shmaic shmaic komentáře u knih

Cena facky Cena facky Josef Holcman

Je smutne, ze o takovou cetbu neni mezi mladymi zajem.
Pristupoval jsem k teto tenke knizce s obavami. Co a jakym zpusobem na 90 stranach textu autor lici je ukazkova prace.

05.12.2015

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

King odbocil snad u kazde myslenky, coz knizku udelalo ponekud zdlouhavou. Na konci zase odbocky omezil, takze zaver samotny prisel necekane rychle. Z tohoto pohledu tedy nevyvazene. Jenze to bylo tak zatracene napinave a po vsech tech odbocka prisla casta odmena, takze 4 hvezdicky. A tu patou za povidani na konci, kdy celou zahadu objasnuje a pribeh zakoncuje take povidanim o legislativnim aspektu deje. Co se prvku hororu tyce, musim rict,ze jsem se nebal, spise mi vsechny ty nadprirozene veci prisly prirozene a do deje naprosto zapadajici. Filmove zpracovani se neda hodnotit jinak, nez jako odpad.

31.10.2015 5 z 5

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Mohlo to byt klidne k jednu nebo dve cestovatelske prihody delsi. Vaham, zda tohle nebo policejni storky jsou lepsi, pravdou je, ze oboji je hluboce popracovane cteni.

19.09.2015 5 z 5

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Terry se nedrzi vlastnich dogmatu a nesetri charaktery. Tak to ma byt.

15.07.2015 5 z 5

Beskydské gruně za Olzou a Vislou Beskydské gruně za Olzou a Vislou Irena Cichá

Kniha je extremne neucelena. Clovek chodi po beskydach, a kdyz pak cte tuto publikaci, ma dojem, jako by se teleportoval. Je zde obsazeno kvantum informaci, ktere se bezne nedoslechnete, ale tak, jak jsou podany, by to zprehlednil jedine rejstrik. A ten tu neni. Namisto rejstriku je v prvnim vydani tuna reklam, a to hned na nekolik stran. Nerozumim tomu, jak mam knihu cist... cilene vyhledavat info o navstivenych lokalitach? To je bez rejstriku docela obtizne! Misty jsem pri cetbe premyslel, zda si tuto publikaci nezaplatily turisticke chaty - temer na kazde strane je informace o jejich kapacitach, rozlozeni pokoju atp. wtf!! Jediny plus knihy, ktery ji bohuzel ani jakozto lokalne popisnou publikaci nezachranil, vidim v historickych fotografiich. Knihu nedoporucuji.

08.07.2015 2 z 5

Hannibal Hannibal Thomas Harris

Stridani pritomneho a minuleho casu pri vypraveni (jako v 7. tride ZS) jsem zpocatku odmital. Nevim, zda je to chybou (neni to prijemne, opravdu ne) v prekladu, v predchozich dilech jsem tuto zde mnohdy zbytecnou casovou roztekanost nepozoroval.
Ihned po docteni jsem stejne, jako po predchozich castech shledl i film. Oproti predchozim 2 filmovym zpracovanim je ve snimku Hannibal z r. 2001 doslova propast v kvalite.
Nyni k pozitivum. Pro ctenare predchozich dilu se muze zdat zbytecne uvadet jiz drive zminena fakta, Thomas Harris ma vsak tento system omilani nastaven velmi usporne. Opakovani se tak stava ne prilis otravnou matkou moudrosti, ktera obvykle prichazi tam, kde se to vice, ci mene hodi.
Harris zde ze vsech 3 dilu dava dr. Lecterovi prostoru nejvice, dejovou souvislost navazuje pomoci agentky Starlingove. Postupny vyvoj vsech charakteru je v tomto dile zakoncen, da se rici. Mimo jine uvadim to nejdulezitejsi: role FBI v zivote Starlingove a Lecteruv vedomostni palac.
Knihu rozhodne doporucuji, ale zasadne pouze v navaznosti na predchozi 2 dily. Zaroven bych pro klid duse nechal uveznit pana Harrise, preventivne zatim na dozivoti; to, co v tech knihach najdeme, nenapise normalni clovek, jez je podle psychiatrickeho usudku vyhovujici pro pohyb na ulici:)

11.06.2015 4 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Do detailů, avšak ne zbytečně přespříliš vylíčené postupné rozdvojení osobnosti vedoucí ke vzniku šílence, na pozadí podpořená hrůza z uvězněného Lectera, beznaděj a krátící se čas k další vraždě.....

10.05.2015 5 z 5

Ackoliv jsem bezec a tato kniha me velmi hluboce inspirovala, nemohu jinym ctenarum odeprit nazory, jejichz negativni charaktery jsou zapricineny roztahlosti jednotlivych textu, jejich vzajemnou nesouvislosti a pro mnohe vlastne zcela nezajimavym tematem. Pri zpetnem pohledu na knizku a jeni cteni vsak musim konstatovat, ze se mi zdala byt od zacatku cilena primo na ctenare bezce, kterym se autor snazi priblizit svuj pohled na to, ze je na behu zavisly (tento fakt dojde malokomu, kdo nebeha), a jako takove dilo se vyvedla znamenite.

29.04.2015 3 z 5

Žáby v mlíku Žáby v mlíku Jan Drnek

Co by, kdyby. Poslednima par strankama to autor uzavrel krasne v duchu i kdyby, tak by... nesmirne propracovana alternativa, ctiva ... obzvlaste v dnesni dobe, kdy se bavime o necem, jako jsou odvody, novorusko a nastavajici casy... prosim, at to nezaziji!

15.04.2015 5 z 5

Erik Erik Terry Pratchett

Zajímavá kniha. Meze fantazii se nekladou a Pratchett to opět potvrzuje. Jsem zvědav, jestli děj knihy v budoucích dílech nějak hlouběji zapadne do celku Zeměplochy - zatím tam tomu bylo téměř pokaždé.
Vskutku pravdivá pasáž z běžného života hrdinů: "Nejprve přemýšleli, jak velký pomník mu postavit, pak přemýšleli, kam umístit jeho pamětní desku a nakonec se shodli, že si zaslouží důtku".
Další pasáž, která mě pobavila, je ta s papouškem, jak se schovává za Mrakoplaše, když vidí tuzumácké čelenky z papouščích per. Potom celý popis pekla a děj v něm, rozhovor se stvořitelem a vsukva o sedmiprsté vločce, které si nikdo nevšiml, o celém principu stavby vesmírů - "na zakázku vám stlučou pár fyzikálních zákonů a za pár let z toho máte třeba ozonovou díru"...
Líbí se mi, že doposud v této sáze v téměř každé knize adaptuje děj do jiné kultury.
A nakonec, co jiného dodat ke knize o demonologii, než princip 3 splněných přání - musíte jim poskytnout doslova to, co chtějí, ale aby z toho vyšli maximálně nespokojeni!

02.03.2015 5 z 5

Pyramidy Pyramidy Terry Pratchett

A zase - další perfektní kniha ze série Zeměplocha. Pratchet tentokrát kydá na Egyptské Pyramidy. Perfektní mix humoru, mystična a epiky.

04.02.2015 5 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Zatím asi nejlepší Pratchettovka, "Chci, aby mě lidé měli ráááádi"!!! "Já jsem to neudělal, ta krev tam nebyla"
A navíc ještě čteno Jiříkem... Byl jsem v kuse na kolenou s bolebřichem, Pratchett opět dokázal, že vytváří knihy neoddělitelné od zbytku Zeměplochy a pro toho, kdo se až sem dostane postupně a ne napřeskáčku, musí být kniha opravdovým zážitkem.

16.01.2015 5 z 5

Špión, jemuž nevěřili Špión, jemuž nevěřili František Moravec

Je smutne,jak malo stacilo k tomu, aby vse bylo jinak. Jeste smutnejsi je, jak rychle lidi zapominaji, ale primo zlocinne mi pripada, co se dnes [ne]dozvime ve skolnich lavicich.

06.01.2015 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Za mě nejlepší kniha Robertem Langdonem, Brown to prostě vypiloval. Nejlepší poměr historie / současnost, akce / obkecy, děj / protáhlost ze všech 4 knih. Napětí? Totální peklo již od samého začátku, už i úvodní proslov, si myslím, je nejlepší. A závěr? Naprostá fantazie.
Je tu však výtka - autor by dle mého měl více dbát na to, že Langdon již 3x svět zachránil, tady je z něj zase tak trochu nováček, ale ono to vlastně nevadí. Kompenzace Brouka Pytlíka je zde v podobě ztráty paměti, děj se zvrací, ale má smysl... Za mě jednoduše nejlepší a nejvyváženější kniha s Langdonem.

05.12.2014 5 z 5

Skláři Skláři Karel Klostermann

Na knize mě fascinuje Klostermanova superschopnost hýbat s časovou linií - v jednu chvíli se to táhne jako smrad a v druhou chvíli přeskočí 5 let, následně 3 roky odsýpou na dvou stranách a dalších 30 stran čtete o třech dnech. Fakt kruté a hlavně to dokáže tak, že se neztratíte. Četl jsem toho od něj více, tato je určitě jedna z lepších.
Poznatky: pomíjivost všeho je neodbytná, dluhy jsou svinstvo a lidská povaha nezná mezí, tedy alespoň na temné straně.
Když jsem se o knize zmínil rodičům, kteří ji ještě měli v povinné četbě, ptali se "to je telenovela co?". Zamyslel jsem se nad tím a myslím si, že to není laciná vztahovka. On na těch vztazích, kterých je to přeplněné dokázal popsat tehdejší poměry, lidskou osobnost a když už toho bylo moc, přešel na jiné téma, obvykle o přírodě, pak se zas vrátí... je to jednoduše řečeno vyvážené i když narozdíl od jiných knih je zde vztahů podstatně více.
Další zvláštností knihy je, kolik generací pokryje - není o jedné generaci jako např. V ráji Šumavském nebo Ze světa lesních samot.

Více o historickém kontextu je například zde. http://muzeum.sumava.net/?page_id=65

21.11.2014 5 z 5

Muriel & andělé Muriel & andělé Miloš Macourek

Paráda. Hlavně je úžasné to, že to vůbec celé vyšlo...

06.11.2014 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Přišlo mi to příliš mýtické. V předchozích knihách člověk věděl, co ještě může být odhaleno, ale tady jsem vyloženě čekal na to, až Dan Brown v tomto thrilleru odhalí něco, co nikdo nevíme, co změní lidstvo a o čem víme, že Dan Brown neví. A v mystičnu je to napínavé příliš moc, až příliš dlouho. Proto hvězda dolů. Jenže - ono je to tak megachytlavé... Takže 80% - 85%

17.10.2014 4 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

Za ten konec ubírám jednu hvězdu, to z toho moc snadno bučina vycouval. Má první kniha autorova, doufám, že další budou stejně zábavné. Místy jsem se válel smíchem. Doporučuji audiozpracování od Zdeňka Loníčka, ten jeho hlas se k tomu hodí víc než k čemukoliv jinému:-)

16.09.2014 4 z 5

Megapolis Megapolis Miroslav Žamboch

Úpřímně řečeno, nevím, co si o tom myslet. Přijde mi, že čtu dětskou prózu, ale místy je to fakt zábavné. Třeba výpis toho, co používá jako painkillery mi rozhodně pro děti něpřijde:-))

03.02.2014 2 z 5

Otčina Otčina Robert Harris

moc nechapu pointu umistit pribeh do fiktivni doby.

22.05.2019 2 z 5