Silmarien Silmarien komentáře u knih

Izba plná spomienok Izba plná spomienok Andrea Boldišová

Požičala som si to, lebo to malo byť o krasokorčuľovaní. Namiesto toho to bolo o realitnej maklérke, ktorá kedysi korčuľovala. Tých pár pasáží naozaj o krase bolo fajn. Kvitujem koniec, že nebol ružový, len s prísľubom, hoci trošku deus ex machina.
Škoda.

27.10.2018 2 z 5

Všetci by sme mali byť feminist(k)ami Všetci by sme mali byť feminist(k)ami Chimamanda Ngozi Adichie

Krátke, stručné, úderné a dobré. Autorka to dobre vystihla, viem si predstaviť, ako tento príspevok fungoval na publikum.

27.10.2018 5 z 5

Svet včerajška Svet včerajška Stefan Zweig

Bez slov. Stranu po strane, kde som si označovala vetu za vetou, až mi skončili pooznačované celé strany. Nostalgia i trochu pátosu sa striedali až s prorockou prezieravosťou. Smútok za starými časmi i obdiv novej generácii. Skvost.

27.10.2018 5 z 5

Můj ne tak sladký život Můj ne tak sladký život Rachel Harris

Chýbalo tu cestovanie časom, chýbali tu historické vsuvky a tak z toho ostal presladený teenagerský príbeh bohatých detí z Hollywoodu. Všetko dobre dopadne a happily ever after.

06.08.2018 2 z 5

Příběh dvou staletí Příběh dvou staletí Rachel Harris

To isté čo prvý diel, len v opačnom garde. Dievčinka zo 16. storočia príde do súčasnosti. Romantika, teenagerské problémy, jednoducho napísané. Naivné, milé, zlaté, ako šteniatko v prútenom košíku pod vianočným stromcom.

Mé sladké šestnácté století Mé sladké šestnácté století Rachel Harris

Dám 3*, lebo je to ako robené na dovolenkové čítanie, keď sa vám nechce rozmýšľať. Je to sladké, romantické, naivné, plné ponaučení, deus ex machina presne tam, kde by ste to čakali, aby nebolo treba príliš rozmýšľať nad tým, ako to rozpliesť a dovysvetliť, ale presne také niečo som hľadala.
Bola to Florencia, boli tam nejaké historické reálie... môže byť.

A podobnú poviedku som napísala roky dozadu, akurát stan nebol stan ale starý obchod, Florencia bola Parížom, moja hrdinka sa ocitla na dvore regentky Blanky Kastílskej a posledné čo riešila, nebol krásny mladý muž, ale svojimi schopnosťami zachraňovala kráľovnú matku. Ale inak by to sedelo :-D

06.08.2018 3 z 5

Pán tieňov Pán tieňov Cassandra Clare (p)

Veľmi sa mi páči tieňolovecký svet, fakt. Ale taaak strašne mi lezú na nervy niektoré romantické časti príbehu, že by som stránky žuvala, keby som to nemala v e-forme. Tieto večné osudovky...

To je tak celé zhrnutie. Príbeh okolo super, story Emmy a Juliana ma žerie a číham za tým ďalší big problém. Koniec ma dorazil, kým prvá záležitosť ma až tak neprekvapila (hoci som bola otrávená tým, ako sa to stalo), druhá ma znechutila, ale dobre, vygradovaná situácia pre trojku, pre efekt a napätie všetko.

Chcela by som vedieť viac o Kitovi.

Prečítané na dovolenke.
Je to tak na 3,5* ale nakoniec som pridala pol hviezdičky za to, že nie som už cieľová skupina a ako teenagerka/druhostupniarka by som zrejme tento príbeh žrala. Páčili sa mi reálie, ktoré boli aj priamočiare aj v pozadí, opísanie života pred sto rokmi, aj ten slang a miestami idiotské pubertálne správanie malo väčšinou nejaký svoj základ.

Hej, bolo to milé. Pokojne by som brala aj "seriálovú dvojku" k tomuto :-)

Pôvod Pôvod Dan Brown

Jednohubka tak veľmi ako sa len dá pri dvoch deťoch a vyše 500 stranách.
Dan Brown sa držal svojho modus operandi a namiešal opäť špionážny triler, ktorý sa čítal jedným dychom napriek pomerne dlhým vedeckým zastaveniam. Mohla by som sa pitvať v nedostatkoch a v konečnom dôsledku jednoduchých riešeniach a vysvetleniach - lebo v tomto príbehu boli prakticky všetky také a dĺžka príbehu bola spôsobená skôr viacerými príbehovými líniami a už spomenutými vedecko-filozofickými rozhovormi.
Ale ono to aj tak fungovalo.
Samotné pátranie Langdona bolo oproti ostatným knihám skoro jednoduché, mal totiž výborného pomocníka (a tým nemyslím jeho ženský sprievod). Ostatné línie tomu dodávali nádych mozaiky, ktorú sa snaží počas čítania rozlúštiť každý čitateľ, viac či menej úspešne. Musím povedať, že finálny páchateľ mi napadol až tesne pred konečným rozuzlením, v podstate v momente, keď už nikto iný neostal

Hej, bolo to fajn. Som rada, že som počkala ten polrok, čo som Pôvod mala doma a čítala som ho vtedy, keď som mala naozaj chuť na tento typ knihy. Špionážne trilery čítam veľmi málo, lebo sa mi znechutili po prvom boome Da Vinciho kódu, takže ostávam už len pri klasike - Vandenberg a Brown :-)

Vždyť je to hračka Vždyť je to hračka Agatha Christie

Uhádla som vraha! :-)
Policajt vo výslužbe stretne vo vlaku starú dámu, ktorá mu povie historku o vraždiacom monštre v ich dedine. Keď si prečíta zvesť o jej smrti, poľutuje ju ale nevenuje tomu väčšiu pozornosť. Keď však objaví správu o smrti muža, ktorého smrť mu predpovedala, jeho policajný inštinkt ho vyšle do dedinky opradenej povesťami... vypátra Luke Fitzwilliam vraha?

Bol to pekný príbeh, typický pre Agathu, len snáď tej okamžitej a rýchlej romantiky tam bolo trošku (pre mňa) priveľa. Bez Hercula, ktorý by tomu dodal trochu nadhľadu, mi tam trochu záverečný citát hrdinov, ktorí sa poznali tri dni aj s cestou, škrípal. Ale inak výborná oddychovka.

N či M? N či M? Agatha Christie

Bolo to krátke a rýchle. Ale zároveň to bolo čarovné a dýchla na mňa tá atmosféra... kombinácia neistoty, strachu, nedôvery a podozrení, ale aj chuti ďalej žiť na počiatku druhej svetovej vojny.
Milá jednohubka z pera Agathy, kde možno absentujú známe postavy Hercula Poirota či Jane Marplovej, ale manželia Beresfordovci sa v tomto príbehu rozhodne nestratili (a ak, tak len trošku :-)).

Robí sa to trikom Robí sa to trikom Agatha Christie

Krásny príbeh s Jane Marplovou v podstate vo vedľajšej úlohe, hoci napokon ako vždy zohrala aj tú hlavnú. Nepostíhala som všetky Agathine obraty, takže som neuhádla úplne všetko, ale niekedy musí stačiť aj tušenie, kde je ten problém :-)
Ak na túto knižku náhodou narazíte, neobíďte ju.

Zatmění Zatmění Winston Graham

Pre mňa oddychový diel. Problémy sa síce hrdinom a vedľajším postavám nevyhýbajú, ale aspoň tam nie je ten večne sa hojdajúci Damoklov meč finančného bankrotu, ktorý sa nad Rossom vznášal prvé štyri časti. Demelza a Ross po veľkom rozpore z minulej doby nažívajú v relatívnej spokojnosti a tak sa môžu sústrediť na problémy ostatných - a tých bude.

Páči sa mi Grahamov štýl, je taký akurát. Nevyhýba sa dlhým opisom, keď je to treba, ale ani nerozpisuje a siahodlho neanalyzuje každé hnutie mysle, niekde stačí naznačiť a pochopíme. Mám pocit, že sa viac venuje vnútornému svetu postáv, ale nie je to úkor deja.

Príjemný pohodový román, ktorému atmosféra Cornwallu a vždy prítomného vetra s morom dodáva špeciálny nádych.

P. S. Koniec som čakala, ale aj tak mi to bolo ľúto. Sľubuje to riadne haló do šestky.

05.07.2018 4 z 5

O hnědém medvědu ze Zeleného údolí: skotské pohádky, legendy a mudrosloví O hnědém medvědu ze Zeleného údolí: skotské pohádky, legendy a mudrosloví * antologie

Zbierka škótskych rozprávok, legiend, mýtov, hádaniek a prísloví. So všetkými známymi hrdinmi, menami, ich slabosťami, so všetkými rozprávkovými klišé o trojitých opakovaniach, zakliatych princeznách, obroch so silou uschovanou niekde, o sklenených zámkoch, míľových čizmách a veľkých moriach... jednoducho tá najklasickejšia klasika, aká môže byť :-)

03.07.2018 3 z 5

Beztvářní Beztvářní Derek Landy

To čo bolo za koniec?! :-D

Dobrodružstvo pokračuje, Beztvárni sú zjavne za rohom ruka v ruke s koncom sveta. Kolohnát je degradovaný a na jeho mieste je neschopný detektív, ktorý sa stará o úplne iné veci. To vyzerá na veľký problém (ako inak).

Malo to spád, bolo to fajn, ostali tam tie klasiky ako "každý plán má xy zádrhelov, ale nejako to dopadne".
Trochu ma mrzí, že štvorka už v češtine/slovenčine nevyšla, lebo tam ostalo niekoľko otvorených vecí, ktoré by som si chcela ozrejmiť, ale zas ma to nechytilo tak, aby som si to zohnala a prečítala v angličtine.

Fajn séria v každom prípade.

Hra s ohněm Hra s ohněm Derek Landy

Pokračovanie príbehu o Kolohnátovi Lahodovi a Valkýre Kainovej. Valkýra sa už zoznámila s magickým svetom, usilovne trénuje boj aj mágiu a zároveň pomáha Kolohnátovi pri jeho práce. Tento raz musia zastaviť ďalšieho veľmi nebezpečného zločinca, ktorého plány siahajú priďaleko.

Bolo to milé. Číta sa to príjemne, atmosférou, jazykom a príbehom sa to hodí tak pre 2. a 3. stupeň ZŠ/SŠ. Fajn oddychovka na sobotné popoludnie.

27.06.2018 3 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Dobre. Kým si čakám na ďalšieho Steina s Barbaričom, pustila som sa do ďalšej Ďurovej série. Kornélius Báthory, známy turkobijca sa po smrti otca vracia domov k synovi, ktorého takmer nepozná. Skôr ako stihnú nadviazať nejaký vzťah, pritiahne skupina martalovcov dychtiaca po pomste. Miško zmizne a Kornélius má sám čo robiť, aby vyviazol živý a mohol sa pustiť do pátrania po synovi.

Bolo to drsné, hemžilo sa to krvou, vylezenými črevami, údmi a rôznymi ďalšími telesnými tekutinami, nemohla by som z tej knihy prečítať ani stranu nahlas, aby som definitívne svojim deťom nepokazila vyjadrovanie... ale bolo to fakt dobré. Čo sa týka histórie, autor hovorí mojím jazykom, nepotrebujem vysvetlivky ale ani si overovať každú blbosť, lebo už dávno všetci vieme, že toto má remeselne zvládnuté. Ostáva len príbeh. Drsný a aj napriek motívom fantasy veľmi realistický.

Nuž, len čo budem robiť, kým mi z Martinusu prídu pokračovania?

Půlnoční linka Půlnoční linka Lee Child

Tak som sa tešila na túto časť, lebo kúsok z nej bol už v poviedkovej "medzihre", ktorú Child vydal, kým sa čakalo na novinku...
Reacher cestuje ako obvykle, ale na jednej zo zástavok diaľkového autobusu, v ktorom sa vezie zbadá vo výklade záložne absolventský prsteň z West Pointu - trofej, ktorej sa ľudia zvyčajne nevzdávajú. Nuž a nás hrdina sa rozhodne vypátrať právoplatného majiteľa alebo v tomto prípade skôr majiteľku...

Linka má niekoľko negatívnych recenzií, recenzenti sa sťažujú na málo akcie a nudu. Mne naopak Reacherov metodický postup dosť vyhovoval a pomalšie tempo v príbehu nebolo podľa mňa vôbec na škodu. Bolo to dané aj typom príbehu, nebol to "akčňák", skôr klasická detektívka.

Jmenuji se Reacher Jmenuji se Reacher Lee Child

Čítala som to už v angličtine, keď to vyšlo, takže toto bol príjemný re-reading :-) Zhrnutie kopírujem z anglickej verzie s malými úpravami.

Too Much Time - novinka napísaná špeciálne pre túto knihu. Reacher sa ocitne ako obvykle v (ne)správnom čase na (ne)správnom mieste a akosi skončí po bežnej svedeckej výpovedi ("Koľko času to tak môže zabrať? Desať minút?") v cele. Kto s ním má taký veľký problém?
Dobrý úvod do diela, v istom momente som mala pocit, že jedna časť tiež zaberá "too much place", ale dalo to potom zmysel a a dobrú pointu.

Second Son - keď Joe Reacher je starší, tak Jack Reacher je ten druhý. Poviedka o 13-ročnom Reacherovi, ktorý príde na novú základňu, ako už mnohokrát predtým a musí si vybojovať svoje miesto v novom prostredí.
Reacher decko mi prišiel trochu ako príliš prešpekulovaný "hero", ale asi to dáva zmysel v ďalších súvislostiach. Čítalo sa to dobre.

High Heat - Reacher v teenagerskom veku prichádza do USA navštíviť Joea vo West Pointe. V New Yorku je strašné teplo leta 1977, na uliciach vyčíňa záhadný vrah a Reacher zachráni "dámu v nesnázích"...
Úplný koniec mi prišiel trochu zbytočne dorážajúci, ale poviedka ako taká bola zaujímavá. Opäť som trochu bojovala s tým, čo dokáže ešte nie úplne sedemnásťročný chalan (aj keď je to Reacher). A mal z pekla šťastie - alebo skôr odinakiaľ :-P

Deep Down - Reacher ako mladý vojenský kapitán prichádza v utajení zistiť, ktorá zo štyroch žien zrádza svoju vlasť. O výsledku niet pochýb, len sa k nemu treba dopracovať.
Musím povedať, že začiatok ma úplne zmiatol, tri rôzne časové/miestne roviny ma na začiatku úplne vyhodili z konceptu. Potom to samozrejme dalo zmysel.

Small Wars - Reacher tak trochu na vlastnú päsť vyšetruje chladnokrvnú vraždu vychádzajúcej hviezdy v armáde (a je tam aj Neagleyová!). Stretneme sa aj s Joom a celá poviedka má zaujímavý podtext. Pre mňa asi morálne najzložitejšia.

James Penney´s New Identity - zaujímavá poviedka, ktorá vlastne nebola o Reacherovi, aj keď o ňom bola. Jamesa Penneyho, veterána, po sedemnástich rokoch vyhodia z továrne, kde obetavo pracoval. Trochu mu "prepne" a to spustí lavínu ďalších udalostí.

Everyone Talks - Reacher v nemocnici! A mladá začínajúca policajtka, ktorá si príde vypočuť jeho svedectvo.
Menej zaujímavý kúsok, aspoň pre mňa. Fajn bol ten príbeh v príbehu, to okolo mi prišlo skoro až zbytočné, aj keď to pridalo príbehu na záhadnosti (a mne to nestačilo! :-D potrebujem vysvetlenie).
Tu musím poznamenať, že som vďaka angličtine (nie je to môj jazyk pre beletriu, čítam v nej len odborné veci) nepochopila do detailov pointu. V češtine to dalo zmysel a bolo to dobre spracované.

Not a Drill - Traja mladí zvezú Reachera do divočiny, na druhý deň je divočina zrazu uzavretá armádnymi silami. Čo sa to deje a čo sa snaží armáda zakryť?
Zaujímavé rozuzlenie.

Maybe They Have a Tradition - čarovná poviedka z vianočného času, v ktorej sa až tak veľa nestane, ale rozhodne mala atmosféru. Lebo len Reacher sa môže na Vianoce ocitnúť "in middle of nowhere" v snehovej búrke, klopúc na dom boháčov, kde sa stratil diamantový náhrdelník a v hornej izbe rodí mladá žena, ktorej nemá kto pomôcť...

Guy Walks into a Bar - New York, bar so živou hudbou, mladá ruská dievčina a pár podozrivých okolností. Vyhodnotí Reacher situáciu správne?
Krátka jednohubka o tom, že nie vždy je všetko ako sa zdá. A pol hviezdičky za názov! :-D

No Room at the Motel - opäť Vianoce a preplnené motely v časti USA, kde len málokedy sneží... a tieto Vianoce rozhodne sneží.
Milé, ale dosť jednoduché, bez nejakej vyššej pointy. Ako Slepačia polievka pre milovníkov Jacka Reachera.

The Picture of the Lonely Diner - trochu reacherovské postapo, ktoré sa napokon rozumne vysvetlí.
Zaujímavá bodka, typicky childovská.

a na záver úryvok:
"Starý Laurent Moutier odešel ze světa ve věku devadesáti let a jako každý si s sebou vzal neznámé celoživotní naděje, sny, strachy a zkušenosti a jako většina lidí po sobě zanechal tenkou stopu ve svých živoucích následovnících. Nikdy neměl jasnou představu, co se stane z jeho krásné vlasaté dcery a z jeho dvou krásných vnuků, a ani žádnou mít nechtěl, ale jako každý Evropan dvacátého století doufal, že budou žít v míru, blahobytu a dostatku, i když zároveň věděl, že téměř jistě nebudou. Tak doufal v to, že ponesou své břemeno s grácií a humorem, a v posledních chvílích ho uklidňovalo vědomí, že dosud tak dělali a pravděpodobně to budou dělat vždycky."

13.06.2018 4 z 5

Fenomén Fenomén Marie Lu

Tak trochu odnikiaľ nikam, aj keď sa June a Day nacestujú až až. Typický "medzidiel" po prvej časti a pred tou záverečnou. Až koniec to trochu zachránil, ale záverečné hranie na city ma znechutilo.

11.06.2018 3 z 5