Šárka_D Šárka_D komentáře u knih

Klimtův polibek Klimtův polibek Boris Filan

I přes pomalejší tempo čtení (kniha je hodně lyrická) jsem čerstvě po zavření nadšená, autor nádherně popsal čistou zamilovanost mladého muže (ach, bude mě někdy někdo tak milovat? :)), ale i společenské poměry Bratislavy šedesátých let. Na konci mi puklo srdce společně s Adamovým. Budu věnovat větší pozornost slovenské literatuře, v Klimtově polibku se nezapře, že jsme byli dlouho jedna země, tak mi byla kniha blízká.

10.07.2015 5 z 5

Otázka za deset Otázka za deset David Nicholls

Protože jsem povahou nostalgik toužící po časech, které nikdy nezažil, kniha mi sedla, příjemné čtení plné britského humoru, hudebních odkazů a komických situací. Ačkoliv strašný pako, hlavní hrdina je dost sympatický.

10.07.2015 4 z 5

Esej o tragédii Esej o tragédii Elizabeth LaBan

Přirovnání k Hledání Aljašky sedí jen z důvodu středoškolského prostředí, protože Esej o tragédii je několikanásobně lepší. Jak díky sympatičtějším postavám, tak pro absenci křečovité snahy o humor. Navíc má filosofickou nadstavbu a není jen provoplánovým příběhem pro mladistvé.

26.05.2015 4 z 5

Kaligrafie snů Kaligrafie snů Juan Marsé

Příběh je psaný poměrně náročným, až trochu básnickým jazykem, takže se knížka čte pomaleji, ale stojí za to se prokousat až k závěru. Zajímavý styl vyprávění - "hlavní hrdina" je vlastně jen pozorovatel ústředního příběhu. Konec překvapí.

27.10.2014 3 z 5

Svíce dohořívají Svíce dohořívají Sándor Márai

Skvělý, skvělý... Z téhle knížky úplně dýchá atmosféra doby a místa, což považuji za její nejsilnější stránku. Přidejte k tomu klasický přiběh přátelství a zrady a máte nezapomenutelné dílo.

26.09.2014

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

I když se četlo dobře, srovnání s D. Brownem fakt nesedí. Nedotažený příběh, místy nelogické příhody, u spousty věcí jsem čekala, že se na konci nějak rozuzlí, což se bohužel jaksi nestalo. Mayská tematika má skvělý potenicál, autor ale bohužel vše "proběhl" pouze povrchně. Slabší tři hvězdičky.

26.09.2014 3 z 5

Tři mocné ženy Tři mocné ženy Marie NDiaye

Moc zajímavý pohled na osudy tří původem afrických žen, které žijí nebo se snaží žít v odlišné kultuře. Hodně se mi líbil hlavně příběh a pomalu odhalované rodinné tajemství.

15.09.2014 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Tak bohužel, Dorian Gray mě nenadchl. A to mám tak ráda Wildeovy pohádky... Možná za to může trochu archaický jazyk, ale nemohla jsem se pořádně začíst, takže jsem knížku (ač tenkou) kouskovala a "crcala" se s ní snad čtrnáct dní. Ale možná je to tím, že jsem příběh vlastně znala předem, a nic mě už nepřekvapilo...

15.09.2014 3 z 5

Abarat: Absolutní půlnoc Abarat: Absolutní půlnoc Clive Barker

Nooo tak pro mě zklamání a zatím nejslabší kniha série. Nevím, jestli autor najednou nevěděl, jak příběh rozvinout, nebo má vše nějaký skrytý význam, každopádně mi tenhle díl vůbec nesedí k předchozímu skvělému rozjezdu. Například, z princezny Boa, která byla v prvních dílech popisována jako úžasná a laskavá bytost, která rozdávala radost všude kam vkročila, je najednou zlá a vypočítavá mrcha, která vlastně se všema pěkně vyjebává. Divný a nelogický. Další věc - co to je Nephauré? Copak nestačí klasický záporáci jako Carrionovi? Mně by teda stačili, tohle už je přitažený za vlasy i na žánr fantasy. A ano, kdo to je GAZZA??? Tak blbej milostnej příběh už jsem dlouho nečetla, je to divně popsaný, těžko uvěřitelný, a navíc jsem celou dobu myslela, že Candy by měla vyléčit zlomené srdce Vládce Půlnoci, a ne se tahat s nějakým floutkem od ryb. Jen doufám, že v dalších dílech (který vyjdou kdoví kdy) si Barker trochu spraví reputaci.

18.04.2014 3 z 5

Sašenka Sašenka Simon Sebag-Montefiore

Sašenka není kniha, která by se četla sama, musíte se jí trochu prokousávat, ale stojí to za to. Pohled na paradoxní život Stalinových "spolupracovníků" - v luxusu, ale také v neustálém strachu ze ztráty přízně, která měla většinou fatální následky.

18.04.2014 4 z 5

Anna Kareninová Anna Kareninová Lev Nikolajevič Tolstoj

Anna Kareninová byl běh na dlouhou trať. Začátek mi utíkal skvěle, nadchla mě typická atmosféra ruských románů - plesy, šlechta, církev, zima, divadla a opulentní večeře. Nezapomenutelná je pro mě scéna, ve které Levin a Kity společně bruslí, a obecně se mi moc líbí popis jejich vztahu, který se postupem času rozvíjí. Bavil mě ruský venkov i Levinovy úvahy o hospodářství.
Od poloviny se mi ale četlo hůře, asi proto, že se změnil tón vyprávění - Anna si začala uvědomovat, do jak mizerné situace se dostala, a začala Vronského svou láskou a zbytečnou žárlivostí dusit. Její chování k němu je děsné, i přesto však pochopitelné. Autor se opravdu dobře dokázal vcítit do její psychiky. Z dnešního pohledu je takové řešení situace přehnané, z pohledu Anny si ale dovedu dobře představit, že neviděla jiné východisko.
Duchovní rovina o smíření Levina s vírou je náročnější, ale též zajímavá. Až si trochu odpočinu u oddychovější literatury, pustím se do Vojny a míru.

13.02.2014 4 z 5

Nevídaní akademikové Nevídaní akademikové Terry Pratchett

Super vtipný, Neviditelná univerzita mě hodně baví, spojení s fotbalem má šťávu :)

08.02.2014 4 z 5

Sladká jak krev Sladká jak krev Petra Neomillnerová

Docela fajn, příběh sice postrádá originalitu, ale zase se to dobře čte. Fantasy oddechovka, u které se nemusí moc přemýšlet.

31.12.2013 3 z 5

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Super, smála jsem se u toho nahlas, a to například v metru, což vyvolalo pobavené pohledy ostatních cestujících. Povedená oddechovka.

06.11.2013 4 z 5

Vzpomínky na zítřek Vzpomínky na zítřek Cecelia Ahern

Právě jsem dočetla a jsem nadšená! První kniha, co jsem od autorky zkusila, čtivě napsaná, a rozuzlení příběhu mě vážně překvapilo. Je vidět, že autorka je mladá a dokáže se dobře vcítit do uvažování šestnáctileté holky.

20.09.2013 4 z 5

Milostný dopis klínovým písmem Milostný dopis klínovým písmem Tomáš Zmeškal

Tahle knížka výborně ukazuje zrůdnost komunistického režimu (a vlastně jakéhokoliv totalitního režimu). Hodmě mi připomínala tvorbu Milana Kundery, moc mi ale neseděly Cukrářovy "vize". Vždycky mi chvíli dalo, než jsem knihu znovu otevřela, obzvlášť kvůli depresivnímu příběhu.

03.09.2013 4 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Podle mě skvěle zvládnutý konec série, trochu jsem se obávala závěru "a žili šťastně až do smrti", proto mě hořkost rozloučení hlavních hrdinů skoro až potěšila. Zajímalo by mě, jestli bude autor v Dračích jezdcích ještě pokračovat, ráda bych si od něj přečetla něco dalšího.

15.08.2013 4 z 5

Holubi vzlétají Holubi vzlétají Melinda Nadj Abonji

Opravdu silný příběh jugoslávské rodiny emigrantů, kteří se ve vysněném Švýcarsku potýkají s přehlížením a pohrdáním místního obyvatelstva, stejně tak jako s pocitem vyvržení z rodné země. Vyprávění z pohledu mladé hlavní hrdinky je uvěřitelné, na mozaikovitý styl vyprávění jsem se sice musela více soustředit, o to větší zážitek ale bylo postupné rozuzlování. Zklamáním bylo, že jsem se oproti očekávání nedozvěděla mnoho o válce v bývalé Jugoslávii, ale nebylo to cílem knihy.

15.08.2013 4 z 5

Abarat: Magické dny krvavé noci Abarat: Magické dny krvavé noci Clive Barker

Zřejmě ještě lepší než první kniha. Prostředí už známe, takže přichází na řadu svižnější a napínavější děj, hrdinka se sympaticky vyvíjí, líbí se mi i její propojení s princeznou Boa. Jen mi bylo trochu líto záporáka Carriona.

24.07.2013 5 z 5

Abarat Abarat Clive Barker

Takhle fantasy pro starší děti a dospívající se mi líbila i přesto, že jsem ji četla cca ve dvaceti. Skvěle vystavěný svět, uvěřitelná mladá hrdinka, parádní ilustrace a celkové provedení knihy. Knížka by se určitě líbila i jako dárek.

24.07.2013 4 z 5