Šmoulinka1980 Šmoulinka1980 komentáře u knih

Světlo a tma Světlo a tma Danka Šárková

Je to již několikátá kniha od autorky, kterou jsem přečetla. Její styl psaní i samotné příběhy v knihách se mi líbí. Tato je navíc o pro mě oblíbeném tématu deprese a psychické nemoci, takže o to víc jsem se těšila na čtení. Celkově se mi kniha líbila, byla velmi čtivá, nenudila jsem se na žádné stránce. Rozdělení na kapitoly o Pepovi žijícím v Československu a kapitoly o Evě žijící ve Velké Británii bylo na čtení příjemné a bavilo mne. Jednu hvězdičku v hodnocení strhávám za dosti předvídatelný děj (vyjma epilog) a pak také dle mého za spíše nereálné vykreslení povah a chování některých hrdinů (nechci být konkrétní, abych něco neprozradila). Konec vskutku nečekaný a za mě tam nemusel být!

19.09.2018 4 z 5

Zpověď: Z děcáku až na přehlídková mola Zpověď: Z děcáku až na přehlídková mola Veronika Kašáková

Za mě je kniha určena spíše pro mladší čtenáře. A souhlasím s názory, že kniha je jednoduše psaná a místy se opakují fakta, která už byla řečená na předchozích stranách. Ale zase autorka není spisovatelka a jen autenticky popisovala svoje pocity a zážitky ze svého dětství do dospělosti. Život měla opravdu velmi nelehký, zážitky z dětství a pobyt v dětském domově ji určitě hodně poznamenaly, i když v knize píše o pobytu v DD vlastně moc hezky a bylo jí tam určitě lépe než v nefungující rodině. Určitě klobouk dolů před tím co dokázala a jak se nevzdávala svého snu.

03.06.2018 3 z 5

Dvojité salto na talíři Dvojité salto na talíři Michala Jendruchová

Četla jsem už autorčinu první knihu - autobiografii - "Už je to za mnou", která mne velmi zaujala. Míša měla (má) můj obdiv za to, jak se po dlouhých strastiplných letech boje s poruchou příjmu potravy dokázala "uzdravit", jak ten boj nikdy nevzdala, i když ani sami lékaři jí moc šancí nedávali a moc bych jí přála šťastný život. A určitě jsem tímto pocitem byla ovlivněna při čtení tohoto románu, který se vlastně také dotýká PPP. Autorka v příběhu popisuje hlavně pocity a myšlenky postav. Kniha mě ale i přesto příliš nevtáhla do děje, jako bych četla jen popis něčeho/někoho. Nevím jak lépe své dojmy popsat :-(. Knížka ale určitě není špatná - takže si ji přečtěte a sama budu zvědavá na vaše názory...

24.05.2018 3 z 5

Dary se přece nevracejí Dary se přece nevracejí Ludmila Janáková

Tato kniha je na jednu stranu velmi smutná, protože vypráví o 2 holčičkách, které v ranném dětství musely zažívat opravdu ošklivé věci, jež je chtě nechtě poznamenaly do budoucího života. Ale na druhou stranu je kniha i plná naděje a opravdové bezpodmínečné lásky, kterou obě holčičky dostaly a dostávají od "nové" maminky, kterou - chce se mi napsat - jim seslalo asi samo nebe :-). Paní Janáková má můj neskutečný obdiv a jakákoli další slova jsou málo... Přečtení tohoto příběhu mě naplnilo vděčností, že mám to obrovské štěstí být maminkou dvou báječných zdravých kluků. A to že zlobí, neposlouchají a odmlouvají mi přišlo při čtení této knihy vlastně strašně malicherné!

17.04.2018 4 z 5

Tisíc kousků tebe Tisíc kousků tebe Claudia Gray (p)

Tak předem musím napsat, že já sci-fi vůbec nečtu a tuhle jsem zvolila do ČV, protože mě zaujala anotace, hodnocení a že všeho nejvíc obálka ;-). A jsem moc příjemně překvapená. Bavilo mě to a hlavní hrdinka Meg (Marguerita) mi byla sympatická. Pravda je, že konec je předvídatelný, ale i tak jsem obracela s napětím stránku za stránkou, jestli nepřijde nějaké šokující překvapení. Nepřišlo, ale zklamaná určitě nejsem a dokonce zcela vážně uvažuji o tom, že si přečtu další díl série až vyjde :-).

07.04.2018 4 z 5

Horko domácího krbu Horko domácího krbu Blanka Hošková

Příjemné oddechové čtení na jedno odpoledne. Tématem knihy je domácí násilí - v tomto případě rozhodně více psychické týrání než fyzické bytí. Úplně jsem chápala hlavní hrdinku Martinu, proč stále váhá udělat ten razantní krok a od manžela odejít. Nerozhodovala sama za sebe, ale i za malého syna. Měla manželem podkopané sebevědomí tak moc, že si v ničem nevěřila. Neměla žádné vzory z dětství, protože vyrůstala v dětském domově. Při čtení jsem jí moc fandila a přála si pro ni dobrý konec.

06.04.2018 5 z 5

Vítejte v klubu Vítejte v klubu Helena Kratochvílová

Nenáročné oddechové čtení. Příběh, který se skutečně může takto přihodit spoustě ženám. Hlavní hrdinka (sama autorka knihy) má můj obdiv za odvahu a odhodlanost, jak nepříjemnou a náročnou etapu svého života zvládla. I přes nepochopení svých vlastních dcer si dovedla zachovat důstojnost. A bez nevěrného manžela dokáže vlastně ještě mnohem víc...

19.03.2018 4 z 5

Podivná hra Podivná hra Zuzana Pospíšilová

Z této knihy jsem trochu na rozpacích. Určitě skvěle zvolené a hlavně hodně aktuální téma příběhu. Ale styl psaní autorky mě při čtení nějak nechytil. Jak už tu někdo píše, pořád se opakovalo a omílalo to samé, což mě nudilo a příběhu hodně uškodilo. Konec knihy už byl lepší, měl spád a čekala jsem s napětím, jak to dopadne. Kniha není vyloženě špatná, ale i já si myslím, že autorce více "sedí" psaní pro dětské čtenáře, tam je opravdu výborná.

19.03.2018 3 z 5

Vím, jak chutná vzduch Vím, jak chutná vzduch Maria Hirse

Kdysi jako studentka jsem ve škole psala práci do předmětu psychologie o poruchách příjmu potravy. Takže knih o anorexii jsem načetla opravdu hodně. Některé byly určitě lepší než tato, ale i přesto má Maria Hirse můj obdiv za to, že vybojovala vlastními silami svůj život, že to nevzdala a že ještě dovedla o svých pocitech sepsat čtivý příběh. Autorka píše o anorexii opravdu otevřeně, místy to působí jakoby bez emocí, ale i z prostého textu je cítit hluboko uložená bolest a neláska k sobě samé. Anorexie by mohla působit jako rozmar nudících se dívek, které chtějí být zajímavé a přestanou vědomě jíst, ale ve skutečnosti tomu tak není. Je to skutečně vážná psychická nemoc a její léčba je náročná, bolestivá a dlouhodobá. Ostatně jako léčba většiny psychických nemocí. Kéž je kniha nadějí pro ty dívky, které s nemocí bojují a též pro jejich blízké.

27.02.2018 4 z 5

Deník americké manželky Deník americké manželky Sue Kaufman

Z knihy jsem oproti většině dost zklamaná. Nemohla jsem se vůbec začíst, hlavní hrdinka Tina mně byla nesympatická a její chování mě vytáčelo. I chování manžela, které bylo despotické a ponižující, se mi vůbec nelíbilo a psychické problémy Tiny byly logickým výsledkem. Zachránil to závěr, kdy u mě manžel "stoupl na ceně" tím, jak se otevřel a upřímně vše přiznal.

27.02.2018 3 z 5

Citová divočina Citová divočina Simona Monyová (p)

Knihy Simony Monyové mám ráda, jen musím mít na její styl psaní tu správnou náladu. Název knihy je skutečně trefný. Je to příjemné nenáročné čtení, jak už tu je několikrát napsáno. Autorka v knížce popisuje životní příběhy, které se můžou přihodit kterékoli z nás a to mě baví. Podle diskuzí jsem chtěla knihu zařadit do ČV pod děj, odehrávající se v Brně, ale protože já jsem zmínku o Brně v knize nepostřehla, budu vybírat z jiných tipů na knihu. Ale neznamená to, že bych litovala přečtení této, to v žádném případě!

06.02.2018 5 z 5

Odpusťte mi, váš Leonard Odpusťte mi, váš Leonard Matthew Quick

Narazila jsem na tuto knihu náhodou a víceméně si ji půjčila pro téma do Čtenářské výzvy. Ale určitě to nebylo marné čtení, kterého bych litovala! Stojí za přečtení a donutí člověka přemýšlet... o lidech jako je Leonard, kteří jsou mezi námi, o dobrých duších jako je Herr Silverman, o tom, jak moc důležití jsou rodiče v našich životech, o tom, jak je dospívání a hledání sama sebe náročné atd. Nadchly mě i dopisy z budoucnosti, krásný nápad. Jen jednu hvězdičku jsem strhla za poznámky pod čarou, které mě spíše rušily a odváděly pozornost od děje a bylo by lépe je zasadit do příběhu.

09.01.2018 4 z 5

Ta druhá Ta druhá Michelle Adams

Tak z této knihy mám rozporuplné pocity. Na začátku mě to vlastně ani nebavilo číst a trvalo mi docela dlouho, než jsem se začetla do děje. Ale zase samotný námět příběhu mě zaujal a chtěla jsem poznat odpověď na otázku "proč?". Takže asi zvědavost mě nutila knihu neodložit a dočíst :-).Ke konci už má kniha lepší spád, možná zase až moc rychlý. Nakonec jsem ale dala 4* za námět a zajímavý konec.

02.01.2018 4 z 5

Neodcházej Neodcházej Katarína Gillerová

Moje první kniha od této slovenské autorky. Vzdáleně mi podobnými příběhy ze života připomíná knihy Táni Kelleové-Vasilkové. Knížka se četla dobře, jen mi přišlo, že autorka se v příběhu věnovala toliko tématům až se mi ztrácel skutečný hlavní námět a občas to působilo zmateně. I mně se líbila postava malého Andrejka (synka Veroniky), který opravdu pobavil. A pak mě také potěšil moc krásný vztah mezi Veronikou a její tchýní i švagrovou(sestrou Andreje). Za to mi byla hlavní hrdinka velmi sympatická. Ráda si někdy přečtu nějakou další knihu od autorky.

18.10.2018 3 z 5

Čekala jsem dlouho! Čekala jsem dlouho! Danka Šárková

Od této autorky jsem přečetla již více knih a ještě ani jednou jsem nebyla zklamaná. "Čekala jsem dlouho" je příběhem tří žen jedné rodiny - matky, dcery a vnučky. Autorka velmi zdařile popisuje charakter a životní osud každé z nich. Knížka je příjemnou "jednohubkou", kde děj svižně plyne a není nouze ani o překvapivé momenty. Nenáročné čtení spíše pro ženy :-).

30.07.2018 4 z 5

Smrt ve zlaté kleci Smrt ve zlaté kleci Martina Frühaufová

Kniha mě velmi překvapila a její čtení mě moc bavilo. Je to velmi čtivá, napínavá detektivka od českých autorů. Manželka Romana spolu s dávnou kamarádkou Ivanou vymyslí promyšlený plán, jak se zbavit manžela a získat jeho peníze a majetek. Ovšem vše dopadne jinak, než Romana předpokládala a závěr knihy je velkým překvapením. Oddychové čtení spíše pro ženy, které doporučuji!

11.07.2018 4 z 5

Odsouzený Odsouzený Eva Bacigalová

Souhlasím s tím, že kniha určitě stojí za přečtení hlavně proto, aby bylo slyšet, jak až může drogově závislý člověk degradovat a kam až s sebou může stáhnout i své okolí, které ho má rádo :-(. Ale i ve mně hlodá pocit, že kdyby mu máma přestala dávat peníze dříve, padl by na tvrdé dno určitě rychleji. Ale mateřská láska je silná a vůbec nechci soudit. Ani trochu si neumím představit, jak bych se chovala já sama v takové situaci a hlavně si moooc přeji, abych nikdy před podobnou volbu nebyla postavena. Ale to jistě každá z nás!

06.04.2018 3 z 5

Dám si to ještě jednou aneb Indolúna Dám si to ještě jednou aneb Indolúna Iva Hercíková

Útlá knížečka, která je upřímnou zpovědí autorky na sklonku života. S nadhledem a humorem sobě vlastním se vyrovnává s problémy po mozkové příhodě. Zároveň píše i otevřeně o svých depresích a myšlenkách na sebevraždu, kterou nakonec svůj život opravdu ukončila. Je to možná zvláštní a nedovedu to přesně popsat, ale já z knihy ani necítila smutek nebo beznaděj. Byla to určitě silná žena! Hodnotím plným počtem hvězdiček a jsem vděčná, že jsem díky DK knihu objevila.

15.01.2018 5 z 5

Hlavně to nikomu neříkej Hlavně to nikomu neříkej Miroslava Varáčková

Ačkoli už dávno nejsem cílová skupina, pro kterou je kniha napsána, moc se mi líbila a jsem ráda, že jsem ji náhodou objevila v knihovně. Četla se moc dobře, velmi jsem soucítila s hlavní hrdinkou Evou a přála jí odvahu a sílu, aby se někomu dokázala svěřit se stupňující šikanou ze strany spolužáků. Chvíli jsem se bála, že kniha bude mít smutný konec, že ani láska a zamilovanost Evě nepomohou vyrovnat se se vším zlým, co ji v životě potkalo. Téma šikany je v dnešní době dosti aktuální a proto si myslím, že kniha by měla být povinnou četbou všech teenagerů. Věřím, že by příběh spoustě dětí, kteří jsou šikanováni, dodal naději v řešení jejich situace a naopak šikanujícím dokáže, že páchají neodpustitelné zlo a přísný trest je nemine. Knihu doporučuji!

10.07.2018 5 z 5

Vražda neviňátek Vražda neviňátek Stanislav Češka

Tuto knihu jsem zvolila do ČV pro téma - příběh odehrávající se v Brně a byla to tedy síla! Přečetla jsem už vcelku hodně detektivek a krimi příběhů, ze kterých mrazilo, ale toto mě tedy šokovalo a po přečtení jsem musela dost dlouho pocity z příběhu rozdýchávat. Vše bylo ještě o to horší, že je to příběh podle skutečného případu :-(. A taky asi proto, že jsem žena - maminka. Styl psaní autora se mi líbil, popis výslechů podezřelých, svědků a vůbec práce kriminalistů mi přišly věrohodné a zajímavé. Jen nedoporučuji čtení knihy slabším citlivým povahám a už vůbec ne těhotným ženám!!!

19.03.2018 4 z 5