šmerdžito šmerdžito komentáře u knih

Hadí královna Hadí královna Josh Reynolds

Poslední kniha o Gotrekovi a Felixovi mě velmi potěšila a bavila. Děj měl spád, akce výborná a nové neokoukané atraktivní prostředí. Pro fandy povinnost.

18.11.2018 5 z 5

Stříbrné hřeby Stříbrné hřeby Jack Yeovil (p)

Musím přiznat že na tuto knihu mám velice rozporuplný názor. Povídky jsou dosti čtivé, a dá se říct že Jack Yeovil patří k lepším spisovatelům Warhammeru, ale co se týká atmosféry... ta mi dělala problém. Hlavně ukotvení světa mi přišlo dosti nekompaktní ze světem Warhammeru.
Ať se to týkalo popisování světa, kdy v jedné povídce trpasličí pevnost Zhufbar, byl popisován jako Říšské město, nebo samotný popis trpaslíků, kteří mi spíš svým popisem seděli na hobity. Nebo popisování historie kdy mluvily o synovi císaře Karla Franze, ale přitom měl jméno jeho otce. Nebo popisování několika set Letého vládnutí upírky Carevny Katariny v Kislevu, která mi taky do světa nezapadá...
Poslední výtku, i když bych mohl najít více příkladů, byl samotný popis upírů, a jak je lidé vnímaly. Je pravda že jsem nečetl trilogii o upírce Genevieve, která by mi to možná osvětlila. Ale zato jsem četl o Ulrice, a mám přečtenou celou sérii Zabíječe, a tam jsou upíři vnímáni velmi negativně. V těchto povídkách k nim lidé měli vcelku neutrální postoj, což mi do světa Warhammeru nesedí. Poslední hřebíček byl špatný český překlad. Používání slova skřet pro popis goblina či orka je prostě jak z devadesátek, přitom kniha v českém překladu vyšla v roce 2016.
Váhal jsem mezi dvěma až třemi hvězdičkami, tři bych dal pro samotnou čtivost příběhů. Ale nakonec musím dát jen dvě, pro rušivé pasáže popisu světa.

26.02.2020 2 z 5

Aenarionova krev Aenarionova krev William King

Moje první kniha ze světa Warhammeru z pohledu elfů a musím hned v úvodu napsat, že mě nezklamala. Úvod knihy nám osvětluje velmi zajímavou historii elfího loru, a celkově mě i děj knihy bavil. King mi potvrdil, že umí psát čtivé příběhy, které dočtete jedním dechem a přitom příběh knihy není nijak akční, akce graduje až na konci. Děj knihy nám přibližuje mladé sourozence Tyriona a Teclise, příběh sledujeme z pohledu obou bratrů. Co je v knize trochu otravné je, že obě postavy jsou prakticky už hotové... Teclis umí čarovat aniž by se to učil, Tyrion umí s mečem... ale příběh tím neutrpěl. Kniha mě bavila o něco víc než druhý díl Ulriky, který jsem četl před touto knihou. Rozhodně doporučuji všem milovníkům Asuryanů.

21.01.2020 4 z 5

Ydris: kniha první Ydris: kniha první Květoslav Hönig

Kniha je první díl pentalogické série Odkaz Tastedarů. Nový fantasy svět od dvou českých autorů mě zaujal a jsem rád za to, že nakonec vznikl, protože vznik knihy nebyl jistý - viz. Startovač. Bohužel mám k prvnímu dílu několik podstatných výhrad, které první díl řadí mezi průměrnější knihy.
Kniha je psána po kapitolách z úhlu několika hlavních postav plus několika vedlejších, to můžeme znát i od jiných autorů, například G.R.R. Martina. Ale u této knihy je to na škodu, vzhledem k délce knihy. Má kolem 320 stránek textu a to bohům žel na rozjetí několika linek nestačí. Hned jak jsem se začal orientovat v novém světě a poznávat postavy, kniha skončila. Pořádně se děj rozeběhl až na samém konci. Buď měl být první díl delší viz sága Ledu a Ohně, nebo se mělo ubrat linek. Mrzí mě to, protože na spisovatelskou prvotinu je kniha dobře napsána. Dvě třetiny knihy mi trvalo, než jsem se opravdu začetl, a pak když jsem začal hltat kapitoly, byl konec. Jak jsem psal na začátku, na další díl se těším ale musím dát průměrné hodnocení. I přesto knihu doporučuji všem, kteří chtějí poznat nový fantasy svět z per českých autorů.

27.06.2019 3 z 5

Stín temné královny – Žoldáci Stín temné královny – Žoldáci Raymond E. Feist

Jak již jsem psal u předchozího dílu, mám rozporuplné pocity. Knížka je čtivá, je vidět, že autor umí velmi dobře psát, jen děj mě prakticky nezaujal. Jsem rád za zpětnou vazbu na databázi knih u minulého dílu, kdy se mi potvrdilo, že Hadí Ságu nemá cenu číst bez znalosti předchozích Ság. Autor píše chronologicky, a ságy na sebe odkazují. Určitě se k Feistovy vrátím, jen začnu od první série, a když mě svět zaujme, tak se k Hadí Sáze vrátím, dřív ale ne.

21.04.2019 3 z 5

Pán zkázy Pán zkázy Dan Abnett

Poslední a závěrečný díl o Malusovi.
Musím se přiznat, že mám z tohoto dílu mírně rozporuplné pocity. Knížka se mi četla dobře, děj se odehrával převážně v obleženém městě Ghrond, což se mi líbilo, v knize je dokonce Malekith a opět dobrá postava Hauclira. Takže by to mělo být skvělé završení ságy, jenže to tak úplně nedopadlo... Po dočtení jsem neměl pocit dovršení celé ságy, ale spíš restartování děje na jeho začátek. Jinak jsem byl, až na podle mě rozpačitý konec spokojen. Snad Polaris přeloží i 6. knihu, která ale je už od jiného autora a která se odehrává v čase End Times.

22.02.2019 4 z 5

Smrtící náklad Smrtící náklad Dan Abnett

Děj knihy je zasazen do pirátského prostředí se vším, co k tomu patří. Kniha je tedy plná námořního žargonu a popisu, plno významů jsem si musel googlovat, hlavně různé druhy plachet:). Někomu to může vyhovovat, mě osobně prostředí tolik neuchvátilo. Ději chvíli trvá, než se rozjede a posune, ale pak to odsýpá rychle. Úhlavní nepřítel je až na samém konci knihy. Postavy byly sympatické a v hlavě mi určitě nějaký čas pobudou. Celkově beru knihu jako průměr ze světa Warhammer. Ti co mají rádi námořní tématiku si můžou přidat jednu hvězdu.

22.12.2018 3 z 5

Sýr a červi Sýr a červi Carlo Ginzburg

Pohled do zákulisí Italského venkova 16. století je velmi zajimavá. Přesněji do pohledu jednoho mlynáře. Kniha popisuje jak on sám vnímal okolní svět, který nekorespondoval s oficiální věroukou. Určitě mě překvapila mírnost inkvizičního soudu, trest který mu byl vyměřen, nebyl pro mlynáře devastující, tedy aspoň když byl odsouzen poprvé. Celkově mohu knihu jedině doporučit, jedinou výtku mám k poznámkovému aparátu, který mě občas rušil.

09.02.2018 4 z 5

Drama Bílé hory Drama Bílé hory Dušan Uhlíř

Takhle si představuji populárně-naučnou knihu. kniha je výstižná (168 stran), čtivá a s pěkně udělanou, obrazovou přílohou. Diky této knize jsem si ucelil pohled na Bílou Horu, a na celé stavovské povstání. Doporučuji i pro ty, kdo studují historii a potřebují výstižné ale obsahově vyčerpavájící publikace.

09.02.2018 5 z 5

Caledorův meč Caledorův meč William King

Začátek knihy nás zavede do Lustrie, kde se elfí dvojčata pokouší najít Caledorův meč. Název knihy nám napovídá, že by děj knihy měl točit kolem Caledorova meče, ale to není až tak úplně pravda. Caledorův meč je nalezen už na začátku knihy a jeho získání bohužel není vůbec epické, týká se to zabití pár nemrtvých ještěranů a lidí, a tím to hasne. To je podle mě velká škoda, chtělo by to i víc rozvést interakci mezi elfími dvojčaty a lidskou partou. Dialogy mezi lidmi a elfy mi přišly zajímavé, jen bych jim dal v knize větší prostor, to samé platí o samotné Lustrii.
Jak už jsem zmínil, začátek mě trochu zklamal, ale dál mě kniha velmi bavila. Kniha se čte sama, jak už nám to King mnohokrát dokázal, tuto knihu bych se kvalitou nebál přiřadit k sérii Zabíječe.
Poznávat Ulthuan mě rozhodně bavilo. Pasáže Malekitha a Morathi a Uriana, mi opět připomněly, že jsou mi Temní elfové svým způsobem velmi sympatičtí. Samotní hlavní hrdinové jsou mi zas o něco více sympatičtí, i když si od nich pořád držím větší odstup než tomu například bylo u Felixe Jaegera ze série Zabíječ. Knihu ale přes zmíněné námitky můžu jedině doporučit.

02.02.2020 4 z 5

V krvi zakalená V krvi zakalená Nathan Long

Druhý díl trilogie o upírce Ulrice mě bavil podobně jako první díl. Děj si drží nastavenou laťku prvního dílu, jen mně osobně přišel trochu méně zajímavý. Na druhou stranu se děj odehrává v Kislevu, ve městě Praag. Přiznávám, že knih, které se odehrávají ve městě Praag není nikdy dost. Komu se líbil první díl rozhodně doporučuji.

19.01.2020 4 z 5

Z krve zrozená Z krve zrozená Nathan Long

Druhý spin-off ze série Gotreka a Felix, a to značně povedený. Po prvním spin-offu o Thanquolovi a Kostilamovi jsem se obával, že nastavená laťka trochu opadne, protože pro mě knížka o skavenech je více zajímavá než knížka o upírech, a jsem rád že se mé obavy nenaplnily.
Ulriku si člověk oblíbí, děj pěkně odsýpá, čtenář narazí i na lovce čarodějnic, co více si přát. Nathan Long mi potvrdil, že patří k nejlepším spisovatelům ze světa Warhammer Fantasy. Tato knížka mě přesvědčila, že si od něj musím přečíst i ostatní série z tohoto universa.
Už aby byly přeloženy i jeho další knihy.

07.10.2019 5 z 5

Okko: Cyklus vody Okko: Cyklus vody Hub (p)

Fantasy komiks z prostředí feudálního Japonska. Děj není špatný, ale v půlce jsem se zasekl a nic mě nenutilo se k tomu vrátit. Komiksu chci dát ještě šanci, protože mě japonská mytologie přijde zajímavá, ale první díl mě nenadchl.

29.08.2019 3 z 5

Darkblade, Temná čepel - Krvavá vláda Darkblade, Temná čepel - Krvavá vláda Dan Abnett

Tento komiks je skvělé zakončení knižní ságy. Komiks krátce rekapituluje děj knih, a pak pokračuje v příběhu. Scénář napsal autor knih, takže je děj velmi čtivý. Jen samotné komiksové zpracování je spíše průměrné. Komiks je ale povinný pro všechny fanoušky knižní ságy.

21.04.2019 5 z 5

Stín temné královny – Vrazi Stín temné královny – Vrazi Raymond E. Feist

Moje prvotina od Feista, od které jsem měl vysoké očekávání, protože mi byl autor doporučen z několik stran. Po přečtení musím přiznat, že jsem spíš zklamaný. Autor píše velice čtivě, takže jsem zhruba polovinu knížky přečetl velmi rychle, ale bohužel se děj začal později vléct a nic moc se nedělo. Po přečtení mám pocit, že autor dokáže psát lépe, a že sága Stín hadí královny je jeho slabší sága. Mám trochu i problém s uvedením multivesmíru, kdy já jako nový čtenář pořádně nepoznal nový svět Midkemie, který mi přišel zajímavý a komplexní, a místo něho jsou mi popisovaný další vesmíry... Z Děje se pak ztrácí pocit důležitosti a naléhavosti. Určitě dám šanci dalšímu dílu, ale zatím mám pocit, že mi neustále něco uniká a že toutou knihou jsem Feista začít neměl.

12.03.2019 3 z 5

Nebudu hrát divadlo před Boží tváří Nebudu hrát divadlo před Boží tváří Jaroslav Maxmilián Kašparů

Knížka je zajímavá a pan Kašpar je v mnoha věcech inspirativní člověk. Rozhodně doporučuji si tento rozhovor přečíst. Na druhou stranu bylo v knížce pár míst, kde jsem s panem Kašparem nesouhlasil a kdy jeho argumentace nefungovaly. Celkově ale převažuje zdravý názor při pohledu na vztahy, církev a mnoho dalšího.

22.02.2019 4 z 5

Meč Chaosu Meč Chaosu Dan Abnett

Sága začíná pěkně gradovat, knihy o Malusovi jsou napsány dobře a i tato si drží vysokou temnou laťku. Líbil se mi popis Khainova kultu a nápad se schizmatem se vydařil na výbornou, i v závěru knihy nás čeká dost zvratů, takže jsem maximálně spokojen.

12.02.2019 5 z 5

Žnec duší Žnec duší Dan Abnett

Knihu jsem zrovna dočetl a jsem s ní naprosto spokojený. Děj a charakter postav jsou skvěle rozjeté, a poměr akce a intrik je dobře vyvážen.
Trochu jsem se bál, že kniha upadne do stereotypu, kdy na konci každé knihy Malus nalezne další artefakt, po dočtení jsem mile překvapen že tomu tak není. Kniha si jinak drží vysokou laťku a stále originální dějové zasazení z pohledu ,,záporné" strany. Knihu tedy vřele doporučuji.

07.02.2019 5 z 5

Krvavá bouře Krvavá bouře Dan Abnett

Po dočtení mohu konstatovat, že jsem nadmíru spokojen. Kniha má všechny přednosti prvního dílu a navíc ztratila výhrady, které jsem u prvního dílu měl, to se týká hlavně namyšlenosti Maluse. Po prvním dílu jsem se obával, že je série Maluse trochu prehypovaná. Po přečtení druhého se přidávám k fanouškům série. Už se nemohu dočkat, až rozečtu třetí knihu.

04.01.2019 5 z 5

Démonova kletba Démonova kletba Dan Abnett

Knih z pohledu záporných postav je vždy poskrovnu a tato kniha nám to bezesporu kompenzuje. Malus je netradiční postava, a to i v knižním Warhammeru. Je to druchii (temný elf), a to až do morku kostí. Zákeřný,podlý, nemilosrdný, namyšlený... , s tím posledním jsem měl trochu problém.
Kniha je plná soubojů, téměř od začátku do konce, až jsem se na konci cítil trochu přesycen.
Také jsem měl problém sympatizovat s Malusem, jak již jsem zmiňoval výše, hlavně kvůli jeho namyšlenosti. Dost titěrných záporů. To hlavní se mi líbilo, ať už prostředí temných elfů, děj a jeho gradace a celkově celá atmosféra knihy... Určitě se vrhnu na celou sérii. A pak jestli odpadnou výhrady, bude to jedna z nejlepších sérií knih z tohoto ponurého světa.

30.12.2018 4 z 5