Silencia Silencia komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Překvapivě čtivá kniha plná zajímavých historických faktů. Velice dobře přibližuje tehdejší život lidem, kteří to nezažili. Dokonce mi nepřišla ani tak depresivní, jako spíše k zamyšlení o (ne)spravedlnosti světa a životních náhodách.

05.04.2019 5 z 5

Vetšinu myšlenek člověk zná a ví, ale některé věci jsou podané z úhlu, který mě třeba vůbec nenapadl. A našlo se i pár takových, které mě nenapadly vůbec. Z knihy jsem nadšená a doporučila bych ji každému k zamyšlení.

08.01.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Zajímavý pohled do režimu, který jsem nezažila. Ale je škoda, že to vyznívá, že lidé neřešili nic jiného, než nesvobodu a nenašli si nic jiného k řešení a ke štěstí. Také mi trochu vadily zdlouhavé popisy a celkově ta kniha nějak vyšuměla. 3,5*

20.09.2022 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Výborné! Akorát těch stvůr začalo být už trochu moc. Jinak konečně jsem se dočkala hlavní hrdinky, která není emočně ani rozumově labilní, nevykládá hovadiny, nevyšiluje, všechno si rozmejšlí, nedělá závěry z předpokladů, je otevřena změně názoru a předsudků a nemusím se bát, kdy zase udělá pitomou pitomost, aby ji musel někdo zachraňovat. Možná je to tím, že autorka je Češka, a tak je Ilan racionální a ne hysterická jako Američani. No každopádně se těším na další díl. Snad si to nepokazí. 4,5*

26.09.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Maličko optimističtější než Hana, ale přesto je z každého řádku cítit že dobré věci nejsou tak důležité a jsou zmíněné jen mimochodem, ale vše se nakonec ve špatné obrátí. Pozitivně hodnotím dvě věci. Zaprvé, že je i z textu cítit dobovost. Děda s babi používají tehdejší mluvu, manýry i myšlení. Naopak Anežka už pak mluví úplně jinak, neformálněji. A zadruhé, že se autorka s ničím nezdržuje. Děj rychle ubíhá a na žádnou myšlenku či dějový spád nemusíte čekat. Nebojí se i spoilerovat, pokud to dané popisované téma vyžaduje. 3,5*

19.08.2021 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Na knihu jsem narazila několikrát, ale bála jsem se, že to nebude tak dobrý, aby to za to stálo. Když jsem se konečně přemluvila, začátek mě odradil. Skočila jsem do příběhu, ve kterém jsem nechápala kontext, ani cizí slova. Musela jsem se pak tvrdě prokousat i zdlouhavým vysvětlujícím začátkem, teď ale musím uznat, že to stálo za to. Dost mě to chytlo a jsem zvědavá, co bude dál.

20.09.2021 5 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Bylo to jednoduché, čtivé, možná trochu nereálné, ale mě to bavilo. Hlavně ty reálně popsané pocity strachu, nevědomí a bezmoci ve chvílích nebezpečí. To v jiných detektivkách nebývá.

11.07.2021 4 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Je to jednoduché, oddychové, předvídatelné a milé. Hlavní hrdinka nedělá žádné trapasy ani ukvapené závěry. Dalo by se možná říct, že ze všech románových postav mi Sophie byla nejsympatičtější největší reálností svého chování. Nejspíš to ale srovnávám jen sama se sebou. Příjemné nenáročné čtení.

18.04.2021 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Druhá nejlepší kniha útěků. Vede ta na hradě. Tahle byla taky skvělá, jelikož jsem Irsko navštívila, věděla jsem přesně, o čem mluví. Jen Conor je trochu trouba. Bavilo mě to. 4,5*

12.01.2024 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Tak tohle bylo milé čtení. Neskutečně předvídatelné, jednoduché, klišoidní a nereálně naivní a pozitivní. Ale hlavní hrdinka je sympatická, nikdo není zlej, je to oddechové a mně se to líbilo.

01.04.2023 5 z 5

Těžká noc Těžká noc Lenka Lanczová

(SPOILER) Já jsem celkem nadšená! Poslední dobou, co jsem četla romány, byly hlavní hrdinky kravky. Ale Erika byla konečně normální. :) Nic si nenalhávala, doufala v nejlepší, počítala i s nejhorším, nelitovala se, nebyla naivní ani hysterická... prostě holka, které se dá fandit. Navíc mě Lenka překvapila nepředvídatelnem. Čekala jsem nejdřív, že Max bude idiot, a že Erika skončí třeba s taxikářem, nebo že Max vyhrotí žárlivost s chlapama z práce, nebo že bude podvádět na cestách, nebo že Štěpán skončí s Martinou, atd atd. A nic z toho se nestalo, naopak to hezky ubíhalo i skončilo. Pochybuju, že se Erika vrátí do dvojdomku. Za mě super. 4,5*

Ještě jedna věc. Vím, že nevěra je častá, ale že by až tak? To pochybuju.

12.07.2022 4 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

S těmi gayi se nám nějak roztrhl pytel! V Bryndzově světě snad neexistuje heterochlap. Ne, že by mi to vadilo, ale pochybuju. No a jinak kniha super. Jen rozuzlení mě napadlo už při seznámení, takže to nebylo takové překvapení.

21.01.2022 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Jo, tohle bylo dobré. :) Ačkoli to zpočátku vypadalo přímočaře, nakonec to bylo celkem originální. Tedy pouze natolik nakolik kriminálka může být.

03.09.2021 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

A já se na to tak těšila. První třetinu se tam vůbec nic nestalo. A do dalšího čtení jsem se musela nutit. Je to psaný zbytečně složitě a nudně. Škoda. Jediné, co mi přišlo zajímavé byly televize se zabudovanou kamerou v bytech, což ve 40.letech určitě nebylo normální. A jediný emociální zážitek byl při tom, když promluvil kovový hlas v pokoji. Nic víc, nic míň. Zbytek románu jakoby šel kolem mě. Nadčasový, ale podle mě přehnaný a VELICE depresivní.

03.02.2014 2 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Prvních 120 stránek mě velice bavilo - vtipné seznamování. Od této chvíle se ale příběh zasekl na mrtvém bodu. Žádná zápletka, nic. Navzdory tomu je kniha ale velice čtivá a nenudí. Nechápu, jak to knížka o 600 stránkách bez jakékoli větší zápletky dokáže. No nicméně mi to tak strašné nepřišlo. Pár věcí mi trochu vadilo - opakující se ret, brada, oči, nesmyslné nadávky atd, ale co už. Knížka je ukončená a těším se na další díl.

05.12.2012 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Líbilo se mi, že byla známá identita vraha i jeho pohnutky. :) Příjemné čtení.

14.05.2018 4 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Čistý plný počet to asi není, ale musím ocenit ten brilantní nápad. Navíc se autor s nikým nemazlí a klidně si vraždí koho chce. Především však musím ocenit propracovaný pohled do budoucnosti. Je to vlastně logické. :) Být to anglický autor, je to jistě světový bestseller.

07.02.2018 5 z 5

Co je nového, kotě? Co je nového, kotě? Alexandra Potter

Už jen ten název napovídal, že něco nebude úplně v pořádku. Po dočtení můžu jen říct, že něco tak hloupého jsem ještě nečetla. Nejen že mě nevýslovně vytáčela hlavní hrdinka, ale i všechno, co se jí stávalo. Dočetla jsem to jen díky nostalgickým vzpomínkám na Londýn, který je zde popisován, a také proto, abych věděla, jestli i taková hlupka dojde podle očekávání svého štěstí. A došla samozřejmě. A ještě s jakým stylem! No mě by kleplo. Doufám, že už na podobnou pitomost nebudu mít štěstí.

04.04.2016 1 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Už úplně jiné než první (nejlepší) kniha. Katniss jsem v půlce přestala tak úplně chápat. První kniha mě nutila přát si být součástí jejich světa, při druhé se objevily pochybnosti, a po třetí knize jsem ráda tam, kde jsem. Konec byl skvělý. Jakýmkoli způsobem to autorka mohla zkazit, ale naštěstí se jí povedlo nádherně vybruslit. Dokážu si představit celou trilogii i více rozepsanou, ale tohle bohatě stačí. Vystihuje vše důležité. Konečně kniha s reálným koncem. Třetí díl se ale mezi mé nejoblíbenější nedostane, ačkoli ta realističnost, emoce a probrečené hodiny u konce knihy stály za to.

25.11.2013 4 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Neměla jsem absolutně žádná očekávání. Vlastně jsem to ani číst nechtěla. Sérii miluji, ale je to už dýl, co jsem to četla, takže si už nepamatuji detaily a číst povídky, které nedokážou pořádně vtáhnout do děje... no... až na to, že to dokážou. Pecka to byla! Nejvíc mě asi nebavil snový svět, ale v každé povídce bylo zajímavé něco jiného. A občas dovyprávěly něčí děj nebo rozvily svět. A úplně stačilo, co jsem si ze série pamatovala. Jsem fakt nadšená. Jo a tu první jsem vůbec nepochopila.

27.04.2024 5 z 5