šmerdžito šmerdžito komentáře u knih

A A Pavel Čech

Tento komiks dokazuje to, že i bez velkých slov lze zdělit velké myšlenky. Samotná výtvarná podoba je úžasná, lze to číst znovu a stále dokola.

21.04.2019 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Kdo četl předchozí tři Ziburovy knihy nemůže být zklamán. Čtivé, poutavé, a inspirující. Netušil jsem, jak dobře se dá ještě v dnešní době stopovat a byl jsem knihou inspirován to vyzkoušet. Ziburův humor se mi stále líbí a ani ve čtvrté knize se mi ještě neomrzel. Potěšila mě i grafická stránka knihy nebo zajímavé informační vložky.
Všem milovníkům dobrodružného cestování mohu jedině doporučit.

02.02.2020 5 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Tato knížka je zvláštní. Tímto výrokem obvykle nezačínám psát o knize, ale na první dobrou, je to tak. Nemyslím to špatně. Pokusím se knihu trochu přiblížit. Na první začtení má kniha strukturu jako podobné Urbanovy knihy. Muž v hlavní postavě, trochu nejistý, neví co se sebou má dělat. Děj se přesune do fáze detektivní, tentokrát navštívíme Santiniho stavební projekty. Do děje nám vstupuje něžné pohlaví... a nejedno. Kniha se dá brát i jako exkurze po Santiniho památkách, při čtení jsem dostal chuť navštívit zmíněné stavby. Celkově se mi kniha líbila, přesto mi přišel příběh slabší, jako by hrál druhé housle za popisem Santiniho staveb. Přesto bych knihu doporučil, především těm, kteří mají rádi architekturu a mysteriózno.

23.02.2018 4 z 5

Kar Kar Miloš Urban

Musím hned zkraje doznat, že jsem čtenářský fanoušek Urbana, takže jsem k jeho dílům méně kritický než u jiných, ale i přesto si myslím, že je tato kniha jedna z jeho lepších. Na začátku jsem měl problém se do knížky začíst. Rozvleklejší začátky mám vlastně u jeho knih rád. U Lorda Morda jsem si užíval Prahu na konci dlouhého století. V tomto případě jsem si bezcílné bloumání hlavního protagonisty tolik neužil. Jelikož se děj odehrává v dnešní době, tak je pro mne popis Karlovarského života méně atraktivní než u staré Prahy. I přesto, že je kniha z moderního prostředí, je děj mysteriozní a zajímavý.
Po zhruba sto stranách mě kniha do sebe vtáhla a nepustila. Takže si KAR přidávám na svůj list oblíbených děl. Doufám, že to Urban ze svou pauzou nemyslí vážně a napíše další knižní dílo.

18.09.2019 5 z 5

Šílený les Šílený les Vladimír Šlechta

Knihu jsem přečetl podruhé, jelikož jsem si koupil nové vydání a připomněl jsem si, že Šlechta prostě umí. Knížka je správná zálesácká fantasy, kde se děj odehrává na relativně malé ploše, s nemnoho postavami, a ono to stačí, funguje to skvěle. Po přečtení mám chuť si znovu přečíst celé Krvavé Pohraničí.

27.12.2018 5 z 5

Mrtvý holky Mrtvý holky Miloš Urban

Další výtečná kniha od Miloše Urbana. Sborník povídek má nádech mysteriozna až hororu, osobně mě s poslední povídky až zamrazilo. Jak to bývá jednotlivé povídky mají různorodou kvalitu, ale vyloženě špatnou povídku kniha nemá. Urban mě opět nezklamal, už se těším až si přečtu další knihu.

10.02.2018 5 z 5

Tajná historie Bornnu Tajná historie Bornnu Vladimír Šlechta

Knihu jsem dnes dočetl a ještě nevím, jestli jsem rád, že se tato série překlopila z akčního postapa do detektivky. Kniha se mi ale četla dobře. Děj se brzy rozjíždí a vše šlape jako hodinky. Nápad, že se část děje odehrává v počítačové hře mi přišel zajímavý, jen byl popis herních mechanik místy příliš zdlouhavý. Co mi překvapivě v knize tolik nechybělo byla postava Oggerda, což ale neznamená, že by se neměl vracet. Jen ten proměněný Hal Hargo je... prostě moc odlišný od toho Harga v předchozích knihách.
Knihu tedy doporučuji a jsem zvědav, jak série Poslední velkoměsto bude pokračovat.

26.12.2018 4 z 5

Zima v Thonnierice Zima v Thonnierice Vladimír Šlechta

První detektivní knížka z Krvavého Pohraničí, jak stojí v anotaci. Šlechtu mám velmi rád, jeho knížky se mi dobře čtou, a i tato je čtivá. I tak mám bohužel k této knize pár výhrad.
Podle anotace má jít o ,, detektivní román", tím by se ale čtenář neměl nechat zmást, protože detektivka je to jen z části. Celá knížka na mě působila, že má dobře nakročeno, ale nakonec snaha vyšuměla... Jak postavy, tak děj je dost nevýrazný na poměry Šlechty. Chápu, že kniha má fungovat samostatně, takže je v ní dost vysvětlovacích pasáží, které mě časem spíše rušily. Thornel, což je hlavní postava, vypadá jako neznalý nekňuba. Na druhou stranu všechny hlavní postavy mají 16 nebo 17 let, takže mají působit nezkušeně.
Víc se mi líbilo Poslední Velkoměsto, které bylo i více detektivní.

05.03.2019 3 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

Kniha o vedení války ze starověké Číny má již přes 2000 let, a přesto jsou v ní zahrnuta všechna základní moudra, která k vedení úspěšné války potřebujete vědět. Knížka není nijak dlouhá, což je její přednost, a je přehledně rozdělena do dílčích kapitol, takže když člověk potřebuje, může rychle nahlédnout a nebude dlouze hledat. Pouze pro fajnšmekry.

23.02.2019 5 z 5

Jízda mrtvých Jízda mrtvých Dan Abnett

Jedna z nejlepších knížek ze světa Warhamnmeru co jsem četl. Dobře gradující děj z pohledu dvou postav, které mají skvělou gradaci charakteru. Obě hlavní postavy začínají na začátku knihy jako členové Říšské armády. Jedna osudová bitva je ale postaví na rozdílné strany barikád. Jeden je nucen se připojit ke Kislevské armádě, druhý je ,,nucen" vstoupit do armády Kurganů (chaosu).
Kdybych měl hodnotit separátně oba příběhy, tak dějově se mi líbila asi víc postava Karla Vollena. Jeho vývoj jako postavy byl zajímavější, a popis Kurganského světa a armády se mi líbil. U druhé postavy Gerlacha Heilemana zase více než samotná postava mě zaujalo kislevké prostředí,a vnitřní fungování tohoto prostředí, holt slovanská pospolitost :D. Kislev sám je pro mě velmi atraktivní, spojení Polska 16. století (Rzeczpospolita) a Ruské říše, které jsou předlohou pro Kislev je velmi pěkně zpracováné.
Knížka je i časově umístěna na začátek End Time, což je za mne další plus. Celkově knihu můžu jedině doporučit, jedna z nejlepší separátních románů tohoto univerza.

14.12.2018 5 z 5

Kletba Kletba Vladimír Šlechta

Další kniha z detektivní řady Poslední velkoměsto. Knihy od Šlechty mám rád. Sice nejsem fanoušek detektivního žánru, ale v tomto podání mě to baví. Kniha má rozvleklejší prostředek, ale poslední čtvrtina knihy graduje tak, že jsem to musel dočíst na jeden dech. Doufám, že další díl vyjde v brzké době.

18.09.2019 4 z 5

Druuna Druuna Paolo Eleuteri Serpieri

Můj první erotický komiks a myslím si, že jsem nemohl vybrat lépe. Krom krásné kresby mě překvapil i děj, tedy nejedná se pouze o prvoplánové porno, jak se může zprvu zdát. Děj začíná jako postapo, které se časem transformuje do vesmírného sci-fi (biopunku). Komiks rozhodně doporučuji, rozhodně se chystám na další díly.

Komiksová filozofie Komiksová filozofie Kevin Cannon

Zatím jsem nenarazil na lepšího ,,průvodce" do dějin filozofie. Jak provedením (komiks), tak zachycením podstaty různých směrů a myšlenek. Pro uvedení do dějin filozofie není lepší alternativa.

Svět ledu a ohně Svět ledu a ohně George R. R. Martin

Krásná kniha s úžasnou ilustrací. Jako průvodce světem G.R.R. Martina slouží víc než důstojně, není co vytknout, jedinou výtku mám nad obsahovou nevyvážeností, kdy se větší část knihy zabývá jen Targaryenskými králi.
Kéž by mělo víc fantasy světů tak pěkně provedeného průvodce.

03.09.2019 5 z 5

Sestrálie Sestrálie Cordwainer Smith (p)

Po sebraných povídkách Znovuobjevení člověka, které mě nadchly svým provedením, je tato kniha zklamání. Vůbec jsem se do ní nemohl začíst a doslova jsem se nutil k dočtení knihy. Jak postava hlavního hrdiny, tak i dalších, mě rozčilovali svým chováním a přístupem. Nevím, jestli je to tím, že jsem povídky četl před delší dobou a nedokázal jsem opět proniknout do tohoto světa, nebo je to prostě nečtivé a zdlouhavé čtení. Bohužel myslím, že spíše to druhé. Smithovi podle mě sedí povídkový formát, když narazíte na slabší povídku tak to nevadí, vezmete si aspoň nosnou myšlenku a dějově a časově se posunete dál. Tato kniha na mě působila jako slabší povídka rozplizlá na celou knihu bez přidané hodnoty, bohužel.

29.08.2019 2 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Knížka mě na první dobrou nezaujala, první povídku jsem četl celkem dlouho a nic mě nenutilo pokračovat v četbě, ale nakonec mě kniha velmi zaujala. V každé povídce je hlavní mužská postava, která většinou řeší svůj vztah k nějaké ženě či ženám. Hlavní postavy mi byly často nesympatické, ale byly napsány tak opravdově, že mi mé antipatie k postavě nebránily si povídku užít a vzít si vždy podnět na hlubší dumání. Co se mi moc líbí je doba, v které se povídky odehrávají, a to v minulém režimu. Doba a její atmosféra je popsána velmi sugestivně, ale bez patosu.

27.06.2019 5 z 5

Ve stínu Říše Ve stínu Říše * antologie

Tato povídková antalogie mě nadchla svým námětem, třetí říše s prvky mystiky, skvělá volba. Výběr autorů se povedl, až na jednoho autora, kterého mám rád a jehož povídka byla bohužel slabší, mi přišli povídky velmi dobré a některé by si zasloužili i celou knihu. Kdo má rád téma druhé světové války a fantasy, nesáhne vedle.

12.02.2019 4 z 5

Vlčí jezdci Vlčí jezdci David Pringle

V této sbírce povídek určitě dominuje povídka s Gotrekem, která se nachází i v knize Zabiják trolů a je podle ní i pojmenovaná celá sbírka. Ostatní povídky mi přišli v lepším případě průměrné. Je to rozhodně dáno tím že je kniha z roku 1992. Ve většině povídek je vidět, že vnitřní fungování Warhammeru světa se teprve vytváří, některé povídky jsou dokonce pohádkové a do světa nezapadají. Kniha je dnes vhodná pro fanoušky, kteří mohou nahlédnout na první pokusy ztvárnění Warhammeru světa a jeho loru. Stojí za povšimnutí, že většina autorů neprošla zubem času a v univerzu Warhammeru se nechytla... V dnešní době beru knihu jako raritní kus pro fajnšmekry.

09.12.2018 3 z 5

Ulrikova kladiva Ulrikova kladiva Dan Abnett

Jedna z nejlepších povídkových knih ze světa warhammeru. Povídky nám přiblíží několik postav z města Middenheim, v pozdějších povídkách se začnou osudy lidí z jednotlivých povídek prolínat, což je super. Ať jen nechválím, co se mi na knížce nelíbilo, je vykreslení ,,konkurenčního" templářského řádu. Řád panterů v této knize vypadá jako banda neschopných budižkničemů, a přitom jsou osobní garda kurfiřta, takže by to měla být vojenská elita. Poslední věc je asi k výtka k milostnému zakončení mezi jedním Ulrikovým templářem a dívkou z jedné povídky... ale to je čistě subjektivní věc. S knihou jsem byl ale velice spokojen, mohu jedině doporučit.

02.12.2018 5 z 5

Cesta lebek Cesta lebek Josh Reynolds

Cesta lebek od nového autora Reynoldse se mi líbila. Musím upřímně napsat, že jeho styl psaní se mi líbí a sedí mi. A to jak v této knize, tak i v pozdější knize Hadí královna. Je pravda, že je v této knize Gotrek upozaděný ještě více než obvykle a chová se jinak než je čtenář zvykly, ale celkově zápletka vedlejší postavy se mi líbila. Co ale musím vytknout je číslování knížek, takže to přímo nesouvisí s autorem. Knížka je v českém překladu označena jako 13. díl o Gotrekovi a Felixovi, a to není pravda. Celá nová trilogie: Cesta lebek, Město Zatracených a Hadí královna se dějově nachází mezi 1 a 12 knížkou a časově nenavazují. Jsou to samostatné romány. Mrzí mě, že v tom Polaris dělá zmatek. Knihu jinak doporučuji.

02.12.2018 4 z 5