s1ombrehimawari s1ombrehimawari komentáře u knih

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Čapek nikdy nezklame. To si zapište za uši a nechte tesat do kamene.

04.03.2022 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Prostě zase láska od první kapitoly. Ačkoliv bych řekla, že akce se vyskytuje až ke konci knihy, tak místo ní v průběhu máme pořádnou salvu pocitů. Ty postavy jednoduše žeru. Nevím, co teď budu dělat, snad nezešílím netrpělivostí.

24.08.2019 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Vřele doporučuji. Jen měnění vyprávění příběhu je něco, kde by se člověk snadno spálil při matuře, takže bacha. Nápad je moc pěkný a o pointě příběhu by se dalo mluvit veledlouho.

25.12.2020 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Nevím co k těm pěti hvězdám dodat. Bála jsem se, brečela dojetím i smutkem, smála se, soucítila s postavami, opakovala si dialogy a scény v hlavě. Není tohle ten knižní prožitkový ideál? Božíčku, ten svět byl dokonalý. Musím přiznat, že se jednou za čas ke konci našlo pár nedechberoucích stránek. Všechny postavy byly ale skvělé. Moc se mi líbilo zakomponování záhady Djatlovovy expedice, běhal mi z toho mráz po zádech. Knihu doprovázely zajímavé myšlenky a SPOILER: to jak si kapitán představuje přátelství s Ilan... No není to roztomilé?
Baj d wej: Připadá to jenom mně a nebo jsou opravdu knížky lepší bez romantiky?

03.04.2019 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Stále je tam, co objevovat, ale pamatuji si, že když jsem to četla poprvé, že se mi to líbilo víc, což mě trochu zklamalo. Asi budu jedna z mála, když jsem to mnohem víc dokázala ocenit ve čtrnácti než teď. Nemůžu se zbavit jakéhosi pocitu, že princ není tak vznešená a líbezná postava, nebo aspoň teď už se mi to tak vůbec nezdá. Rozhodně tahle debata by byla na dýl, ale není princ ke svému okolí jaksi neomalený? Pokud jsem to pochopila správně, on reprezentuje dětství, ale je v tom případě ten konec adekvátní jeho problémům a věku? Symbolizoval odchod t planety hledání smyslu života?

21.02.2021 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Skvělé a promyšlené příběhy. Krásně použitý jazyk. Konec mě trochu zklamal, protože byla celá spojitost násilně vysvětlena a bylo to chápatelné i bez toho.

06.05.2020 4 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Moc líbezná, smutná a poutavá hra ze zajímavého profesního, geografického i historického hlediska. Kniha mě nadchla natolik, že bych se sama chtěla do této skupiny lidí a Vitky víc ponořit. Graficky je kniha sympatická a zajímavá. Fond se krásně čte. Oceňuji úvod, doslov a přidané dobové fotografie.

05.07.2022 4 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Vtipné drama, které zaručeně pobaví všechny lingvistické nadšence.

08.05.2022 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Nemůžu vysvětlit, proč ve mně Úsporná pohádka vzbuzuje takovou úzkost.

18.03.2022 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Moc dobrá knížka, které by slušel delší formát a zároveň míň opakovat informce, které už vímeeee. Tralala.

02.03.2022 4 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Velice jsem se těšila, že začnu s českou beletrií, ale byla jsem dost zklamaná. Kniha měla humor, který mi sedl. Postavy ze začátku byly jen prázdné nádoby, které měly za úkol posloužit k prostoru vyprávění jiným prázdným nádobám. Hlavní hrdinka měla neskutečně nesympatické názory. Trošku mě možná vyděsilo, jak moc věcí jsem měla z chováním hrdinky společné, až jsem se vyděsila, jestli ve mně taky nedřímá nějaká psychická porucha. Příběh byl takový nijaký a konec knihy je fakt na..... No vy víte na co. V podstatě postavy se za celou dobu nikam neposunuly a konec působil jako kdyby osoby ani nevyběhly ze startu
(Ne všechny, ale většina). Jako kdyby se jejich růst zastavil a zasekly se v nějakém meziprostoru.

05.04.2020 2 z 5

Osel a stín Osel a stín Jan Werich

Kdo nečte hry o hodně přichází, ale udělejte v tomto případě výjimku, protože tohle musí zaujmout každého. Dobře vystavené dialogy a plynulé přecházení jednotlivých scén a obrazů. Vytknout můžu jen to, že kniha občas byla velmi kýčovitá, ale řekla bych, že to nebylo občas záměrem.

04.03.2021 5 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

(Možná spoilery) Spoustu lidí říkalo, že dvojka je lepší, takže samozřejmě já musím být výjimka. Alina a Mal mi přišli celou dobu nabručení a bez pokory vůči výše postaveným lidem. Dobře, paní světlonoška si to může dovolit, ale Mal? Vždyť to je prachobyčejný drzý chlápek. Celý díl byl strašně výplňkový. Jakákoliv akce stála za nic a když už to mělo blízko k nějaké dobré akci, tak to po jednom odstavci skončilo. Příběh je strašně povrchový a bez detailů. Autorka se neobtěžuje příběhem jiných postav. Promyšlenost nulová. Do očí bijící jazykové zpestření je strašný. Použití těchto slov, rádoby ruského jazyka, je zkrátka nesmyslné, tím způsobem, jak jsou zde použita. Vývoj hlavní postavy je zajímavý, ale mám k němu výtky a to hlavně kvůli jejímu love interestu. Vztah mezi těmahle dvouma postavama je toxický a jsem naštvaná kvůli tomu, že s tím hrdinka nic nedělá, ačkoliv o tom ví. Trojúhelník se nám s 95% šancí uzavírá, bohužel. Z Temnyje se stal rutinní sociopat. Nový muž v příběhu se mi líbí, ale je ho tam málo a autorka mu vůbec nevěnuje pozornost. Spoustu otázek a žádné odpovědi, a to jenom proto, že si Alina neumí dupnout.

31.03.2020 2 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Kdyby nebylo toho konce, který mi dal aspoň tu hořkosladkou třešeň, tak by to bylo velký špatný. Postavy, kterým bych většinu knížky nafackovala a to nemluvím ani o tom, že to nemělo žádnou hlavní zápletku, víceméně se stalo něco až v posledních dvaceti stránkách. Vzathy byly taky celkem nuda a nic originálního a kvalitně vybudovaného to nebylo. Nechápu co na té knize všichni opěvují.

20.03.2019 1 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Hezká odpočinková knížka? Ehm, asi jsem trochu zklamaná. Krom slušného politikaření a sympaticky nesympatických postav jsem toho vlastně moc nedostala. Od hodně lidí jsem slyšela, že dostanu propracované postavy, ale s tím já vůbec nesouhlasím. Všici mi připadají poměrně prázdní, zakotvení na jedné věci či cílů, slepí vůči jiným životním větvím, bez složitějších mezilidských vztahů, úplně izolování od ostatních lidí a aktivit a takhle to u lidí nefunguje.... Ne? Já vám nevím. Autor nám nabízí občas krkolomné ale hlavně nezajímavé věty a odstavce, stále opakuje motivy a témata, ale ne originálně, jen je prostě opakuje a je to nudný.

05.07.2022 2 z 5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Nikdy nezklame. Opravdu doporučuji si přečíst tuto hru. Myslím si, že je mnohem údernější a svižnější, než kdejaké inscenace této hry, které jsem viděla.

04.03.2021 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Nešikovné. Moderní básně mě prostě nebaví. Celkově je to docela dost přeceňované.

12.01.2020 2 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Och, krásné prostředí školy. Jedna z mála věcí, co mi fakt vyhovovala. Autor si strašně upravoval porůznu fakta, aby se mu hodila do příběhu a vytvořila tak super cool American kulisu. Daniel je strašně statický a zpátečnický. Jediná zajímavá věc, kterou byla jeho minulost, se vůbec neprořeší a nerozebírá do detailu a ani slůvko o jeho charakteru v minulosti se nedozvíme. Vztahy pozbívají na reálnu. Skáče se z času do času, tudíž ten vztah nemame šanci vidět se nějak rozvíjet pozvolna. Všechno je nám vyprávěno jaksi okrajově, bez detailů. Všechno si musí čtenář domýšlet. Styl psaní je velmi korektní, proto musím všechny gay maniačky zklamat ale zde se aktu nedočkáte.Občas se tu zmíní nějaký charakterový stereotyp. Ten konec je ale ňuňatej.

25.10.2019 2 z 5

Atlas štěstí Atlas štěstí Helen Russell

Miloučké (strašně ráda si čtu o národních úchylkách). Občas to trochu zabředávalo v opakování myšlenek. Hezky designově provedené, ale žádné extra hluboké filozofování nečekejte.

26.09.2019 3 z 5

Graficky je knížka krásná. Obrázky jsou úžasný. Obsah poetický je však strašný. Ucházející byly jen dvě básničky. Řekla bych, že knížce hodně ublížil překlad. Jak vůbec mohlo projít cunami místo tsunami? Měla jsem na poezii chuť a tohle byla jediná knížka co se u mě v té chvíli nacházela..... Básničky se obsahově opakovaly a to i několikrát.

14.12.2018 2 z 5