu: Co na mě řveš, když předjíždím na plný čáře, sem si nevšimla, to je toho ( ovšem , a to dokáže málokdo z té moji silnější strany populace -u toho všeho se na nás v tom jedoucím autě otočí, vykulí smutně oči a pustí volant - přísahám, i tohle dokáže zástupkyně slabší strany populace). Ale proboha, ne že se na mě teď sesype horda něžných zástupkyň něžného pohlaví se snůškou nadávek. Jen občas děvčata přehodnoťte , jestli byste alespoň na chvilku, nechtěly vrátit staré dobré časy u sporáků, valch , spokojených dětí a klidnějšího života, než ráno stát hodinu u skříně a nás ještě ke všemu nutit k tomu, abychom vám řekli, co vám víc sluší, když jedete na služební cestu .

11.08.2017 5 z 5

Hovory s Janem Masarykem Hovory s Janem Masarykem Viktor Fischl

Velice lidské a člověčí povídání, které ukazuje, jak důležitá je v životě člověka slušnost, přímost a vůbec lidskost. Ukazuje i to, jak vysoce byla ceněná slušnost mezi politiky a proto byla naše prestíž, jako České republiky, v zahraničí na tak vysokém žebříčku. Kdeže loňské sněhy jsou, že?
Pan Jan Masaryk byl prostě demokrat se vším všudy, rodina Masaryků podle mého názoru je v našem státě pořád ještě ne zcela doceněná

11.08.2017 5 z 5