Šnek86 Šnek86 komentáře u knih

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Zde se nejde ubránit srovnání filmu a knižní předlohy.Kniha je samozřejmě obsáhlejší, s nepatrnými obměnami.Konečně zde má i dětská císařovna normální jméno.Myslím si, že v nejlepším se má přestat a tak i nekonečný příběh mohl skončit v čase, kdy končí i filmový první díl.Chápu, že autor zde musel dokončit Bastiánuv přerod a vývoj a hadi Aurynu se museli zakousnout do svých ocasů, aby uzavřeli kruh příběhu.Přičemž druhá polovina příběhu v knize se ještě dá snést, tak druhý díl filmového zpracování už nemusel přijít na svět, stejně tak jako ten třetí.V tomto případě mám radši první filmový díl, než knihu. (V knize se dá hledat i hlubší poselství, místy mi to lehounce připomínalo malého prince.)

25.11.2022 3 z 5

Holomráz Holomráz Štěpán Kopřiva

Příběh čaroděje, chronického lháře, podvodníka a cynika, s kterým se osud moc nemazlí.Za mě se z toho dalo vysosat asi o trochu víc, možná rozvinout linku kde je Wolrich ještě Hovnař.Skok v ději, kdy z 7 let je rázem 61 a o mezičase člověk skoro nic neví vyzní hluše.Jinak se to čte dobře, je to zas něco trochu jinýho, než by člověk čekal.Doslov to i přesně popíše.Závěrečné bonusové povídky - alespoň ta o OSN zajímavé, avšak už zcela nezábavné.

06.10.2022 3 z 5

Mladost - radost Mladost - radost J. H. Krchovský (p)

Prostě super! Něco z prvopočátku mého oblíbeného básníka.

29.04.2022 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Kniha na přemýšlení.O hrozbě lidského pokroku, jeho nepoučitelnosti a opakování stejných chyb, ale i o naději.

17.02.2022 3 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

O měsíční pašeračce, co se rozhodne vzít kšeft průmyslové sabotáže za milion gempů a tím se samozřejmě zaplete do daleko rozsáhlejších problémů z kterých se jí podaří zázračně vybruslit. Autor se vyžívá v technických popisech a způsobu života na měsíční základně. Marťan byl o poznání lepší, ovšem Jazz byla svéráz a živel.

16.02.2022 3 z 5

Různě sesbírané městské legendy, kde každý z nás z tohoto výčtu alespoň jednu slyšel, nebo ji dokonce sám vyprávěl jako pravdivou a tak napomohl k jejímu šíření. Ač je většina historek smyšlená a fiktivní, tak na každém šprochu pravdy trochu.( Ten pocit, když historku prožijte na vlastní kůži a ne z doslechu ). Byl to zajímavý pohled do vytváření folkloru a myšlení lidí.U některých historek jsem se i upřímně zasmál. Sám bych na pár memorátů přišel - ty se ovšem skutečně stali.

08.02.2022 4 z 5

Popraviště v parku Popraviště v parku Jan Cimický

Nenáročná detektivka, kde policista Beran musí odhalit sériového stínače hlav.Příběh lehce předvídatelný, ale čte se dobře.

03.02.2022 3 z 5

Dárek pro mistra kata Dárek pro mistra kata Jan Bauer

Taková středověká honička, loupeživý rytíř okrade arcibiskupa a ten si to nehodlá nechat líbit a tak ustaví královskou hotovost, aby lapku dopadala.Žádný velký vzrůšo to není, ale dá se.

16.12.2021 3 z 5

Kat lidumil Kat lidumil Jiří Hanibal

Poutavý příběh skutečné historické postavy, chebského kata Karla Hussa. Který se i přes veškeré příkoří a díky své píli vypracoval na uznávaného léčitele a jako jeden z prvních katů stanul i v řadách měšťanstva.Čtivě popsána cesta celým jeho životem.

01.12.2021 4 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Dobrodružná cesta za bílými sokoli, plná nástrah a nebezpečenství, přátelství a vzniklých vztahů.Sympatické postavy i celé jejich putování.Bavil jsem se, pokračuji druhým dílem.

21.09.2021 4 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Nevím jak zrovna tuto knihu uchopit, je to jako jak utopit doktora Mráčka trochu jinak, pozorování pohanských zvyků očima hastrmana a nenaplněná láska k podivné Katynce, nějak mě to moc nebavilo, druhá část, kde Hastrman působí jako ekoterorista mě zaujala asi i o trochu víc, ale i tak jsem si celou knihu moc neužil.

31.08.2021 3 z 5

Katova dcera a černý mnich Katova dcera a černý mnich Oliver Pötzsch

V tomto pokračování se kat a medik pouští do vyšetřování otravy faráře. Přičemž řeší hádanky, které je zavedou až k pokladu templářů. Cestou se musí vypořádat s nástrahami v podobě loupežníků, nebo sektou tajemných mnichů. Opět zdařilý příběh a doslov autora.Pokračuji v sérii.

22.03.2021 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Příběh o městě, které žije v podstatě jen hokejem a kolem kterého se vše točí.Charaktery postav jsou skvěle vykreslené, ovšem příběhu ubírá zdlouhavý úvod a opakování se.Na trochu svižnější zabruslení si musí čtenář počkat skoro až na konec knihy, kde pomyslný teploměr událostí ohřeje osudová událost a čin jednoho z hráčů.Příběh o pokrytectví, předsudcích, lásce a nenávisti.Zkusím ještě pokračování My proti vám.

09.01.2021 3 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

V tomto díle Geralt především řeší otázky osudu a věcí s tím spojených, pak zabředá často do vztahových záležitostí a sem tam se vypořádá s nějakou nestvůrou.Pokračuji dalším dílem.

29.10.2020 3 z 5

Já o koze, on o voze… Já o koze, on o voze… Simona Monyová (p)

Úsměvně podaný příběh jedné ženy a jejích strastí a radostí v partnerském soužití.

25.09.2020 3 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Pohádkovo strašidelný příběh o učni čarodějného mlynáře.Dobrá atmosféra, nejprve jsem shlédnul novodobý film a až poté jsem se dostal k této předloze.Animovanou verzi si z mládí již nepamatuji, ale také přijde na řadu.

19.09.2020 3 z 5

Hodina čarodějnic II. Hodina čarodějnic II. Anne Rice (p)

U tohoto druhého dílu je svižný a záživný začátek, který ovšem v polovině opět spadne k přílišné popisnosti a obšírnosti oklo rodu a konec se nese v témže duchu a moc to nevylepší.Od třetího dílu už příliš nečekám, ale příběh dočtu.

12.09.2020 3 z 5

Ďáblova maska Ďáblova maska Tom Egeland

Tento příběh mi přišel zbytečně natahovaný a zdlouhavý.Tajemná maska, vraždy a démoni.Beltø se s tím vším nakonec nějak popral, konečné rozuzlení bylo překvapivé, když dílky příběhu zapadly na svá místa.

21.08.2020 3 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Já toho Eca asi neumím číst, Foucaultovo kyvadlo jsem dočetl s přemáháním a Jméno růže jsem vzdal v polovině a radši jsem si pustil filmové zpracování se skvělým Sheanem Conerym, ač ani film nenaplnil všechna má očekávání, snad někdy příště.

03.06.2020 2 z 5

Bohové Atlantidy Bohové Atlantidy Ludvík Souček

Příběh o cestovatelích v čase, kde se pracuje s teorií, jak by co mohlo být, ale nemuselo. Každopádně, záhad tu pár je. Děj je jednoduchý a odsejpá.Shrnutí na konci přišlo vhod. Průměrná zábava.

26.03.2020 3 z 5