sakro sakro komentáře u knih

Smrt krále Šumavy Smrt krále Šumavy Martin Sichinger

V knihovně jsem víceméně náhodně sáhl po knize, která mě zaujala titulem. Možná bych se měl zastydět, ale autor mi neříkal vůbec nic. Kniha mě však "chytla" od počátku a přestože, jak se mimochodem zmiňují i někteří předešlí recenzenti, je zřejmě určena spíš mladší generaci, nadchla i mě. Určitě si vyhledám i jiné autorovy knihy. Přestože jsem dal pětihvězdičkové hodnocení, jednu opravdu velkou připomínku mám. Je to něco, co při čtení ostře drásalo mé smysly. Nejsem schopen posoudit, zda je to chyba autora nebo iniciativa editora, nicméně si myslím, že by se v české literatuře nemuselo vyskytovat špatné skloňování názvu obcí. Že rodina přijela do Svinné Lady, anebo že Tomáš chodil do školy v Borové Ladě je z hlediska české gramatiky opravdu špatně. Naštěstí to vše zachránil příběh samotný a mé hodnocení je za něj.

14.04.2024 5 z 5

Nikdo nemusel zemřít Nikdo nemusel zemřít Luděk Kubát

Po nových knihách pana Kubáta vždy rád sáhnu s očekáváním čtivého příběhu. Nezklamala mě dosud žádná z přečtených, nezklamala mě ani tato. Oddychové čtení s trochou laskavého humoru, přehledný ale ne průhledný děj, ve kterém policisté řeší nejen práci, ale i svůj běžný každodenní život a který přináší rozuzlení až na posledních stránkách. Za opakovaně příjemně strávené chvíle autorovi děkuji a už teď se těším na další příběh, který mne čeká v mé knihovně.

17.09.2023 5 z 5

Pahorek Pahorek Ray Rigby

S tímto příběhem odehrávajícím se v trestném táboře pod žhavým africkým sluncem jsem se poprvé setkal ve filmové podobě se skvělými herci Seanem Connerym a Harrym Andrewsem. Film mi naprosto učaroval, proto jsem po čase posháněl knihu a dal se do čtení. Téměř bezvýhradně dávám přednost knižní formě. Očekávám od ní totiž trošku rozvití děje vzhledem k použitelnému času a navíc kniha podněcuje mou představivost. Tady jsem však narazil na výjimku. Byl jsem TROŠIČKU zklamán. Film totiž obsahoval naprosto vše podstatné a co bylo v knize navíc, to mě chvilkami maličko nudilo. Ale ani přes tuto drobnou výtku nemohu ohodnotit hůř než 5-ti hvězdami. Jen ..... ten film byl prostě geniální.

20.02.2023 5 z 5

Inventúra Inventúra Andrej Hryc

Andreje Hryce jsem měl rád. Jako herce. Osobně jsem se s ním nikdy nesetkal, a je mi to líto. Určitě neměl život lehký, ale dokázal se s ním porvat. A nestěžoval si. Pomocnou ruku většinou hledal na konci své paže. Takových lidí si vážím. Celkem rád bych viděl pohromadě všechny, kterým za svého života takříkajíc "stoupnul na kuří oko". Sám se v Inventúře přiznal, že i on udělal v životě pár přehmatů, na které třeba nebyl hrdý. Ale vždy si je dokázal přiznat a nějakým způsobem je odčinit. Kniha se dobře čte, život a děj ubíhá, ale někdy je nutno se nad některou myšlenkou zastavit a pouvažovat. Opravdu to není jen prostý životopis, jaký ve zralém věku napíše hodně herců. Je to kniha s myšlenkou a k přemýšlení.

12.02.2023 5 z 5

Skutečné zločiny na Ostravsku Skutečné zločiny na Ostravsku Ivana Žáková

Obsahově slušně zpracovaná a mrazivá kniha. U některých příběhů si člověk uvědomí, jak blízko dokáže být ten nejtěžší zločin ve vašem okolí. Je to kniha, která určitě stojí za přečtení a každému bych ji doporučil. Vadí mi však na ní použitý způsob prezentace, jazyk, formulace. Někdy jsem se zarazil a musel si pár řádků přečíst znovu, abych pochopil. Na to, že je autorka novinářka, mi to po literární stránce přišlo dost amatérské. Ale i přesto hodnotím vydání této publikace jako záslužný počin.

30.05.2023 4 z 5

Symfonie smrti Symfonie smrti Luděk Kubát

Přestože autor zabrousil do sériových vražd, je to velmi příjemné čtení s trochu odhadnutelným, ale přesto překvapivým koncem. Mám detektivky Luďka Kubáta velmi rád právě proto, co někteří hodnotilelé přede mnou lehce kritizují. A to je lidskost a přirozenost. Těším se na každou jeho novou knihu a jen lituji, že pořád nemohu sehnat jeho prvotinu Stvůry.

02.05.2023 5 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Už dlouho jsem se u knihy tak nenasmál. Mám ve svém okolí pár známých, kteří toužili navštívit Kubu a splnili si ten sen. Bohužel všichni prostřednictví CK s cílovou destinací Varadero a jedním či dvěmy organizovanými výlety do okolí. A myslí si, že byli na Kubě. Tohle je ta pravá kniha k vyléčení ideálů. Autorku neznám, ale věřím jí každé slovo a obdivuji její umění zkratky, vystižení podstaty daného okamžiku a samozřejmě smysl pro suchý humor. Ten miluji. Škoda že nelze udělit víc hvězdiček - neváhal bych.

17.04.2023 5 z 5

Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby Michael Bar Zohar

Obsahově skvělá kniha. Občas pokulhává logika sdělení, občas jazyk a forma. Ale fakta sdělení tyto drobné mouchy spolehlivě eliminují. Asi nikdo se nedokáže plně vžít do reálného světa izraelců, kteří jsou po celou dobu trvání svého státu v nějakém druhu ohrožení. Vznik Mosadu vyplynul logicky z nutnosti obrany a to, že je dnes považován za jednu z nejlepších tajných služeb na světě je zase dáno tím, že byl nucen po celou dobu své existence být ve střehu. Každého asi kniha nezaujme, ale kdo se alespoň trochu zajímá o světovou politiku, činnost tajných služeb a militarii obecně, ten ji jistě ocení.

12.02.2023 5 z 5

Vražda v hotelu Sacher Vražda v hotelu Sacher Beate Maxian

Po Vraždě ve Vídni moje druhá kniha od Beate Maxian. Nemyslím si, že by v knize bylo moc postav. Podle mě je to jako v reálném životě - každý člověk má kolem sebe více či méně navázáno dost jiných lidí a v případě vyšetřování je nutno všechny tyto vazby prověřit. Prostě přehled v postavách jsem při čtení neztratil. Jiné už to bylo při vysvětlování květomluvy. Tam jsem byl mimo úplně a navíc bylo této části věnováno, alespoň za mě, zbytečně moc prostoru. Vím, že to bylo ve výsledku důležité, ale i tak jsem přesvědčen, že méně by knize asi prospělo. Nicméně slušný, dobře čtivý příběh a i já bych si dokázal představit filmové zpracování, které by určitě ukázalo z Vídně víc, než kniha samotná.

07.05.2024 4 z 5

Dovolená s moderním fotrem Dovolená s moderním fotrem Dominik Landsman

Nesmírně jsem se bavil, a o co u podobných knih jde? Je li napsána pro pobavení a pobaví, tak je to skvělé. Ne všichni autoři to dokážou. Vyprávět o sobě samém, dělat si ze sebe srandu a to vše z pohledu vlastní manželky je prostě skvělý nápad. A samotný průběh dovolené? Jsem přesvědčen, že takto ji prožil téměř každý, kdo se rozhodl vydat "do světa". Ovšem málokdo je schopen to sám sobě přiznat. A vyrukovat s tím na veřejnost, to už nedokáže skoro nikdo. Takže panu Landsmanovi děkuji a rád si zakoupím, ukradnu nebo nelegálně stáhnu další z jeho knih. Nebo si je příložitostně budu přát jako dárek.

16.04.2024 5 z 5

Vražda ve Vídni Vražda ve Vídni Beate Maxian

Mé první setkání s autorkou. Možná jsem čekal trochu víc té Vídně (když už je podtitulem Vídeňské krimi), ale i tak jsem více než spokojen a rád se začtu do knih dalších. Děj poměrně brzy průhledný, ale i tak si kniha podržela napětí až do posledních stran a dobře se četla. Detektivní linka velmi slušná, jednoduše perfektní oddechovka.

09.04.2024 4 z 5

Hotelstory aneb když to hosté rozbalí Hotelstory aneb když to hosté rozbalí Vladimíra Černajová

Na knihu jsem trefil víceméně náhodně v knihovně. Jako častý uživatel hotelových služeb nejen po celé republice, ale i v Evropě a za oceánem, jsem si řekl, že nebude na škodu podívat se na provoz hotelu a hotelové hosty z druhé strany, tedy optikou provozovatele. Jméno autorky mi neříkalo vůbec nic a po přečtení žasnu, jak mi mohla takové roky unikat. Jednoduše skvělá kniha s výborným jazykem, perfektním a inteligentním humorem a neskutečnými postřehy z oblasti pracovních a mezilidských vztahů a života vůbec. Ještě během četby jsem si objednal další autorčiny knihy a už teď se těším, až se do nich "zakousnu". Pro mě nelze jinak než pět hvězd a doporučení návdavkem.

22.03.2024 5 z 5

Karanténa s moderním fotrem Karanténa s moderním fotrem Dominik Landsman

Zřejmě mám velmi rád stejný styl humoru jako autor knihy a navíc mám stejný pohled na "managerské úspěchy" politické garnitury, která vládla našemu státu v covidové době. Obdivuji i jemné postřehy, které pan Lansman dokáže nejen zachytit, ale i vtipně vložit do své knihy. Za mě tedy naprosto zasloužených pět hvězd a jednoznačné doporučení k přečtení. Přestože si uvědomuji, že popisuje dobu nelehkou, která mnohým lidem převrátila jejich život již navždy naruby, přišli o své blízké a ztratili zdraví, nad postřehy a způsobem interpretace jsem se nasmál, jako už dlouho ne.

08.03.2024 5 z 5

Poslední vejde smrt Poslední vejde smrt Luděk Kubát

Další z řady kriminálních případů z Klášterce nad Ohří a blízkého okolí. Opět příjemné a pohodové čtení, které dokáže poměrně dlouho držet čtenáře v nevědomosti a v závěru si užít překvapující rozuzlení. Pokud bych musel uvést nějaký nedostatek, pak je to moc slušný, učesaný, spisovný a tudíž málo pravděpodobný jazyk všech aktérů. Ale i přesto celou tuto sérii pana Kubáta miluji a už teď se těším na avizované pokračování, které jsem si u nakladatelství MOBA objednal.

05.03.2024 5 z 5

1492: Dobytí Granady 1492: Dobytí Granady Lukáš Zárybnický

Skvělá kniha. Pro mne o to víc, že jsem se poměrně hluboce zajímal o dějiny Španělska a tedy i dějiny granadského emirátu al-Andalus. Osobně jsem poznal palác Alhambra, dosti důkladně prochodil staré židovské město v Granadě a navštívil granadskou Královskou kapli, kde je pohřbena Isabela Kastilská vedle Ferdinanda Aragonského, kteří jsou významnými postavami nejen tohoto románu, ale celých španělských dějin. Kniha mi všechna tato místa jaksi zlidštila. Děkuji panu Zárybnickému a už teď se těším na jeho Březový háj.

09.02.2024 5 z 5

Vrah je v každém z nás 2 Vrah je v každém z nás 2 Lucie Bechynková

Výborná kniha. Za mě druhý díl lepší než první. Paní Bechynková nezasahuje do vyprávění a rozhovor, který bych mohl mimo jiné v knize i postrádat, se přesunul do závěrečné části a od jednotlivých případů se oddělil. A právě to nezasahování do děje považuji za nejlepší úpravu proti knize první. Jinak vyprávění jednotlivých příběhů naprosto skvělé. Téměř ve všech případech čtenář v podstatě od počátku ví, kdo je pachatelem. Takže předkládaný děj nezaujme nečekaným rozuzlením, překvapením a odhalením jako v kriminálních románech, ale o to zajímavější je popis průběhu vyšetřování, sběru dat a důkazů, spolupráce s jinými složkami atd. Pokud by došlo na úvahu o vydání pokračování, přimlouvám se za něj.

11.01.2024 5 z 5

Ďáblovo hnízdo a jiné detektivní povídky Ďáblovo hnízdo a jiné detektivní povídky Zdeněk Jirotka ml.

Souhlasím s tím, že je to příjemné čtení, ale to je s pozitiv asi tak všechno. Pokud si potřebujete jen vyčistit hlavu a nepřemýšlet, pak vám knihu doporučuji. Jinak to beru jen jako psaní pro psaní, bez hlubší myšlenky a tak trochu o ničem. Možná, že mé spíše negativní hodnocení vypadá neadekvátně k uděleným třem hvězdám. Oddechnout jsem si však oddechl, hlavu si pročistil, takže svou úlohu kniha koneckonců splnila.

14.11.2023 3 z 5

Pohraniční pitaval - Kriminální případy z let 1920-1963 Pohraniční pitaval - Kriminální případy z let 1920-1963 Emil Hruška

Velmi dobře a čtivě napsaná kniha. Některé z případů jsem již četl jinde, ale zde jsou zase podány jiným jazykem a jiným úhlem pohledu. Knihy z kriminální tematikou meziválečného a poválečného pohraničí mám velmi rád a vždy po nich rád sáhnu. Jako ve všech žánrech, i tady se mi občas stane, že se pustím do čtení a zjistím, že se kniha nepovedla. Pro Pohraniční pitaval Emila Hrušky to však v žádném případě neplatí. Každému, komu tato tématika není cizí, mohu jen doporučit a zcela jistě se poohlédnu i po jiných autorových knihách.

20.10.2023 5 z 5

Kriminální případy ze Šumavy Kriminální případy ze Šumavy kolektiv autorů

Velmi příjemné a oddechové počtení evokující tolik oblíbenou televizní Policii Modrava. Chápu, že kdo čekal krimi, bude zklamán. Ale kniha poskytuje přesně to, na co upozorňuje ve svém předslovu, a to že, cituji:"není literaturou faktu, nýbrž povídkovým zpracováním skutečných událostí za použití autorské licence." Tak mi autoři knihu představili, tak jsem ji přijal a proto jsem nesmírně spokojen. Takže odcházím zajišťovat další díly.

17.09.2023 5 z 5

Zbylo nás devět Zbylo nás devět Jiří Osolsobě

Četl jsem hodně knih se vzpomínkami pilotů bojujících počas 2.světové války v řadách RAF nebo na východní frontě. Některé jsou lepší, některé horší. Vždyť ani jeden z těchto pamětníků nebyl spisovatelem, takže si čtenář vždy vybere to podstatné a nad zbytkem rád přimhouří oči. Tato kniha je jiná. Kdyby mi někdo řekl, že se její autor literaturou živí, uvěřil bych mu. Výborný jazyk, čtivá forma, skvěle vykreslená atmosféra a absence nepodstatné "vaty". Jednoduše skvělé a nelze než doporučit.

21.08.2023 5 z 5