sajanka sajanka komentáře u knih

Robin Robin Zdena Frýbová

Jelikož mám moc rády psy a zažívám s nimi taky všelijaké chvíle, je tato kniha pro mě jednou z nejlepších knih mého života. A koukám, že to má i druhý díl, to jsem nevěděla.
Bohužel tuto knihu už jsme měli doma dvakrát, někomu se půjčila a už ji nevrátili. Budu muset shánět znovu.

22.08.2023 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

V knize je strašně moc vášní a emocí, které jsou přímo zlověstné až strašidelné. Ale přesto je to jedna z mých nejoblíbenějších knih a film s Timothy Daltonem můžu vidět opakovaně.

27.07.2023 5 z 5

Pro mě to byla a je jedna z knih, která mě jako matku tří synů zasáhla snad nejvíce. Proto absolutně nesouhlasím s komentářem Forestwalker přesně před rokem napsaným, ohledně chování matky Davida. Nikdo si nedovede představit to bezbřehé zoufalství a urputného avšak zbytečného boje za záchranu syna. To pak všechno jde stranou a samozřejmě se zapomná na vše ostatní.
Ne, neomlouvám matku, že se tak nevěnuje dalším dětem, ale chápu ji.
Jen člověk, který nemá děti nebo je má bezproblémové může odsuzovat chování těch rodičů, kteří bez vlastní viny celý život bojují za své děti, jež se dostaly na šikmou plochu. Taky si takový člověk nedovede představit, jaké to je, když dítě od malička pláče a pláče a nepomáhá nic.
Vždyť ta matka Davida od malička čelila jeho konfliktnímu chvání a povaze.
Pro mě je ta knížka strašně silná.

21.12.2023

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Další z mých oblíbených knih.

01.08.2023 4 z 5

Studna osamění Studna osamění Radclyffe Hall (p)

Toto je další z knih, ke které se vracím. Velmi dobrá a na svou dobu odvážná kniha o lesbičce Štěpě, jejích zmatcích, boji sama se sebou...

27.07.2023 4 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Pro mě jedna z nejnádhernějších knih, které jsem kdy četla. První jsem viděla film, a to si člověk pak při čtení vždy představuje hrdiny v podobě herců, kteří je ztvárnili. K této knize i filmu se mohu vracet opakovaně.

Vinnetou I Vinnetou I Karel May

Vinnetou mi nesměl v knihovně chybět. Klasika, která nás provázela celým dětstvím a filmové zpracování nemá chybu. I když to v dnešní době není vzácné, Vinnetou je zkrátka jako nějaká součást našeho života. Kdo by ho neznal? Jako děti jsme sbíraly a vyměňovaly si pohledy s obrázky z filmu a taky mám z té doby někde záložku do knihy.
Vlastním po rodičích tlustou oranžovou knihu ve slovenštině, kterou jsme rádi v rodině četli dokola. Dneska už se k ní nevracím, ale zavzpomínám. Je to taková nostalgie.

16.07.2023 3 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Kniha opravdu úžasná, četla jsem ráda. Film jsem neviděla, ale tištěnou knihu musím sehnat, měla jsem ji od někoho vypůjčenou. Je to jedna z těch, kterou bych ráda přidala do mé knihovny.

03.12.2023 5 z 5

Zapomenutá vražda Zapomenutá vražda Agatha Christie

Také jedna z těch nejlepších. Mám ji ve slovenštině.

Cyankáli v šampaňském Cyankáli v šampaňském Agatha Christie

Jedna z nejlepších.

Gabra a Málinka 1. a 2. díl Gabra a Málinka 1. a 2. díl Amálie Kutinová

Nádherná knížka plná laskavosti, humoru, ale i hluboké lidskosti. Ráda jsem četla už jako malá holka, měli jsme doma právě první dva díly a další si myslím pak zakázali, teď si nejsem jistá, jestli jsme třetí a čtvrtý díl nesehnali až po revoluci nebo jsme je už měli, ale je fakt, že jsme byli rádi za ty ostatní, když mohly znovu vyjít. Jsem ráda, že jsme pak sehnali další šásti knihy.

21.07.2023 5 z 5

Školák Kája Mařík 1. díl Školák Kája Mařík 1. díl Felix Háj (p)

Když jsem byla malá, sousedka mi o této knížce vyprávěla, jak ji měla ráda. A já ji nemohla sehnat, byla jednu dobu kvůli náboženské tématice zakázána. Podařilo se mi ji koupit až v pozdějším věku. A musím říct, že se mi moc líbila a líbí dosud. Občas se k ní i dneska vracím.

18.07.2023 4 z 5

Gabra a Málinka: Povedené dcerky Gabra a Málinka: Povedené dcerky Amálie Kutinová

Gabrou a Málinkou jsem žila od svých dětských let, sotva jsem se naučila číst. Nádherná kniha plná lásky a vážných i úsměvných příhod.

16.07.2023 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Kniha se mi nelíbila.
Jako první jsem viděla film, který mi vnucovala moje sestra. Ani ten mě nenadchl. Naopak od jejího tvrzení, že nám něco odkazuje, mi připadal nesmyslný. Ano, najde se tam několik poučných odkazů na zamyšlení, ale jiné věci se mi zase krutě nelíbí. Proč by se měl člověk smířit a pochopit vraha svého dítěte?
Byla jsem vychována ve věřící rodině, postupem času jsem se změnila, v něco věřím, ale sama nevím, v co. Jen doufám, že něco mezi nebem a zemí existuje. Ale tato kniha mě neoslovila, asi jsem babar.

15.02.2024 2 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

Pamatuju se, jak jsem se jako holka vžívala do situace Blaženky, které zemřela maminka. Moc jsem jí fandila i litovala ji. Na film se podívám kdykoluv znovu.

21.12.2023 3 z 5

Slovácko sa súdí aj nesúdí Slovácko sa súdí aj nesúdí Zdeněk Galuška

K této knize se mohu vracet neustále. Je to úžasné dílo plné humoru a nářečí nemá chybu.
Mně se zase nejvíc líbil Obušek "Orlího drápu" a teď nevím, jak se příběh jmenoval, ale bylo to o tom, jak Jura nebo kdo, zastřelil divočáka a šel si půjčit saně k hajnému.
Vlastně, člověk neví, co je lepší. Výborná kniha.

03.12.2023 5 z 5

Nočný rozhovor Nočný rozhovor Ladislav Mňačko

Pro mě nejlepší kniha od autora. Četla jsem ji jako první a od té doby jsem vyhledávala jeho knihy, bylo to dost těžké, vzhledem k tomu, že byly zakázané.
Byla jsem strašně ráda, když jsem sehnala ještě dvě: Jak chudná moc a Opožděné reportáže.

02.11.2023

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Staré pověsti české v musí mít v mé knihovně své místo. Ráda jsem je četla a občas se vracím.

Farmaceutka Farmaceutka Amálie Kutinová

Tato knížka o už dospělé Málince je i trošku smutná, když si člověk uvědomí, jak jí muselo být v cizím světě, daleko od rodiny. Ale měla sou práci, kterou si vysnila a kterou milovala. Jsem ráda, že i tuto knížku mám.

21.07.2023 4 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl 1-2 Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl 1-2 Jaroslav Hašek

Oblíbená.

19.07.2023 5 z 5