Rowana Online Rowana komentáře u knih

Cesta Argosanů Cesta Argosanů Sebastien de Castell

Věřili byste tomu, že i Ferius Parfax byla kdysi dítě? No vážně - jedenáctiletá malá holka. Patnáctileté vyzáblé vyžle. Šikovná zlodějka a šejdířka. Ferius. Začátek toho příběhu byl dost krutý a nechutný. Ale taková lidská zvěrstva bývají. Její nejranější životní pouť je přesně tak fascinující, jak jsem doufala. Vždy pro mě byla tajemnou Argosankou, o které jsem toužila dozvědět se o něco víc. A hle. Příležitost. Nedivte se mi, že jsem po ní skočila. A nebyla jsem zklamaná.

04.08.2022 4 z 5

Záznamy nekonečna Záznamy nekonečna S. M. Wilson

Příběh je spíše pro starší děti a mládež než pro dospělé. Já k němu z počátku přistupovala k jako "dospělé" sci-fi, což byla chyba. Vyprávěný je však pěkně. Hodně zjednodušuje, občas je to takové naivní, ale celkově je příběh zajímavý. Líbilo se mi závěrečné odhalení a rozuzlení. Ačkoliv i ten konec byl takový naivně zjednodušený, možná trošičku uspěchaný. Knížka však za přečtení stojí. Oddechovka.

15.07.2022 4 z 5

Mechanický duch Mechanický duch Laura Ruby

Tento druhý díl byl o tolik lepší než ten první! Tím nechci říct, že by se mi první nelíbil, to ne, byl moc pěkný. Ale tenhle byl úžasný. Spousta napětí, zvratů, překvapení, to jakým způsobem si šifra s dětmi pohrává a vodí je po městě. Líbily se mi prostřihy do minulosti a opravdu hodně jsem se bála (a bojím) o některé vedlejší postavy. Strašně moc potřebuji třetí díl, abych se dozvěděla, jak to celé dopadne.

08.04.2022 5 z 5

Stínová šifra Stínová šifra Laura Ruby

Napínavá knížka pro děti. Tři děti ve snaze zachránit svůj domov musí vyřešit starou šifru a dostávají se tím do stále většího nebezpečí. Příběh se odehrává na pozadí zajímavě popsané steampunkové podoby našeho světa. O zvraty a nečekaná rozuzlení rozhodně není nouze. Líbí se mi, jak si překladatelky poradily s převodem slovních hříček a šifer do češtiny tak, aby stále vyzněly stejně hravě a zároveň si zachovaly svůj smysl.

19.01.2022 4 z 5

Anansiho chlapci Anansiho chlapci Neil Gaiman

Já a tento příběh jsme se úplně nesetkaly a nepadly si do noty. Nebyl špatný, ale přistupovala jsem k němu se zcela jinými očekáváními, než jakého děje se mi pak dostalo. Z velké míry je to jistě moje chyba, neznamená to, že by byla kniha špatná. Jen mi úplně nesedla. Posloucháno v audio verzi.

10.01.2022 3 z 5

Tajemství sokolího hradu Tajemství sokolího hradu Jayel Wylie

Opravdu poutavá a zajímavá mi přišla mystická vrstva příběhu, která se řešila v součtu asi na dvaceti stranách, pak některé vedlejší linky vyprávěné retrospektivně. Hlavní linka, historické pozadí a ten podivný milostný mnohoúhelník na mě působily dost chaoticky a zmateně, místy až přitažené za vlasy. Vytrvala jsem ve čtení zejména kvůli zajímavé anotaci, která ve mně vzbudila zvědavost a stále jsem čekala, kdy už na prvky v ní uvedené konečně dojde. Příběh není vysloveně špatný, jen já pro něj nejsem ten správný čtenář.

13.09.2021 2 z 5

Rozvratník Rozvratník Sebastien de Castell

A jsme na konci. Byla to pěkná cesta, zajímavá. Poslední vyprávění mě rozhodně nenechávalo v klidu, dokázalo překvapit. Mnohé se vysvětlilo způsobem, jaký jsem úplně nepředpokládala. S radostí jsem uvítala návrat některých postav, které jsem měla ráda v minulých knihách a které scénu na čas opustily. Líbila se mi i práce se stínem, ačkoliv v tomto bodě jsem přesvědčená, že by si tato část magie zasloužila více prostoru.
Ovšem neubránila jsem se pousmání nad absurditou rozuzlení politického řešení. Ale je to young adult, takže i to zde bylo vlastně na místě. Proč by ne.

20.04.2021 4 z 5

Zdislava a ztracená relikvie Zdislava a ztracená relikvie Vlastimil Vondruška

Mohl by to být také příběh o tom, jak se panoš Ota skutečně zamiloval. To není spoiler, neboť se na tuto skutečnost vzpomíná hned v několika knihách z řady o královském vyšetřovateli Oldřichovi z Chlumu.
A vlastně to je i příběh, který by se nemusel příliš ostýchat zařadit se na polici po bok svých dalších fantasy družek.
Je to pěkný příběh, správně zamotaný, občas i trochu napínavý, a i přes mordy svým způsobem milý a vhodný k odpočívání.

05.11.2020 3 z 5

Hranice volnosti Hranice volnosti Anne McCaffrey

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Prozatím jsem ji četla zhruba tak 12x (myslím, že víckrát, ale nerada bych, aby to vyznělo nadneseně :-)). Uvědomuji si, že to není kdovíjak světoborné dílo, ale mě ten příběh prostě sedl. Je jednoduchý, přímočarý, pozitivní, moc pěkně se čte. Je to sci-fi a netečou tam hory krve, báječně si u toho odpočinu a zvednu si náladu. Má to jediné negativum - jedná se o tetralogii, a do češtiny byly přeloženy jen první dva díly.

14.02.2020 5 z 5

Velká kniha příběhů Sherlocka Holmese Velká kniha příběhů Sherlocka Holmese Otto Penzler

Nehledejte Doylovu tvorbu. Je to tvorba všech okolo. Některé povídky jsou lepší, jiné horší. Některé příšerné. Nečetla jsem vše, ale nejzajímavější mi přišel případ od Stephena Kinga "Doktorův případ". Ten stojí rozhodně za pozornost.

Detektivní kancelář Sirius Detektivní kancelář Sirius Lucie Lukačovičová

Zajímavá česká fantasy plná víl a městských pověstí přivedených k životu. Při čtení mi nebylo vždy úplně nejlehčeji.

Kouzelnice Kouzelnice Sebastien de Castell

Pro mě určitě poutavější než druhý díl. Kellen není úplně čítankový hrdina, ale snaží se a učí se, tak by to mělo být. Přiznávám, že občas mi šel trochu na nervy. O zvraty a napětí v příběhu není nouze. Ani o překvapení.

14.02.2020 4 z 5

Strážce ztracených měst Strážce ztracených měst Shannon Messenger

Z počátku jsem při čtení byla dost rozpačitá a trochu rozčarovaná. Na mnoha místech jsem vnímala až přílišnou inspiraci jinými díly. Což mi přišlo škoda, protože si myslím, že opisování tenhle příběh vůbec nemá zapotřebí.
Až v poslední třetině jsem se opravdu začetla, příběh mě čapl a už nepustil. Celkově mi z toho vycházejí solidní tři hvězdy. Za to napětí v poslední třetině bych ráda i jednu přidala, ale trápení při čtení v prvních dvou třetinách bylo místy až příliš velké. Lepší hodnocení si nechám pro pokračování.
Příběh má už teď osm knih, předpokládám, že se za tu dobu autorka pěkně vypsala a bude se mi to číst s každou knížkou lépe a lépe. A snad tam převáží i osobité nápady nad inspirací, nebo přestane být inspirace tolik okatá.

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

Příjemný návrat do světa Alagaesie, Eragona a Safiry. Ve třech povídkách jsem se znovu setkala s dobrými známými. A minimálně ve dvou případech to setkání bylo radostné. Jedna z povídek mě tolik nezaujala, ale věřím, že i ta si své příznivce najde. A zase se jim třeba nebude tolik líbit jiná.

14.02.2020 4 z 5

Zima 1152 Zima 1152 David Petersen

Moc pěkná kresba i příběh. Už trochu známější svět než v prvním díle. A také se mi víc líbil.
Pro děti určitě napínavé čtení.

17.03.2019 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Knížka se četla moc pěkně, příběh opravdu ocejpal a nemohu říct, že bych se u něj byť jen chvilku nudila. Jen jsem měla krapánek potíže přijmout hlavní hrdinku "za svou" a fandit jí. Vzhledem k její podvratné činnosti a tak...
Ale nuda to tedy rozhodně nebyla, to ne.

17.03.2019 3 z 5

Thrawn Thrawn Timothy Zahn

To byla dřina - byla moje první myšlenka, když jsem knihu konečně dočetla. Příběh nebyl špatný, Thrawn je velice zajímavá postava, kterou jsem se zájmem sledovala, a Eliho jsem měla ráda. Pryce mě dost žrala, což byl nejspíš záměr. Potud dobré.
Jenže to byla neskutečná nuda. Ne děj. Spíš podání. Nemohla jsem se začíst. Knížku jsem neodložila jen s velkým sebezapřením, že takové věci VĚTŠINOU zkrátka nedělám, a také s ohledem na vzpomínku, jak byla trilogie "Dědic imperia - Temná síla na vzestupu - Poslední povel" prostě skvělá.
Vyrozuměla jsem, že má mít Thrawn další pokračování - ještě si hodně rozmyslím, jestli do nich půjdu. Možná, když nebudu mít opravdu co číst, v nějaké té okurkové sezóně.

17.03.2019 3 z 5

Maskované město Maskované město Genevieve Cogman

Míra chaosu mi přišla opravdu dost vysoká. Ale zas na druhou stranu, co čekat v tak extrémně chaotickém světě, do něhož se oba knihovníci ne zcela dobrovolně vypravili?
Další díl už mi leží na stole, takže dobrý, ve skutečnosti se mi to líbilo a těším se na pokračování příběhu.

03.11.2018 3 z 5

Neviditelná knihovna Neviditelná knihovna Genevieve Cogman

Možná úplně nenadchne, ale rozhodně neurazí. Chvilku mi trvalo, než jsem se zorientovala a zvykla si na určitou přeplácanost, ale pak už se mi to vyprávění docela líbilo. Zvlášť když se tam objevil jeden element, který pochopitelně nebudu prozrazovat. :-)
Už číhám na druhý díl a určitě si ho příležitostně také přečtu.
Trochu mě iritovaly ty chyby v textu.

12.01.2018 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Velice čtivé, napínavé. Jen ty chyby v textu působily dost rušivě, škoda. V každém případě si druhý díl nenechám ujít.

12.01.2018 4 z 5