SSTknihy SSTknihy komentáře u knih

Záhada obří číše Záhada obří číše Hana Prošková

Přestože se všechny tři příběhy odehrávají ještě za minulého režimu, na kvalitě to těmhle detektivkám nijak neubírá. S Proškovou to není žádná akční "podívaná", spíš psychologie postav a zkoumání příčin a důvodů. Horác s Vašátkem jsou má oblíbená detektivní dvojice. Baví mě to spojení, je to jiné než běžné detektivní dvojice, trochu víc filozofické, trochu víc na hraně zákona.

08.08.2023 3 z 5

Lord Edgware umírá Lord Edgware umírá Agatha Christie

Vždycky si říkám, kam na ty nápady paní Agatha chodila. Člověk sice může pochybovat, zda by to ve skutečnosti vrahovi opravdu všechno takhle fungovalo, ale ve finále do sebe vše perfektně zapadá a rozuzlení je opět grandiózní. A já jako vždy podezřívala všechny a nikoho a nechala se utáhnout na vařené nudli :-) Poirot má proti sobě tentokrát mozek bystrý, rafinovaný a pěkně mazaný. Záleží ale na každém detailu a malým šedým buňkám nic neunikne!

18.05.2023

Každé očité svědectví o bezpráví, které bylo pácháno na židovském obyvatelstvu je neocenitelným pokladem. A je úplně jedno o jak obsáhlé a rozsáhlé svědectví jde. Věrčin deník je zdánlivě o ničem - školačka prostým, jednoduchým způsobem popisuje každodenní zážitky ze školy, hry s kamarádkami, běžný chod domácnosti, první lásky i sny o daleké budoucnosti. Ale den po dni se do jejího bezstarostného vyprávění vkrádají informace o událostech, jejichž děsivý dopad si uvědomujeme až my, se znalostí historických souvislostí...
Deníkové záznamy jsou navíc doplněny detailním informacemi o událostech, místech a lidech spojených s Věrčiným osudem, takže dostanete ucelený příběh, který se vám bezpochyby dostane pod kůži.

04.05.2023 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Pohledem malého kluka jednoduše vyprávěný příběh dvou chlapců, které od sebe ale dělí víc než jen plot z ostnatého drátu. Příběh o přátelství doslova na život a na smrt. Dětská naivita, neznalost a nepochopení, spolu se sobectvím, necitlivostí a přehlížením ze strany dospělých nakonec nevyhnutelně vedou k tragickému vyústění. Nemyslím si, že by takhle zpracované téma holokaustu nějak degradovalo realitu. Říká se, že v jednoduchosti je krása – v tomto případě je v jednoduchosti síla a opravdovost.

01.03.2023 5 z 5

Byla jsem zvědavá na Bryndzovy knihy, které napsal ještě před tím, než se proslavil svými detektivkami. A musím říct, že to nebylo špatné. Taková Bridget Jones o čtyřicítce a po rozvodu. Chvílemi fakt vtipné, chvílemi se to naopak trochu táhlo. Trochu bylo znát, že od vydání uplynulo víc jak deset let a podobných hrdinek už běhá v knižním světě docela hodně. Jestli ale máte rádi knihy Ellen Bergové nebo Susanne Kubelka a nečekáte žádné hluboké myšlenky, pak je tohle ideální volba třeba na dovolenou. Možná časem sáhnu i po dalších dílech. Už kvůli Ethel, tchyni hlavní hrdinky - tahle svérázná babka mě fakt hodně bavila :-)

25.04.2024 3 z 5

Midwichské kukačky Midwichské kukačky John Wyndham (p)

Skvělé sci-fi o ohrožení lidstva, pod jehož povrchem se skrývají obecné úvahy o společnosti a civilizaci. Problém „zabij nebo budeš zabit“ tady překračuje hranice jedince a nastoluje otázku, zda může být jednotlivec obětován pro zachování většiny. Proti sobě tu stojí mimo jiné i odlišné způsoby řešení krize jednotlivých národů. Wyndham opět dokazuje, že jeho knihy jsou víc než jen příběh.

12.10.2023

Sestra Sestra Rosamund Lupton

Víc než thriller nebo detektivka jde spíš o psychologický román o vztahu dvou sester, potažmo o ženské duši. I způsob vyprávění formou dopisu mrtvé sestře evokuje svým způsobem terapeutické vypořádání se s prožitým traumatem. Pátrání po příčinách smrti vede sice k překvapivému vyústění, bohužel místy je to cesta trochu moc zdlouhavá.

27.09.2023 3 z 5

Miluj mě víc Miluj mě víc * antologie

Díky téhle edici jsem už několikrát objevila neznámého, zajímavého autora či autorku. Tady těch nových jmen bylo hned několik, a i téma mě lákalo. Bohužel očekávání se příliš nenaplnilo, žádné překvapení se nekonalo. Většina příběhů nijak zvlášť nezaujme. Dobrou úroveň si jako obyčejně drží Petr Šabach a příjemné překvapení od pana Suchého. Jinak spíš slabší průměr.

20.08.2023 3 z 5

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

Musím přiznat, že i mé pocity jsou poněkud rozporuplné. Jako bych četla dvě samostatné detektivky. Ta první byla skvělá, perfektně budovala napětí, naháněla strach, splétaly se tu nitky minulosti a přítomnosti a nad vším se vznášelo děsivé tajemství s nádechem mysteria.
No a ta druhá spíš připomínala americké kriminální seriály, kde víc, než o dopadení pachatele jde o to, co nejvíc šokovat diváka a hodit závěrečné titulky dřív, než mu dojde, co že je to vlastně za blbost
Proto zůstává i moje hodnocení kdesi uprostřed. V každém případě autorka píše velmi čtivě. Určitě si přečtu i Vodníka.

20.07.2023 3 z 5

Opona Opona Agatha Christie

Poslední případ Hercula Poirota. Už je chudáček odkázán na kolečkové křeslo, barví si vlasy a v terénu za něj musí pátrat jeho přítel Hastings, ale malé šedé buňky mu fungují pořád stejně. A to je pachatel tentokrát opravdu rafinovaný! Když jsem četla knihu poprvé, přiznávám, že mě závěr vážně šokoval. Prostě brilantní Agatha Christie!

22.03.2023 5 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Pozor, pozor, na scénu vstupuje nenápadná stará dáma, která sice může působit jako tichá stařenka zajímající se tak akorát o rozkvetlé muškáty, ale ve skutečnosti, jak se přesvědčil nejeden pachatel "téhle dámě nic neuteče". Ví o všem, co se kde ve vesnici šustne, kdo co dělá, proč co říká, kde kdo byl, a dokáže si dát velmi rychle všechny indicie dohromady. Díky tomu před ní není nikdo v bezpečí a ani sebechytřejší pachatel jí nakonec nevyklouzne.
Přiznávám, že slečna Marplová mě baví víc než Poirot, asi proto, že je tak geniální, a přitom působí věrohodně, skromně a ještě je s ní legrace.

22.02.2023 5 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Pro pochopení této knihy je důležité vědět, že se opravdu nejedná o autobiografii. Líčené hrůzy jsou spíš jistým podobenstvím, umocněnou obžalobou primitivismu, brutality, tmářství a nevědomosti, která místo snahy o pochopení raději v sebeobraně hodí kamenem. Hlavní hrdina na své pouti tráví spoustu času lyrickými popisy přírody, opojení přírodou se mísí s pověrami a bájemi, líčenými až s básnickou poetikou. Proti tomu stojí záměrně chladné, až odtažité popisy násilí, brutality a obscénností, připomínající zpověď pacienta, který chce svou noční můru popsat věcně, bez emocí a následně na ni rychle zapomenout. Překvapivě tu chybí jakákoliv citová angažovanost, odraz prožitku, rozumové či citové zhodnocení. Jednotlivé scény, řazené bez větší provázanosti připomínají záblesky vzpomínek smíšené s cizím vyprávěním a encyklopedickými poznatky. Závěr sám přináší překvapivé zjištění – místo soucitu přichází zmatení, skepse a smutek.

29.01.2021

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Skvěle vykreslená apokalyptická vize společnosti, kde se postupně hroutí veškeré jistoty a zaběhnuté pořádky, a vládu přebírá jiný druh, z lidského pohledu podřadný a hodný opomíjení. A to kniha vyšla v 50. letech! Jak by to asi vypadalo dnes, kdy je naše závislost na energiích a komunikačních technologiích tak vysoká. Ještě dlouho po přečtení jsem se na hvězdnou oblohu dívala s obavami.

27.09.2018

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Tři příběhy, tři osudová setkání Oldřicha z Chlumu. Navzájem provázané povídky, díky kterým se dozvíte, proč se Oldřich nestal knězem, kdo byla jeho první velká láska, při jaké příležitosti se setkal s Otou ze Zastřizlí a co se stalo během svatby Ludmily z Vartemberka.
Příběhy do sebe skvěle zapadají, všechno funguje, jak má, vyšetřování neztrácí tempo a nechybí ani romantika a charakteristický humor.
Tohle počteníčko je jednoduše povinností pro každého milovníka Hříšných lidí království českého.

06.10.2023 5 z 5

Ostrov Ostrov Rudolf Havlík

To už tak někdy bývá, že po dvaceti letech manželství začnete mít o dalším životě trochu jinou představu. Blbý je, když to ten druhý vůbec netuší. A ještě blbější je, když následně skončíte na pustém ostrově, kde široko daleko není nikdo jiný než ten, kterého byste nejraději přetáhli klackem po hlavě :-)
Ostrov je příjemná, svižně napsaná oddechovka, ve které nechybí špetka dobrodružství, trocha humoru, nemálo sarkasmu, malinko psychologie a samozřejmě romantika, podkreslená šploucháním vody a západy slunce.
Viděla jsem i film a musím říct, že i když jde vlastně jen o adaptaci scénáře, kniha je o fousek lepší.

05.10.2023 4 z 5

Dvorní šašci Dvorní šašci Viktor Fischl

Fiktivní příběh, který je ale svým způsobem víc reálný než jakákoliv skutečnost. Příběh čtyř mužů, kteří prošli koncentračním táborem a přežili jen díky tomu, že byli něčím jiní, výjimeční či postižení. Příběh o dlouho připravované pomstě a věčné otázce, zda pomsta opravdu dokáže přinést úlevu a zadostiučinění.
Jako u všech Fischlových knih, příběh je psán krásným poetickým jazykem, v pomalém tempu, které si vyžádá váš čas a zamyšlení.

06.08.2023 4 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Místy zábavné a vtipné, místy zdlouhavé a nudné. Děj ale celkem odsýpá, postavy jsou uvěřitelné, dialogy přesné a malost českého turisty neodolatelná. Kdyby autor dokázal vynechat všechny ty vsuvky, poukazující na jeho vzdělanost a sečtělost, zůstal by jednoduchý čtivý román a bylo by to hned o půl hvězdičky lepší.

30.05.2023 3 z 5

Vražda v Mezopotámii Vražda v Mezopotámii Agatha Christie

Opět excelentní! Agatha Christie ve své nejlepší formě. Jako obyčejně jsem podezřívala úplně všechny, snad jedině Poirota ne :-) Příběhy, ve kterých využívala své osobní zkušenosti z vykopávek jsou originální a mají skvělou atmosféru. Tuhle detektivku mám ráda jako knížku i jako film.

15.03.2023

Jak dostat tatínka do polepšovny Jak dostat tatínka do polepšovny Marie Poledňáková

Notoricky známý příběh, tentokrát v knižním zpracování. Asi není možné představovat si hlavní hrdiny a prostředí jinak, než jak je má člověk zažité z filmové verze. Přidanou hodnotou je ale větší náhled do myšlení a jednání hlavních hrdinů. I díky tomu stojí kniha za přečtení, byť vás ničím novým nepřekvapí.

11.02.2023 4 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Přesvědčivě zachycený obyčejný život několika mediků a mediček, později lékařů, prostřednictví jejich citů, tužeb, prvních profesních zkušeností, triumfů, bolestných zklamání, tajných vášní i debaklů a lidských selhání. Široké časové období od 1. světové války až po osmdesátá léta poskytuje dostatek prostoru k vykreslení jednotlivých charakterů i událostí. Děj je psaný svižně, často živou dialogovou formou, má spád a velmi rychle vás pohltí. I když je dnes trh plný knižních, filmových i seriálových příběhů z lékařského prostředí, Doktoři zůstávají kvalitní klasikou.

08.10.2023 4 z 5