Robodruh Robodruh komentáře u knih

Umění života po japonsku Umění života po japonsku Jo Peters

Oddechová knížka, ze které sálá klid, jemnost, jednoduchost a krása. Už první věty vás donutí zpomalit nebo se dokonce úplně zastavit. Je tu spousta inspirace ať už něco zkusit vyrobit, upravit, naaranžovat nebo nahlédnout z jiného úhlu. A to za to stojí!

29.09.2023 4 z 5

Se šarmem Pařížanky Se šarmem Pařížanky Ines de La Fressagne

Ano, dá se říct, že knížka je plná klišé. Přesto ji mám ráda a listuju v ní znovu a znovu. Ono není od věci si čas od času připomenout i ona klišé, staré zlaté pravdy a jednoduché tipy. Zejména v téhle malé kotlině, kde jsme příliš mnoho vkusu a citu pro módu nepobrali.
Baví mě i grafické zpracování. Dnes už možná není nijak originální, ale v době, kdy kniha vyšla, ještě poměrně bylo.
Ovšem cenná je pro mě jen první polovina knížky. Druhá, odkazující na konkrétní místa v Paříži jsem využila jen před prvním výletem do Paříže a i tak jsem se bála, jestli budou tipy z knížky vůbec ještě platné. Překvapivě byly :)

18.08.2023 3 z 5

Domek u fjordu Domek u fjordu Wolfgang F. Fischer

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Vracím se k ní pořád dokola pro její úchvatnou atmosféru a krásný popis reálií a života na švédském ostrově. Pohled německého novináře, který život ve Švédsku nově objevuje, je otevřený a vtipný. Živě vás vtáhne do pořádné skandinávské zimy. Připravte si dostatek kafe a teplou deku :)
Dnes už je situace pro přistěhovalce velmi pravděpodobně jiná, poznamenaná velkými emigračními vlnami. Přesto knížka neztrácí své kouzlo.

18.08.2023 5 z 5

S hlavou v oblacích (pejru) S hlavou v oblacích (pejru) Kateřina Petrusová

Oddechové čtení, místy i vtipné, dobré na vyčištění hlavy, asi jako když si pustíte film pro pamětníky.

17.08.2023 2 z 5

Tma Tma Ian Rankin

Opět poctivá deketivka, kde příběh dokreslují mini-příběhy jednotlivých postav. Ani tentokrát nechybí poněkud ponurá skotská atmosféra, pro kterou mám Rankinovy knížky ráda.

16.08.2023 4 z 5

Hledání štěstí Hledání štěstí Jane Austen

Tuhle knížku jsem přečetla jen díky čtenářské výzvě. Nidky jsem nebyla fanouške Jane Austenové. Ale musím uznat, že mě příjemně překvapil jeji břitký styl a smysl pro humor.

16.08.2023 4 z 5

Kinského zahrada: Povídky o ženách Kinského zahrada: Povídky o ženách Jakub Železný

Příjemná knížka na jeden pošmourný večer. Oceňuji zejména grafickou úpravu a ilustrace. Užila jsem si i strohý styl, který mi opravdu sedí. Témata jednotlivých povídek jsou zajímavá a ne úplně obvyklá. Nicméně musím přiznat, že v půlce knížky jsem začala mít dojem jakési manýry. Asi by bylo příjemnější číst povídky s odstupem. Konec některých povídek překvapil, ale to překvapení bylo nasnadě a očekávatelné, takže vyznělo naprázdno.

16.08.2023 3 z 5

Běžící Buddha Běžící Buddha Sakyong Mipham

Uznávám, že téma je skvělé. Obsah si svoje čtenáře určitě taky najde. I mě některé pasáže zaujaly. Bohužel jsem se ale nemohla ubránit dojmu, že je to celé takové nějaké "americké". Některé myšlenky se neustále opakovaly a autor je dokládá různými situacemi. Coby aktivní běžec i jogín jsem čekala něco jiného.

31.03.2023 3 z 5

Jóga s vůní aromaterapie: Jak zharmonizovat tělo i duši Jóga s vůní aromaterapie: Jak zharmonizovat tělo i duši Barbora Vlasáková

Knížka jasně a jednoduše vysvětluje vše podstatné z aromaterapie, jógy a tradiční čínské medicíny. Poslouží dobře jako stručná skripta pro přehled a připomenutí základních principů. Možná je to občas až na škodu, místy kniha působí jako sbírka ne úplně propojených střípků. Pokud se v této oblasti pohybujete, není to nijak na škodu. Ale být úplný začátečník v jedné ze tří zmíněných oblastí, obávám se, že by mi nějaká pojítka chyběla.

13.06.2022 3 z 5

Aromaterapie podle ročních období Aromaterapie podle ročních období Adéla Zrubecká

Podobných knížek jsem už pár přečetla, ale tahle mě nadchla lehkým tónem, který jí dává na čtivosti. Zároveň je zde vypíchnuto všechno podstatné, abyste si mohli stát svými vlastními aromaterapeuty.

13.06.2022 5 z 5

Namaste Namaste František Štorm

"V Indii má všechno ostřejší obrysy, sytější barvy, přemrštěnou perspektivu, urputnější výraz, jako herci v němých filmech, když museli přehrávat, aby byly čitelné emoce hraničící se zvráceností. Hluk bývá opravdu ohlušující, ale když nastane ticho, má hypnotickou moc. Místní architektura je kolapsem logiky." Jak výstižné! František Štorm nabízí naprosto jedinečný pohled na Indii, která je nám kulturou a životním stylem tak vzdálená. On ji miluje, jezdí tam často a sžívá se s místními. Proto jsou jeho postřehy naprosto jedinečné, a natolik vzdálené banálním cestopisům typických turistů. Nebere si servítky, takže při čtení nejenže vidíte popisované scenérie, ale cítite ten smrad a očas i naprosou beznaděj. Osobně mi velmi sedí strohý a přesto tak briskní styl psaní. "Zajeďte" si touto knihou do Indie, nebudete litovat.

10.04.2022 5 z 5

Zanzibar aneb První světový průvodce Haliny Pawlowské Zanzibar aneb První světový průvodce Haliny Pawlowské Halina Pawlowská

Perfektní knížka na chvilku oddechu. Pokud rádi cestujete, ale zrovna jste uprostřed pracovních deadlinů, už je třetí týden depresivní počasí a vyhlídka na dovolenou je totální sci-fi, pak je Zanzibar skvělý útěk od reality. Během pár stránek se vše rozjasní. Halina Pawlowská popisuje profláknutá místa svým typickým způsobem s nadsázkou a humorem. Jen počítejte s tím, že tento bedekr moc neposlouží jako inspirace pro cesty, které plánujete, ale spíš jako vtipné ohlédnutí za momenty, které jste na daných místech sami strávili.

16.02.2022 4 z 5