S.monika S.monika komentáře u knih

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Kniha mě zaujala hrozně moc. Ve finále jsem četla úplně jinou knihu, než jsem si myslela, že budu číst.
Krásné pojetí žen, mužů, společnosti v asijské kultuře, o životě a rodině .. kniha je mnohem hlubší než se na první pohled může zdát!

21.08.2017 4 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Musím přiznat, že kniha se mi líbila v rámci tohoto děje. Přicházela jsem k této knize skepticky a bála jsem se (upřímně) tupého nápadu. Ale podání se mi zalíbilo. Přišlo by to jakoby takové Hana yori dango v sourozeneckém podání :D (asi nikdo nezná japonskou mangu/anime/J-dorama).
Knihu jsem vlastně přečetla za jeden den a těším se i na další díly.
Tenhle žánr čtu na odreagování. Nečekám složité děje, zápletky, hluboké postavy či propracované detaily. Ale když děj je dobrý, vyprávěcí linie není vysloveně nudná a neoriginální, tak jsem spokojená.
Jediné co mi vadilo, bylo to množství zbytečných postav, které jakoby k ději nejsou k ničemu a vy čekáte, jestli jako budou něco dělat nebo znamenat. Viz pět bratrů (dvojčata vlastně v příběhu nemají místo, ani důvod, a dohromady řeknou asi 5 vět), rodinný šofér, hospodyně, všechny vyjmenovaní spolužáci apod. Ale třeba jejich smysl se projeví v pokračování.
Kniha je takovým brakem. Ovšem ne v tom ošklivém slova smyslu. Je čtivá, taková lepší romaňtárna o chudé holčině, která vpadne do jiného světa a snaží se udržet si své hodnoty.

25.06.2017 4 z 5

Život bez pšenice Život bez pšenice William Davis

Po knize jsem sáhla, protože chci změnit životní styl. A jelikož autorem je doktor, věděla jsem, že mnohá fakta budou velice dobře podloženy .
Nejprve mě vcelku prekvapil ten útočný tón, který jsem z textu cítila. Přišlo mi, že pan doktor je dost anektovaný na toto téma, ale nemyslím to nijak zle. Líbily se mi mnohé případy ze života, kdy změna jídelníčku ovlivní celkový zdravotní stav a myšlení.
Je pravda, že po přečtení si dám menší pšenični půst, ale nevím, jestli v mém případě lze žít zcela bez pšenice.
Ale rozhodne je to skvěle na otevření očí a zamyšlení se.

20.05.2017 4 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Kniha se četla vcelku dobře a svižně. Děj mi přišel zajímavý a hodně propracovaný. V této úzké knihy se vyskytovalo poměrně dost postav, ale kromě par hlavních nebyly nijak rozpracované a hluboké. Mě, jako rodilému Pražákovi, problémy na vesnici a jejich vztahy přišly klišé. I rozhadani bratři byli celkem klišé. Ale velice oceňuji, jak se "zločin" minulosti táhne až do současnosti a stále bolí a najít viníky občas nelze jednoznačně určit.
Hodnotím půl na půl, neboť se mi líbila ta průzkumnická složka, ale za postavy a vedlejší děje a dialogy srazím par bodu

20.05.2017 3 z 5

Kráska a geek: Jak Sam přestal být mimo Kráska a geek: Jak Sam přestal být mimo Melissa Keil

Kniha byla dobrá. Příběh měl klasickou zápletku o skupině dětí, co úplně nezapadá, kterou vyruší z jejich stereotypu nová dívka ve škole.
Ale přesto to bylo milé, rychle ubíhající a k ději se dostaly i jiné postavy něž jen "hlavní pár".
Bylo dobré, že i když autorkou je žena, tak vyprávění probíhá z pohledu hl.hrdiny Sam. Líbilo se i popsané kamarádství, které neodsuzuje a berou se takoví jací jsou a stojí za sebou.
Knihu bych doporučila jako jednu z lepších v tomto romantickém žánru knih pro mládež.

12.03.2017 4 z 5

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

Přijde mi nefér dát opět Schwabové plný počet, ale ona si to zaslouží!
Okouzlil mě opět svět, který mi opět kvalitně popsala, uchopila, opět jsem se zamilovala do postav a opět se modlím, ať mám dvojku u sebe se nejdřív!
Kniha se čte sama, a rychle! Což je její jediná chyba.
Líbí se, že člověk musí číst knihu pozorně a pořádně, aby nic neuniklo.
Opravdu, pokud vahate nad předčtením, TetaMóňa vám poradí, okamžitě běžte a sežeňte si ji!!

11.03.2017 5 z 5

Když pan Pes kousne Když pan Pes kousne Brian Conaghan

Kniha nebyla špatná. Správně pubertální a uvěřitelná z pohledu 15/16 dětí. Líbil se mi Dylan a jeho osobnost a nemoci. Myslím, ze dospívání je těžká věc a to nemluvě o duševní nemoci. Sice mi trvalo než jsem se zacetla ale nakonec jsem byla rada, že jsem u knihy vydržela :).

26.02.2017 3 z 5

Mechanický anděl Mechanický anděl Cassandra Clare (p)

Clareová asi nezklame. Její knihy se čtou dobře. Postavy jsou dobře propracované a barvité. Sice díly obsahují jistý stejný koncept děje, ale komu to vadí.
Mám ráda její světy a nevadí mi její knihy číst zas a znovu, protože se mi krásně zapomínají a splývají jeden do druhého.

09.02.2017 4 z 5

Pomsta & rozbřesk Pomsta & rozbřesk Renée Ahdieh

Veliké zklamaní. Podle tumblr a goodreads jsem čekala něco lepšího. Ale dostala jsem dílo, které není nijak dobré, nijak originální. Nevím, jestli tomu vadil ten nedomyslený děj, nebo postavy, které jakoby ani nejsou nijak výrazné a uvěřitelné.
Kniha skončila a já si tak povzdechla, že to byla škoda mého času.

07.12.2016 3 z 5

Čarodějka Čarodějka Martin Čáp

Kniha mě úžasně překvapila. Nečekala od ní nic, než jen oddych na cesty do práce. A nemohla jsem si vybrat lépe. Je to napsáno svěže, děj rychle ubíhá a já se culím ráno do práce jak blázen. Kniha není "zatěžkána" zbytečnosti a čte se to prakticky samo. Líbí se mi, že oni prostě tak nějak čarují, tak nějak žijí, tak nějak řeší své problémy, ale já se rozhodně dobře bavím.
Myslím, že je kniha vhodná i pro nečtenáře. Kapitolky jsou krátké, svižné a nepotřebují velké soustředění.
Takže za mě lehké, vtipné cosi na cesty, která vám vykouzlí úsměv na tváři.

07.12.2016 4 z 5

Nejtemnější kouty Nejtemnější kouty Kara Thomas

Musím říct, že se příběh četl dobře, ale!... postavy byly takové chladné.. neuměla jsem se s nimi a jejich příběhy sžít.
Asi od 3/4 ? Se to začalo nějak více kazit. První část děje má vcelku jasnou linii, ale pak se objeví další tajemství a postavy a záludnosti a nějak to prostě vygraduje a já jen četla a říkala si co to sakra?! Nevim.. naděje velké ale bylo to nic neříkající, a závěr se prostě vyřešil.
Podle mě veliký potenciál první kapitoly, ale nic z toho.. veliká Škoda, protože anotace zněla taaak super.

26.02.2018 4 z 5

Dům s vypůjčeným výhledem Dům s vypůjčeným výhledem Martina Leierová

Příběh mě začátku hodně bavil. Ovšem někdy mi určité přechody mezi místy a dějí přišel jako lusknutim prstů.
Občas se něco událo velice rychle a unáhleně.
Postavy vlastně celkem ploché, nepropracované. Za celou knihu jsem si neudělala názor na Zoa. Vadí mi? Nevadí? Jaká vlastně je? Co chce?
Ovšem, jak se děj přesune do Japonsko chytne to takový ten japonský, zenový tón. Popsaná místa, nálada byla velmi dobrá, klidná .. pro mě osobně šlo vidět, jak autorka promítá svoje vlastní pocity a lásku k japonskému prostředí a životě tam.
Ale zase závěr nijaký... myslím, že jako prvotina to nebylo špatné... možná by autorce více šlo nějaké to japonské povídání než nějaký ucelený tajemný děj ..

27.01.2018 4 z 5

Utajené orákulum Utajené orákulum Rick Riordan

Tak myslím, že Riordan si drží svoji úroveň. Je to vtipné, svižné. Člověk se opět dozví něco z mytologie. Postavy jsou hezky vykreslené, žádné přílišné drama. Doufám, že nikdy nevyrostu z děl Ricka Riordana ;)

06.01.2017 3 z 5

Dům na Baker Street Dům na Baker Street Michelle Birkby

Já hodnotím velice kladně! Nikdy jsem se nedokázala začíst od Doyla, tak jsem si řekla, že si přečtu toto. Velice jsem uvítala, že autorka hned ze začátku uvedla, proč jsou hrdinkami paní Hudsonová a Watsonová. Celá zápletka se pak odvíjela zajímavě, zapeklitě a až do posledních pár stránek čtenář netušil, co se děje. Všechny postavy mi přišly dobře napsané a promyšlené. Táhla jsem k paní Hudsonové a celému jejímu světu kolem ní. Myslím, že je to vhodná detektivka pro čtenáře, co nepotřebují k dobrému příběhu nechutnosti a přehnané násilí.
Už se těším na další díly ( snad budou a budou rychle)

23.12.2016 4 z 5

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

Vím, že je divné psát do komentáře na knihu, protože se na ni děsně těším, ale je to tak! Už před půl rokem jsem si ji chtěla koupit i s Vicious, ale počkala jsem, protože jsem věděla, že má být český překlad! Těším se hrozně moc, snad mě nezklame jako Pomsta a Rozbřesk :/! Nečetl jste ji už někdo?

23.12.2016 5 z 5