SaraArang SaraArang komentáře u knih

Třpytící se město Třpytící se město Lenka Bandurová

Naprosto okouzlující příběh a obrovské překvapení! Knihu jsem zprvu vůbec nechtěla číst, ale nakonec jsem se nechala přemluvit. Ne že by to nebyl můj žánr, ale abych pravdu řekla, málokterá YA fantasy už mě osloví. Přijde mi, že je poslední dobou je vše na jedno brdo a k tomu navíc český autor? Přiznám se, moc jsem tomu nevěřila, ale říkala jsem si, že tomu alespoň dám šanci. Po přečtení vůbec nechápu, že jsem váhala. Jsem z téhle knihy nadšená, dokonce v mých očích trumfla i dost zahraničních knih v tomto žánru, které mají kdovíproč vyšší hodnocení a milion nadšených komentářů.
Upřímně? Kdo nad touhle knihou nebude zbytečně hnidopišit, tomu se prostě příběh musí líbit. Jestli to má nějaké chybky? Jasně, asi jako spousta knih (já jsem žádnou takovou, který by je neměla, ještě nečetla), a přesto to nikomu nebrání dávat plný počet hodnocení, či chválit. Já mám jen jedinou výtky a to tu, že některé části mohly být více rozepsány, u některých pasáží bych to vyloženě uvítala. Jinak si mě ale dvojice Lea a Thomas hned získala, ta chemie mezi nimi byla neuvěřitelná. Bože, už dlouho jsem se tak nepobavila u hádek nějaké knižní dvojice. :D Kniha je vážně poutavě napsaná, lapila mě jako bezbranného motýla, přitom jsem si říkala, že jen nahlédnu a pak už prostě nešlo přestat číst.
Trochu mě mrzí, že recenze převážně řeší vztah této dvojice, přitom ten příběh nabízí mnohem víc. Například ten krásný svět, který autorka vymyslela. U dosti YA zahraničních knih, kde je podle mě svět vymyšlen minimálně, se všichni rozplývají nad tím, jak autorka stvořila originální svět, a přitom je tam zmíněno všehovšudy pár nezajímavých názvů, přebraná magie a většinou dost inspirace z jiných sérií, ale všichni to vychvalují, jak kdyby byl vymyšlen minimálně nový Harry Potter. Tady autorka opravdu stvořila originální svět, který se na české poměry (v rámci YA) jen tak nevidí a nikdo nic. Vážně to nějak nechápu.
U takových Smrtných uliček jsem téměř nedýchala, skvěle napsaná část a vykreslení atmosféry. Přímo jsem si užívala tu ponurost a číhající zlo. Nebo Havraní planina, která tedy byla děsivá, ale zase věrně vykreslená až vám nedá spát. Ve Sluneční vesnici se vás dotkne spalující léto a díky autorčiným krásným popisům jsem si dokázala představit, jak moc nádherné místo to musí být, a proč se Lea tolik toužila vrátit domů. Zamilovala jsem si Honorovou zemi s věčně poletujícími kvítky lilií a deštěm. Žebrácká poušť, Bellské království… Opravdu nádherně vymyšlený svět, který s radostí prozkoumáváte. Autorka má obdivuhodnou fantazii a skvělé nápady, které by mě nikdy nenapadly. A velké plus je neskutečně čtivý styl, který se prostě čte sám, popisy na vás vyskakují přímo z knihy!
Ke konci téhle recenze ještě musím zmínit Obchodníky, kteří patří k té temné části příběhu. Nikde jsem nic podobného nečetla, za mě skvělý nápad, který celý děj pořádně oživil. Části s temnotou byly jako třešnička na dortu, čímž posunuly tuhle YA zase o něco dál. Velmi mě oslovila i ta pohádka o Ledové krásce, to byl krásný poetický zážitek. Musím říct, že ten příběh je tak spletitý, že se tu snad ani vše nedá vypsat. Tak to zkrátím, už tak to bude asi moje nejdelší recenze, což jen dokazuje, jak moc mě kniha uchvátila. :)

Největší originálnost vidím v tom, jak autorka příběh pojala a v záplavě všech těch YA je to prostě osvěžující kousek! Žádné války jako v jiných YA fantasy, žádná výprava za cenným artefaktem, který zachrání svět a ani žádní hrdinové. Je to příběh o přátelství až za hrob. O lásce, která vám zlomí srdce, o stýskání si po domově, o krásném i zlém světě… Obyčejný příběh, ale vyprávěn neobyčejně. Knihu rozhodně doporučuji!

29.11.2020 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Kniha není pro každého. Ale myslím, že lidi, kteří mají rádi příběhy z dob dávno minulých, tohle ocení. Mám pár výtek, ale mně se líbila ponurá atmosféra... A takové skvělé, vtipné a přitom reálné dialogy se už málo vidí. Neskutečně jsem se u nich bavila! Příběh se bude líbit těm, kteří mají rádi "pomalé" příběhy, o šílené lásce až za hrob. Proti současným autorům nic nemám a myslím, že se mezi nimi najdou i tací, kteří umí výborně psát, ale takovou velkou lásku už napsat neumí. A nemyslím jen toto dílo. Klasická díla v sobě mají něco skutečného, kdy ještě autoři nepsali s vidinou bestselleru, ale protože svým dílem světu cosi potřebovali sdělit.

09.11.2020 4 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Dost mě mrzí, že další knihy této autorky se u nás nevydávají. Její další počiny vypadají hodně zajímavě. Kniha mě ohromně bavila, i když byla tak smutná. A na téhle knize je asi nejvíc vidět, jak dokáže být svět nespravedlivý i k dobrým lidem. Kniha je skvělá, a škoda že se jí nedostalo pozornosti, jakou by si zasloužila. Nádherně vykreslený Island a příběh, který chytí za srdce a k těm, kteří se občas cítí jako Agnes, bude promlouvat mnohem víc. Pro mě je to jeden z nejsmutnějších příběhu, jaký jsem četla. A mrzí mě, že hrdinka neměla šťastnější konec. Největší nespravedlnost jejího osudu vidím v tom, že dala milost někomu, kdo si to vůbec nezasloužil a nakonec pro něj i obětovala svůj život.

15.11.2020 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Zpočátku jsem tomu nedávala moc naděje, představovala jsem si klasickou YA a ona i vlastně taková byla, jenže... Zatímco jsem čekala něco přeslazeného, dočkala jsem se napínavého příběhu, kde se milostná linka řeší spíše okrajově. Co se týče světa, ten nebyl až tak originální, přišlo mi, že si autorka vzala spousty inspirace z ezoteriky, ale tak to napasovala do příběhu, že to tam dobře sedlo. Je na tom vidět, že je to prvotina, ale jen v tom smyslu, jak se tam toho autorka snaží natřískat co nejvíc a čtenář se v tom zprvu ztrácí. Ovšem, knize to na napětí neubírá. Hrozně moc se mi líbil ten příběh, opravdu dobře napsaná zápletka, která je obrovským tahounem celé knihy. Skvělá a sympatická hrdinka. Autorka rozhodně umí psát a já si s radostí přečtu další díly!

Tajemství kůže Tajemství kůže Alice Broadway

Taková průměrná YA. Zajímavé téma a originální, ale za mě tedy špatně zpracováno. Já se celou dobu nudila. Postavy takové nijaké... Nebylo to úplně špatně, ale ani mě to nenadchlo. Určeno spíše pro mladší čtenáře, nebo méně náročné, kteří nečekají extra velký děj. Jinak obálka knihy je moc hezká, zaujme na první pohled.

Smrt před branami Smrt před branami Sabaa Tahir

Mám pocit, že autorka v této sérií ztrácí dech. Z druhého dílu jsem byla nadšená víc, než z prvního a bohužel tohle je velké zklamání.

Autorka jako by nevěděla kam dál a navíc mi přijde, že z toho chce udělat epickou fantasy. Což by ani tolik nevadilo, ale prostě to s těmi duchy je velké šlápnutí vedle, které tam vůbec nesedí. Naprosto vaří z vody a podle toho taky vypadá. Já jí zkrátka tuhle linku nevěřím. Elias a Laia neskutečně nudní a vůbec mě jejich části nebavily. Z Eliase autorka udělala naprostého troubu a dost dobře si nedokážu představit, co v tomhle směru zamýšlí.
Kdo naopak ve třetím díle zazářil je Helena. Jakože tuhle postavu miluju, prošla obrovským vývojem a její části jsou snad nezajímavější. Přijde mi, že tahle jediná postava si zachovala svou lidskost a uvěřitelné emoce. Její části mě neskutečně bavily a vždy jsem se na ně těšila.

Jinak mi ještě u knihy vadí ta neskutečná depresivnost, ani náznak naděje. Jako by tím příběh něco ztratil. Škoda, podle mě to byla skvěle načatá série. Do posledního dílu se ze zvědavosti pustím, ale už nejsem tak natěšená jako po druhém díle.

Hříšní světci Hříšní světci Emily A. Duncan

Nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo, ale že by to bylo něco skvělého se taky říct nedá. Vadilo mi, jak se celý příběh táhl. V podstatě se tam nic neděje. Kromě toho, že se hrdinové stále skrývají a řeší hlouposti. Začátek tedy vypadal slibně, ale tam, kde to mohla autorka zauzlovat, se na to vykašlala a zvolila snadnější cestu. Dobře se to čte, ale celý příběh je tak nudný a nezáživný, i přestože autorka umí psát.. Docela mě mrzí, že vůbec nevyužila potenciál "gotické" atmosféry, kvůli které jsem se na knihu původně těšila nejvíc. Narazit dnes na dobrý gotický román, to už je opravdu zázrak. Bohužel takhle je to obyčejná YA, s tuctovým příběhem a tuctovou hrdinkou. Docela dobré bylo finále, ale na dobrou knihu bohužel nestačí. Za mě 2,5 hvězdy.

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

První díl je skvělý. Je to čtivé hned od začátku a čtenáře to hned vtáhne. Příběh mi nepřijde až tak originální, ale je podle mě dobře napsaný. Úplně mi neseděla hlavní hrdinka, za mě prostě typický Mary Sue a ty já zkrátka nemusím. Líbily se mi i zaporáci a vedlejší postavy. Třeba Helena, tu jsem teda litovala, ačkoliv podle mě je to silná holka. Rozhodně jsem si jí víc oblíbila na Laiu, která mi místy lezla na nervy. Celkově je to prostě pěkné čtení a ta obálka je fakt mimořádně krásná.

09.11.2020 4 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Od knihy jsem měla jistá očekávaní, která nenaplnila. Nápad skvělý, čtivý styl, ale zpracování už tak úchvatné nebylo. Celé je to takové povrchní a ději jsou poměrně dost velké díry, ale to bych klidně odpustila. Jen prostě jsem tam neviděla to moudro, co ostatní. Spíše než nějaký silný příběh je to takové milé a odpočinkové čtení.

23.01.2021 3 z 5

Plamen v temnotě Plamen v temnotě Sabaa Tahir

Druhý díl je ještě větší jízda, než ten první. Napínavé od začátku až téměř do samotného konce... Jinak jsem si definitivně oblíbila postavu Heleny, která je pro mě tahoun celé knihy a její linka je snad nejzajímavější. Tedy alespoň pro mě.

Bílý kůň Bílý kůň Alex Adams

Docela mě překvapuje to nízké hodnocení. Podle mě je to výborná kniha, ale ovšem pokud čekáte extra porci romantické linky, tak budete zklamání. Ona tu nějaká je, ale minimální a navíc trochu jinak. Mně příběh moc bavil. Byl čtivý, chytrý a hodně mě bavily postavy. Přečteno jedním dechem a pokud hledáte něco originálního, vřele doporučuji.