Selket Selket komentáře u knih

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Velice napínavé! Musím obdivovat tu systematickou a profesionální rozkouskovanost příběhu. Klidnou a rozvážnou cestou vás autorka nechává tápat aniž by se sama nechala strhnout. Samozřejmě by se tomu dalo vytknout pár věcí, ale já se nechala strhnout atmosférou.

24.07.2020 5 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Chtěla jsem si přečíst něco odpočinkového, něco u čeho sice budu vědět, jak to skončí, ale i tak se budu pubertálně uculovat a fandit hlavním hrdinům, ale ne. To se vážně nestalo. Tedy opravdu jsem věděla, jak to dopadne, ale to je asi tak všechno. Nina mě neuvěřitelně štvala, Sebastian otvíral kudlu v kapse. Jejich poruchy paměti a neujasněná osobnost by se možná hodila k hrdinům, kteří mají o deset a více let méně. Jediné, kvůli čemu jsem to nakonec dočetla, byla cukrárna sama. Nakousávala se tu jakási slavná minulost a postupné odhalování starého vzhledu se mi líbilo, ale i tohle vyšumělo do prázdna. A Ten Konec?! Ne, děkuji...

10.06.2020 2 z 5

Skvělé. Za mě nejlepší: Lesní lišky a poslední tři povídky. Povídky Kéž bychom tu byli taky a Temná zhouba, uzda smrti bych snesla klidně i v románové podobě. Doufám, že Paseka, která se do finského podivna už nejednou ponořila, někdy vydá také něco od těchto autorů. Strašně ráda bych si přečetla něco dalšího finskopodivného.

29.05.2020 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

K tomuto druhu knih se člověk musí pročíst. Přes Cusslerovky a detektivky, scifárny, fantasy ságy, klasickou literaturu až po romány s přesahem a magickým realismem, a jelikož jsem pročetla Murakamiho následovníky ještě před Murakamim samotným, líbilo se mi, jaké části mi koho připomínají. Ačkoliv na mě je Murakami sám ještě trochu hardcore, bez předešlého pročítání bych asi nedokázala ocenit ty nenápadné změny rytmu ve vyprávění, které ke konci zvyšují gradaci, propojitelné momenty, jako linka napříč románem a zdánlivě jednoduchý styl sem tam rozčísnutý hlubokými momenty. Raději bych tohle všechno ocenila, kdyby šlo o trochu menší depresi, na druhou stranu by asi nešlo o tak silný zážitek.

22.02.2019 4 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Ty dvě hvězdy jsou především za svět, ve kterém se příběh odehrává, ačkoliv se na mě z knihy vylil jako kýbl se studenou vodou, ustála jsem to a dokonce se i rychle zorientovala. Pro zbytek díla mi ale zbyly jen otázky. Například: Proč se hrdince zhruba ve třetině knihy začne vytrácet IQ? (nechoď tam, tam jsou miny...tady je mrtvola! A jo, tady jsou vlastně ty miny! Nemohla jsi ho jen tak zabít, musela bys použít ten prášek...myslím, že ho nezabila ta střela, ale ten prášek...vážně? Dali mi do ruky sledovač - teď je nejlepší čas zdrhnout přímo tam, kde jsou moji kamarádi!) Proč je většina postav tak plochá a proč nad nimi ta neuvěřitelně Drsná hrdinka z londýnského podsvětí tak brečí, když je zná sotva pár minut? Proč se mnohdy na deseti stránkách objeví dvacet různých zvratů, z kterých větčina vyšumí do nicoty? A hlavně, proč se lidi, kteří mají tak dobré nápady jako je SciLo nechávají strhnout distopickými youngadult romancemi, když by mohli vymyslet něco jiného a nového? (neříkám, že nemám mezi youngadult své oblíbence, ale už jsem tím vážně přesycená) Mimochodem opět jsem četla přirovnání s Rowlingovou a Harry Pottrem - je mi jasný, že se do Prvního Šeolu jezdí vlakem, ale už si nejsem jistá tím, že by HP souhlasil s tím, že jsou to jen trochu drsnější Bradavice...

27.07.2018 2 z 5

O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby O dívce, která obeplula Čarozem v lodi vlastní výroby Catherynne M. Valente

Úžasná dobrodružná výprava! Strašně zbožňuji tento vypravěčský styl a la Alenka v říši divů střihnutý Malým princem. Pokud člověk miluje kouzla, nemusí být ani dítě, aby si tuhle knihu přečetl, dítětem se v průběhu stane...

25.06.2014 4 z 5

Křídločky (lesní obálka) Křídločky (lesní obálka) Ursula K. Le Guin

Začaly jsme s dětmi (kluk 7, holka 4) číst hned, jak jsme měly knížku v rukou. Za večer jsme daly vždy jednu celou knihu. A vlastně mě docela překvapilo, jak zarytě si příběhy oblíbily. Kromě křídel a jistého zlidštění u koček a jiných zvířat, se totiž v knížce nic nadpřirozeného neobjevuje a možná právě proto. Úžasný jazyk, skvělé ilustrace. Doporučuji.

08.01.2024 5 z 5

Dům na tekutých píscích Dům na tekutých píscích Carlton Mellick III

Skvělá atmosféra, skvělé twisty. Tajemství a odhalování jakoby nikdy nekončilo.A taky jsem ocenila vtipné ztvárnění sourozeneckých vztahů :-)

18.09.2023 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Postavy mi nepřirostly k srdci, ani jedna, abych se přiznala, na druhou stranu včely - ty teď miluji snad ještě víc, než dřív!

11.06.2023 3 z 5

Hrůzný čas: Strach ve světě science fiction! Hrůzný čas: Strach ve světě science fiction! Martin H. Greenberg

Na to, že jsem koupila téměř náhodně, jsem velice spokojená. Slabší mi přišly asi jen dvě povídky, zbytek je buď nadprůměr a nebo jsem nadšená, ale myslím, že jde hlavně o osobní preference každého. Když máte načteno a nakoukáno, tak už vás povídky ničím nepřekvapí. Je tu předchůdce Vetřelce, Streanger Things, najdete tu podobnost se seriálem Archiv 81 a nebo knihou Druhá šance. Já se ovšem bavila. Nejvíc se mi líbili Sklepení v Yoh-Vombis, Otec, ta věc, Lístek do nebe a Oranžová je bolest, modrá šílenství (ta je za mě úplný top).

21.03.2023 4 z 5

Zápisník Dory Maarové Zápisník Dory Maarové Brigitte Benkemoun

Z části životopis, z části diplomová práce, to vše s prvky reportáže - klidně bych si to dokázala představit i jako rubriku v National Geographic. Líbilo se mi to rozkouskování, které všemu dodávalo šmrnc a i když se to všechno mohlo zdát ze začátku poněkud neosobní, myslím, že to nakonec Doru vykreslilo docela uvěřitelně.

23.05.2022 4 z 5

Ateliér špičatých klobouků 1 Ateliér špičatých klobouků 1 Kamome Širahama

Tahle manga je určitě pro mladší čtenáře, ovšem ta kresba je úžasná! Nekolikrát jsem se vracela a prohlížela si ty detaily.

25.03.2022 4 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Tyhle béčkový soft duchařinky mě vlastně docela baví. Nejvíc mě na nich baví to, jak to baví autorku, protože všechno ostatní je vlastně docela průšvih (snad kromě závěrečného napínáku). Postavy se chovají nelogicky, jejich vztahy i charakteristiky jsou brány stylem: Koho to zajímá stejně jde o ten dům, zápletka je uspěchaná (rychle, rychle abyste viděli všechno VŠECHNO, co si autorka vymyslela), romantická linka? Opravdu? Ale jděte! Celkový styl...u té první knihy, co jsem četla, jsem si myslela, že je to překladem, ale asi ne... No a já si stejně zase přečtu další, že jo? Protože i když jsou to vlastně jen trochu sofistikovanější Stopy hrůzy, tak jsem zvědavá, co ještě Darcy vymyslí.

20.03.2022 3 z 5

Divoký symbol Divoký symbol Patricia Briggs

Briggs tentokrát rozehrála detektivní pátrání, ve kterém si krásně rozestavěla figurky a rekvizity, aby to potom všechno hodila do koše a radši zavolala Branovi, aby to za ní dořešil...zdá se, že mě u Alfy a Omegy drží už jen ty cliffhangery...

09.03.2022 3 z 5

Ztraceni Ztraceni Anita Frank

Je to velice soft duchařská detektivka, horor rozhodně ne. Líbila se mi hlavní hrdinka, i když mohla být cyničtější, líbila se mi atmosféra i děj, jehož kostru jsem sice odhalila vcelku brzy, ale postupně odkrývané detaily mě nepřestávaly překvapovat. Co mi ale vážně, vážně vadilo bylo až nesmyslně cílené protahování děje, opakování situací i obměny stejných frází. Tak mě napadlo, jestli není autorka placená od slova... Dala bych tak tři a třičtvrtě hvězdy.

28.09.2021 4 z 5

Malér Eyrová Malér Eyrová Jasper Fforde

Taková parádní šílenost! Jemný humor a literární easter eggs. Jediné co mi trochu vadilo byla forma vyprávění, ta je v první osobě, ovšem tato první osoba vypráví i o věcech, u kterých nebyla přítomná.

21.09.2021 4 z 5

Město zázraků Město zázraků Robert Jackson Bennett

Bohové, bohové! Tohle byla jízda! Předchozí dva díly byly neobvykle uchopené urban fantasy, ale tohle mi spíš připomínalo nějaký superhrdinský epos. Samozřejmě, i jako v ostatních dílech, byla spousta věcí, které mi došly dřív, než byly odhaleny, ale i tak jsem potřebovala číst dál a dál, prostě mě to nechtělo pustit, a kdybych měla víc času na čtení, sfoukla bych to určitě za den. Skvěle napsaně! Určitě jedna z top sérií. Škoda, že není víc dílů. Na druhou stranu, v nejlepším se má skončit a tohle byl opravdu epický závěr.

02.09.2020 5 z 5

Město schodů Město schodů Robert Jackson Bennett

Taková jednodušší Malaz s prvky steampunku. Moc hezky vykreslené postavy, jasně a srozumitelně vyprávěný příběh plný historie i akce, strukturovaný podobně jako charakteristiky některých bohů. Jasně, některé věci vám dojdou mnohem dřív než hlavní hrdince, ale to je jen taková malichernost. Moc se mi to líbilo a chci víc!

28.07.2020 4 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Dlouho jsem váhala, jestli dát tři nebo čtyři hvězdičky. Nejspíš něco mezi tím, protože tak do tří čtvrtin knihy jsem si říkala, že je to vážně super! Samozřejmě se tu našlo pár ale - například rozhovory, které působily dojmem, že jsem je četla už tisíckrát jinde, navíc moc nemusím myšlenkové pochody typu: Někdo mi nechal zprávu, že mu jde o život, ale já to policii neřeknu, protože by jí to určitě nezajímalo...na druhou stranu, o čem by to pak bylo, že - ale nakonec šlo o velice zdařilou urban-fantasy s prvky až kingovského hororu. Skvěle stupňované napětí, pozvolně mrazivé odkrývání zápletky, jejíž hlavní gro se mi strašně líbilo. Když jsem se k němu prokousávala skrze šikovně nastrčené náznaky, příjemně mě mrazilo v zátylku, jak se to stává, když už se nemůžete dočkat jak to bude dál. Jenomže!! Ve chvíli, kdy se slovo Policie, začalo měnit ve slovo Police (a jelikož se to stalo asi třikrát, skoro mě napadlo, jestli to není nějaký šílený knihomolský záměr), bylo jasné, že se tomu přestala věnovat nejen korektura, ale moc tomu "nevyvěnovala" pozornost ani sama autorka. Tu nahlavu postavený oslí můstek, tu prozrazení jedné ze zápletek kvůli chybě ve jméně, a najednou se to začalo celé sypat. Wow efekty neměly logické vyústění, akční závěr rozkouskovaný snad úplně náhodně. Šup, šup, šup, aby to už bylo hotové? Alespoň tak to na mě působilo, jakoby se posledních cca 70 stran odevzdávalo na poslední chvíli před tiskem. A to mě tááák mrzí! Mohla to být vážně skvělá kniha. Autorku ovšem úplně neodepisuju, jsem zvědavá na další počin.

18.07.2020 3 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Zápletka: skvělý, atmosféra: skvělý, celkový dojem: no nakonec...jo, ale jo.. Hlavní hrdinka tu určitě plní jen funkci průvodce, protože je plochá ještě víc než vedlejší postavy. Dokonce i ten kocour má větší osobnost, než ona a navíc mě občas dost vytáčela tím, jak hloupě působila (nejspíš kvůli tomu, jak se autorka snažila přímé informace postupně nakousávat) Překlad strašný, plus korektura určitě úplně zklamala - některé věty ani nedávají smysl, asi jakoby vám psal Francouz dopis v češtině a vypomáhal si googlem... To všechno to strašně kazilo. Nicméně musím říct, že je to zatím nejlepší duchařina, jakou jsem četla.

06.02.2020 4 z 5