Šárka_D Šárka_D komentáře u knih

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Důkaz, že povinná četba nemusí být nuda :) Krásný příběh...

24.07.2013 5 z 5

Výhonek osmilisté růže Výhonek osmilisté růže Auður Ava Ólafsdóttir

Na začátku jsem moc nechápala, kam příběh směřuje, ale asi od poloviny hodně příjemné čtení. Klidná inteligentní oddechovka.

19.07.2013 3 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Žert se mi moc líbil, i když mi více než ústřední romantický příběh (a pak motiv "žertu") utvkěly úvahy o moravské hudbě, zanikajícím folklóru, Jízdě králů...

08.07.2013 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Skvělý příběh, který objasní historické pozadí konfliktů v Afghánistánu a taky způsob místního života předtím, než zemi ovládli islámští fanatici. Kniha se mi nečetla úplně lehce, ale ne, že by nebyla čtivá - šlo spíš o náročnost a vážnost tématu (někdy byla celkem depresivní, a tak se mi moc nechtělo pokračovat). Zjištění, že ne všechno dopadne dobře, a ne všechny chyby se dají napravit. "Pro tebe třeba tisíckrát" si budu dlouho pomatovat.

08.07.2013 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Na Nemesis se mi líbilo, že kromě pátrání po vrahovi měla i pěkný příběh v pozadí (cikán Raskol a jeho milostný trojúhelník), u detektivek většinou krátce po přečtení zapomenu, kdo v knize vystupoval, tohle mi utkvělo aspoň částečně.

26.06.2013 4 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

SPOILER Taky jste si při čtení říkali, jaká je ta Sansa husa, že s Cleganem neutekla po bitvě u Černovody? Pořád doufám, že jejich "vztah" či jak to nazvat bude pokračovat, protože i přes to, jak je pitomá, je to moje oblíbená postava. Naštěstí se s věkem trochu zlepšuje, a asi je to Martinův záměr - aby bylo vidět, jak se vyvíjela.

25.06.2013 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Pro mě naprostá paráda, od dob Harryho Pottera jediná série, od které jsem se nedokázala odtrhnout ani ve tři v noci, knižní kocovinu mám i rok po dočtení pátého dílu.

25.06.2013 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Filosofická pohádka. Pro mě trochu naivní.

25.06.2013 3 z 5

Tři povídky Tři povídky Truman Capote

Tři povídky byly mým prvním kontakten s Capotem a mile mě překvapily, jednoduché příběhy o příbuzných, se kterými Capote vyrůstal, jsou vyprávěny z pozice dítěte, tento způsob překvapivě nepůsobí šroubovaně, ale lehce a přirozeně.

25.06.2013 4 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Ačkoliv mi byla hlavní hrdinka celkem nesympatická, celkový dojem z knížky byl skvělý. Líbil se mi hlavně způsob vyprávění z pozice dívčina souseda, skrze něj čtenář odkrýval informace z Hollyina života postupně a vlastně jen částečně, tomuto modelu dávám přednost před "vševědoucím vypravěčem". Taktéž pěkně popsaná atmosféra válečného NY.

25.06.2013 4 z 5

Zmizelí ze Svitu Luny Zmizelí ze Svitu Luny Christelle Dabos

Mě tahle série docela vtáhla. Knížky se čtou velmi lehce, děj svižně ubíhá a prostředí je pěkně vymyšlené a propracované. Druhý díl už pracuje s vybudovaným světem, takže je více místa na příběh a prokreslení postav. V dnešní záplavě více či méně erotické YA literatury je série Projít zrcadlem příjemnou (a kvalitní) změnou.

28.05.2024 4 z 5

Nives, co to povídáš? Nives, co to povídáš? Sacha Naspini

Zábavná, dobře vygradovaná jednohubka na jeden dva večery, jen mám dojem, že za čtrnáct dní nebudu vědět, o čem to bylo.

16.05.2024 3 z 5

Snoubenci zimy Snoubenci zimy Christelle Dabos

Nenápadná fantasy oddechovka, která obsahuje hromadu zajímavých nápadů a odehrává se v nesmírně přitažlivém prostředí magické metropole, kde není rozhodně vše takové, jaké se zdá. Určitě si najdu další díly!

31.03.2024 4 z 5

Brána pekel Brána pekel Leigh Bardugo

Svět magického Yale už známe, takže wow efekt z prvního dílu se u mě nedostavil, i tak jsem ale dostala nadupanou jízdu, ve které jsem si ústřední partičku divňáků zamilovala zase o trochu víc. Jediné, co mi vadilo, byla snaha narvat na posledních padesát stránek co nejvíc akce, což vedlo ke zbytečné zmatečnosti a překombinovanosti.

17.02.2024 4 z 5

Dash & Lily: Kniha přání Dash & Lily: Kniha přání Rachel Cohn

Nejdřív jsem viděla (skvělý!!!) netflixovský seriál, ke knize jsem se dostala až dva roky poté, a samozřejmě jsem si ji načasovala na prosinec. Mám jen pozitivní dojmy, krásně se mi trefila do nálady, byla přiměřeně vtipná, trochu bláznivá a hlavní hrdinové se plácali ve správné dávce mladistvého patosu a intelektuálních úvah přiměřených jejich věku. Sváteční atmosféru mi knížka navodila skvěle a zasela ve mně touhu po vánočním New Yorku.

02.01.2024 4 z 5

Ryzí styl! Ryzí styl! Cinzia Felicetti

Tohle rozhodně není ta nejlepší kniha o módě a stylu, kterou potřebujete, pokud se o módu zajímáte, a už vůbec to není ta jediná. Upřímně, je napsaná poměrně nezáživně a jednotlivé kapitoly vyjma fajn lekcí z historie módních kousků obsahují spíš sáhodlouhé výčty, ve kterých nám autorka popisuje, kdy přesně se ta která herečka objevila v konkrétním modelu, a to je bez jediné fotky obrovská nuda. Vybudovat si vlastní styl vás kniha nenaučí, a mnoho vám neřekne ani o vhodných kombinacích.

02.10.2023 3 z 5

Dům vůní Dům vůní Martina Sahler

Román obsahoval tak velké množství francouzských klišé (od šátků Hermés přes poslouchání šansonů v rádiu až po Coco Chanel) a navíc je dávkoval tak prvoplánově, že se u mě přes tři hvězdičky nepřehoupne. Kdo ale hledá nenáročné čtení na léto s romantickou linkou a zajímavým prostředím parfumérských domů, tomu snad udělá radost.

18.07.2023 3 z 5

Alí a Nino: Příběh lásky Alí a Nino: Příběh lásky Kurban Said

Alí a Nino je v Ázerbájdžánu pojem. A já nemohla uvěřit, jak čtivý a neuvěřitelně poutavý může být román starý téměř sto let (dobře, trošku jsem přidala v zájmu atraktivity). Alí a Nino je románem o lásce. Epizody a peripetie ústředního páru by vydaly na několik samostatných knih, kromě toho je to také román a o soužití křesťanské a islámské kultury a jejich celkového světonázoru, přičemž zejména tato linka pro mě byla velice zajímavá. Asi jsem ještě nečetla knihu, která by mi pomohla lépe poznat a pochopit "východní" myšlení. V něčem mi román připomněl díla Salmana Rushdieho, ačkoliv se nejedná o magický realismus, ale spíše náznaky jisté východní snivosti. Přečtěte si to.

02.06.2023 5 z 5

Módní rebelky Módní rebelky Jennifer Croll

Fajn knížka pro stručný přehled o ženách, které ovlivnily módu. Kdo bude chtít jít více do hloubky, musí hledat jinde. Pěkné ilustrace.

20.01.2023 3 z 5

Moje vánoční knížka roku 2022 a hned taková krása, doslova pohlazení. Každá jedna povídka je korálkem milé vánoční romantiky s dobrou atmosférou, až na jednu mne bavily všechny a možná si od autorů a autorek přečtu i něco dalšího.

08.01.2023 5 z 5