Sparkling Sparkling komentáře u knih

Čárový kód Čárový kód Krisztina Tóth

Perfektní! Čerstvý vítr, neuvěřitelně osvěžující. 15 příběhů, 15 čar a linek, které po přečtění vytvoří síť, celek, ze kterého budete mít chvíli pocit, jako byste kousli do citronu.

Nekonečná, téměř průzračná modř Nekonečná, téměř průzračná modř Rjú Murakami

Chtěla jsem dát jednu * za občasné téměř filozofické odstavce, protože nic jiného v knize nemá pro mě žádný literární význam, ale za povedený závěr dávám **.

20.05.2016 2 z 5

Stropy Stropy Zuzana Brabcová

Zvláštní styl psaní, volný proud vědomí se pomalu přelévá do reality vnějšího světa.

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Čistá krása (krajiny, příběhu, jazyka).

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

První kniha, kterou jsem od Urbana četla (a díky které jsem si ho zamilovala). A po všech jeho dalších knihách je pro mě stále tou nejlepší.

20.05.2016 5 z 5

Franny a Zooey Franny a Zooey J. D. Salinger (p)

Nádherná kniha (jedna z mých nejoblíbenějších).

20.05.2016

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Ze začátku jsem měla opravdu dobrý pocit. Prvních pár stránek mě uchvátilo a měla jsem problém knihu byť jen na chvíli odložit. Vysokou úroveň si držely i další kapitoly, až na konci moje nadšení poněkud opadlo, protože závěr knihy se na mě vyřítil příliš vysokou rychlostí-po poklidném ději, který jen tak lehce popobíhal, najednou tolik událostí, nových informací a rozuzlení. Někteří to ovšem mohou mít v oblibě.
Co jsem si na knize zamilovala, byly vynikající popisy horkého léta v jihočeských vesničkách. Jak už psalo mnoho čtenářů přede mnou, člověka jako by spalovalo horké srpnové slunce a jako by chvílemi cítil dráždivou vůni sena a lučních květin, přestože právě začal studený únor.
Styl psaní mi trochu připomínal Miloše Urbana, což je můj velký oblíbenec, a vzhledem k tomu, že nešlo o kopírování, mě tento fakt potěšil.

20.05.2016 4 z 5

Tisíciletá včela Tisíciletá včela Peter Jaroš

Bavily mě obrazy ze života na venkově, politika a válka už míň.

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Tuto knihu jsem četla několikrát, poprvé snad ve 14-ti letech, naposledy právě teď, několikrát v češtině, teď poprvé v angličtině. Nikdy mě neomrzí, nikdy. Virginia mě do knihy zas a znova vtahuje, vězní mě mezi věty, slova, písmena, lisuje mě mezi stránkami, uzavírá mě do desek knihy. Pokaždé, když Paní Dallowayovou otevřu a absorbuju prvních pár stran, vnímám to, co čtu, odlišně od minulého přečtení. Snad u žádné jiné knihy neplatí ona otřepaná fráze, že při každém přečtení vám kniha dá něco nového a dosud nepoznaného, tak moc jako právě u Paní Dallowayové.

20.05.2016 5 z 5

Šepot ve tmě a jiné hrůzostrašné příběhy Šepot ve tmě a jiné hrůzostrašné příběhy Howard Phillips Lovecraft

Mimozemská témata mě nebavila. Nejlepší je podle mého názoru hned první povídka V hrobce, ještě se mi líbila Rytina, zbytek mě nenadchl.

Jsem ženská Jsem ženská Anna Świrszczyńska

Jedna z nejkrásnějších sbírek poezie, co jsem kdy četla.

Když hledám smysl,
zkrátím lásku
na první a poslední pohled.

Zkrátím utrpení
na úlek a úlevu.