Shindo Online Shindo komentáře u knih

Cesta čaje, mysl čaje Cesta čaje, mysl čaje Sóšicu Sen XV

Jedna z tých kníh, ktoré by si mal podľa mňa prečítať každý, kto sa chce o čaji a čajovej kultúre niečo dozvedieť. Kniha zaváži o to viac, že nejde o populárny blaf nejakého Jana z Hornej Dolnej ale knihu priamo z pera bývalej hlavy jednej z najvačších japonských čajových škol, teda človeka, ktorý zohráva minimálne v japonskej čajovej kultúre podstatnú rolu.

Čaj Čaj Viola von Wachendorf

Pekné obrázky, no to je asi tak všetko. Populárna kniha pre bežnú verejnosť, slabo spracovaná a s mnohými chýbajúcimi alebo nepresnými informáciami. Ak sa chcete dozvedieť niečo o čaji, siahnite radšej po inej knihe, toto je fakt len v krajnom prípade. Aj ja sám som ju musel po nejakom čase predať, nedala sa čítať.

04.12.2017 1 z 5

Křišťál a cesta světla. Sútry, tantry a dzogčhen Křišťál a cesta světla. Sútry, tantry a dzogčhen Čhögjal Namkhai Norbu

Dzogčhen som nejaký čas praktikoval a síce ma nejak výraznejšie neoslovil a skončil som pri zene, pár rinpočheho kníh mám vo svojej knižnici dodnes. Křištál je naozaj dobrým súhrnom učenia dzogčhenu napísaným tak, aby ho pochopil aj bežný priemerný človek. Len či sa okolo ChNN pomaličky nezačína tiež budovať kult osobnosti...

Vody Siloe Vody Siloe Thomas Merton

Narozdiel od autobiografickej Sedmistupnovej hory je toto predovšetkým historická záležitosť, konkrétne trapistov, ku ktorým Merton patril. Títo chlapci vedú prísny mníšsky život, v minulosti bol dokonca ešte tvrdší, až sa miestami človek čudoval, ako si niekto mohol takýto život vybrať. Boli však aj úsmevné momenty.

04.12.2017 4 z 5

Na cestě do nebe: skrytý život kartuziánů Na cestě do nebe: skrytý život kartuziánů Robin Bruce Lockhart

Trvalo mi roky kým som túto knihu zohnal a len tak ju z rúk nepustím. Okrem toho, že je to jediná publikácia o kartuziánoch, ktorú sa mi zatiaľ podarilo na česko-slovenskom knižnom trhu zohnať, má aj svoje čaro. Hoci som voči cirkvi tvrdý a kritický, kartuziánov obdivujem. Autor v tejto knihe popisuje ich život, históriu a uvádza aj kontakty na viaceré kartúzy - treba ale brať do úvahy, že kniha bola napísaná v 80. rokoch a odvtedy sa situácia zmenila. Ide o najprísnejší, úplne uzavretý rád Katolíckej cirkvi a aj kartuziáni sami o sebe až na ich stránky veľa neprezrádzajú, takže som za túto knihu rád. Bonusom je aj pár fotiek.

Sedmistupňová hora Sedmistupňová hora Thomas Merton

Hoci neholdujem náboženskej literatúre, Merton má v mojom srdci a knižnici špeciálne miesto a obdivujem ho. Sedmistupňová hora líči jeho cestu od rozmaznaného maliarovho synčeka cez rebela, komunistu až po trapistického mnícha. Človek sa až miestami zatúžil stať trapistom.

Aj rešpekt, s akým sa stavia k ostatným náboženstvám, je obdivuhodný. Pre mnohých kresťanov (zvlášť katolíkov) je tolerancia, nieto ešte rešpekt k iným náboženstvám niečo nemysliteľné. Ak už, tak len navonok a maskované rečami o ekuméne či láske k blížnemu (tí uvedomelejší sa o ňu naozaj snažia).

Temná půle Temná půle Stephen King

Stálo za prečítanie, hoci som mal pri čítaní knihy zmiešané pocity. Nie som žiadna citlivka ani krehká kvetinka, no miestami mi pri niektorých scénach bolo až zle. Napriek tomu ma čosi ku knihe tiahlo a bránilo mi ju len tak odložiť. Asi si ešte jeho tvorbu budem musieť načítať, kým jej prídem na chuť.

04.12.2017 3 z 5

Jak selhat jako terapeut Jak selhat jako terapeut Bernard Schwartz

Dobrý pomocník pre každého, kto sa venuje terapii, poradenstvu alebo to zvažuje. Za "mierne" demotivačným a jemne ironickým názvom sa skrývajú desiatky rád k najčastejším terapeutickým chybám.

04.12.2017 4 z 5

Zen je právě tady - Poučné příběhy a anekdoty Shunryu Suzukiho Zen je právě tady - Poučné příběhy a anekdoty Shunryu Suzukiho Shunryū Suzuki

Kniha pekne ukazuje, že róši Suzuki bol aj napriek svojej autorite učiteľa človek ako každý iný. Zachytáva rozličné príbehy a anekdoty z jeho života, mnohé až "príliš civilné", čo však nie je na škodu - jemne človeka prefacká aby sa vzdal svojich romantických predstáv o zene a pochopil, že zen je predovšetkým o každodennom živote a zenový učiteľ nie je niekto nedosiahnutelný a svatý, na koho sa treba pozerať s nekritickou úctou.

04.12.2017 5 z 5

Zenová mysl, mysl začátečníka - Všední hovory o zenu Zenová mysl, mysl začátečníka - Všední hovory o zenu Šunrjú Suzuki (p)

Kniha, ktorá mi pomohla začať so zenovou praxou a počas svojej cesty som ju viackrát prečítal. Pekne napísaná, bez zbytočnej komercie, ktorou dnes trpia mnohí "buddhisti" a "učitelia" na knižnom trhu. Na štart do zenu výborná, no neberte ju ako autoritu, o ktorej nemožno polemizovať. S tým by asi Suzuki nesúhlasil.

04.12.2017 5 z 5

Psychologie zvládání života. Aplikace metody Abhidhamma Psychologie zvládání života. Aplikace metody Abhidhamma Mirko Frýba

Mirko Frýba, neskôr známy ako Kusalananda Thera bol zakladateľom satiterapie - psychoterapie založenej na všímavosti. - sati a hoci pred pár mesiacmi umrel, dodnes sú ľudia, ktorí v jeho odkaze pokračujú. Táto kniha sa nečíta jednoducho (pre mňa osobne aj z toho dôvodu, že autor hojne pracoval s termínmi v pálí), no je to jedna z mála ucelených kníh v CR / SR o abhidhamme a satiterapii. Ak nie jediná.

03.12.2017 4 z 5

Liber Null & Psychonaut Liber Null & Psychonaut Peter James Carroll

Zaujímavé čítanie. Hoci mágiu neriešim a miestami som nevedel čo je pravda a čo autorova fantázia, táto útla kniha je slušným introm do chaosmágie. Ak to fakt funguje je fascinujúce, čoho všetkého je myseľ schopná.

03.12.2017 4 z 5

Buk Book: Och Charles Bukowski Buk Book: Och Charles Bukowski Jim Christy

Knihu som si kúpil až po tom, čo som sa do Bukowskeho kníh riadne zažral a úprimne, pomohla mi zmeniť naňho názor a zistiť súvislosti, ktoré som dovtedy nevedel. Chlap, ktorý sa navonok prezentoval ako životom bitý ochlasta mal v skutočnosti náročný život (hlavne detstvo). Jediné, čo mi vadilo, bola istá monotónnosť fotiek - na väčšine Buk v tričku a trenkách v rôznych polohách.

03.12.2017 3 z 5