Rup Rup komentáře u knih

Můj kamrád tu dobu zažil - sloužil dokonce ve stejné jednotce s p. Švandrlíkem (Kefalínem) - a mnohokrát nám vyprávěl příběhy z vojny. A musím říct, že pan Švandrlík si nic nevymyslel, spíš leccos ještě vynechal (např. úmyslný požár ubytovny kvůli propitým botám). Výtečně napsané. Kdo chce, ten tam najde i tu černou stránku oné šílené doby.

10.06.2013 5 z 5

Northangerské opatství Northangerské opatství Jane Austen

Napsáno s vtipem a lehkostí, bohužel, pro mě spíše taková lepší červená knihovna.

10.06.2013 3 z 5

Otec Kondelík a ženich Vejvara Otec Kondelík a ženich Vejvara Ignát Herrmann

Krystalicky čistý humor. Nic víc, nic míň. Mám-li splín, propadám-li se rychlostí expresu do pekla, zatáhnu za některou ze záchranných brzd. Toto je jedna z nich.

09.06.2013 5 z 5

Kaleidoskop (70 povídek) Kaleidoskop (70 povídek) Ray Bradbury (p)

Bradbury je prostě PAN SPISOVATEL. Nemám co bych dodal.

06.06.2013 5 z 5

Kartouza parmská Kartouza parmská Stendhal (p)

I kydž se nejedná o stěžejní autorovo dílo, je příběh podán svižně a s vtipem. Popisné scény neodmyslitelně k romantismu patří a nemohou být tudíž považovány za závadu, ale spíš za charakteristiku díla. Připočtu-li výborný překlad, mám pouze jedinou výtku - Červený a černý je prostě lepší.

06.06.2013

Ta druhá Ta druhá Joy Fielding

Ač nejsem žena (převádím některé knihy do čtečky mé paní a vládkyně), musím říct, že Fieldingovou mohou číst i muži. Možná to na první pohled tak nevypadá, ale celá kniha je o tyranii žen. Pro mě i sondou do jejich duše a přes svůj věk jsem se zas něco nového o nich dověděl. Výborně napsané, má to děj i spád. Mohu doporučit všem.

02.06.2013 4 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Bohužel jsem zklamán. Ani ne tak kvůli obsahu, pan Sedláček má nepochybně enormní znalosti a neotřelé postoje, jako kvůli formě. Ty tisíce poznámek pod čarou by vydaly na samostatnou knihu, ale spíše by jim slušelo stát se součástí běžného textu, neboť jím bezpochyby jsou. Plynulosti by to určitě prospělo. I když s některými jeho závěry se neztotožňuji, vždy budu hájit jeho právo je svobodně vyjadřovat (tuším Voltaire).

02.06.2013 2 z 5

Leopard loví v temnotách Leopard loví v temnotách Wilbur Smith

Velmi špatný thriller (rodokaps) se strašlivým překladem.

26.05.2013 odpad!

Králové a knížata zemí Koruny české Králové a knížata zemí Koruny české Dušan Třeštík

Skvělý přehled historických postav našich dějin s výbornými ilustracemi (obrazy). Ovšem kdyby to bylo o prezidentech, asi bych to nečetl :-)

Šest podezřelých Šest podezřelých Vikas Swarup

Opět, jako u prvního díla, se jedná především o sondu do společnosti současné Indie. Pokud někdo hledá thriller plný mrtvol, honiček, apod., tak ať tuto knihu ani neotvírá, byla by to ztráta času jak pro čtenáře, tak pro autora.

Milionář z chatrče Milionář z chatrče Vikas Swarup

Jestli to někdo nepochopil, tak kniha není o milionářské soutěži, ale o současné Indii zhuštěné do několika stránek a podané na zlatém podnosu. Podle mého není co vytknout. Skvělé.

Nazí a mrtví Nazí a mrtví Norman Mailer

Pro mě je to spíš sonda do duší paranoidních schizofreniků, jejíž vzdálenou kulisu tvoří podivná vojenská operace na nějakém zapomenutém ostrůvku kdesi v Tichomoří. Jestlipak pan Mailer znal nějakého normálního člověka, neřkuli optimistu?

21.05.2013 2 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Hvězdičky za perfektně vykreslenou atmosféru a postavy. Ovšem ty hlubokomyslné dialogy bez hloubky a myšlenky mě poněkud iritují.

21.05.2013 3 z 5

Kamenný bůh Kamenný bůh Philip José Farmer

Bohužel jsem nezjistil, co mi chtěl autor sdělit. Pouze popis co by, kdyby. Ty hvězdičky jsou za fantasii.

21.05.2013 2 z 5

Ze života hmyzu Ze života hmyzu Karel Čapek

Nejde o příběh, ale jakousi alegorii dobových reálií. Bohužel, platnou dodnes (hamižnost, mocichtivost, ...).

21.05.2013 4 z 5

Putování za švestkovou vůní Putování za švestkovou vůní Ludvík Aškenazy

Kniha mého dětství a srdce. Velice "lidská". I když se jedná o pohádku, doporučuji i dospělákům.

Leopard loví v temnotách Leopard loví v temnotách Wilbur Smith

DB knih používám již dlouho, ale teprve tato kniha mě donutila se zaregistrovat. Nikdy jsem neviděl její originál, ale jestli je napsaná tak strašně jako je přeložená, pak nechápu hodnocení. To snad je slohová úloha desetiletého žáka základní školy a nejspíš pomocné. Kdybych mohl, tak dám -5 hvězdiček.

21.05.2013 odpad!