SONP SONP komentáře u knih

Mapa času Mapa času Félix J. Palma

Kniha dýchá velmi hutnou viktoriánskou atmosférou, podobně jako Simmonsův Drood. Užijete si v ní rozličných parních zařízení (přesto si troufám tvrdit, že nejde o klasický steampunk), krinolín, dámských slunečníků i navenek cudné ale vespod pěkně divoké viktoriánské erotiky. K tomu všemu přidejte cestování časem na různé způsoby, řadu známých spisovatelů sci-fi z doby, kdy se žánr ještě nazýval vědeckým románem, sloního muže, Jacka Rozparovače i všetečného inspektora Scotland Yardu.

Lunapark Lunapark Stephen King

Je vidět, že Stephen King nám už stárne. Velká většina knihy velmi pěkně surfuje na vlně "starých dobrých časů" a "ztraceného mládí, co už se nevrátí". A jak víme už od doby "TO" - nostalgie jde Kingovi prostě výtečně. Hrůzyplných prvků je zde pomálu a vyplují na povrch až v samém závěru knihy. I tak jde o klasickou kingovku, kterou lze doporučit.

Transport ledu Transport ledu Alastair Reynolds

Zhruba do první poloviny knihy jsem se prakticky nemohl odtrhnout. Šlo o prakticky dokonalou hard scifi se všemi nezbytnými rekvizitami: těžařská loď, různé zvláštní existence v její posádce a vzpoury v ní, mimozemský artefakt ve vesmíru atd. Také když dojde ke zlomu a do hry vstoupí mimozemšťané se svými pro lidi nepochopitelnými motivy a vzorci chování, je kniha velmi čtivá. Jak se však děj blíží ke konci, začíná být jednání lidských i nelidských postav trochu nečitelné a příběh se stává trochu nestravitelným. I tak jde o jednu z nejlepších scifi, co jsem v poslední době četl.

Mikro Mikro Michael Crichton

Jakkoliv je kniha zábavná a má spád (ať už ji napsal pan Preston nebo snad doopravdy pan Crichton), nemohu si pomoci - hlavní zápletka je prostě dětinská. Miniaturní letadla s titěrnými kokpity, metrová runway, osmimilimetroví lidé a proti nim obří pavouci a mnohonožky: tohle všechno už v minulosti vynalezl profesor Myšpulín. A nezmění to ani zlé nadnárodní korporace, průhledně dodávající technologii teroristům.

15.04.2014 3 z 5

Říše Říše Orson Scott Card

Kdo se rád rochní v politice jako já, tomu se bude (stejně jako mě) kniha líbit a akční pasáže mu budou spíše překážet ve vychutnávání páně Cardových někdy dosti zajímavých politických názorů na politickou situace v USA (a nejen tam). Hodnocení jsem chtěl dát původně nižší za za vlasy přitažené vybavení rebelů "mechy a motovznášedly", nicméně jsem se v doslovu dozvěděl, že kniha patří do jakéhosi herního světa a tak je to trochu i pochopitelné. Tedy 80%, ale pokud nejste homo politicus, odečtěte si klidně i 30-40%, protože v takovém případě se pravděpodobně unudíte k smrti.

Léčba ostrou břitvou Léčba ostrou břitvou Daniel Polansky

Jakási noirová detektivka s mečem a magií. Jako doprovodný příběh počítačové hry by to snad obstálo, ale kniha je to veskrze průměrná. Postavy jsou buď nepříliš zajímavé nebo jakoby zkopírované odjinud, akce je nezáživná a detektivní zápletka místy nedává smysl. A tak jsem si z celé knihy asi nejvíce užil diskuse hrdiny s hlavou "čínské" mafie v asijsky květnatém slohu. Místy jsem se ale opravdu nudil. Třeba se autor v budoucnu ještě vyšvihne, zda mne ale přesvědčí k četbě dalších dílů, to se uvidí.

15.04.2014 3 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Kniha se čte opravdu velmi dobře a jedním dechem, jde samozřejmě o oddechovku na úrovni TV seriálu, nikoliv o nějakou velkou literaturu, na kterou budete vzpomínat po letech od přečtení. Až na malé výpadky v logice chování postav k ní nemám výhrad. Více bohužel nemohu napsat, protože se chci vyvarovat spoilerů a právě napětí a mystérium je to, co dělá tuto knihu zajímavou. Plné hodnocení ale nedávám a 20 % srážím za neoriginalitu, protože celá zápletka je poskládaná z různých popkulturních odkazů (zejména filmů a seriálů), které každý scifista dobře zná.

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

Tato kniha patří společně s Bílou věží a Ďáblovou Pevností do mého Červenákova TOP3. Vynikající atmosféra pozdního středověku a perfektní, době odpovídající zápletka a parádní postavy. Přečteno jedním dechem, od knihy se téměř nedá odtrhnout. Už se nemůžu dočkat na další případ vzniklého "detektivního" tria.