SHi SHi komentáře u knih

Šógun Šógun James Clavell

Smutné, kruté, napínavé a neskutečně upřímné. Příběh o Angličanovi vrženém do neznámého světa plného přetvářky, zrady a lstí, co se zvolna začíná učit zvykům svých nepřátel, jen aby nakonec z části přijal jejich smýšlení, a stal se tak mužem na pomezí obou světů, aniž by zcela patřil do jednoho či druhého. Přese všechno, co mu karma staví do cesty, však neztrácí nic ze své laskavosti a upřímnosti, jež autor mistrně postavil v protikladu proti surovosti samurajů a intrikánství křesťanů. Zároveň je nám však umožněno nahlédnout do mysli Japonců, co nad všechno kladou povinnost vůči pánovi, své bušidó.
Autor bravurně postihl odlišnost dvou civilizací, drásavé situace ve správný čas prokládal humorem i romancí a obzvláště posledních několik stránek mělo překrásnou melancholickou atmosféru. Věřím, že na tohle dílo budu ještě dlouho vzpomínat, už jen kvůli výborně zpracovaným postavám Blackthorna a Toranagy, a určitě se k němu někdy zase vrátím.
Subaraší.

26.07.2019 5 z 5

Bílí Havrani Bílí Havrani Luisa Nováková

(SPOILER) Jednoznačně nejkrásnější kniha, jakou jsem kdy četla. Autorka hned od začátku zaujme svým výjimečným, procítěným stylem psaní i překrásnými dojemnými básněmi, jež příběh doprovázejí, to spolu s tajemnými ilustracemi havranů, které výborně dokreslovaly atmosféru příběhu.
K této přenádherné knížce mám jen jedinou výtku - trošku mě mrzelo, že se příběh v závěru nevrátil zpátky k Daérhanovi, neboť jsem tak trochu očekávala, že poslední kapitola bude věnovaná jemu, a tedy tomu, co všechno vlastně dokázal - bylo by to skvělé doplnění k úvodu knihy, v němž nám byl představen jako "arogantní floutek", kterého poddaní příliš v lásce neměli. Postupem času od něj však příběh začal odbočovat a věnoval se spíše Zaryhenovi, což mě trochu mrzelo, na druhou stranu i Zaryhen byl výbornou postavou, jejíž osud bylo velice zajímavé sledovat.
I přes tento drobný detail mi však tato knížka navždycky zůstane v paměti a věřím, že si ji ještě mnohokrát přečtu. Každá postava měla svůj příběh a důvody ke svému jednání, dokonalý byl namátkou třeba příběh Antaré, jež musela vystoupit z bratrova stínu a vyrovnat se se svým darem, zmíněného Zaryhena, "sběrače příběhů", který neustále hledal sám sebe, Daérhana, který vyměnil lov a hrátky za zodpovědnost krále a samozřejmě nesmíme opomenout ani regenta, jehož minulost byla opravdu skvěle povyprávěna a dodala jeho činům tolik potřebný podtext. Celé atmosféře navíc neskutečně pomáhal překrásný jazyk autorky, troufám si říct, že ten nejkrásnější, s jakým jsem se dosud setkala a nejspíš i setkám.
Co tedy říci závěrem... Snad jen, že jsem si vědoma, že mé hodnocení je souhrnem chvály a superlativ, jenže... k tomuto úchvatnému dílu se opravdu jinak vyjádřit nelze.

12.06.2019 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Skvělá kniha, ačkoli oproti prvním dvěma dílům (tj. Andělé & démoni a Šifra mistra Leonarda) výrazně slabší. Alespoň takový byl můj názor, dokud jsem se nedostala k závěru. Posledních několik stránek bylo opravdu strhujících a autor při nich opět předvedl další ze svých zajímavých myšlenek.

11.06.2019 5 z 5