slečna.k slečna.k komentáře u knih

Knihu jsem si přečetla znovu zhruba po 12 letech a nadchla mě úplně stejně jako kdysi. Moc fantasy nečtu ale Tolkienův svět je podle mě dodnes nikým nepřekonán a vůbec se nedivím, že z něj mnoho autorů fantasy stále vychází nebo se jím inspirují. V rámci jeho díla (i včetně Pána prstenů) si sama ze sebe těžko dokážu vybrat jen jednu oblíbenou pasáž nebo postavu protože celá Středozem a její obyvatelé je úžasná jako celek. Přečetla jsem mnoho knih a obecně vyhledávám jiný typ literatury ale snad žádný jiný autor pro mě není tak osobitý a nezaměnitelný jak stylem psaní, tak svou fantazií.

12.04.2021

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Před dvěma lety jsem na Ďáblickém hřbitově na tohle místo přímo narazila a po lehkém pátrání na internetu zjistila oč jde. Už tehdy mě překvapilo, že se o tom téměř nikdy a nikde nemluví. Proto jsem moc ráda, že vznikla tato knížka, navíc dokonale napsaná i se vší hrůzou doby. Snad se poválečná historie naší země bude dostávat do povědomí lidí čím dál víc, abychom to už nikdy nedopustili. Dosud mám pocit, že tomu tak moc není.

08.08.2023 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Tuhle knížku jsem dostala dřív, než vyšla a teprve teď jsem se dostala k tomu si ji přečíst. A opravdu příjemně mě překvapila. Nejvíc se mi líbilo vykreslení prostředí, připadala jsem si, jako bych tam byla a tohle nedovede každý autor. Taky se mi moc líbilo, že děj je vystavěný spíš na zamotaných vztazích a tajemstvích, než na čisté brutalitě a snaze šokovat, jako je tomu u zahraničních detektivek. Už jsem si v knihovně zamluvila další díly, tak snad mě zaujmou stejně.

02.07.2022 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

První díl oťukávající (Volání kukačky), druhý mě naprosto nadchnul (Hedvábník), třetí nicneříkající (Ve službách zla) a tento mě už dokonale štval protože z detektivky se stala nenápadně ale jistě ukňouraná červená knihovna. Přísahám, že kdyby v té knize byl ještě jeden jediný odstavec o přemýšlejícím Strikeovi nebo přemýšlející Robin (která se od mých naprostých sympatií na začátku série přesunula definitivně na druhý konec emoční přímky) navíc, tak tu knihu vyhodím z devátého patra... Nakonec jsem to dočetla ale myslím, že by autorce příště měli redaktoři zredukovat počet stran (pokud na to najdou dost odvahy) a navíc v dalším díle se spolu nejspíš ti dva již definitivně vyspí a to mít asi nemusím, kdybych stála o tento typ literatury sáhnu po jiném autorovi.

28.01.2021 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Šikmý kostel je knihou, která mě naprosto okouzlila. Je báječně čtivá, nedají se jí upřít literární kvality a je emočně nabitá. Pro mě jsou třešničkou na dortu slangová slova, které znám, coby rodačka z Frýdku-Místku, z dětství od své babičky. Teď jsem začala číst druhý díl a jen doufám, že třetí nebude trvat dva roky.

28.01.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Zápletka vcelku promyšlená a nečekaný konec mě taky potěšil, to je ovšem z pozitiv všechno. Bestseller si představuji poněkud jinak a že by mě autorka ohromila svými literárními schopnostmi, to už se vůbec říci nedá. Za mě je to zcela průměrná detektivka a postavy z knihy nepochybně zapomenu velmi brzy protože nebyly nijak popsané, propracované ani zapamatovatelné (ano jsem milovník zajímavých charakterů a ráda si postavy z knih představím alespoň podle popisu vzhledu, což v tomto příběhu zcela chybělo). Víc toho číst není potřeba, nevěřím, že by mě další svou knihou nadchla.

05.09.2020 2 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Erika Fosterová coby totální kráva, jako vystřižená z béčkových kriminálek známých z TV (jediný rozdíl byl, že nepracuje pro FBI). Parta policistů až ukázkově hloupých kolem ní a samozřejmě proti ní. Naprosto příšerné oslovení šéfinspektor detektiv několikrát na každé straně mě také zrovna nenadchlo a děj samotný...Co říci, věděla jsem kdo je vrah poměrně brzy ale přesto jsem doufala v zajímavý závěr a že se všechno hezky propojí, bohužel ani to se nepovedlo. Abych řekla i nějaká pozitiva, kniha se velmi snadno četla, autor umí dobře popsat místa i osoby, takže se do děje hezky přenesete a prostředí Londýna atmosféru dolaďuje. Celkově je kniha spíš pro méně náročné čtenáře. Závěrem, do této knihy jsem se pustila, protože jsem se rozhodla seznámit s "top prodejnými a oblíbenými autory", v případě tohoto konkrétního autora mi však postačí jen jedna kniha a další číst asi nebudu.

21.08.2019 2 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

Ačkoli pravidelně vyhledávám a čtu knihy českých autorek, Lenka Chalupová mi bohužel dlouho unikala. Pak se ke mně náhodně dostala tato volně navazující trilogie z mé literárně oblíbené válečné a poválečné doby a byla jsem z ní nadšená. Všechny tři díly jsou zasazené do prostředí malých vesniček na Přerovsku, a vypovídají o životních osudech obyčejných lidí, kteří se narodili do divoké doby. Postavy jsou skvěle vykreslené, situace plné emocí a zvratů a historický vývoj je jen nenásilně na pozadí. U všech tří knih můžete počítat s překvapivým koncem aniž by se autorka snažila jen prvoplánově šokovat. Knížky není nutné číst v tomto pořadí, protože každá má své vlastní postavy a určitě zaujmou všechny čtenáře, kterým se líbila série Šikmý kostel a podobné knihy. Na závěr bych jen podotkla, že v tomto případě platí, že se nemá kniha soudit podle obalu, protože ty jediné mě bohužel nezaujaly.

23.02.2024 5 z 5

Černá a purpurová Černá a purpurová Wojciech Dutka

Na téma koncentračních táborů jsem četla hromadu knih, protože jsem milovník historie 20. století, takže jsem byla, přiznám se, trochu skeptická. A pak mě velmi mile překvapila kvalita této knížky. Neumím si ani představit, jak moc těžké pro tyto dva lidi reálně muselo být, tohle prožít. Morální dilema na straně hrdinky, rozkol mezi tím, co by chtěl a co se musí na straně hrdiny. Strhující příběh, tím více, že má reálný základ (píše se to na obálkách knih často, ale není to vždy pravda). Smekám před autorem za schopnost knihu takto zpracovat a myslím, že si ji dobře zapamatuji.

02.07.2022 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Tak tohle byl zase jednou starý dobrý Harry Hole. Skvělá zápletka, spousta slepých uliček, a i když jsem tak už od poloviny tušila k jakému konci to spěje, stejně jsem byla nadšená z každé stránky. Kromě toho, že vás kniha chytí a nepustí, je také výtečně napsaná a to je pro mě kombinace pro plný počet hvězd.

16.09.2019 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Krásná kniha! Skvěle vykreslené charaktery postav, velmi věrohodně a nepřehnaně popsané jedno období našich dějin, čtivé ale zároveň inteligentně napsané. Už dlouho mě žádná kniha tak nepotěšila.

18.01.2022 5 z 5

Neviditelné nestvůry Neviditelné nestvůry Chuck Palahniuk

První setkání s autorem, jehož knížky si chci přečíst už zhruba 12 let a jsem zcela okouzlená. Je na první pohled jasné, že to není autor pro každého, ale myslím, že po pár stránkách si ho už nikdy nikdo nezamění s kýmkoliv jiným. Miluju jeho přirovnání, časovou ne-posloupnost, to, jak jsou jeho postavy zlé, styl psaní, nekoreknost, prostě vše! Kéž by bylo takových autorů spíš více než méně, dokonalá krásná bizarnost této knížky mi totiž zásadně vylepšila dva dny života.

02.07.2022 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Outsider je perfektně propracovaná detektivka se středně velkou porcí nadpřirozena (bez toho by to snad ale ani nebyl King). Často čtu, že poslední autorovy knihy již nejsou tak kvalitní jako jeho dřívější díla, nicméně u Outsidera s tím naprosto nesouhlasím a naopak si myslím, že zde King předvedl velmi dobrou formu. Hlavní postavy jsou sympatické a promyšlené, pomalejší (rozuměj nudnější části) jsou vyváženy těmi zajímavými a líbilo se mi velmi přirozené zapojení Holly ze starší série s detektivem Billem Hodgesem do děje. Jediná a poměrně malá výtka z mé strany je závěr knihy, který mi místem děje, zloduchem i celkovou atmosférou připomínal závěr knihy Beznaděj.

22.04.2020 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Po dlouhé době jsem sáhla po knize této autorky a jsem překvapená, že vůbec nebyla špatná, dokonce o dost lepší než její ostatní. Jen bych teda fakt nechtěla žít v Americe, kde se probírá veřejně i pokuta za parkování...

12.11.2023 4 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Kniha mě nezaujala ani v rámci tématu ani v rámci stylu. Tímto hodnocením nijak nezpochybňuji co autor zažil a specielně za jeho charakter jsem dala o hvězdu navíc, jeho osobnost je totiž to jediné co z této knihy dělá čitelnou věc.

18.01.2022 2 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Můj rodný razovity kraj díl druhý, bavil mě snad ještě víc než předchozí. Možná proto, že jsem spoustu událostí, které se v historii odehrály vůbec neznala a nebo proto, že jsem daleko víc prožívala ne zrovna veselé osudy postav. Tak jako tak, je mi líto, že mám tuhle umně napsanou knížku přečtenou a na poslední díl budu muset pár měsíců čekat.

05.02.2021 5 z 5

Nechtěné Nechtěné Emily Gunnis

Moc se mi líbila, i když si nejsem jistá, že slovo líbit je v tomto případě správně. Přiznám se, že jsem netušila, že to až takhle chodilo, takže mě to pak stálo hezkých pár chvilek googlování abych se dověděla více a dokonce jsem shlédla i dva filmy. Knihu rozhodně mohu doporučit k přečtení každému, koho podobná témata zajímají.

29.01.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Trhlina mě mile překvapila. Neměla jsem kdovíjaká očekávání, jak už to tak u mě bývá když se jedná o bestsellery ale nakonec jsem si čtení užila. Forma rozhovoru použitá v knize mi k tématu a náladě knihy seděla. Taky se mi líbí, že je kniha přesně tak akorát dlouhá aby držela čtenáře v napětí, které postupně graduje. Určitě si časem přečtu i jiné jeho knihy.

29.01.2021

Syn Syn Jo Nesbø

Jedna z mála knih, ve které od začátku do konce fandíte masovému vrahovi nebo alespoň já to tak měla. Trochu jiný Nesbo než v případě série s HH ale nesporně stejně dobře napsaný román. Spisovatel s velkým S.

28.01.2021

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Kniha Sametové iluze mě velmi překvapila, čekala jsem průměrnou knihu a místo toho se mi dostalo šikovně vystavěného vyprávění o osudech několika spolužáků z dob před i po revoluci. Právě střídání minulosti s přítomností je na knize to nejlepší, protože autor postupně graduje děj a ke konci už vás opravdu zajímá jak to se všemi dopadne. Jak je zmíněno již v anotaci, v tomto příběhu skutečně nikdo není bez viny a to osobně shledávám jako další plus, protože nemám ráda černobíle vyobrazené postavy. Tuto knihu vřele doporučuji a dostala ode mne krásné čtyři hvězdy.

02.10.2019 4 z 5