Rowana Rowana komentáře u knih

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Místy hodně naturalisticky podaná detektivka ze středověku, která nepostrádá napětí ani překvapivě momenty. Pánové vyšetřovatelé se s ničím moc nemažou, a rozhodně si nenechají tancovat po hlavě. Připouštím, že i při zvolené míře surovosti mohlo být vykreslení násilností i mučení mnohem explicitnější, prostor na to rozhodně byl. Má zhýčkaná dušička kultivované, přecitlivělé Evropanky 21. století je vděčná, že ji autor přemíry podrobností přece jen milosrdně ušetřil. Posloucháno audio, jako první setkání s autorovou tvorbou.

10.04.2023 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Laskavý humor a pohled na život s nadhledem, to je přesně to, co jsem do ouška pustit potřebovala a co jsem také dostala. A konečně už vím, k čemu je například dobrá taková puberta.

30.08.2022 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Příjemná laskavá romantika s droboulinkou skoro detektivní minizápletkou, či spíše záhadou (bráno velice nadneseně). Krásně vykreslená islandská příroda, úplně jsem dostala chuť vrhnout se do honby za polární září.

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Po audioknize jsem sáhla ze zvědavosti pod vlivem seriálu. Obojí mě nadchlo. Velice vtipné vyprávění o soužití jednoho anděla a jednoho démona. Srovnání s Petronelem a Uriášem z českého pohádkového prostředí se mnohdy přímo nabízelo. A jezdci apokalypsy - naprostá nádhera. A pekelný pes? Miláček. :-D Bavila jsem se opravdu hodně. Celé vyprávění má svou zvláštní nepodbízivou hloubku a nebrání se dotknout mnohých choulostivých témat v naší společnosti. Určitě jsem neslyšela naposledy.

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Už dlouho se mi u knížky po dočtení poslední stránky nestalo, abych jen stěží odolávala nutkání, že si ji ihned potřebuji přečíst znova. Tahle romantika mi prostě sedla - prostředím, postavami, zápletlou, způsobem vyprávění i stylem humoru.

16.07.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Na mě hodně intenzivně působil hlavně začátek knížky. Vyprávění je protkané úvahami o životě, o filozofech, filozofii, dobře pracuje i s psychologií. Řeší velké i malé otázky výčitek a věčného "kdyby". Je to velice silná knížka, která zpracovává v celkem milém příběhu choulostivé téma úzkostí, deprese a sebevražedných (nejen) myšlenek. Přála bych si, aby byla o pár stránek delší, abych se dozvěděla, co bylo dál, kam hrdinku její rozhodnutí zavedla. Ale vlastně vyprávění příběhu skončilo právě včas a za mě jediným správným způsobem. Pravděpodobně už se ke knížce nikdy nevrátím, ale dlouho ve mně bude rezonovat.

19.07.2022 4 z 5

Vyprávění o dětství, začátcích herectví i dlouhé životní etapě pod vlivem fenoménu Harryho Pottera. Podáno velice milou, laskavou a často i vtipnou formou. Tom se však nebrání ani vzpomínkám na své hříšky a životní selhání. Zejména kvůli posledním kapitolám mohu knihu doporučit všem, kteří tápou a občas se ztrácejí sami v sobě. Velice přívětivou a přirozenou formou jsou podaná i životní období spojená s psychickými i jinými problémy.

27.06.2023 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Teorií jsem měla několik. Pravda v hrubých obrysech mi blikla úvahami poměrně ze začátku, ale pod tíhou dalšího děje jsem ji zapudila jako scestnou, takže na konci mě dokázala znovu dostat. Knihu jsem poslouchala v audioverzi, a načtená je skvostně. Doporučuji.
Příběh je z mého pohledu mrazivý, přesto ne extrémně drastický v popisech, označila bych ho za ideální pro čtenáře, který chce začít číst thrillery a ještě s tím žánrem nemá moc zkušeností.
Autorka poutavě popisuje skvělou spisovatelku, až mě mrzí, že si od Verity nemohu ve skutečnosti nikdy nic přečíst (krom jejího životopisu).

19.01.2022 5 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Krása domu je nezměrná, jeho laskavost nekonečná. Piranesi jako milované dítě Domu žije v jeho síních, obdivuje jeho sochy, tak jak si Dům zaslouží a přeje. Vnímá Dům jako svůj domov, ač jiný by jej mohl nazvat snad i žalářem. S Tím druhým se věnují vědeckým výzkumům. Jsou to důležité výzkumy a přínos Piranesiho je pro Toho druhého nenahraditelný. On ví, že se nejmenuje Piranesi, to Ten druhý mu tak říká. Ale on sám ví, že je milovaným dítětem domu. Ať už se v tom zvláštním a neobvyklém roce, kdy albatros přilétl do jihozápadních síní, stalo a stane cokoliv, tohle se nikdy nezmění. Kdo by si někdy nepřál v zoufalství usnout, aby se pak probudil s radostí a byl ve svém životě šťastný. Žít v souladu s Domem a přílivy a odlivy moří v jeho stěnách, ve společnosti mnoha ptáků a být milovaným dítětem Domu. Trochu snová, mezi řádky trochu děsivá, ale velice poutavá a krásná kniha, která v sobě vězní zvláštní příběh člověka, který na světě poznal všech patnáct lidí, kteří kdy žili, a nebojí se potkat a poznat ani šestnáctého, který se objevil. I se všemi následky, které s sebou přítomnost šestnáctého člověka v síních Domu přináší.

08.05.2023 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Užila jsem si nejen zdravý romantický příběh dvou dospělých lidí, který bylo příjemné sledovat i se všemi drobnými nedorozuměními a usmiřováním. Ale též něžně vykreslenou scenérii irské krajiny, lidí, jejich mentality, lásky k vaření a jídlu (opět). Ačkoliv tentokrát nebylo zmíněno, opět ze stránek knížky a popsaných interiérů dýchá pohoda a kouzlo hygge. U knížky se dá krásně odpočívat, relaxovat a věřím tomu, že jednou budu mít chuť se k tomuto příběhu opět vrátit. Nutně potřebuji navštívit Dublin.

15.03.2023 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Poslouchala jsem jako audioknihu, kterou mohu vřele doporučit. Do poslední chvíle se mi nepovedlo odhalit, jak se vyprávění zvrtne. Sympatické mi byly všechny tři hlavní představitelky - mámy, které právě svá doposud doma hýčkaná dítka poprvé předaly nějaké vzdělávací instituci a hned od prvního dne musí čelit nestandardním situacím. Knížka otvírá mnoho zásadních společenských témat, která ze školky přetékají do světa dospívajících, a zejména dospělých. Témata, o kterých se svými přáteli běžně nemluvíte, zvláště pokud se týkají přímo vás. Je tak strašně těžké si říct o pomoc.
Mohu doporučit a jsem zvědavá i na seriálové zpracování.

12.02.2023 4 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Laskavé jednoduché pravdy o životě, sebepřijetí a přátelství (a zákuscích).

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Poslouchala jsem jako audioknihu. Tak nějak hned od začátku jsem tušila jeden ze základních zvratů, či háčků v příběhu. A bylo velice zajímavé sledovat, jak se jedna z hlavních postav nezadržitelně řítí do vlastní zkázy. A jak bych podobný osud nikomu nepřála, nedokázala jsem v sobě v tomto případě vůbec vykřesat lítost. Závěrečné rozuzlení by pro mě bylo překvapením (nebýt místních spoilerů), nevím zda bylo nutné. Ale nevadilo mi. Knihu (i v audio verzi) mohu doporučit. Plyne rychle a při poslechu jsem měla stále pocit, že potřebuji víc a víc.

24.09.2023 4 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Docela síla. První polovina vyšetřování únosu, na jehož pozadí se vykreslují znepokojivá úskalí internetu a sociálních sítí. Zvláště pokud rodiče u svých dětí neznají či odmítají vidět míru. Druhá polovina se zabývá následky - je jiná, ale neméně působivá. A ten konec?! Doporučuji.

12.05.2023 5 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Sama bych si tuto knížku do ruky nezvala. Nakonec jsem se odhodlala po vřelém doporučení ElissBooks a sáhla jsem po audioknížce. Namluvená je opravdu skvěle. Příběh byl vyprávěný pěkně, správná dávka napětí a nejistoty, kterou autor buduje prakticky po celou dobu, aby nám v závěru pravdu pěkně chrstl do tváře jako sklenici studené vody. Líbilo se mi i symbolické napojení na mytologii a antické tragedie.

20.04.2021 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Zhruba od poloviny knížky jsem byla přesvědčená, že znám pachatele, někde ve tři čtvrtě jsem o svém přesvědčení zaváhala, abych se k němu po několika stránkách opět vrátila. A na konci mi spadla brada, byla jsem totálně mimo. Opravdu překvapená. Z celkového rozuzlení případu a z volby motivu jsem byla poněkud v rozpacích. Ale proč ne - když jsem konečnou zápletku přijala, přimělo mě to i k zamyšlení a sebezpytování, což nikdy není na škodu.
V určitém ohledu mi kniha oproti předchozím opět přišla výjimečná.

V předchozích knihách se na prvním místě řešil kriminální případ a v pozadí se odehrávaly drobné epizodky ze života zejména hlavní vyšetřovatelky a sem tam i jiných vedlejších postav, většinou pokud to souviselo s případem. V této knize mi to přišlo jiné. Samozřejmě se také řeší dost otřesný případ, ale spíš jakoby mimochodem. Více dostávají prostor osobní životy vedlejších postav a Eriky. Dostáváme možnost nahlédnout do jejich soukromí, domovů do jejich minulosti. Mnohé se objasní, ledacos pomyslně uzavře. A je to moc fajn.

19.03.2021 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

To byla síla. V dobrém. S odstupem více než roku jsem sáhla po pokračování případů Eriky Fosterové a jsem nadšená. Dá se takové hodnocení vůbec použít u případů s rozřezanými těly, aniž by člověk sám působil jako případ pro odborníka? Nicméně knihu hodnotím s odstupem dvou dnů a příběh ve mně stále rezonuje. Opět se poměrně brzy dozvídáme „kdo je vrah“, máme možnost se seznámit. Jsou nám poskytnuté i náhledy do minulosti, abychom se dozvěděli, jak se musel osud zamotat, aby se stalo to, co se zejména na začátku knihy stalo. Vnímala jsem při čtení prvky manipulace ve vztahu, domácího násilí, dokonce i náznak stockholmského syndromu, i když to pojmenování z mnoha důvodů nesedí, ale emoční princip tam byl. Příběh se nezastavuje pouze u řešení případu, který se rozrůstá do stále monstróznější a děsivější podoby, ale dotýká se i soukromí vyšetřovatelky a jejího pracovního zázemí, které se na ní tentokrát podepíše snad nejvíce ze všech zatím odvyprávěných knih. A závěrečná zápletka? A ten konec? No síla. Za mě zatím nejpovedenější kniha série. Což je fajn, protože vypravěčské umění autora má po prvotním malinkatém zaváhání v druhé knize nepřetržitě stoupající tendenci a to se mi moc líbí.

26.02.2021 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Tento příběh byl opravdu děsivý. Oprava - tento příběh byl SKVĚLÝ a děsivý. Když jsem četla druhý díl (Noční lov), měla jsem trochu obavy, aby autor nezabředl do nějakého stereotypního schématu, do kterého vždy naskládá jen novou zápletku. Naštěstí se tak nestalo, to prokázal už v předchozí knize (Temné hlubiny). A v této opět přišel s novým pojetím. Už někdy zhruba od poloviny knihy víme "kdo je vrah", známe ho, vidíme mu do hlavy, můžeme s ním na kafe a na pokec. A je zajímavé sledovat, jak se vyvíjí vyšetřování, okamžiky, kdy to vypadá, že ho už už mají, a ono třeba nic.
Navíc podkresleno kariérním vývojem i osobním životem kolem vyšetřovatelky samotné. Erika je přesně ten typ člověka, kterého když vyhodíte dveřmi, je schopný se vrátit oknem, pokud si myslí, že to tak je potřeba a správné.
Knížku komentuji asi s týdenním odstupem, potřebovala jsem, aby ve mně příběh trochu odezněl, protože byl fakt děsivý.
Jsem zvědavá na další nápady pana Bryndzy.

03.04.2019 5 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Jsem nadšená. Knihu jsem měla k dispozici ve zvukovém provedení v podání Zuzany Slavíkové, která v jejím přednesu je rozhodně jedinečná. Je tam tak zhruba deset hlavních či hlavnějších postav a ona svým hlasem, intonací dokázala každé z nich vtisknout nezaměnitelnou charakteristickou osobnost. Při poslechu jsem před očima viděla kostnatou postavu a strohou tvář Bábi Zlopočasné i buclatou spokojenou tvářičku a kyprou postavu Stařenky Oggové, o Magrátě a dalších ani nemluvě. Jediné, co mi v nahrávce zpočátku trochu chybělo bylo ono odlišení Smrtě, které bylo používáno v knihách namluvených panem Kantůrkem. Ona dunivost v hlase, která nezaměnitelně naznačovala, že mluví právě on. Je to škoda, myslím, že by se to sem klidně hodilo.
Ale nevadí, příběh je pěkný a podání také.

17.03.2019 5 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Knížka splnila, co jsem od ní čekala a potřebovala - odpočinek, relax, romantiku.
Ačkoliv Útěk na venkov, do série Romantické útěky nepatří. Tentokrát se příběh drží na anglickém venkově nedaleko od Londýna. Seznamujeme se s poměrně živelnou místní komunitou, nahlédneme do procesu tvorby ilustrátorky dětských knížek i do tajemství jak se rodí umělecké nápady a inspirace. A seznámíme se s jedním velice typickým labradorem. Labradorkou.
No, prostě to bylo příjemné a fajn čtení.

09.10.2023 4 z 5