Shindo Shindo komentáře u knih

Zen je ta největší lež všech dob Zen je ta největší lež všech dob Kódó Sawaki

Trefné, úderné a zdravo sarkastické. Pri čítaní samozrejme treba brať do úvahy aj dobu, v ktorej Kódó žil a kontext, mnohé jeho myšlienky sú však nadčasové. Zenu sa venujem pár rokov, viackrát som však mal pri čítaní mal pocit, akoby som dostal poriadny preplesk a že vlastne nič neviem. Taktiež som si urobil menšiu inventúru.

Narozdiel od niektorých iných buddhistických učiteľov (a "učiteľov") sa starý Kódó drží pri zemi a vyhýba sa blábolom o rôznych mystických či transcendentálnych stavoch alebo nezmyselným zmätočným hádankám, ktoré niektorí mylne považujú za zen (a tým nemyslím kóanovú prax). Ak hľadáte mystické zážitky, hľadajte inde. Ak prax, proste si sadnite a seďte.

13.01.2021 5 z 5

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Opäť raz som sa popálil na prehnaných očakávaniach. Po tom, čo som počul na knihu samé superlatívy a mal s vydavateľstvom len dobre skúsenosti som sa na knihu dosť tešil. Bola dobrá, ale...

Začnem tým dobrým. Prvých pár kapitol (prvá polovica? budem optimista) bolo písaných celkom zaujímavo, psychologicky. Autor predstavil dva systémy, princípy a veľa príkladov z praxe. Dozvedel som sa veľa zaujímavého a pár vecí odpozoroval aj na sebe. Potiaľto bolo všetko OK.

Potom prišla druhá, "ekonomická" časť knihy a čítanie mi išlo ako psovi pastva. Štatistiku zo srdca neznášam už od vysokej (zdravím nášho pána docenta), nemám obchodnícke myslenie a slovami autora, zrejme nie som "ekon" ale "bežný človek" (ale aspoň s psychologickým vzdelaním). Všetky riskantné hry, úžitky a všemožné ekonomické pojmy mi teda boli blízke asi ako svahilská literatúra alebo úžasná správa o plastike očných viečok nejakej svetovej celebrity. Navyše som mal pocit, že autor s menšími obmenami omieľa na desiatkach strán to isté stále dookola. Druhou časťou knihy som sa musel prehrýzť.

Kniha však môže aj napriek istej nevyváženosti pomôcť zmeniť pohľad na to ako myslíme, uvažujeme a rozhodujeme sa.

16.12.2020 2 z 5

Houby z Yuggothu Houby z Yuggothu Howard Phillips Lovecraft

Huby z jogurtu a HPL ako silne sebakritický básnik. Po Hemživém chaosu ďalšie netypické, avšak príjemné prekvapenie.

Samotná zbierka vydá na pár desiatok strán, zvyšok sú anglické originály, pôsobivé ilustrácie, vysvetlivky k jednotlivým sonetom a komentáre. Niektoré básne na HPL pôsobili až bolestivo ľudsky, o to viac som bol prekvapený.

Pre fanúšikov tvorby HPL povinnosť.
Iä!

18.06.2020 4 z 5

Kniha potrebná ako soľ. Hoci je článkov a publikácií o Severnej Kórei viacero, kniha z pera človeka "cudzinca", ktorý v nej priamo žil sa nevidí každý deň.
Mnoho faktov a zaujímavých informácií vrátane dvoch tvárí Severnej Kórey - turistickej a reálnej.

Jediná nevýhoda knihy je jej rozsah a fakt, že by žalostne potrebovala korektora.

03.06.2020 4 z 5

Vraždy a jiné zběsilosti Vraždy a jiné zběsilosti Edgar Allan Poe

Vidieť Poa ako autora nehororových, niekedy dokonca vtipných príbehov je zaujímavá skúsenosť. Kvalita poviedok mi prišla nevyvážená, niektoré boli lepšie (Na slovíčko s mumií, Filosofie nábytku), iné horšie (Vévoda de l'Omelette), niektoré tak geniálne absurdné, že sa nedalo nesmiať.

Poviedky s nekonečnými, hoci detailnými popismi má však nudili a privítal by som viac poznámok pod čiarou, resp. prekladu (autor často používa latinské a francúzske frázy).

12.05.2020 4 z 5

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

Pri čítaní knihy mi opakovane vírila v hlave jedna jediná otázka: PREČO?

Prečo sú ľudia schopní položiť život za vieru? Prečo sú schopní sa kvôli viere navzájom zabíjať? Má zmysel položiť život za mýtus? Zvlášť, keď boh, na ktorého sa ľudia spoliehajú mlčí, zatiaľ čo jeho verní umierajú v hrozných podmienkach.
Zabudnite na romantické zidealizované mučeníctvo z legiend o svätých.

Endó mal vždy pútavé, no naozaj ťažké knihy, ktoré zanechali dojem. Aj táto napriek téme začínala ľahko, no stávala sa čoraz temnejšou. V závere som mal pocit chvíľkovej úľavy, no súčasne beznádeje a opustenia, cítil som s hlavným hrdinom. Kičidžiró sa mi hnusil čím ďalej tým viac a hoci som ho tak nejak chápal, postavu, ktorá by vo mne vzbudzovala toľko odporu som dlho nevidel.

29.02.2020 5 z 5

Železný Jan Železný Jan Robert Bly

S Blyom a jeho Železným Janom som sa útržkovito stretával u rôznych autorov, ktorí sa viac alebo menej zaoberali maskulinitou alebo osobnostným rozvojom. Mnohí ho mali v úcte, iní si z neho robili srandu. Tak som si nakoniec knihu prečítal, hoci som do toho šiel s istými obavami - nemám dobré skúsenosti s knihami, ktoré mnohí (často nekriticky) preceňujú a chvália.

Kniha nesklamala. Hoci bola napísaná ešte v 90. rokoch, myslím, že je aktuálna ešte aj dnes. Zvlášť v dobe, kedy si človek kladie otázku "čo sa to s nami chlapmi kurva deje", rodiny sú rozbité, chlapcom a mladým mužom chýbajú mužské vzory a "tradičná rodina" je len relikt žijúci už len v ideológii náboženských fanatikov.

Celá kniha sa točí okolo rozprávky bratov Grimmovcov "Železný Jan" (alebo Železný Hans). Autor ju rozoberá v duchu jungiánskej psychológie. Hoci som tvrdil, že som Junga nikdy nemal rád, čoraz častejšie zisťujem, že na jeho videní sveta (a v tomto prípade priamo aj maskulinity) rozhodne niečo je. Niečo, čo sa človeku zaryje pod kožu a donúti ho premýšľať.

Mnohí sú úplne hotoví z Malého princa a tvrdia, že je to nadčasová kniha, ktorú by si mal prečítať každý lebo mu môže zmeniť život. Ja som ale z tých, ktorým kniha nič nedala a považujú ju za prehnane naivnú. Myslím si však, že mladým (a nielen mužom) by rozhodne viac pomohlo, keby si prečítali Železného Jana.
(mimochodom, Malý princ sa spomína aj v tejto knihe a to ako puer aeternus, archetyp večného chlapca).

03.05.2019 5 z 5

Vrby Vrby Algernon Blackwood

Zaujímavé, aký dobrý príbeh sa dá vytvoriť pri použití tak jednotvárneho prostredia.

Kniha ako taká nebola desivá, človek mal skôr celý čas pocit, že "tu niečo nie je úplne v poriadku". Skôr znepokojivá, než aby ste sa po nej báli zhasnúť svetlo v izbe. Pri čítaní som si spomenul na Lovecraftov štýl - nečudo, vraví sa, že Blackwood bol jeden z jeho literárnych zdrojov.

Potešili aj ilustrácie. Jednak dotvárali atmosféru príbehu, neboli príliš prečačkané a v kombinácii s knihou dokázali v človeku zanechať dojem, ktorý trval ešte dobrú chvíľu po dočítaní Vrb.

24.09.2018 4 z 5

Měsíc nad průsmykem Měsíc nad průsmykem Li Po

Číňania dokážu urobiť poetickú vec aj z niečoho tak prízemného ako je opitosť. Mnoho Li Poovych básní sa týkalo chlastu, no našli sa aj básne o láske a pri jednej, v ktorej spomínal ako mu chýba jeho rodina mi až prišlo smutno.
Krásna zbierka básní aj s vysvetlívkami, ktoré sú vždy umiestnené pred konkrétnou básňou, ktorej sa týkajú, takže človek nemusí zbytočne listovať.

26.03.2018 5 z 5

Mních, ktorý predal svoje Ferrari Mních, ktorý predal svoje Ferrari Robin S. Sharma

Zlepenec vecí, ktoré boli už dávno popísané v iných knihách a ktorý človeku dá v podstate to isté, čo predošlé knihy, akurát v inom, príťažlivejšom kabáte. Obyčajná vykrádačka. Autorova fotografia cez pol strany len umocnuje falošný dojem, že ide o prelomový bestseller, aký tu ešte nikdy nebol. Ale bol. Mnohokrát.

04.12.2017 odpad!

Malý strom Malý strom Asa Earl Carter

Knihu som čítal dvakrát. Prvýkrát cca pred 10 - 15 rokmi, kedy som z nej bol unesený. Medzitým som sa dozvedel niečo o autorovi a pri druhom čítaní sa mi už kniha tak skvelá nezdala.

Áno, kniha krásne a hrejivo popisuje spôsob života a zvyky indiánov očami špunta. V kontraste k autorovmu životopisu pôsobí ale kruto ironicky. Môžeme iba polemizovať, či sa rasista, podporovateľ segregácie, člen KKK a človek, ktorý si svoj "indiánsky pôvod" podľa všetkého vymyslel, snaží touto knihou vyžehliť svoju minulosť alebo sa jedná o solídne napísaný literárny podvod.

Slovenský preklad z pera istej pani Samcovej (vydanie z Artfora z roku 2006) ale naozaj bolel. Pravopisné chyby, štylistické chyby, divné vetné konštrukcie a skloňovanie ("starého otcovmu kreslu"), preklepy.

26.01.2024 3 z 5

Pád Númenoru Pád Númenoru J. R. R. Tolkien

Skôr kronika zostavená z iných Tolkienovych diel mapujúca jednotlivé obdobia Druhého veku týkajúce sa Númenoru, než jeden ucelený text. Vskutku akýsi "prequel" k Pánovi Prsteňov a ďalší dielik do skladačky Tolkienovho sveta. Človek, ktorý od autora čítal len Pána Prsteňov teda podľa mňa Pádu nemusí úplne rozumieť.

Ilustrácie sú krásne a formát sympatický.

10.12.2023 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Hromada dejových línií a rozprávačov, ktoré na mňa spočiatku pôsobili dosť zmätočne. V jeden moment dokonca jedna z rozprávačských línií prešla náhle od kráľa k jeho vnukovi.

Mnoho Ciri, ktorá si prejde peklom po tom, čo jej Bonhart vyvraždí celú potkaniu družinu. Skoky v jej charakteri pôsobia ale miestami až nedôveryhodne - najprv zaklínačka, potom čarodejnica, len aby sa z nej na konci knihy odrazu stala "pani času a priestoru". Andrzeji, símtě.

Pomenej Geralta (ktorého družina sa rozrastie o hubatú Angoulême) a Yennefer.

Čarodejky s ich politickými zámermi mám čím ďalej, tým menej rád; Rienceovi som prial surovejšiu smrť a slovami kamaráta, "Vilgefortz je OP jak piča."

Vadilo mi však miešanie citátov skutočných osobnosti (Tolkien, Bettelheim, de Sade) s osobami z autorovho univerza a grafické rozvrhnutie typu "názov kapitoly na konci jednej strany, začiatok jej textu na druhej strane".

21.11.2023 4 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Smutné, desivé a zároveň fascinujúce. Prečítané za dva dni, po prečítaní mi však bolo smutno a ťažko.

Narodil som sa rok po "nežnej" revolúcii, takže zverstvá minulého režimu som našťastie nezažil. Diktatúra v Severnej Kórei ale musí byť neporovnateľne horšia.

Hlavná hrdinka síce pochádzala z najvyššej kasty, jej život bol však určený stranou do poslednej minúty a ani jej pôvod nebol istotou, že jedného dňa neskončí na zozname pre režim nepohodlných osôb.
Život v krajine, kde vás môžu zastreliť za prechovávanie cudzokrajných filmov alebo za to, že ste zle oblečení a ešte odsúdiť tri generácie vašej rodiny a kde sa kladie dôraz na až fanatickú úctu k vodcom, musí byť peklo. O to desivejšie, že pri tej indoktrinácii od útleho detstva si to človek nemusí ani uvedomiť. Je to napríklad vidieť v časti knihy, kedy už je hrdinka v Južnej Kórei. Aj napriek ceste k "slobode" si prechádza ďalšou indoktrináciou a predsa sa nedokáže zbaviť svojich severokórejských koreňov.
Kapitola s nahrávkou účastníčky "prevýchovného" tábora, kam ju dostala hlavná hrdinka, je desivá.

Celkový dojem románu kazili "rozhovorové" vsuvky, ktoré mi pripomenuli predošlú autorkinu knihu. Tá nebola zlá, tu však rozhovorové pasáže akosi narušovali plynulosť románu. Taktiež vadili občasné chyby a preklepy, tie si však autorka v závere priznala.

Súhlasím s názorom, že kniha by mala byť v zozname povinnej literatúry a malo by sa o nej otvorene diskutovať v školách. Zvlášť v krajine, ktorá si zažila komunizmus a ešte aj dnes v nej existuje organizácia, ktorá severokórejský režim oslavuje.

Desivý je aj fakt, že sestra Kim Čong-una a možná budúca hlava Severnej Kórey je podľa všetkého ešte nebezpečnejší sociopat, než jej brat.

24.10.2023 4 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Drakula na Kingov spôsob začínajúci pekne pozvoľna a končiaci s trpkou pachuťou beznádeje aj napriek tomu, že hlavný hrdina prežil.

Atmosféra hustne postupne. Ono 'salem's Lot nie je mestečko, v ktorom by si chcel človek kúpiť či prenajať dom, až na jednu výnimku. Každý každého pozná a o všetkom sa vie aj zásluhou miestnej "zberačky klebiet" (veľmi nepríjemná postava, mimochodom). Skaza začne pozvoľna a cca v poslednej tretine knihy už je jasné, že lepšie nebude a všetko speje do prdele. A poriadnej.

13.08.2023 4 z 5

Travel bible Travel bible Matouš Vinš

Sprievodca a motivátor s mnohými radami ako prešťať systém (ubytovanie, letenky...). Bohužiaľ, kniha už nie je tak aktuálna; autori podľa slov na webe aktualizovali knihu naposledy v roku 2018 a od príchodu koronavírusu sa už veci majú v mnohom inak.

Čo ma však odradilo od vyššieho hodnotenia je to, že z knihy plnej tipov a pomocníka na cestách sa stal prachsprostý biznis s "VIP prístupom", balíčkami a podobnými nezmyslami. Iste, počas COVIDu sa nemohlo veľmi cestovať, tak bolo treba vytiahnuť prachy zo zákazníkov nejakým iným spôsobom.
Niektoré tipy boli zaujímavé, mnohé však človek pozbiera z internetu aj zadarmo.

02.07.2023 2 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Sci-fi až na krátku epizódu s Warhammerom 40K neholdujem; nevidel som Dunu s Timothém Shablagoo (hoci, keď vidím ten jeho prispatý výraz, chápem, prečo ho zvolili do role Paula Atreida), Dunu od Lyncha ani minisériu.

Kniha mala pomalší rozjazd a chvíľu mi trvalo, kým som si zvykol na prostredie a hromadu neznámych pojmov. Dosť pomohol slovník, register s menami postáv a prílohy. V posledných kapitolách to však gradovalo.

Genetické inžinierstvo v snahe vytvoriť "dokonalého potomka", manželstvá z vypočítavosti, politické intrigy, rozsievanie náboženských lží s cieľom pripraviť si pôdu, jeden nechutný záporák výzorom nápadne pripomínajúci Miloša (áno, toho), hromada ďalších nechutných záporákov, všadeprítomné smrtiace a pritom kľúčové púštne červy a hlavný hrdina túžiaci po zmene svojho osudu, ktorý však zmeniť nemôže. Trocha mi vadili príliš rýchle skoky vo vývoji psychiky hlavného hrdinu.

15.03.2023 4 z 5

Život je jen náhoda Život je jen náhoda Rosa Liksom (p)

Jedno- (niekedy ani to nie), maximálne štvorstránkové príbehy. Od vtipných až po absurdné, občas okorenené suchým čiernym humorom.

Niektoré majú zaujímavú pointu (od žiadosti o rozvod k polyamorii), iné sú ako epizódy zo života ľudí, nad ktorými by aj sociálka zaplakala. "Novinové správy" medzi jednotlivými časťami knihy jej dodávajú na správnej absurdite.

27.10.2022 4 z 5

Otrok Otrok Isaac Bashevis Singer

Druhý singerovský román, po dočítaní ktorého mi bolo ťažko a smutno.

Príbeh o láske otroka a dcéry jeho pána - sedliaka, láske, ktorej nikto neprial. V dedine, kde bol Jákob otrokom bol prekážkou spoločenský status oboch milencov. V meste, kam sa presťahovali, zasa museli nosiť masky niekoho iného a žiť životy v utajení. Do toho rozdielna viera v toho istého boha, kedy jednému z milencov hrozila smrť v prípade konvertovania na vieru druhého, ak by to okolie zistilo. Až po smrti mohli obaja pokojne spočinúť jeden vedľa druhého.

Príbehu dodáva na tiesni atmosféra poľskej dediny 17. storočia plnej špiny, poverčivosti, skazenej šľachty a karikatúr ľudí. Singerovi sa skrátka ten pocit hnusu podarilo vykresliť priam dokonale. Človek má až pocit, že Wanda bola jediná normálna a neskazená z celej dediny.

26.09.2022 5 z 5

Nepřátelé: Příběh lásky Nepřátelé: Příběh lásky Isaac Bashevis Singer

Milostný štvoruholnik na židovský spôsob v povojnovej Amerike. Každá z partneriek hlavného hrdinu pre mňa symbolizuje niečo iné: Tamara triezvy zdravý rozum, Maša živelnosť, nespútanosť a chaos, Jadwiga oddanosť až za hrob (ktorá sa však v priebehu knihy mení). Horkosladký záver knihy zostava otvorený.

Každá postava bola špecifická, nenašiel som však žiadnu vyslovene "zlú". Jediný, kto ma štval, bol Pešeles.

11.07.2022 5 z 5