Silmarien Silmarien komentáře u knih

Milostné skandály v domě Habsburků Milostné skandály v domě Habsburků Hanne Egghardt

Ikarovská "bordová" klasika populárno-náučnej edície. Pár príbehov z habsburského domu nie príliš dlhých ani príliš krátkych, jednoducho akurát. Každý príbeh bol medailónikom muža z rodu Habsburgovcov a k nemu pridruženej partnerky. Jednoduchá oddychovka pre milovníkov podobných príbehov.

11.06.2018 3 z 5

Spútaní časom Spútaní časom Martin Repa

Nie je to kniha pre každého a nie je to kniha pre každú náladu. Pôvodný plán prečítať ju pomedzi iné knihy, ako to robím bežne, rýchlo padol a potrebovala som si nájsť ten správny čas. A tak som Spútaných časom dočítavala za hrmenia a bleskov v deň, keď sa Bratislava doslova vykúpala v prívaloch dažďa.

Dej samotný je jednoduchý. Veľká láska Matta a Vivien, ich syn Max a nešťastie, ktoré postihlo ich rodinu. Matt ostal sám a zachovávajúc si posledné čriepky zdravého rozumu a veľkú dávku neumierajúcej nádeje sa vrhá do dobrodružstva, ktoré presahuje rámec piatich zmyslov a vydáva sa na cestu za tými, ktorých stratil.

To je všetko. V deji nič viac nie je.
Tak prečo by sme mali čítať knihu, ktorá má základnú dejovú líniu rovnakú ako nespočetné množstvo ďalších diel? Pretože v Spútaných časom autor neponúka časovo lineárne dobrodružstvo s "happily ever after" koncom. Popisuje v podstate cestu hlavného hrdinu - cestu, ktorá nemá žiadne pravidlá bežného sveta a všetko je v nej možné. Ukáže nám, ako to inak veľmi praktický a empiricky založený hrdina zvládne a či dokáže preklenúť vlastné nastavenie zoči voči neznámemu. Celé hľadanie milovaných je preplnené zmyslovými obrazmi a situáciami z minulosti, prítomnosti, budúcnosti a zo všetkých týchto časových rovín z akéhosi "keby bolo keby" sveta. Rôzne alternatívne línie vstupujú do života, aby sa z neho hneď vytratili...

Čosi málo by som vytkla práve rôznym načrtnutým líniám udalostí ako mohli byť alebo sa stali a ich nedokončeniu. Niektoré by stálo za to rozvinúť do dlhšej kapitoly, nielen nakrátko vybehnúť a hneď sa opäť stratiť v spleti zúfalstva hľadajúcej hlavnej postavy.
A trošku ma vyrušili už zastaralé, resp. dnes menej používané slová - "okamžik" i "šeptať" sú síce v oficiálnych kodifikačných príručkách, ale vzhľadom na zvyšok jazyka v knihe by som si ich pokojne nechala do básne alebo do historickej novely. Ale možno to bol zámer, ktorý som len zle docenila a je to minoritná poznámka k celej veci :-)

Napokon pridám to, čo sa opakovalo vo viacerých recenziách - na začiatku som tiež bola zmätená, čo sa kedy a kde odohráva, ale rýchlo som pochopila, že tu presné poradie udalostí a ich lineárne začlenenie do celého príbehu nehrá až takú veľkú rolu a len sa nechala unášať jednotlivými kapitolami.

07.06.2018 4 z 5

Havraní chlapci Havraní chlapci Maggie Stiefvater

Pridávam jednu hviezdu k pôvodne zamýšľanému hodnoteniu, lebo som to čítala v období, keď som prakticky nemala čas čítať a čítanie po 5-10 stranách celému dojmu príliš nepomohlo.

Páčil sa mi príbeh, rodina Blue, tie chalanské medzihry ma príliš nebrali, ani celé pátranie po siločiarach, ale postupné odhaľovanie situácie bolo zaujímavé a som zvedavá čo bude ďalej. Napísané to bolo dobre, aj keď je fakt, že som sa pri čítaní cítila extrémne vzdialená od cieľovej skupiny.

04.06.2018 4 z 5

Osmijankove rozprávky Osmijankove rozprávky Krista Bendová

Pre mňa nesmrteľná klasika s humorom, ktorý milujem dodnes a občas ho podvedome hľadám aj v dnešných rozprávkach.

02.06.2018 5 z 5

Synové Marie Terezie Synové Marie Terezie Friedrich Weissensteiner

Príjemne sa čítajúca populárno-náučná knižka so životopisnými medailónmi synov Márie Terézie. Pri Jozefovi (a možno i Leopoldovi) ostávajú ostatní trochu v tieni, takže bolo zaujímavé prečítať si aj o ich osudoch. Najviac som ocenila opis Leopoldových rokov ako toskánskeho veľkovojvodu a životopis najmladšieho z bratov na poste kurfirsta.

27.05.2018 3 z 5

Políbená měsícem Políbená měsícem Amy Plum

Chýbalo tomu očarenie z jednotky, kde sme sa zoznamovali s novým svetom. Osudová láska bola nudná a v celej knihe sa až na posledných 30 strán (a pár strán v rámci knihy pri guérisserke) v podstate nič nestalo. Chápem, prečo tretí diel nikto neprekladal. Napriek tomu, že je tam jasný otáznik, čo sa asi stane, nepotrebujem to vedieť, lebo ma to nezaujíma. Nuda.

24.05.2018 2 z 5

Dějiny Burgundska Dějiny Burgundska Václav Drška

Plný, hutný a náročný text o Burgundsku a jeho premenách v stredoveku. Podrobný poznámkový aparát, vysvetľovanie zložitej situácie Burgundska v rôznych obdobiach stredoveku, je nutné pozorné čítanie a aj tak som sa musela v mnohých častiach vracať. O zložitej sobášnej politike ani nehovoriac. Ale komplexnejšie dielo u nás na trhu o tejto téme nie je.

25.04.2018 5 z 5

Odveď mě domů Odveď mě domů Julie Kibler

Pekne napísaný príbeh z prostredia, keď spolužitie belochov a černochov bolo poznačené rasovou neznášanlivosťou.
Isabelle má vyše deväťdesiat a poprosí svoju kaderníčku a už i priateľku Dorrie, aby ju sprevádzala na dlhom výlete, na ktorého konci ich čaká pohreb. Počas cesty rozpráva Isabelle Dorrie svoj príbeh a mladšia zo žien v ňom nachádza paralely i z vlastného života a pomocou príbehu starej dámy rieši vlastnú životnú situáciu, lebo sa ocitla na pomyselnej križovatke.

Príbeh Isabelle sa začína v roku 1939, v čase, keď sa kontakty belochov a černochov obmedzovali na vzťahy pánov so slúžiacou triedou. Vzhľadom na obálku a anotáciu je jasné, že hlavná postava tohto príbehu sa na celú vec takto nepozerala, z čoho pramenilo šťastie i jej tragédia zároveň. Od začiatku tušíme trpký koniec so záverečným zmier(n)ením a toho sa nám i dostane.

Slušný román pre ženy, kde samotný dej a jeho vyvrcholenie nie je až tak podstatná, ako pre hrdinky, tak i pre nás je v tomto prípade dôležitejšia ich cesta.

25.04.2018 4 z 5

Lavina Lavina Jana Moravcová

Tak 2,5*. Keby bola celá kniha ako koniec, bolo by to ešte lepšie. Stred bol dosť rozháraný.

16.04.2018 3 z 5

Žezlo prastarých Žezlo prastarých Derek Landy

Ľahké fantasy pre middle-grade až young adult :-) občas zjednodušené, ale svižné, drzá hlavná hrdinka, vtipný hlavný hrdina, zaujímavé vedľajšie postavy, mágia... čo by čítania chtivý žiak na druhom stupni mohol viac chcieť :-)
A pre mňa príjemná oddychovka z knižnice. Pokojne si dám aj ďalšiu časť, ak ju v našej knižnici majú.

14.04.2018 3 z 5

Kuchyně pozdního středověku Kuchyně pozdního středověku Monika Feyfrlíková Černá

Pomerne stručná knižka o stravovaní a kuchyni neskorého stredoveku (prevažne) na území Čiech a Moravy. Ako vyzerala kuchyňa, kde sa varilo, pieklo, aké náčinie sa používalo, ktoré plodiny, zvyky podľa sociálnej vrstvy, rozdiel medzi vidiekom a mestom a podobne. Na konci niekoľko strán receptov využiteľných aj dnes a doplnené obrazovým materiálom. Príjemná jednohubka, keď ostaneme v kuchárskej (nestredovekej) terminológii.

10.04.2018 4 z 5

Žltá hviezda Žltá hviezda Jennifer Roy

Príbeh z lodžského geta vyrozprávaný dievčatkom. Nahovorila ho síce už stará dáma, ale samotná kniha je písaná vnímaním malého dieťaťa. Preto je celý príbeh pomerne jednoduchý, ale o to údernejší. A možno nevyznieva nijako tragicky, lebo veľkej časti rodiny sa podarilo udržať až skoro "do konca", ale napokon je jednoznačný - zo štvrť milióna Židov prežilo lodžské geto cca 800 dospelých a presne 12 detí.
Čitateľné aj na hodinách dejepisu na druhom stupni.

10.04.2018 4 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Známy príbeh so známym filmom (nevidela som).
Kontroverzná téma nerovného vzťahu a ja nie som veľkým fanúšikom podobných motívov. Ale druhá a tretia časť boli výborné, páči sa mi autorov jazyk a rozporuplnosť jeho vnímania celého procesu i jeho ďalšie konanie. Drobná epizóda rozhovoru s otcom bola čerešničkou na torte.

09.04.2018 4 z 5

Lovkyňa čarodejníc Lovkyňa čarodejníc Virginia Boecker

Elizabeth je lovkyňa čarodejníc. Po sérii chýb sa dostane do väzenia, keď nad ňou zlomí palicu jej ochranca a zároveň po kráľovi najvplyvnejší muž v kráľovstve. Z väzenia ju paradoxne zachráni niekto, od koho by to vôbec nečakala a dokonale jej nabúra jej dovtedy pomerne čierno-bielo vnímaný svet.

Bolo to prirýchle. Na začiatku čitateľ vhupne do akcie, ledva sa zorientuje v tom kto je približne kto, už je hlavná postava vo väzení za relatívnu "blbosť" (pre nás, keďže ešte sme sa nestihli zorientovať), len tak pomimo akosi zistíme, že pre dievča mal slabosť samotný kráľ, ale je to tam tak jemne naznačené, že nestihneme pochopiť akú veľkú slabosť a čo presne z toho vyplývalo. Okamžite sa ocitneme v inom prostredí a už sa sústredíme v podstate len na jednu vec, na ktorej sa vezieme až do konca, ale prejde to tak rýchlo, že po dočítaní knihy o svete nevieme nič viac, lebo sme sa hýbali v 3 lokalitách, ale čo je okolo netušíme ani náhodou.

Prišlo mi to občas ako abstrakt... ale bolo to čitateľné a chcela by som vedieť viac.
Až na jeden detail je to podľa mňa čitateľné aj pre mladších teenagerov.

08.04.2018 3 z 5

Moje zápisky Moje zápisky Antonín Coufal

Krátka knižka zápiskov muža z prvej svetovej vojny - klasická línia narukovania cez dobrovoľné zajatie a práce v Rusku, až po pridanie sa k tvoriacej sa československej armáde v Rusku. Trošku ma mrzí, že tam chýba ten záver cesty do Vladivostoku a domov, prišlo mi to veľmi odseknuté, ale asi si už pán Coufal vtedy denník nepísal. Ja mám doma zas len tieto posledné zážitky v denníku svojho predka, tak som sa tešila na porovnanie :-) ale nevadí.

08.04.2018 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Na fiktívnom osude Gerty Schnirch popisuje autorka osudy mnohých brnenských Nemcov vyhnaných po vojne z mesta. Beznádej a množstvo premrhaných životov v krajine, ktorá ich nechcela. Posledná veta knihy kompletne vystihuje moje pocity.
V porovnaní s Bohyňami sa mi Vyhnání čítalo lepšie, ale paradoxne mi prišlo rozháranejšie, chýbali mi kapitoly, ktoré by dovysvetlili veci resp. mi niektoré odbočky bez vysvetlenia prišli zbytočné.

07.04.2018 4 z 5

PS: Miluju tě PS: Miluju tě Cecelia Ahern

Bolo to príjemne napísané. Chcela som oddychovku, párkrát som potlačila slzy (a párkrát aj nepotlačila), bolo to presne také aké to malo byť. A som veľmi rada za koniec, lebo som sa bála iného. Užila som si aj Hollynu rodinu, aj kamarátky aj všetky Gerryho odkazy, ťažká téma ale podaná s gráciou. Pohladenie pre dušu v nenáročnom podaní.

05.04.2018 4 z 5

Přežila jsem Hitlera. Mladá žena v Berlíně 1940–1945 Přežila jsem Hitlera. Mladá žena v Berlíně 1940–1945 Marie Jalowicz Simon

Spomienky židovskej mladej ženy, ktorá sa rozhodla neodísť do koncentračného tábora, ale skúsila prežiť v ilegalite v samom srdci nemeckej ríše, v Berlíne.

Dlho som váhala, koľko mám dať knihe vlastne hviezd. Príbeh je veľmi cenný a odvaha Marie neodškriepiteľná. Ale za celý čas mi ako postava neprirástla k srdcu a ja neviem, či to bolo jej povahou, štýlom knihy či niečím iným.

"V jejích plachých a naivních způsobech bylo tolik půvabu, že se později na řadu let stala mou osobní mrtvou. Neboť pod miliony mrtvých si nikdo nedokáže nic představit. Člověk se upne k jediné tváři. Pro mne to byla tvář Ruth Hirschové."

05.04.2018 4 z 5

Všechno, co potřebuješ ke štěstí Všechno, co potřebuješ ke štěstí Éric-Emmanuel Schmitt

Príjemná oddychovka o ženách rôzneho veku i spoločenského postavenia a ich rôznych láskach. Žiadny príbeh sa nestihol rozvinúť viac, ale väčšinou aj tie náznaky stačilo. Sladko-trpký pocit.

05.04.2018 3 z 5

Kniha o knihách :-)
Clay potrebuje prácu a nájde ju v non-stop kníhkupectve, ktoré má ale minimálne tržby, zato má množstvo veľmi zvláštnych kníh. Clay je veľmi zvedavý a má priateľov, ktorí mu pomáhajú rozlúštiť ich a to ich zavedie na cestu k trochu divnej spoločnosti...

Príjemná knižka s nádychom tajomna, ktorá nemá ohromný spád, ale plynie príjemne. Zvyčajne bývam skeptická k označeniam New York Times bestseller a ani toto nebol vrchol mojich čitateľských nádejí, ale bolo to pekné oddychové čítanie.

03.04.2018 4 z 5